Zakup gier z zagranicznej drugiej ręki

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 624
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Zakup gier z zagranicznej drugiej ręki

Post autor: Michito »

Cześć,

Postanowiłem, że zrobię dobry uczynek dla „dobrych znajomych” z forum (PDK :wink: ) i spiszę w tym temacie swoje porady co do źródeł i mechanizmów zakupu używanych gier z zagranicy (nie znalazłem na forum podobnego tematu). Około 20 już przyjemnych gier (na ogół niezależnych językowo lub w j. angielskim a także trudno dostępnych u nas) uzupełniło moją kolekcję w ten sposób więc pomyślałem, że know-how jest w miarę sprawdzone i można je bez wstydu opublikować.

Wątek ma charakter poradnika więc uprzejmie proszę o niespamowanie ;) Jeżeli macie swoje sprawdzone sposoby to zachęcam do dzielenia się nimi!

A więc zaczynamy (kolejność bez znaczenia):

1. Marktplaats – Holandia

https://www.marktplaats.nl

W zasadzie to taki holenderski OLX. W zasadzie, bo instalując aplikację na telefon można przekonać się, że jej funkcjonalność jest dalece bardziej zaawansowana. Informacyjnie dodam, że zakupy można opłacać w aplikacji, ale tylko jeżeli posiada się konto w zagranicznym banku (polskich nie obsługuje). W praktyce używałem (jeżeli sprzedający posiadał) przelew PayPal dla rodziny i znajomych lub po prostu przelew na konto bankowe (Revolut).

Oferty mogą mieć cenę sztywną lub zostać wystawione w formie aukcji (Bieden). Wtedy należy po prostu złożyć ofertę i przy odrobinie szczęścia można wylicytować grę poniżej ceny wyjściowej (jeżeli nie ustawiono progu od którego zaczyna się licytacja).

Ok, wszystko pięknie, powiecie, a co z przesyłką? Pewnie drogo? Otóż nie, przesyłka jak na dystans jest relatywnie niedroga – DPD NL oferuje przesyłkę w gabarycie do 10 kg dostarczaną z punktu DPD Pickup w Holandii do punktu DPD Pickup w Polsce po 9,50 EUR. Jest tracking ;) Czas dostarczenia to ok. 5 dni roboczych.

https://www.dpd.com/nl/en/shipping/rates/

Słowo kluczowe przy wyszukiwaniu: bordspel ;) W ustawieniach aplikacji można zmienić język na angielski.

Ze swoich doświadczeń polecam zwracać uwagę sprzedającym na przesłanie dodatkowych zdjęć, bo te, które publikują na ogół wyglądają jak zrobione tosterem. No i na pakowanie – przy takim dystansie to ma znaczenie.

2. Ebay Kleineinzeigen – Niemcy

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/

Też tak jakby niemiecki OLX. Można zainstalować aplikację żeby łatwiej nawigować po ofertach.

Aplikacja nie ma swojego własnego systemu płatności więc pozostaje PayPal lub przelew na konto bankowe.

Z przesyłką nie jest już tak dobrze. Najtańszym chyba sposobem dla paczek do 2 kg jest wysyłka przez DHL – koszt 9 EUR (dostarcza niemiecka poczta a w Polsce Poczta Polska, ale to na ogół awizo do odbioru paczki na poczcie). Taka przesyłka nie jest niestety śledzona. Ale ja nigdy nie miałem z tym problemów, zaginionych paczek etc. Czas dostarczenia to ok. 7 dni.

Przy paczce do 5kg koszt wysyłki wzrasta do 16 EUR. Ma to swoje zalety w postaci trackingu, szybszej realizacji (dostawa w ok. 3 dni robocze) i doręczeniu przez DHL a nie zwykłą pocztę.

https://www.dhl.de/de/privatkunden/pake ... tSelection

Co do zachodnich sąsiadów to raczej nie są mistrzami pakowania i lepiej ich na ten aspekt uczulić.

3. https://www.zatrolene-hry.cz/bazar/ - Czechy

Czeski odpowiednik naszego forum. Ale rzecz jasna nie dorasta mu do pięt ;)

W sekcji Bazar można znaleźć oferty użytkowników forum w postaci „Kup Teraz” lub aukcji. Ten drugi rodzaj ofert jest dość specyficzny, ponieważ złożenie oferty wydłuża aukcję o dodatkowy dzień. Jest to więc raczej opcja dla cierpliwych (mi starczyło zimnej krwi na jeden zakup i w sumie jedyny na tamtym forum).

Z przesyłką z Czech jest raczej krucho. Ja korzystałem z doręczenia przez zasilkovna.cz (w Polsce przesylkownia.pl) do jednego z punktów odbioru w Polsce (niestety nie ma ich wiele) za 120 CZK (ok. 20 zł).
Nawigacja po stronie taka sobie, chyba, że zna się czeski lub używa translatora.

