Warhammer Inwazja - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Warhammer: Invasion / Inwazja LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Markus »

1. Wykopalisko wydaje się słabe :), pozory
Wymarzona ręka startowa gracza zaczynającego rundę w turnieju to 2x wykopalisko, wioska, coś "za dwa"
Potężny start
Wykopaliska do questa, wioska do kingdom, coś za dwa zależnie przeciw czemu grasz. Dzięki temu w kolejnej kolejce dobierasz 4 kasy i 3 karty. Może nawet więcej , zależy co to było to za dwa :-)
Nie przejmuj się ze jednostki wejdą ci spaczone , młotki będą dawać a strefa ... no cóż ... raczej na straty albo słabo broniona.
O tej grze mówiono "control wars", rushe na turniejach praktycznie nie grały (pod koniec życia karcianki Rush na szczurach był nawet skuteczny)

2.możesz przechwycić swoje z jednostki na jednostkę.
Np masz jednostkę w polu bitwy i wiesz ze np nią nie atakujesz to po zebraniu kasy z kingdoma jest okienko akcji, zagrywasz tę taktykę i dajesz młotek jednostce w queście.
Albo
Przed atakiem zabierasz młotek jednostce z kingdom/quest i dajesz jednostce w polu bitwy.
Przeanalizuj dobrze gdzie są okienka na akcje.
No i prawidłowo używaj "stosu akcji" czyli ostatnie weszło-pierwsze wychodzi

3. Jasne możesz dogrywać rozwinięcia.


Ściągnijsobie FAQa do tej gry. Był w nim update okienek akcji m.in. dodano fazę "0" jeszcze przed fazą królestwa (jest tam okienko na akcje więc zdążysz , Przed resetem w kingdom , wydać kasę (na jakąś taktykę/efekt karty w stole ) co ci została z poprzedniej tury
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Warhammer: Invasion / Inwazja LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: alpha »

Dzięki za wszystkie uwagi :)
Co do fazy 0, to ja mam ją opisaną w instrukcji (mam WH:I w wersji PL).

A przy okazji zapytam o dodatek "Zaginione królestwa". To jest jedyny dodatek, którego nie mam, bo poza tym udało mi się zebrać całego LCG (tam gdzie trzeba to wszystko x3).
Czy da się bez tego dodatku zagrać pozostałymi rasami? Czy są jakieś karty lub inne wynalazki, które mi to uniemożliwią?
W sensie wziąć planszę stolicy z innej rasy ale grać w całości nowymi rasami, które odblokował ten dodatek?

Próbowałem znaleźć instrukcje PDF (zarówno PL jak i ENG) do tego dodatku, ale: albo nie ma, albo są dobrze ukryte :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Warhammer: Invasion / Inwazja LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Nilis »

Wykopalisko spaczenia dostało pod koniec życia gry "jedno na talię" oraz było na restrykcji. Ta karta była kapitalna dla Chaosu i Orków, którzy się nie bronili w grze.

Bez ukrytych królestw nie zagrasz sensownie Wampirami czy Skavenami. tam jest baza kart do talii pod te frakcje.

FAQ 2.0 jest nie zoptymalizowane bo nie ma tam odpowiednich restrykcji dla Dark Elfów. Późniejsze FAQ, które wprowadziło dużo więcej restrykcji wyrównało trochę balans w grze.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Warhammer: Invasion / Inwazja LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Markus »

taaaa, po tym dodatku Virgo dwa razy z rzędu wygrał turniej regionalny Skavenami :)
Jednak bez tego dodatku podczas domowego grania można sobie Skavenami pograć, to jest rasa która dostawała karty od pierwszego battlepacka więc ma ich całkiem sporo.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Warhammer: Invasion / Inwazja LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Nilis »

