Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Miszon »

K@mil pisze: 28 lut 2024, 20:52
Miszon pisze: 28 lut 2024, 16:13 To już trzecia wersja w ciągu kilku lat - nie zaw szybko to idzie?
Trzecia edycja to ta z monetą. Teraz będzie piąta.
miałem na myśli że trzecia w ciągu kilku lat, wcześniej były dwie rzeczywiście - ta sprzed 20 lat i ta z minimalnymi zmianami. Potem z monetą, następnie ta z rokiem w nazwie.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: omam »

Wszystko zależy jak to będzie wyglądać i funkcjonalnie działać na planszy, jeśli tego nie zawalą to ja się skuszę.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: kisiel365 »

Ja mam wersję z 2016 i ani razu nie zagrałem z mini rozszerzeniami. Najnowsza wersja ma wreszcie grafiki jakie powinny się były pojawić lata temu, ale nie będę wspierał kolejnego odcinania kuponów. Poczucie wstydu za to jak ta gra wygląda zanika chwilę po rozłożeniu jak wszyscy skupiają się na rozgrywce :D
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: K@mil »

kisiel365 pisze: 29 lut 2024, 15:55 Ja mam wersję z 2016 i ani razu nie zagrałem z mini rozszerzeniami. Najnowsza wersja ma wreszcie grafiki jakie powinny się były pojawić lata temu, ale nie będę wspierał kolejnego odcinania kuponów. Poczucie wstydu za to jak ta gra wygląda zanika chwilę po rozłożeniu jak wszyscy skupiają się na rozgrywce :D
Ja mam wersję z 2020 roku (z monetą), którą ilustrował Dutrait i Morrow, ale wcześniejsza (z 2016) wersja miała grafiki, widoczne po prawej (po lewej są z wersji z rokiem w nazwie), powodów do wstydu nie widzę, są ładne, aczkolwiek w zestawieniu wydają się nieco delikatne, to jednak, gdybym miał wybierać, to bardziej podobają mi się, zwłaszcza, że są podpisane:
szutek pisze: 26 mar 2023, 11:22 Obrazek
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Miszon »

Te nowsze nie miały opisu, co robi budynek?? :shock:
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: seki »

Miszon pisze: 29 lut 2024, 18:50 Te nowsze nie miały opisu, co robi budynek?? :shock:
Nie miały. Ja gram na tyle rzadko, że wolę starszą wersję. Tekstowy opis jest w takiej sytuacji bardzo przydatny i nie wyobrażam sobie gry bez. Oczywiście argument ten nie ma znaczenia dla osób, które w PR grają regularnie. W każdym razie wg mnie stara wersja oprócz posiadania opisów na budynkach jest wizualnie całkiem niezła. To zupełnie inna sytuacja niż przy Zamkach Burgundii, które z powodu swojej szpetoty prosiły się o nową wersję deluxe.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Bruno »

Nie wiem, którą wersję nazywacie "starą" - tyle ich już było :wink: , ale ta ostatnia z Lacerty (z monetą) miała grafiki w tym samym stylu co wersja "culturally appropriate" (z datą). Dowcip polegał na tym, że zagraniczne edycje wersji "z monetką" miały opis działania budynków faktycznie tylko na rewersie żetonu, podczas gdy u nas Lacerta zadbała o to, by znalazł się on na awersie, pod obrazkiem (inna sprawa, że siłą rzeczy był on bardzo skrótowy i dla nowych/niedzielnych graczy w niektórych przypadkach niewystarczający).

Rozumiem, że wersja "wydatowana", mimo podobnej (identycznej?) oprawy graficznej co wcześniejsza "z moniakiem", miała te opisy na rewersach zarówno w wersjach zagranicznych, jak i polskiej? Jeśli tak, to na tym polu Rebel poradził sobie gorzej niż kiedyś Lacerta...
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: K@mil »

Bruno pisze: 29 lut 2024, 21:57 Nie wiem, którą wersję nazywacie "starą" - tyle ich już było :wink:
Przydałoby się ujednolicić "nazewnictwo" poszczególnych edycji, dla mnie "stara" to ta z 2009:
https://www.lacerta.pl/gra/puerto-rico
2023 - "z datą/rokiem"
2021 - "z monetą"
2016, 2009 - z ? (trzeba dopasować jakieś skojarzenia do grafik na okładce)
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: kisiel365 »

