Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: oduck »

Moonday pisze: 26 lut 2022, 19:25
oduck pisze: 24 lut 2022, 12:06 Tak więc domysły o piątej edycji są jak najbardziej uzasadnione.
Obstawiam Kickstarter
oj, chyba to nie tego typu produkt.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Grellenort »

Też wątpię. Talisman to gra nakierowana na silną penetrację rynku, zarówno do piwa jak i grania z maluchami. Kickstarter mimo zalet jest na to zbyt... niszowy. Chyba że rozbiją na retail i jakąś edycję przedpremierowo-definitywnie-kolekcjonerską dla fanatyków.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: RUNner »

Grał ktoś może w Talisman Harry Potter? Ciekaw jestem jak wyszła ta adaptacja, bo Batmana niestety zepsuto słabszymi kartami przygód w wewnętrznej części planszy.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Mr_Fisq »

Taka ciekawostka: był Catan 3d, jest i Talisman 3d - na razie fanowski:
https://youtu.be/HoBGvYh1Cos
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 347
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: dispe »

Średnio mi się to podoba i wydaje się mało praktyczne, gra na stojąco przez minimum 1,5 - 2h wydaje się karkołomnym pomysłem. Ale sam pomysł fajny, chyba każdy fan Talismana kiedyś o tym myślał.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: RUNner »

Zarąbiście to wygląda, ale nic poza tym. Granie na czymś takim to na bank katorga, ale czy to w ogóle miało służyć do grania? ;)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: lukkk »

Mr_Fisq pisze: 15 lip 2022, 07:11 Taka ciekawostka: był Catan 3d, jest i Talisman 3d - na razie fanowski:
https://youtu.be/HoBGvYh1Cos
Totalnie mi się nie podoba.
Sam Talisman oparty był trochę na pewnej umowności/ używaniu wyobraźni. Stoisz na polu rozdroży, masz niewielki obrazek, który pokazuje, jak to pole miej więcej wygląda. A reszta to już kwestia twojej własnej wyobraźni. Tutaj wszystko jest podane na tacy.

Aby wykonać takie cuś, potrzeba miesięcy pracy a potem może się okazać, że pogra się raz czy dwa i już nigdy więcej się nie będzie chciało zasiąść.

PS: Swoją drogą, czy coś wiadomo o kolejnej edycji Talismana?
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 347
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: dispe »

lukkk pisze: 15 lip 2022, 15:03
PS: Swoją drogą, czy coś wiadomo o kolejnej edycji Talismana?
Na razie nic nie słychać ale wydaje mi się że taki klasyk zasługuje na nową edycję i to tylko kwestia czasu. Ja bym kupił.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Grellenort »

Z tą edycją to może być już trochę jak np. z komputerową Europą Universalis IV - rozbudowali toto tak bardzo, że reset i start od zera znów z tym samym zamysłem u podstaw i numerkiem 5 w tytule może być dla GW zbyt ryzykowny finansowo. A Talisman bez oldskulowego roll'n'move i ciągania kart przygód prawie na każdym kroku to przecież nie Talisman, tylko Runebound czy inny Mage Knight.
Stawiałbym raczej na quasi-spin-off, pokroju choćby Decent: Legends of the Dark.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Leviathan »

W ramach sentymentalnej podróży do przeszłości i do pierwszego wydania Magii i Miecza w Polsce, wziąłem tym razem na warsztat rozszerzenie Podziemia:

Ostatnio zmieniony 29 sty 2023, 20:17 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: szczudel »