Markus pisze: 01 mar 2021, 10:30 taaaa, po tym dodatku Virgo dwa razy z rzędu wygrał turniej regionalny Skavenami :)
Jednak bez tego dodatku podczas domowego grania można sobie Skavenami pograć, to jest rasa która dostawała karty od pierwszego battlepacka więc ma ich całkiem sporo.
I bardzo dobrze że wreszcie coś wygrał:) narzekał na tę grę latami grając orkami a tu pierwsze duże zwycięstwo na koniec życia Inwazji. W sumie racja, bez tego dodatku można nimi pograć. To ostatnie FAQ dobrze znerfiło DE i Krasnoludy a właściwie ich przerażająco dobre pół darmowe zagrania ale... Na FAQ dwa też można fajnie grać.
Polecam tylko zamienić na restrykcji Wilhelma z Hemmlerem i wrzucić kulty rozkoszy na restrykcje.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Zer0Wolf
Posty: 1
Rejestracja: 06 sie 2022, 10:24

Re: Warhammer: Invasion / Inwazja LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Zer0Wolf »

W dodatku kataklizm pisze w instrukcje że nie ma okien na akcje to znaczy że nie mogę wykonywać żadnych akcji gdy turę odbywa inny gracz?
_Grzechu_
Posty: 20
Rejestracja: 10 gru 2014, 12:07
Has thanked: 88 times
Been thanked: 12 times

Re: Warhammer: Invasion / Inwazja LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: _Grzechu_ »

Zer0Wolf pisze: 06 sie 2022, 10:39 W dodatku kataklizm pisze w instrukcje że nie ma okien na akcje to znaczy że nie mogę wykonywać żadnych akcji gdy turę odbywa inny gracz?
Brak akcji dotyczy tylko wyznaczonych zdarzeń. Chodzi o te punkty z tą dziwną gwiazdką w schemacie przebiegu rundy.
krasnallo
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwie 2021, 14:06

Re: Budowanie talii Warhammer Inwazja

Post autor: krasnallo »

Czy ktoś wie jak wyglądają 4 startowe talie z podstawki? wiem że jest rozkład 40 rasowych 10 neutralnych, tylko ile kopii danej karty?
promulgacja
Posty: 23
Rejestracja: 14 cze 2015, 00:06
Has thanked: 2 times

Re: Warhammer Inwazja - pytania i wątpliwości

Post autor: promulgacja »

Odkopałem tą karciankę i mam już kilkanaście rozgrywek za sobą. Z każdą grą pojawiają się momenty niejasności.
Czy ktoś zna odpowiedź na takie pytanie:
Czy jednostka w strefie królestwa, do której dołączono kartę wsparcia, która dodaje np. +2 młotki - dodaje swoją zwiększoną siłę w fazie pobierania zasobów? Bazowo 1 młotek, a karta daje +2, to czy pobieram 3 zasoby z karty stolicy i 3 z tej jednostki czy liczę tylko ten młotek, który jest wydrukowany i pobieram łącznie 4 zasoby?

Drugie pytanie - czy karta Legendy jest uznawana również za jednostkę?
Jeszcze takie pytanie - czy Legenda może brać udział w obronie stolicy? Wiem, że atakujący może zaatakować Legendę przez jakąś strefę i wtedy można przydzielać jej obrażenia. Nie wiem tylko, czy ona może być zadeklarowana jako obrońca gdy atakowana jest jakaś strefa, a nie ona sama.
Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi.
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: Warhammer Inwazja - pytania i wątpliwości

Post autor: profes79 »

Ad. 1 - tak; liczą się wszystkie młotki chyba, że karta wsparcia wprost mówi, że młotki sa dodawane np. tylko podczas ataku/obrony.
Ad. 2 - karta legendy nie jest uznawana za jednostkę; nie działają na nią żadne efekty celujące w jednostki. Legenda może atakować ale nie może brać udziału w obronie strefy. Jeżeli atakowana jest Legenda (przez konkretną strefę), jednostki w tej strefie mogą brać udział w walce a obrażenia muszą być przydzielane im w pierwszej kolejności.
promulgacja
Posty: 23
Rejestracja: 14 cze 2015, 00:06
Has thanked: 2 times

Re: Warhammer Inwazja - pytania i wątpliwości

Post autor: promulgacja »

