Orleans (Reiner Stockhausen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
HorribleNick
Posty: 69
Rejestracja: 12 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 9 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: HorribleNick »

Moja wersja faktycznie jest DE/EN (instrukcja jest dwujęzyczna, plansze graczy są DE po jednej, EN po drugiej stronie), ale kafelki eventów i budynków są już tylko DE. Moje Trade & Intrigue już mają nazwy DE/EN faktycznie.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: garg »

rogal pisze: 20 lut 2024, 21:01 Ja bym polecał grać razem z dodatkiem ( intrygi/ handel)
Podstawka jest nudna i przewidywalna.
Powinieneś dodać zastrzeżenie, że lubisz negatywną interakcję. Bo ten dodatek ją właśnie wprowadza :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Neoptolemos »

rogal pisze: 20 lut 2024, 21:01 Ja bym polecał grać razem z dodatkiem ( intrygi/ handel)
Podstawka jest nudna i przewidywalna.
TYM BARDZIEJ polecam grać najpierw BEZ dodatku.
a) jak słusznie zauważył garg, wprowadza on negatywną interakcję, a to trzeba lubić
b) jakkolwiek Orlean ma proste zasady, tak sam koncept odsyłania robotników na planszę darczyńców jest oryginalny. Na początku naprawdę wystarczy plansza darczyńców z podstawki, i tak prawie na pewno ktoś się pomyli i spróbuje tam wysłać podstawowego robotnika albo coś w tym guście. Lepiej się najpierw oswoić z ikonografią i ogólnym flow rozgrywki
c) de gustibus est non disputandum, ale słowo przeciw słowu: podstawka NIE jest nudna ;)

Generalnie walczę z podejściem, że należy grać w gry od razu z dodatkami - w 99% wypadków to nieprawda, bo jakby podstawka była słaba, to dodatek nigdy by nie wyszedł :P
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
rogal
Posty: 245
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 45 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: rogal »

garg pisze: 20 lut 2024, 23:41
rogal pisze: 20 lut 2024, 21:01 Ja bym polecał grać razem z dodatkiem ( intrygi/ handel)
Podstawka jest nudna i przewidywalna.
Powinieneś dodać zastrzeżenie, że lubisz negatywną interakcję. Bo ten dodatek ją właśnie wprowadza :) .
Oczywiście chodziło mi o planszę Handlu. W intrygi też nie polecam bo jest grubo, jeśli ktoś nie lubi negatywnej interakcji.
ale Handel jest miodzio
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Largo »

Wiem, że towar wart jest tyle i ktoś jest w stanie za niego zapłacić, ale chciałbym was podpytać jaka to jest rozsądna cena za tą grę w obecnym czasie? Chodzi za mną od dłuższego czasu, ale nadal trochę się wstrzymuje, bo wydaje mi się dość drogo nawet z rabatami. Podstawka wychodzi mi jakieś 240, Inwazja 180, Intrygi 110, Plaga coś koło 120. To tak orientacyjnie. Też kwestia, czy dla dwóch osób lubiących negatywną interakcję jest sens brania wszystkiego?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: seki »

Largo pisze: 21 lut 2024, 09:25 Wiem, że towar wart jest tyle i ktoś jest w stanie za niego zapłacić, ale chciałbym was podpytać jaka to jest rozsądna cena za tą grę w obecnym czasie? Chodzi za mną od dłuższego czasu, ale nadal trochę się wstrzymuje, bo wydaje mi się dość drogo nawet z rabatami. Podstawka wychodzi mi jakieś 240, Inwazja 180, Intrygi 110, Plaga coś koło 120. To tak orientacyjnie. Też kwestia, czy dla dwóch osób lubiących negatywną interakcję jest sens brania wszystkiego?
Dał bym tyle za podstawkę i Intrygi. Inwazja już dla psychofanów. Ja mam wszystko i jestem fanem, Orlean to dla mnie top gier euro. Ale jakoś nie mam ochoty rozkładać scenariuszy kooperacyjnych i solo a głównie to masz w Inwazji. Zresztą jeden ze scenariuszy zagrałem i był tak prosty, że straciłem chęć by sprawdzać dalej.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Neoptolemos »

Drugi jest już zdecydowanie trudniejszy i nieco ciekawszy. Sprawdzałem ostatnio ;)

Inwazja na pewno nie jest warta 200 zł - do niedawna była na wyprzedażach za 60 zł i to była świetna cena dla fanów. Kupcie samą podstawkę i jak się spodoba ogólna mechanika, dokupcie Handel i Intrygę, żeby wprowadzić mocną negatywną interakcję.

Ale ponownie, nie warto kupować tak uznanej gry od razu z dodatkami, bo podstawka jest w pełnie grywalna - kupić, zagrać kilka razy i wtedy myśleć o dodatkach ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Largo »

To inwazja rzeczywiście odpada skoro to kooperacyjne rzeczy. Nie trawię kooperacji.
A plaga wnosi coś ciekawego?

NVM znalazłem i poczytałem. Wygląda ciekawie
lordbebech
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2020, 07:54
Has thanked: 1 time

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: lordbebech »

Skąd z zagranicy najlepiej Orleans zamówić by nie płacić milionów za przesyłkę ?
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: antonio3333 »

lordbebech pisze: 01 mar 2024, 10:43 Skąd z zagranicy najlepiej Orleans zamówić by nie płacić milionów za przesyłkę ?
Z planszomani
rogal
Posty: 245
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 45 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: rogal »

amazon
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: scraber »

DLP ogłosiło Anniversary Boxa, który zawiera 3 dodatki

179€ + 29€ za shipping (max można 5 sztuk wziąć)

https://www.dlp-games.de/shop/spiele/or ... _1103_1154
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: wrojka »

scraber pisze: 25 kwie 2024, 21:22 DLP ogłosiło Anniversary Boxa, który zawiera 3 dodatki

179€ + 29€ za shipping (max można 5 sztuk wziąć)

https://www.dlp-games.de/shop/spiele/or ... _1103_1154
Ulala. Widać chyba drewniane towary, drewniane zębatki, lepsze meeple i budynki, jakiś organizer sensowy.
Pytanie co z żetonami? Zakładają że każdy fan ma już dawno GeekUpBits? :D
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: scraber »

Tutaj szerszy opis - tak są drewienka
https://www.dlp-games.de/spiele/orleans-jubilaeums-box/

I metalowe monety, które przypominają te z tlamy
Spoiler:
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: bogas »

Czy będąc fanem gry wydać tysiaka na to samo co się już ma tylko w wersji deluxe i w pudle, które waży 6 kg i pewno nie zmieści się na żadna półkę? Odpowiem oczywiście za siebie: NI CHOLERY! Metalowe monety, drewniane towary... a na co to komu? Już lepiej marihułanen kupić albo flaszkę zarąbistej whiskey i popijać ją podczas rozgrywek w swój "wybrakowany" egzemplarz, a resztę przekazać na schronisko dla zwierząt. Ale to tylko moje zdanie :mrgreen:
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: scraber »

Z tego co widzę te 29euro jest zarówno dla 1 jak i dla 5 sztuk... ktoś coś :D
ODPOWIEDZ