Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
pysiaDK
Posty: 3
Rejestracja: 19 sty 2017, 12:02

Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: pysiaDK »

Hej!
Trafiłam na to forum z nadzieją,iż znajdzie się tu ktoś, kto pomoże mi odnaleźć gra mojego dzieciństwa :)

Gra ta, jak już wspomniałam w temacie, była w stylu Monopoly - jakiś rysunek na środku planszy, na brzegach pola, po których poruszało się pionkami. Pola symbolizowaly miasta w USA, były pogrupowane stanami - po dwa, trzy miasta na każdy stan, do tego w każdym stanie jakiś bonus (np. W Illinois była to elektrownia atomowa, w Californii bodajże wytwórnia filmowa). Gracz, który posiadał wszystkie miasta w danym stanie, mógł stawiać domki, co wiązało się oczywiście ze zwiększeniem opłaty, którą musieli na jego rzecz uiszczać inni gracze za postój na tym polu.
Tak jak już wyżej wspomniałam, miasta były pogrupowane stanami - na pewno było Illinois, Georgia, Nowy Jork, California i kilka innych, których już niestety w tym momencie nie pamiętam. Do tego jakieś randomowe pola w stylu: więzienie, bank.
Jeśli chodzi o walutę, to pamiętam, że najwyższy nominal to bodajże 1mln, najniższy 10. Niestety nie pamiętam jak ta waluta mogła się nazywać. Kojarzy mi się coś z dolarami, ale ręki nie sam uciąć. Dodatkowo wydaje mi się, że na banknotach narysowane były jakieś zwierzaki w wydaniu komiksowym, ale to też może być tylko moja wyobraźnia.
Kojarzy mi się nazwa Twój Biznes, ale internet nic nie wie o takiej grze...

Być może ktoś coś kojarzy? Może ktos jest w stanie mi powiedzieć jak ta gra mogła się nazywać? A może komuś zalega to cudo na strychu czy w piwnicy?

Serdecznie pozdrawiam!
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: hipcio_stg »

Może https://www.planszomania.pl/ekonomiczne ... iness.html ? Co prawda nie stany, ale może o to chodzi.
pysiaDK
Posty: 3
Rejestracja: 19 sty 2017, 12:02

Re: Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: pysiaDK »

Właśnie, nie, nie chodzi o EuroBusiness, choć przyznam, że gra, której poszukuje była oczywiście bardzo podobna. Na bank była wzorowana na powyższej i zapewne była tworem jakieś małej firemki, pewnie też nie zyskała nigdy rozgłosu, ale ja ją bardzo pozytywnie wspominam i mam do niej ogromny wręcz sentyment, dlatego liczę na to, że może ktoś coś skojarzy ;)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Fortuna?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
pysiaDK
Posty: 3
Rejestracja: 19 sty 2017, 12:02

Re: Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: pysiaDK »

Coś podobnego, ale niestety to nie to :(

Przerzucając kolejne grafiki z podobnymi grami przypomina mi się kolejny szczegół - każdy nominał banknotu miał taki sam kolor - na białym papierze jakieś zielone nadruki. W ogóle wydaje mi się, że waluta mogła się właśnie nazywać "zielone" :D
dzejejbii
Posty: 3
Rejestracja: 19 sie 2020, 20:03
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: dzejejbii »

hej hej

tez zalozylem tu konto bo szukam tej samej gry :) miałem ją i nie wiem gdzie się podziała.

ja pamietam o niej troche wiecej. nazywala się Monopolse :) pudełko było strasznie ubogie, jak cała szata graficzna. ale świetnie się grało tymi amerykańskimi miastami :)
Kupowało się miasta w USA, prawda: czarna Virginia. różowe Ohio, najdroższa żółta Floryda z Miami, Tampa i Palm Beach o ile dobrze pamiętam, błękitna California z Los Angeles.

znalazłem ją :D mega zadowolony :D
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: playerator »

dzejejbii pisze: 19 sie 2020, 20:10 (...) znalazłem ją (...)
Kolekcjonuję stare gry. Mógłbyś wrzucić fotkę tego białego kruka?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
dzejejbii
Posty: 3
Rejestracja: 19 sie 2020, 20:03
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: dzejejbii »

pozwolę sobie skorzystać ze zdjęć z internetu, bo gra jeszcze w drodze :)
gra na zasadach identycznych jak większość tego typu. miałem za dzieciaka i zamarzyło mi się jakiś czas temu żeby ją gdzieś dostać, ale ciężko było. niedawno wznowiłem poszukiwania i tym razem się udało :) z wielką chęcią i sentymentem zagram z synem :)
Spoiler:
dzejejbii
Posty: 3
Rejestracja: 19 sie 2020, 20:03
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: dzejejbii »

jak jeszcze bardziej pogrzebałem to okazuje się że ja tak naprawdę szukałem gry Monopol, wydanej przez J.i.K.Pilich - Minsk Maz. w roku ok. 1995/6.
ta wersja Monopolse to jeszcze jakaś inna (późniejsza) hybryda
póki co czekam na ten Monopolse, ale Monopol, którego faktycznie szukałem wyglądał o tak:
Obrazek
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: MichalStajszczak »