Dzięki za poprzednią odpowiedź.
Teraz takie dwa pytania.
Czy w pierwszej sytuacji zdolność tej Helgi odpala się od razu, czy dopiero przy kolejnym bohaterze zagranym?
Obrazek

Druga sytuacja gorsza... Po zagraniu karty taktyki, ta jednostka orków staje się teraz rozwinięciem. Pytanie - Czy obrażenia zostają na karcie tej jednostki? Czy ona się przekręca tylko na drugą stronę koszulką do góry i obrażenia są usuwane? Dodatkowo czy odrzucam ten dodatek, który ta karta miała już wcześniej na sobie? (wydaje mi się, że rozwinięcia nie mogą mieć dodatków...) I jeszcze - co się dzieje jak przeciwnik usunie mi osąd Loeca? Ta jednostka staje się znowu jednostką z tymi obrażeniami i dodatkiem wcześniej zagranym czy bez obrażeń i bez dodatku?
Obrazek

Masakra z tą grą, ale i tak ją uwielbiam!
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: Warhammer Inwazja - pytania i wątpliwości

Post autor: profes79 »

promulgacja pisze: 29 sty 2024, 01:42 Dzięki za poprzednią odpowiedź.
Teraz takie dwa pytania.
Czy w pierwszej sytuacji zdolność tej Helgi odpala się od razu, czy dopiero przy kolejnym bohaterze zagranym?
Obrazek

Druga sytuacja gorsza... Po zagraniu karty taktyki, ta jednostka orków staje się teraz rozwinięciem. Pytanie - Czy obrażenia zostają na karcie tej jednostki? Czy ona się przekręca tylko na drugą stronę koszulką do góry i obrażenia są usuwane? Dodatkowo czy odrzucam ten dodatek, który ta karta miała już wcześniej na sobie? (wydaje mi się, że rozwinięcia nie mogą mieć dodatków...) I jeszcze - co się dzieje jak przeciwnik usunie mi osąd Loeca? Ta jednostka staje się znowu jednostką z tymi obrażeniami i dodatkiem wcześniej zagranym czy bez obrażeń i bez dodatku?
Obrazek

Masakra z tą grą, ale i tak ją uwielbiam!
Według mnie:
1. dopiero przy kolejnym bohaterze.
2. Wkleję FAQ angielskie (ale jest też polskie z tego co kojarzę tylko trzeba poszukać a teraz nie mam czasu):
Q: What happens when I play
Judgement of Loec (MC 26) on a unit?
A: The unit it is attached to
stays faceup and is considered
to be a development for as
long as Judgement of Loec
remains attached to it (see page
11 for information on faceup
developments). If it is played on
a unit that is questing, that unit is
removed from the quest and placed
into the zone it was questing in.
Czyli według mnie wszystko zostaje tylko traktowane jako rozwinięcie i jak karta Osądu zostanie zdjęta to karta jednostki wraca do poprzedniego stanu, z poprzednią ilością ran (w innym miejscu jest wskazane, że Osąd rzucony na spaczoną jednostkę robi z niej spaczone rozwinięcie a po zdjęciu Osądu jednostka powraca do gry jako spaczona).
promulgacja
Posty: 23
Rejestracja: 14 cze 2015, 00:06
Has thanked: 2 times

Re: Warhammer Inwazja - pytania i wątpliwości

Post autor: promulgacja »

profes79 pisze: 29 sty 2024, 07:11 Czyli według mnie wszystko zostaje tylko traktowane jako rozwinięcie i jak karta Osądu zostanie zdjęta to karta jednostki wraca do poprzedniego stanu, z poprzednią ilością ran
No dobrze, a jak Osąd wchodzi w tą kartę orków, to moja inna karta dodatku (choroba) pod tym pająkiem siedzi tam i czeka czy na swój discard odrzucam jako, że to nie jest już jednostka?

