Wielce Imponujące Budowle / World Wonders (Ze Mendes)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Wielce Imponujące Budowle / World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: vnzk »

Obrazek

World Wonders

Liczba graczy: 1-5
Czas rozgrywki: 50-70 minut
Autor: Ze Mendes
Wydawca: MeepleBR
Mechaniki: układanie kafelków, punkty akcji
BGG: Link

Opis z BGG:
Spoiler:
Nowa gra Ze Mendesa (twórcy Brazil). Rozbudowujemy swoje królestwo wykorzystując tetrisowe kafelki wzamian za złoto (przedstawione jako suwaczek). Ciekawym pomysłem jest fakt, że cuda (mające w grze unikalne drewniane figurki) kupujemy zawsze za resztę dostępnego złota, bez względu ile nam go zostało (po tym nasza tura się kończy). Kusi więc, żeby wykorzystać go jak najwięcej na pozostałe kafelki i jak najpóźniej zbudować cud, jednak może okazać się, że w międzyczasie ktoś nam go sprzątnie.

Czteroosobowa recenzja Dice Towera:


Oceny:
Spoiler:
Ciekawe, czy Lucrum (wydawca Brazil) sięgnie również po ten tytuł :) Premierę ma mieć na Gen Conie (3-6 sierpnia).
Ostatnio zmieniony 17 lut 2024, 09:40 przez vnzk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: wrojka »

Trafiłem właśnie na tą recenzję DT.
Co tu dużo rzec? Stary sprawdzony temat jak w Patchwork, Uczta dla Odyna, Park Niedźwiedzi, Wyspa Kotów, Niezbadana Planeta.
Duży + za te drewniane cuda, chyba ostatnio widziałem coś podobnego w Rise & Fall gdzie były takie drewniane 3D meeple.
Chciałbym, żeby któraś z tego typu gierek dostała ładne drewniane deluxe płytki. Portal w kampanii Thorgala pokazał, że to nawet nie musi być mega drogie https://gamefound.com/projects/portalga ... duct/38205

Co do tłumaczenia tego na Polski to chyba niezbyt jest sens - widzę tylko nazwy monumentów na kartach po angielsku.
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: cezaras »

wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: wajwa »

Dałem się skusić za sprawą polecajek na forum i nabyłem czeską edycję dzięki dobrym ludziom z forum (@nidhog) 8)
Przyznam szczerze zakup troszkę w ciemno, bo luknąłem jedynie po tych polecajkach na szybciora ze dwa filmy na you tube, ale po trzech partyjkach zapoznawczych (na 2 i 5 osób) nie żałuję ani jednego wydanego zeta z niecałych dwóch stów...
Jest to lekki tytuł, dający jednak sporą frajdę z grania.
Niewątpliwie wpływ na tę ocenę ma wykonanie, które co tu dużo gadać jest po prostu piękne.
Serce i oko się raduje patrząc jak zapełnia się plansza za sprawą tych wszystkich pięknych komponentów.
Nie ma tu jakichś wielkich decyzji od których rozbolała by głowa, ot kupujemy płytki dzielnic, które zapewniają nam rozwój na kilku trackach, drogi, które pozwalają rozbudowywać(albo zabudowywać :wink: ) infrastrukturę, czy w końcu stawiamy cuda, szykując się wcześniej na spełnienie wymagań, które te budowle przed nami stawiają...
Klik 10 rund i fajrant 8)
Można popatrzeć z satysfakcją na swoje dokonania.
Tłumaczy się to dosłownie w 5 minut i można grać.
Do rodzinnego grania idealne, gamerom również powinno przypaść do gustu.
Nie wiem czy ktoś to wyda w PL, nie wiem jak z dostępnością ENG, co do czeskiego wydania: rewelka.
Jedynie nazwy cudów na kartach w języku południowtch sąsiadów troszkę śmieszne :lol: , jak to komuś nie przeszkadza to nic ino brać :wink:
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: Leser »

Pozwolę sobie napisać, ubolewając, że gra nie trafiła do katalogu Lucrum, że dołączam się do polecajek. Nie ograłem tego tytułu solidnie, ale pierwsze wrażenie odniosłem jak najlepsze. Niekoniecznie tytuł wpadnie w gusta miłośników ciężkich gier, lecz dla fanów tytułów wagi lekko-średniej (jak ja) to coś, co należy przynajmniej sprawdzić.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: rand »