W zeszłym tygodniu była polska premiera Talisman: Kingdom Hearts. Nie spodziewałem się, że dożyję tego momentu gdy bedę mógł z dziećmi w rodzimym języku pohasać Sorą i Keyblade'ową, o przepraszam, Kluczoostrzową gromadką. Nie grałem nigdy w prawdziwego Talismana. Miałem Magię i Miecz w latach 90-tych, ale nigdy nie zagrałem w to zgodnie z zasadami więc moje pojęcie o grze było super mgliste.
Po kolei.
  • Boli mnie polskie tłumaczenie i uważam, że skoro Keyblade jest 3cią najmocniejszą bronia w galaktyce (po mieczu świetlnym i szkielecie z Adamantium), to powinno to zostać nietłumaczalną nazwą własną. Podobnie Heartless. Z drugiej strony, jak fan serii od dnia jej Europejskiej premiery, a to już 20 lat, możliwe, że jestem na tym punkcie przewrażliwiony.
  • Boli mnie brak postaci Final Fantasy w tej grze. Rozumiem zamysł sprzedania Talismana z postaciami Disneya, ale kurde, ludzie się zainteresowali tą grą te 20 lat temu bo była połączeniem FFxDisney a nie JRPG w świecie Disneya. Ten sam problem był przez fanów podnoszony przy okazji KH3, gdzie wykastrowano całowicie skrzydło FF. Trudno, korpo, hajs, jakieś przymiotniki pomiędzy i zapewne mamy odpowiedź dlaczego tak się stało.
  • Trochę słabe jest to, że w tej grze się tak mało walczy. Powinna być opcja, że zamiast spotkania można rozegrać walkę z jakąś lista wrogów odpowiadającą konkretnemu pierścieniowi. Samo KH stało walką i zmarginalizowanie tego elementu nie działa na korzyść przeniesienia klimatu gry na planszę. Przydałaby się opcja, ze zamiast spotkania mamy talie przeciwników, per pierścień. Podobnie ma się sprawa z Keyblade'ami. Sa wymagane w liczbie sztuk 1 aby zakończyć grę i całkowicie pomija się ich uzyteczność. Uważam, że powinno być ich w grze wiecej, powinny na nie być questy (idź gdzieś wylosuj za pomocą kości lokację, pokonaj tam bossa, dostajesz keyblade) i powinny dawać boost do statystyk. Jakiś mocniejszy Keyblade ze środkowego pierścienia +3 do siły albo +2 i +1 do magii.
  • Spotkania "Trójcy" są bez sensu. Grałem do tej pory raz z synem i raz z 2 synami i praktycznie niemożliwe jest stanąć na tym samym polu przez więcej niż 2 postacie. Może jak się gra w 5/6 osób. Grywać będziemy zapewne w 4 osoby, tak czy siak uwżam, żę nie "pykł" projektantom pomysł na ten patent. Szkoda też, że nie ma questów od sprzymierzeńców. Tzn sa ale dosłownie 2 typy i oba beznadziejne. Chciałbym moc odstawić np małpkę Alladynowi do Agabah i dostać za to punkt siły czy coś w tym stylu. Brakuje tego, a podniosłoby to stopień imersji gracza w świat gry.


Tyle narzekania. Teraz zachwyty. Gra jest przyjemnie prosta a przy fantastycznej jakości wydania gra w nią z dziećmi to czysta przyjemność. Rewersy kart - fantastyczne. Ilustracje na planszy klimatyczne. Figurki piekne. Czy było warto? Dla mnie jako fana KH, zdecydowanie. Jednak sama formuła gry powinna być trochę podciagnięta pod realia licencji aby gra była bardziej angażująca i nagradzała wysiłki graczy a nie tylko szczesliwe rzuty koścmi.