Tam jest jeszcze taka ciekawa sytuacja - ta choroba sprawia, że karty o lojalności mniejszej niż 3 nie mogą wchodzić w tą strefę.
Jest dopisek, że aby pozbyć się tego dodatku choroby - "zniszcz jednostkę do której dołączono tę kartę". Tylko, że w tym wypadku po zagraniu Osądu Leoca to już jest rozwinięcie, a nie jednostka. I co teraz? Gościu ma rozwinięcie, które nic nie robi i jeszcze nie może w tą strefę wprowadzać kart o lojalności mniej niż 3? Wydaje się to za piękne :D
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: Warhammer Inwazja - pytania i wątpliwości

Post autor: profes79 »

promulgacja pisze: 29 sty 2024, 11:01
profes79 pisze: 29 sty 2024, 07:11 Czyli według mnie wszystko zostaje tylko traktowane jako rozwinięcie i jak karta Osądu zostanie zdjęta to karta jednostki wraca do poprzedniego stanu, z poprzednią ilością ran
No dobrze, a jak Osąd wchodzi w tą kartę orków, to moja inna karta dodatku (choroba) pod tym pająkiem siedzi tam i czeka czy na swój discard odrzucam jako, że to nie jest już jednostka?

Tam jest jeszcze taka ciekawa sytuacja - ta choroba sprawia, że karty o lojalności mniejszej niż 3 nie mogą wchodzić w tą strefę.
Jest dopisek, że aby pozbyć się tego dodatku choroby - "zniszcz jednostkę do której dołączono tę kartę". Tylko, że w tym wypadku po zagraniu Osądu Leoca to już jest rozwinięcie, a nie jednostka. I co teraz? Gościu ma rozwinięcie, które nic nie robi i jeszcze nie może w tą strefę wprowadzać kart o lojalności mniej niż 3? Wydaje się to za piękne :D
Tak naprawdę według mnie są dwie opcje:
1. dodatek spada na discard
2. dodatek zostaje "przyklejony do kartty traktowanej jako rozwinięcie ale nie działa dopóki nie przestanie działać Osąd i karta z powrotem nie stanie się jednostką.

Niestety w FAQ tego nie widziałem za to jest info, że karta jest zbanowana (w sensie ograniczona) turniejowo więc zapewne jakiejś oficjalnej wykłądni nie będzie. Poszukałem jeszcze chwilę ale nic nie znalazłem. Raczej stosowałbym metodę 2, ale jak się umówicie we własnym gronie tak będzie dobrze.
promulgacja
Posty: 23
Rejestracja: 14 cze 2015, 00:06
Has thanked: 2 times

Re: Warhammer Inwazja - pytania i wątpliwości

Post autor: promulgacja »

Zagraliśmy właśnie według opcji numer 2, bo wydawała się najbardziej logiczna.
Nie można zagrywać dodatków na rozwinięcia, ale na chłopski rozum jeżeli dało się wcześniej zagrać ten dodatek na jednostkę to powinien zostać w miejscu zagrania. Jakby rozwinięcie zostało zniszczone to dodatek by spadł na discard. Wydaje się to proste i logiczne, ale czy tak powinno być to nie wiem...
Co do zbanowania tej karty, to być może jest słuszność, bo na orków wydaje się to bardzo dobrą kontrą. No, ale gramy casualowo w domu, więc wszystkie chwyty dozwolone. :D
promulgacja
Posty: 23
Rejestracja: 14 cze 2015, 00:06
Has thanked: 2 times

Re: Warhammer Inwazja - pytania i wątpliwości

Post autor: promulgacja »

Kolejne wątpliwości mamy przy stole!
Syn zagrał Chaosem kartę na której było napisane: "Twoje spaczone jednostki mogą atakować z dowolnej strefy". Czy to oznacza, że przy deklaracji ataku może użyć jednostek ze swojej strefy pola bitwy plus jednostek z pozostałych stref (misji i królestwa) jeżeli są one spaczone? Jeżeli tak to jest to wg. mnie mega OP! Zagraliśmy, że po prostu wybiera strefę z której atakuje, ale nie sumuje sił jednostek ze wszystkich swoich stref.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Warhammer Inwazja - pytania i wątpliwości