Leser pisze: 21 sty 2024, 11:38 Pozwolę sobie napisać, ubolewając, że gra nie trafiła do katalogu Lucrum, że dołączam się do polecajek. Nie ograłem tego tytułu solidnie, ale pierwsze wrażenie odniosłem jak najlepsze. Niekoniecznie tytuł wpadnie w gusta miłośników ciężkich gier, lecz dla fanów tytułów wagi lekko-średniej (jak ja) to coś, co należy przynajmniej sprawdzić.
Szkoda, a wiesz czy tytuł trafił do katalogu innego polskiego wydawcy czy trzeba szukać wersji zagranicznej?
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: pcyzm »

rand pisze: 21 sty 2024, 12:04 Szkoda, a wiesz czy tytuł trafił do katalogu innego polskiego wydawcy czy trzeba szukać wersji zagranicznej?
Czyli wygląda na to, że trzeba jednak wypatrywać zapowiedzi Kaczek...
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1624
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: nidhog »

Leser pisze: 21 sty 2024, 11:38 Pozwolę sobie napisać, ubolewając, że gra nie trafiła do katalogu Lucrum, że dołączam się do polecajek. Nie ograłem tego tytułu solidnie, ale pierwsze wrażenie odniosłem jak najlepsze. Niekoniecznie tytuł wpadnie w gusta miłośników ciężkich gier, lecz dla fanów tytułów wagi lekko-średniej (jak ja) to coś, co należy przynajmniej sprawdzić.
Ja znam graczy lubujących się w głównie ciężkich tytułach, którzy lubią World Wonders.
Polecam też mocno ten tytuł, bo naprawdę można zagrać w to z każdym.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: Leser »

rand pisze: 21 sty 2024, 12:04 Szkoda, a wiesz czy tytuł trafił do katalogu innego polskiego wydawcy czy trzeba szukać wersji zagranicznej?
Wedle mej wiedzy trafi. Do którego jednak nie mam pojęcia (choć gdybym miał, to oczywiście też z wiadomych względów bym nie ujawnił).
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: rand »

Leser pisze: 22 sty 2024, 12:05
rand pisze: 21 sty 2024, 12:04 Szkoda, a wiesz czy tytuł trafił do katalogu innego polskiego wydawcy czy trzeba szukać wersji zagranicznej?
Wedle mej wiedzy trafi. Do którego jednak nie mam pojęcia (choć gdybym miał, to oczywiście też z wiadomych względów bym nie ujawnił).
Dzięki za info, nawet jak to nie w 100% pewne to można mieć nadzieję. Gra jest na mojej liście do kupienia, więc wstrzymam się trochę przed zakupem zagranicznej wersji, przynajmniej na czas najbliższych ogłoszeń dużych wydawnictw.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: Irka »

wajwa pisze: 21 sty 2024, 11:22
Mamy bardzo podobne wrażenia.
I też polecam dla osób, które lubią cięższe tytuły, ale doceniają elegancję zasad i elementów.
I to nawet jeśli ktoś nie przepada za poliomino.
Dotąd graliśmy tylko we dwójkę, a w większym gronie może być jeszcze lepiej, bo większa rywalizacja.

A jakby komuś było mało, to zapowiada się dodatek z nowymi cudami i trybem rozgrywki :)
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: pcyzm »

Grzesiek z Portalu przed chwilą zdradził w rozmowie z PlanszoweNewsy, że co prawda sami tego nie będą wydawać, ale będzie polskie wydanie od kogoś innego...
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: mikeyoski »

Od Kaczek. Razem z dodatkiem :-)
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: wajwa »

mikeyoski pisze: 16 lut 2024, 20:55 Od Kaczek. Razem z dodatkiem :-)
... pod nazwą Wielce Imponujące Budowle :o
I pomyśleć, że mi zgrzytały Monumenty Veku i Trojski Kon w wersji CZ :wink:
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: Luk83bb »

No te spolszczone tytuły wołają o pomstę do nieba (Halo wieża:)). To już mogli zostawić Wspaniałe czy cudowne budowle. Nie chcieli się mocno kojarzyć z 7 cudami świata, ale wyszło moim zdaniem słabo....
ZXCV
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 13:02
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 41 times
Been thanked: 18 times

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: ZXCV »

A mogli dać Wielkie Epickie Budowle xD Widocznie seria Małe Epickie Cokolwiek nadaje nowy trend w tytułach gier . Przez pewien czas popularne były tytuły rymowane (Wiertła, Skały, Minerały). Teraz widocznie czas na trójgraniaste tytuły typu: określenie rozmiaru --> pochwalny epitet --> temat :lol:
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Wielce Imponujące Budowle / World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: vnzk »

