Hegemony - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: raj »

Nie, po prostu trzeba zabezpieczać sobie odpowiedni budżet (planowanie budżetu i te rzeczy). Poza tym dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, że gracz zostaje bez kasy na następny etap.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: PerezSaj »

raj pisze: 17 gru 2023, 17:09 Nie, po prostu trzeba zabezpieczać sobie odpowiedni budżet (planowanie budżetu i te rzeczy). Poza tym dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, że gracz zostaje bez kasy na następny etap.
Wiem wiem. To też ma sens, ale coś za coś. Autor to tak wymyślił i tak gram, ale zastanawiam się nad samym sensem. Chociaż z drugiej strony jakby się wypompować z kasy za wszelką cenę i zacząć z zerowym saldem, to kolejna runda od początku jest skazana na porażkę.
dżedaj
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:34
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: dżedaj »

Czy firma w pełni zautomatyzowana (np. producent samochodów) po wybudowaniu wymaga postawienia znacznika maszynerii, aby była funkcjonująca?

Czy taką firmę można sprzedać Za dwukrotność wartości w ramach akcji z karty "strategia wyjścia" (sprzedaj jedną ze swoich firm bez * za dwukrotność jej wartości)?
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: PerezSaj »

dżedaj pisze: 19 gru 2023, 19:37 Czy firma w pełni zautomatyzowana (np. producent samochodów) po wybudowaniu wymaga postawienia znacznika maszynerii, aby była funkcjonująca?

Czy taką firmę można sprzedać Za dwukrotność wartości w ramach akcji z karty "strategia wyjścia" (sprzedaj jedną ze swoich firm bez * za dwukrotność jej wartości)?
Moim zdaniem żetonu nie kładziesz, ale nie możesz też sprzedać chociaż co do sprzedaży nie jestem do końca pewny.
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: PerezSaj »

A jak myślicie... Można w jednej akcji zaproponować zmianę ustawy, zapłacić kostka wpływów, żeby przeprowadzić natychmiastowe głosowanie, a w następnej turze znowu zaproponować zmianę tej samej ustawy o kolejny krok, tym samym w jednej rundzie przejść o dwa kroki w jednej ustawie?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

PerezSaj pisze: 19 gru 2023, 21:32 A jak myślicie... Można w jednej akcji zaproponować zmianę ustawy, zapłacić kostka wpływów, żeby przeprowadzić natychmiastowe głosowanie, a w następnej turze znowu zaproponować zmianę tej samej ustawy o kolejny krok, tym samym w jednej rundzie przejść o dwa kroki w jednej ustawie?
Tak, można
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: PerezSaj »

Co w przypadku jeśli mam już kosteczkę na torze populacji na 30+ i skorzystać z opieki zdrowotnej? Nie mogę tego zrobić, bo już bym przekroczył limit, czy rozpatruje nadal jakbym dopoero wchodził na pole 30+ i nie przesuwając kostki?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

PerezSaj pisze: 22 gru 2023, 08:15 Co w przypadku jeśli mam już kosteczkę na torze populacji na 30+ i skorzystać z opieki zdrowotnej? Nie mogę tego zrobić, bo już bym przekroczył limit, czy rozpatruje nadal jakbym dopoero wchodził na pole 30+ i nie przesuwając kostki?
To drugie. Jest odp na to pytanie w instrukcji/faq (z tyłu instrukcji) lub na bgg. Pamiętam, bo mielismy ten sam problem.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: PerezSaj »

Hardkor pisze: 22 gru 2023, 10:10
PerezSaj pisze: 22 gru 2023, 08:15 Co w przypadku jeśli mam już kosteczkę na torze populacji na 30+ i skorzystać z opieki zdrowotnej? Nie mogę tego zrobić, bo już bym przekroczył limit, czy rozpatruje nadal jakbym dopoero wchodził na pole 30+ i nie przesuwając kostki?
To drugie. Jest odp na to pytanie w instrukcji/faq (z tyłu instrukcji) lub na bgg. Pamiętam, bo mielismy ten sam problem.
Na końcu instrukcji jest tylko na temat dobrobytu, a nie wzrostu liczby pracowników. Ale muszę Ci zaufać, że na BGG jest to opisane.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: raj »