K@mil pisze: 01 mar 2024, 00:05
Bruno pisze: 29 lut 2024, 21:57 Nie wiem, którą wersję nazywacie "starą" - tyle ich już było :wink:
Przydałoby się ujednolicić "nazewnictwo" poszczególnych edycji, dla mnie "stara" to ta z 2009:
https://www.lacerta.pl/gra/puerto-rico
2023 - "z datą/rokiem"
2021 - "z monetą"
2016, 2009 - z ? (trzeba dopasować jakieś skojarzenia do grafik na okładce)
2016 - ze starym dziadem w porcie?
2009 - z Jose Piłusdzkim?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: JollyRoger90 »

K@mil pisze: 01 mar 2024, 00:05
Bruno pisze: 29 lut 2024, 21:57 Nie wiem, którą wersję nazywacie "starą" - tyle ich już było :wink:
Przydałoby się ujednolicić "nazewnictwo" poszczególnych edycji, dla mnie "stara" to ta z 2009:
https://www.lacerta.pl/gra/puerto-rico
2023 - "z datą/rokiem"
2021 - "z monetą"
2016, 2009 - z ? (trzeba dopasować jakieś skojarzenia do grafik na okładce)
a może:
2023 - rok
2021 - moneta
2016 - żółta
2009 - stara
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: warlock »

Konwentowa fota z chyba 2017 r., ale to IMO była najlepsza, najbardziej czytelna edycja tej gry ;).
Obrazek
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: seki »

warlock pisze: 01 mar 2024, 09:02 Konwentowa fota z chyba 2017 r., ale to IMO była najlepsza, najbardziej czytelna edycja tej gry ;).
Obrazek
Biorąc pod uwagę rok dedukuje, że to jest wersja z 2016 r. Widzę, że ma opisy budynków i jest lekko ładniejsza od mojej (z 2009 roku).
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Miszon »

Tak, to ta wersja. Zgadzam się, że najlepsza, mam właśnie tą :-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Markus »

Miałem okazję zagrać ostatnio w polską wersję (tę z dużą ilością dodatków) i niestety czytelność słaba
1oznaczenie ilości pól na robotników na dużych przetwórniach)
2. Statek na 6 towarów ma pól 8 ale te 2 są niby przekreślone ale jakos tak słabo i wprowadza to w błąd
Jak dla mnie najczytelniejsza wersja to ta z ok 2004 bez grafik budynków
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Bruno »

Miszon pisze: 01 mar 2024, 10:34 Tak, to ta wersja. Zgadzam się, że najlepsza, mam właśnie tą :-) .
To prawda, że grafiki bardzo ładne, ale żetony były cienkie jak polska reprezentacja piłki kopanej, no i ta ciemnoniebieska planszetka na żetony budynków - ją zaprojektował chyba ktoś, kto nie musiał potem na tym grać :wink:
IMO, all in all najładniejsze są dwie ostatnie edycje, mają przyjemne, ciepłe kolory. Wadą jest tylko słaba widoczność miejsc na dyski na żetonach budynków/plantacji.

Ale żeby nie było tylko o gustach, to ja mam wersję "z monetką" i jak dotąd z zawartych w niej dodatków zagrałem tylko w Korsarza (fajny, szczególnie gdy jest więcej graczy). Do Szlachciców zniechęciło mnie podejrzenie, że granie na nich to właściwie konieczność, bo dają zbyt dużo punktów, a budynki z nimi też są przekozaczone (nie lubię takiego wymuszania strategii). Innych dodatków nie miałem okazji liznąć, bo np. grałem zbyt mało, by czuć potrzebę dołączenia dodatkowych budynków, kiedy człowiek nie ogarnął dobrze jeszcze wszystkich podstawowych.
A jakie są Wasze doświadczenia z tymi dodatkami?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: warlock »

ale żetony były cienkie jak polska reprezentacja piłki kopanej, no i ta ciemnoniebieska planszetka na żetony budynków - ją zaprojektował chyba ktoś, kto nie musiał potem na tym grać
Żetony (czy w ogóle karton w tym druku) były dość "miękkie", ale grubość nie obiegała aż tak od normy. Ludzie, co wy z tymi cienkimi żetonami? Jaki to ma wpływ na grę :D? Mam tę wersję od lat, wszystko trzyma się bez zarzutu.