A mi się podoba. Tytuł po polsku, z lekkim dystansem, oddalający się od określenia "Cuda Świata ale te od Kaczek" :wink: W końcu to nie czterogodzinna strategia wojenna a rodzinny kafelczak.
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: wajwa »

Jest w narodzie skłonność do przekombinowywania :wink:
Ja bym dał po prostu Cuda Świata i tyle...
Chyba, że jakieś inne cele przyświecały Wydawcy :?:
Zresztą... to tylko nazwa, liczy się zawartość, gra jest naprawdę niezła i w sumie to info o wydaniu PL to ... bardzo dobre info 8)
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 157
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: Wielce Imponujące Budowle / World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: Mrukar »

Wspaniale Budowle brzmiało by dla mnie lepiej, proste i wpada w ucho. Gdy próbowałem przytoczyć żonie tytuł skończyło się na: "eee te no... cuda świata, ale takie inne!" :D
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: miker »

wajwa pisze: 16 lut 2024, 22:52
... pod nazwą Wielce Imponujące Budowle :o
I pomyśleć, że mi zgrzytały Monumenty Veku i Trojski Kon w wersji CZ :wink:
Zgadzam się. Czemu nie „Cuda Świata” po prostu? :(
Przecież 7 Cudów Świata jest wystarczająco innym tytułem. A gry o tytule Cuda świata przynajmniej na BGG nie znalazłem. Ktoś wie, czy taka istnieje w ogóle?
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: vnzk »

miker pisze: 17 lut 2024, 10:16
wajwa pisze: 16 lut 2024, 22:52
... pod nazwą Wielce Imponujące Budowle :o
I pomyśleć, że mi zgrzytały Monumenty Veku i Trojski Kon w wersji CZ :wink:
Zgadzam się. Czemu nie „Cuda Świata” po prostu? :(
Przecież 7 Cudów Świata jest wystarczająco innym tytułem. A gry o tytule Cuda świata przynajmniej na BGG nie znalazłem. Ktoś wie, czy taka istnieje w ogóle?
https://www.planszomania.pl/rodzinne/16 ... wiata.html

Poza tym, po wrzuceniu "cuda świata gra planszowa" w google i tak wyrzuca 7 Cudów Świata, więc może uznali, że nie chcą niegeekowym graczom robić problemu z rozróżnianiem.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: miker »

vnzk pisze: 17 lut 2024, 11:33 https://www.planszomania.pl/rodzinne/16 ... wiata.html

Poza tym, po wrzuceniu "cuda świata gra planszowa" w google i tak wyrzuca 7 Cudów Świata, więc może uznali, że nie chcą niegeekowym graczom robić problemu z rozróżnianiem.
Ok. Szukałem na BGG. Ale pewnie dochodzi tu motyw niepowtarzalnego i nie kojarzącego się z poprzednikami tytułu.
Tak czy siak, ja zapamiętać zaproponowanego tytułu nie potrafię :(
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Wielce Imponujące Budowle / World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: Miszon »

Zważywszy na to, jak ciężko znaleźć grę Ra w sklepach (pomijam że już jej nie ma, ale nawet jak była, to była nie do znalezienia ;-) - wyskakiwały tytuły ze słowem "gra" :mrgreen: ), to unikanie w tytule jakiejkolwiek formy zbitki Cuda Świata jest naturalne i wcale się temu nie dziwię.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: SetkiofRaptors »

miker pisze: 17 lut 2024, 11:40
vnzk pisze: 17 lut 2024, 11:33 https://www.planszomania.pl/rodzinne/16 ... wiata.html

Poza tym, po wrzuceniu "cuda świata gra planszowa" w google i tak wyrzuca 7 Cudów Świata, więc może uznali, że nie chcą niegeekowym graczom robić problemu z rozróżnianiem.
Ok. Szukałem na BGG. Ale pewnie dochodzi tu motyw niepowtarzalnego i nie kojarzącego się z poprzednikami tytułu.
Tak czy siak, ja zapamiętać zaproponowanego tytułu nie potrafię :(
Będzie jak zawsze ;)

"Zagramy w te no... No te cuda świata... budyneczki ładne, wiecie, o co mi chodzi"
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3377
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Wielce Imponujące Budowle / World Wonders (Ze Mendes)

Post autor: psia.kostka »

A jesli tytul brzmialby "Cuda Świata"

- bez sensu, tak samo
- zero polotu, mogli byc kreatywni
- jada na marce-gigancie
- podczepiaja sie pod fejm
- nie moge znalezc w googlu
- przeciez to nie Cuda Swiata, tylko jakies budowle

:mrgreen:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
ODPOWIEDZ