Na wszystkich torach zliczających w tej grze jak dotrzesz do maksymalnej wartości, to korzystasz z niej bez dalszego przesuwania znacznika.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
akurczak
Posty: 60
Rejestracja: 11 mar 2018, 13:12
Has thanked: 146 times
Been thanked: 31 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: akurczak »

Z tego co widzę w instrukcjach dostępnych na BGG polska instrukcja jest tłumaczeniem wersji 1.0, podczas gdy dostępna jest też wersja 1.1 z pewnymi poprawkami. Znajdziemy w niej taki akapit, który w wersji 1.0 miał tylko pierwsze zdanie:
Whenever an effect of yours mentions Workers, unless stated otherwise, it refers to Workers of your own Class only. Also, your Population track should at all times correspond to the actual number of Workers you have. Whenever you get or lose Workers, adjust the marker there accordingly.
Zatem pole 30+ oznacza 30 lub więcej workerów, ale należy pamiętać, że jeśli np. mając 32 workerów zagramy kartę, która usunie nam 3 z nich, to aktualizujemy tor nie o 3 pola (w tym przypadku do 27), a do faktycznej liczby workerów (w tym przypadku do 29)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: raj »

Być może jest to 1.0 z poprawkami, bo w pl np. magazyny państwa mają +6 a w 1.0 było +4.
Albo po prostu ktoś dał ciała przy tłumaczeniu. Nie pierwszy i nie ostatni raz.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
akurczak
Posty: 60
Rejestracja: 11 mar 2018, 13:12
Has thanked: 146 times
Been thanked: 31 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: akurczak »

Wersja 1.0 też ma +6, widziałem +4 na jakimś gameplay'u z prototypu, więc pewnie to sprzed 1.0.

Listę zmian w 1.1. można znaleźć tutaj: https://boardgamegeek.com/filepage/2499 ... h-rulebook
Głównie trochę dodatkowych wyjaśnień, do tego rozszerzony FAQ ze zmienionym układem, uwzględniającym ilustracje kart.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: raj »

No tak, skoro 1.1 pojawiła się na koniec czerwca 2023, to nie ma szans, żeby mogli zrobić wersje zlokalizowane na tej wersji.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
wicz
Posty: 23
Rejestracja: 16 sty 2010, 14:12
Lokalizacja: Marki
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: wicz »

Jestem po jednej partii solo z automą i mam kilka wątpliwości
1. Czy pracownicy liczeni aby założyć związki zawodowe liczą się też z firm państwowych?
2. Gra w 2os. Podczas głosowania wyciągam z wora kostki klasy średniej. Co z nimi robię? Z powrotem do wora czy odrzucam?
3. Gra 4os. Zmienia się polityka finansowa. Gracz decyduje ktore 3/6 firmy zamyka lub otwiera czy zamyka/otwiera całe rządy firm? Tak jak w grze bez państwa.
4. Ile państwo może mieć pożyczek? Np. Polityka finansowa jest na C. MFW zareaguje przy jednej niespłaconej pożyczce?
Poza tym, gra banalna jak Chińczyk😉
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: PerezSaj »