Post autor: Nidhogg »

promulgacja pisze: 26 lut 2024, 13:41 Kolejne wątpliwości mamy przy stole!
Syn zagrał Chaosem kartę na której było napisane: "Twoje spaczone jednostki mogą atakować z dowolnej strefy". Czy to oznacza, że przy deklaracji ataku może użyć jednostek ze swojej strefy pola bitwy plus jednostek z pozostałych stref (misji i królestwa) jeżeli są one spaczone? Jeżeli tak to jest to wg. mnie mega OP! Zagraliśmy, że po prostu wybiera strefę z której atakuje, ale nie sumuje sił jednostek ze wszystkich swoich stref.
Pierwsza interpretacja jest dobra. Może atakować ze strefy ataku plus wszystkimi jednostkami z innych stref które są spaczone.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Warhammer Inwazja - pytania i wątpliwości

Post autor: Nilis »

promulgacja pisze: 26 lut 2024, 13:41 Kolejne wątpliwości mamy przy stole!
Syn zagrał Chaosem kartę na której było napisane: "Twoje spaczone jednostki mogą atakować z dowolnej strefy". Czy to oznacza, że przy deklaracji ataku może użyć jednostek ze swojej strefy pola bitwy plus jednostek z pozostałych stref (misji i królestwa) jeżeli są one spaczone? Jeżeli tak to jest to wg. mnie mega OP! Zagraliśmy, że po prostu wybiera strefę z której atakuje, ale nie sumuje sił jednostek ze wszystkich swoich stref.
Jest to mocne ale nie OP. Karta ta to zapewne jednostka Khorvak. Zdejmij mu ją jak grasz Chaosem albo Dark Elfami, podnieś na rękę w jego turze jeżeli grasz Imperium przed atakiem, wtedy jej ponownie nie zagra i nie zaatakuke, zagraj osąd Loeca Wysokimi Elfami a jak grasz Orkami to Trolli Rzyg i niczym Cię nie zaatakuje już. Unieszkodliwić jedną jednostkę w Inwazji to żaden problem.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Warhammer Inwazja - pytania i wątpliwości

Post autor: Nilis »

promulgacja pisze: 29 sty 2024, 01:42 Dzięki za poprzednią odpowiedź.
Teraz takie dwa pytania.
Czy w pierwszej sytuacji zdolność tej Helgi odpala się od razu, czy dopiero przy kolejnym bohaterze zagranym?
Obrazek

Druga sytuacja gorsza... Po zagraniu karty taktyki, ta jednostka orków staje się teraz rozwinięciem. Pytanie - Czy obrażenia zostają na karcie tej jednostki? Czy ona się przekręca tylko na drugą stronę koszulką do góry i obrażenia są usuwane? Dodatkowo czy odrzucam ten dodatek, który ta karta miała już wcześniej na sobie? (wydaje mi się, że rozwinięcia nie mogą mieć dodatków...) I jeszcze - co się dzieje jak przeciwnik usunie mi osąd Loeca? Ta jednostka staje się znowu jednostką z tymi obrażeniami i dodatkiem wcześniej zagranym czy bez obrażeń i bez dodatku?
Obrazek

Masakra z tą grą, ale i tak ją uwielbiam!
Twój pająk traci attachment, zdejmujesz mu DMG, zostawiasz go stroną do góry aby pamiętać jaka to jest jednostką i jest już pełnoprawnym rozwinięciem, które możesz wykorzystać na wiele sposobów
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Bohr
Posty: 160
Rejestracja: 16 maja 2009, 00:52
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Warhammer Inwazja - pytania i wątpliwości

Post autor: Bohr »

Cześć,

Nie jestem znawcą zasad w warhammera, ale tutaj jest to wprost napisane dlatego w mojej opinii źle graliście:)
Czy jest mega?.....jak spaczysz wszystkie jednostki to w jaki sposób obronisz swoje strefy?

Edit: Nie odświeżyłem strony, bo dopiero teraz zobaczyłem że już jest odpowiedź :)
ODPOWIEDZ