Nazwa "Monopolse" została nadana grze, wydawanej wcześniej pod nazwą Monopol, ponieważ nazwy Monopol i Monooly zostały zastrzeżone przez Hasbro. Wydawcą była firma Pilich z Mińska Mazowieckiego, która chyba odkupiła projekt od wcześniejszego wydawcy.
Istotna jest sprawa, z którego roku jest to wydanie, bo pod koniec (dla oszczędności) gra była w wersji z jedną kostką.
Driimohr
Posty: 1
Rejestracja: 14 lut 2021, 22:16

Re: Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: Driimohr »

Cześć. Ja równoważ szukam wersji „eurobiznesu”, o której pisze Pysia. Niestety nie pamietam pudełka. W nazwie jestem prawie pewny, że nie było członu biznes. Na banknotach były narysowane kreskówkowe zwierzęta - na 100 była podróbka królika bugsa. W przeciwieństwie do monopoly ruch gry odbywał się w prawo, a nie w lewo. Na środku planszy była kolorowa mapa USA na jasno niebieskim tle. Pamietam, ze min. była na niej góra Rushmore. Na polach były miasta posegregowane stanami. Najpierw był Texsas z Dallas i Houston w kolorze ciemnego seledynu a pomiędzy nimi „pole naftowe”, następnie była pomarańczowa Floryda z Miami, Tampą i Orlando. Na rogu był bank. Drugiego boku nie pamiętam. Chyba coś z Atlantą i fabryką czekolady, a jako 3 narożnik po starcie i banku było więzienie. Więzienie nie miało opcji „dla odwiedzających” jak w monopoly. Następnie był żółty stan New York, z Nowym Jorkiem oczywiście, Buffalo i Albany. Pomiędzy nimi było pole „zapora/tama”. Następnie błękitny stan Illinois z Chicago i Springfield. 4 narożnik to darmowy parking leśny. Przedostatni stan o kolorze ciemno zielonym było Kolorado z polem park Yellowstone. Miast tutaj nie pamietam. I na końcu granatowa California z San Francisko, Los Angeles i rozdzielającą je wytwórnią filmową. Oczywiście były też dodatkowo pola na których pobierało się kartę z jakimś zadaniem typu zapłać podatek, idź do więzienia, pobierz pieniądze, czy przepustka z więzienia. Za przejście przez star otrzymywało się 200, albo 300 dolarów. Posiadając cały stan można było kupować domki (nie było hoteli). Karty miast były w kolorach stanów , drukowane na grubej tekturze. Przy domkach był kwadracik do zakreślenia ołówkiem kupna. Niestety nie mogę nigdzie znaleźć tej gry :(
Hamaiska
Posty: 1
Rejestracja: 06 kwie 2021, 15:49

Re: Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: Hamaiska »

Witam,
Również szukam tej gry.
Czy komuś udało się ją odnaleźć?
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: omas »

Gdzies w 98/99 mialem jakis Eco Biznes. Moze o to chodzi ?
Pityn15
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2022, 22:19

Re: Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: Pityn15 »

Czy byłby ktoś w stanie podesłać zdjęcia tej planszowki ? Kochałem tą grę za dzieciaka. Były tam stany Ameryki północnej oraz co pamiętam to fabryka czekolady elektrownia atomowa pola naftowe linie lotnicze wytwórnia filmowa.
Qwertyuio123
Posty: 1
Rejestracja: 27 lip 2022, 00:11

Re: Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: Qwertyuio123 »

Podbijam temat. Pamiętam ładną oprawę graficzną i banknoty przypominające dolary. Różowa savannah, niebieskie illinois. Nazwa chyba coś koło twój biznes albo businessman.
magda04
Posty: 1
Rejestracja: 23 lut 2024, 11:06

Re: Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: magda04 »

Chodzi o grę 'Twój Biznes'! Mam planszę i część oryginalnych kart oraz pieniędzy, jednak większość się pogubiła i planuję to jakoś dorobić, bo za dzieciaka graliśmy w nią na okrągło i fajnie byłoby móc to kiedyś powtórzyć :D :)
gogovsky
Posty: 2210
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: gogovsky »

magda04 pisze: 23 lut 2024, 11:17 Chodzi o grę 'Twój Biznes'! Mam planszę i część oryginalnych kart oraz pieniędzy, jednak większość się pogubiła i planuję to jakoś dorobić, bo za dzieciaka graliśmy w nią na okrągło i fajnie byłoby móc to kiedyś powtórzyć :D :)
Uwierz mi nie byłoby fajnie, nie tęsknisz do gry tylko do tamtych czasów.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Morkai
Posty: 53
Rejestracja: 05 sie 2022, 10:40
Has thanked: 26 times
Been thanked: 15 times

Re: Poszukuję gry z lat '90 w stylu Monopoly (Twój Biznes?)

Post autor: Morkai »

gogovsky pisze: 23 lut 2024, 11:42
magda04 pisze: 23 lut 2024, 11:17 Chodzi o grę 'Twój Biznes'! Mam planszę i część oryginalnych kart oraz pieniędzy, jednak większość się pogubiła i planuję to jakoś dorobić, bo za dzieciaka graliśmy w nią na okrągło i fajnie byłoby móc to kiedyś powtórzyć :D :)
Uwierz mi nie byłoby fajnie, nie tęsknisz do gry tylko do tamtych czasów.
+1. Podobne odczucia miałem po odkopaniu "Odkrywców nowych światów", nie mówiąc o "Gwiezdnym kupcu" ;) Ten drugi tytuł jest praktycznie niegrywalny :/
=][= WH40k =][= X-wing, Magic, Cthulhu...
ODPOWIEDZ