Płatność jak w pkt 1 i 2.

4. Fejsbukowe grupy sprzedażowe

Raczej nic odkrywczego, ale może nie znaliście (nie umiem wkleić linków do tych grup więc trzeba je wyszukać w wyszukiwarce FB):

Brettspiele verkaufen
Brettspiele / Gesellschaftsspiele / Tabletop - BÖRSE
Bordspel Koop, Ruil & Verkoop
Gezelschapsspellen | bordspellen. Verkoop/Koop/Ruilen
Deskové hry bazar

W epilogu tego posta mogę napisać, że jedyne nieprzyjemności jakie wystąpiły to odbieganie stanu gry od opisu (ze dwa razy) czy zapakowanie gry do kartonu bez żadnych wypełniaczy. Natomiast nigdy nie zdarzyło się, żeby ktoś nie wysłał gry zostawiając mnie z niczym.

Życzę miłego odkrywania nowych źródeł pomniejszania zasobności portfela ;)
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Zakup gier z zagranicznej drugiej ręki

Post autor: Szewa »

Fantastycznie! Dzięki wielkie za te wszystkie linki, już się biorę za przeglądanie, może znajdę coś co akurat szukam.

Może by podpiąć ten temat?
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Zakup gier z zagranicznej drugiej ręki

Post autor: Zet »

A czy ktoś ma doświadczenia z GeekMarketem i ew. porady? Czy po prostu wszystko tam działa na zasadzie zaufania społecznego i indywidualnych ustaleń, tak jak na naszym forum?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Zakup gier z zagranicznej drugiej ręki

Post autor: kwiatosz »

Zet pisze: 21 lis 2020, 23:12 A czy ktoś ma doświadczenia z GeekMarketem i ew. porady? Czy po prostu wszystko tam działa na zasadzie zaufania społecznego i indywidualnych ustaleń, tak jak na naszym forum?
Jeśli płacisz paypalem za zakup (a nie friends and family) to praktycznie zawsze są się odzyskać pieniądze jeśli coś jest nie tak, PayPal z automatu staje po stronie kupującego. Dużo łatwiej tam zostać oszukanym jako sprzedający.

Edit: przypomniało mi się że PayPal zapowiadał jakieś zmiany w przypadku produktów używanych, chyba od października, ale nie pamiętam szczegółów, może ktoś coś doda.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
CoLdY7
Posty: 183
Rejestracja: 01 kwie 2020, 02:13
Lokalizacja: Strzelin
Has thanked: 490 times
Been thanked: 55 times

Re: Zakup gier z zagranicznej drugiej ręki

Post autor: CoLdY7 »

Kupiłem jedną grę od kogoś z Niemiec, więc o doświadczeniu ciężko mówić, a tym bardziej coś doradzać.

Znalazłem grę - 45euro, sprzedająca miała na liczniku 9 transakcji i tyle też pozytywnych komentarzy. Kontakt mailowy bardzo sprawny. Dogadałem koszt przesyłki do niemiec, do kogoś kto mi grę potem przywiózł. Przelew PayPalem i czekam...

Wszystko sprawnie poszło. Po sprawdzeniu gry, brakowało jednej, małoistotnej karty(na 600 kart). Napisałem w tej sprawie do sprzedającej, a ona z tłumaczeniem, że nie wiedziała, że czegoś brakuje, chciała mi w ramach rekompensaty 10euro oddać.
Trafiłem więc raczej dobrze, ale jak z uczciwością innych? Ciężko powiedzieć.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 624
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Zakup gier z zagranicznej drugiej ręki

Post autor: Michito »

Na kompleksową aktualizację (np. stawek shippingu) nie mam obecnie zbyt wiele czasu, może też fajnie byłoby skorzystać z doświadczeń i porad innych :D Ale chciałem tylko dodać, że pewną opcją przy zakupach w Niemczech może być skorzystanie z usług pośrednika o nazwie bodycar. Oferuje on "przerzut" paczek poprzez paczkomat o gabarycie B w cenie 35 zł.
Skorzystałem dwukrotnie przy zakupie wartościowych rzeczy (laptop / smartfon) i mogę polecić.
Zastosowanie, które bym widział to zakup na Ebay od prywatnych użytkowników (bardzo często wystawiają gry tylko z dostawą pod niemiecki adres) albo zakup gier z niemieckich sklepów.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Zakup gier z zagranicznej drugiej ręki

Post autor: pabula »

opcją na transport jest też furgonetka.pl
a ja dziękuję za linki.
być może skorzystam.
ODPOWIEDZ