wicz pisze: 31 gru 2023, 23:22 Jestem po jednej partii solo z automą i mam kilka wątpliwości
1. Czy pracownicy liczeni aby założyć związki zawodowe liczą się też z firm państwowych?
2. Gra w 2os. Podczas głosowania wyciągam z wora kostki klasy średniej. Co z nimi robię? Z powrotem do wora czy odrzucam?
3. Gra 4os. Zmienia się polityka finansowa. Gracz decyduje ktore 3/6 firmy zamyka lub otwiera czy zamyka/otwiera całe rządy firm? Tak jak w grze bez państwa.
4. Ile państwo może mieć pożyczek? Np. Polityka finansowa jest na C. MFW zareaguje przy jednej niespłaconej pożyczce?
Poza tym, gra banalna jak Chińczyk😉
1. Licza się pracownicy na wszystkich kartach firm dostępnych na planszy. Z tym że nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, żeby Państwo posiadało firmę rolniczą. Może jest taka możliwość, że w kartach jest akcją umożliwiająca przeniesienie firmy do siebie, ale jeszcze się z tym nie spotkałem.
2. Kostki klasy średniej są odrzucane.
3. W grze na 4 osoby gracz grający Panstwem decyduje, które firmy zamyka i otwiera.
4. Może mieć tyle ile będzie musiał mieć, natomiast w fazie Sprawdzenia MFW nie może mieć więcej niż jest to określone dla danego poziomu. Także, jeżeli polityka finansowa jest na C to nie można mieć żadnej pożyczki.
toorbus
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2017, 00:00

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: toorbus »

Pytanie co do dodatku z automą, temat "wydawanie wpływów podczas glosowania".
Scenariusz:
  • klasa robotnicza (proponuje ustawe) vs kapitalisci (AUTOMA)
  • glosowanie ustawy, KR jest za wprowadzeniem AKK przeciw
  • kostki z wora: KR - 1 szt, AKK - 2 szt, 2 szt zółte - odpadaja
  • wpływy: KR - 5 szt, AKK - 3 szt
  • korzystam z tego przypadku: Obrazek
  • opcja nr 2 X= roznica +1
1.Jak prawidlowo obliczyc róznice? Ilosc wszystkich wplywow przeciwnika (KR, w tym wypadku 5) - minimalna ilosc wplywow KR do wygrania ( 1 gdyz remis wygrywa) ? X = 5 ale ze wzgledu na to, ze AKK ma 3 szt wplywow dobiera tylko 3 karty ?

2.Załóżmy że dobiera 2 karty z symbolem wplywu wiec suma kostek glosowania AKK 4.

3.W tym przypadku, KR wydaje 3 szt wplywu i wygrywa ustawe ?

4.Czy jednak przed dobieraniem kart (lub wczesniej) przez autome, nalezy zalozyc z gory ile kosci wplywow jako gracz (KR) wydaje i sprawdzic czy automa to wygra czy nie ?
jnasadzki@gmail.com
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2019, 22:12
Has thanked: 1 time

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: jnasadzki@gmail.com »

Hej. Jak mam strajk, to firma nie produkuje, ja otrzymuję kostkę wpływu - to jasne. Co natomiast z wynagrodzeniem dla pracowników firmy, w której jest strajk?
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 264
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: miszczu666 »

jnasadzki@gmail.com pisze: 23 lut 2024, 05:56 Hej. Jak mam strajk, to firma nie produkuje, ja otrzymuję kostkę wpływu - to jasne. Co natomiast z wynagrodzeniem dla pracowników firmy, w której jest strajk?
Firma nie produkuje, ale też nie płaci.
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
jnasadzki@gmail.com
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2019, 22:12
Has thanked: 1 time

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: jnasadzki@gmail.com »

Firma klasy średniej. Założona pierwotnie tylko z jednym pracownikiem - klasy średniej (drugie dla klasy robotniczej pominięte). Czy gracz klasy robotniczej lub klasy średniej może zatrudnić do tej firmy w dalszej rozgrywce pracownika klasy robotniczej?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

jnasadzki@gmail.com pisze: 24 lut 2024, 08:45 Firma klasy średniej. Założona pierwotnie tylko z jednym pracownikiem - klasy średniej (drugie dla klasy robotniczej pominięte). Czy gracz klasy robotniczej lub klasy średniej może zatrudnić do tej firmy w dalszej rozgrywce pracownika klasy robotniczej?
Tak
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ODPOWIEDZ