Dzieći od chyba czwartku pytaja mnie po 3 razy dziennie czy zagramy dzisiaj w Talismana, więc chyba grupie docelowej się podoba.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Leviathan »

W ramach kontynuacji opowieści o starej Magii i Mieczu, tym razem zająłem się rozszerzeniem "W Kosmicznej Otchłani":

KDZ
Posty: 59
Rejestracja: 31 sie 2020, 15:18
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1 time

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: KDZ »

Czy są gdzieś karty poszukiwaczy do pobrania z dodatku Miasto i Smoki?
Dante
Posty: 38
Rejestracja: 09 sie 2015, 00:12
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Dante »

KDZ pisze: 19 sie 2023, 09:25 Czy są gdzieś karty poszukiwaczy do pobrania z dodatku Miasto i Smoki?
Z której edycji?
Do tej ostatniej to nie wiem a jak do tej z lat 90 to poszukaj lub zapytaj się na forum magia i miecz.
KDZ
Posty: 59
Rejestracja: 31 sie 2020, 15:18
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1 time

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: KDZ »

Do tej ostatniej.
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 612
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 98 times
Been thanked: 83 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Gab »

KDZ pisze: 20 sie 2023, 21:36 Do tej ostatniej.
Raczej zbyt legalne to nie jest, nie mówiąc o zwyczajnym byciu fer wobec właściciela licencji.
KDZ
Posty: 59
Rejestracja: 31 sie 2020, 15:18
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1 time

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: KDZ »

Gab pisze: 21 sie 2023, 08:17
KDZ pisze: 20 sie 2023, 21:36 Do tej ostatniej.
Raczej zbyt legalne to nie jest, nie mówiąc o zwyczajnym byciu fer wobec właściciela licencji.
Czemu nie fer? Mam sporo dodatków i są w mniejszym lub większym stopniu zdekompletowane, dzieciaki ostatnio sporo w to grają i chciałem im uzupełnić z grubsza braki. Co w tym nielegalnego?
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 612
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 98 times
Been thanked: 83 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Gab »

KDZ pisze: 23 sie 2023, 17:22
Gab pisze: 21 sie 2023, 08:17
KDZ pisze: 20 sie 2023, 21:36 Do tej ostatniej.
Raczej zbyt legalne to nie jest, nie mówiąc o zwyczajnym byciu fer wobec właściciela licencji.
Czemu nie fer? Mam sporo dodatków i są w mniejszym lub większym stopniu zdekompletowane, dzieciaki ostatnio sporo w to grają i chciałem im uzupełnić z grubsza braki. Co w tym nielegalnego?
Takich rzeczy nie wolno udostępniać - mówi o tym prawo autorskie. Możesz natomiast spróbować napisać do Galakty i wyszczególnić czego Ci brakuje itp. Stosunkowo niedawno sam sprzedawałem Talisman i po przeliczeniu okazało się, że brakuje paru kart. Napisałem, potwierdzili dostępność, zapłaciłem za wysyłkę i sprzedałem grę jako kompletną.
Dante
Posty: 38
Rejestracja: 09 sie 2015, 00:12
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Dante »

Mi brakowało kilku kart kilka lat temu. Napisałam do Galkty czy mają odpisali, że nie mają ale mam się zgłosić za jakiś czas jak będzie dodruk. Zgłosiłem się i przysłali. :)
I teraz mam komplet. :D
KDZ
Posty: 59
Rejestracja: 31 sie 2020, 15:18
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1 time

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: KDZ »

Dzięki Panowie, napisze i się zobaczy.
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 61 times
Been thanked: 167 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: strid3rr »

No i cyk, mamy to, 5 edycja została zapowiedziana - https://www.instagram.com/p/C3sUVN7rjzs/?img_index=1
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 347
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: dispe »

To była kwestia czasu. Klasyk i pewnie wezmę w ciemno :D
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: kozz84 »

Nie ma co liczyć, że zmienią roll and move?
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 232
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: anonim »

Wtedy to nie będzie Talisman tylko produkt Talismanopodobny.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Curiosity »

kozz84 pisze: 23 lut 2024, 20:58 Nie ma co liczyć, że zmienią roll and move?
Galakta jest tylko wydawcą; autorem i właścicielem praw do gry jest ktoś inny i wydawca nie może sobie ot tak czegoś zmienić, bez uzgodnienia.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ODPOWIEDZ