Zarzutu do ciemnoniebieskiej planszy w ogóle nie rozumiem, co jest z nią nie tak? świetnie kontrastuje z jasnymi żetonami, wszystko jest klarowne. Tam był błąd w koszcie żetonu na rewersie planszy, ale to nie ma znaczenia bo nazwa jest poprawna, a to pole i tak jest przykryte żetonem ;).

Ze Szlachcicami mam pewne problemy w interpretacji zasad (i żadna nowa edycja mi ich nie rozwiała), grałem z nimi tylko kilka partii, nie mam zdania ;). Nie są konieczni. Dużo ważniejszy jest ten dodatek dostępny już w pierwszej polskiej edycji (dodatkowe budynki) - świetnie urozmaica grę.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Bruno »

Markus pisze: 01 mar 2024, 11:52 Miałem okazję zagrać ostatnio w polską wersję (tę z dużą ilością dodatków) i niestety czytelność słaba
2. Statek na 6 towarów ma pól 8 ale te 2 są niby przekreślone ale jakos tak słabo i wprowadza to w błąd
Allllleeee o sssssso choooozzziiii...?
Spoiler:
:wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Bruno »

warlock pisze: 01 mar 2024, 11:58 Ze Szlachcicami mam pewne problemy w interpretacji zasad (i żadna nowa edycja mi ich nie rozwiała), grałem z nimi tylko kilka partii, nie mam zdania ;). Nie są konieczni.
Każdy z nich daje 1PZ, więc nie wiem, co miało by Cię skłonić do wybrania zwykłego Robotnika zamiast Szlachcica :?: A szlachciura oprócz PeZeta daje też lepsze działanie w wielu budynkach.
Jeśli tylko są dostępni w puli, to bierze się ich. Kropka.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: warlock »

Nie są konieczni w znaczeniu - to nie jest żaden obligatoryjny dodatek, a za mało (i za dawno) z nimi pograłem żeby powiedzieć coś więcej ;).
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Argue »

warlock pisze: 01 mar 2024, 09:02 Konwentowa fota z chyba 2017 r., ale to IMO była najlepsza, najbardziej czytelna edycja tej gry ;).
Obrazek
Zdecydowanie uważam, że ta wersja jest najlepsza :)

Obrazek

Obrazek
Ice^S5
Posty: 101
Rejestracja: 27 paź 2007, 14:04
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 20 times
Been thanked: 9 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Ice^S5 »

Wiadomo - pierwsza wersja Lacerty. Robili finansowanie społecznościowe zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Luk83bb »

A którą edycję polecacie dla kogoś kto nie grał w ogóle (wiem, że wstyd przyznać:))? Która miała przyzwoicie wykonane elementy (np. solidne drewienka, więcej niż milimetrowe papierowe kafelki)? Przejrzystość instrukcji we wszystkich edycjach stoi na podobnym poziomie? Ktoś ma porównanie?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: EsperanzaDMV »

Grałem na pierwszej edycji (fioletowej) oraz na edycji z monetą i dla mnie edycja z monetą jest najlepsza. Przede wszystkim ładniej wykonana, a do tego ma opisy budynków na kafelkach. Nie brałbym wersji z rokiem na okładce, brak opisów budynków to naprawdę deal-breaker. Nie wiem jak często trzeba by grać w Puerto Rico by pamiętać co wszystkie budynki robią, a zerkanie co chwila do instrukcji by się upewnić mija się z celem.
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: oduck »

Powtarza się już któryś raz w tym wątku ta błędna informacja o kaflach budynków. W Puerto Rico 1897 kafle budynków są dwustronne, na jednej stronie są ilustracje, na drugiej - opisy. Obie strony są funkcjonalne - mają koszt. miejsca na pracowników itd. Jak ktoś bardzo chce oglądać ilustracje budynków podczas gry, to może kłaść je w momencie wybudowania, a planszę z budynkami traktować jako ściągawkę - nie trzeba zerkać do instrukcji, jeśli ktoś nie pamięta działania budynków.
Ja ze swojej strony polecam tę wersję - grafiki cieszą oko, a w kontekście fabularnym - nareszcie można grać bez co najmniej niesmaku. Jedyny feler to ten błędnie wydrukowany kafelek ratusza bodajże - ale to jest łatwe do naprawienia. Mam też parę wątpliwości co do niezbyt precyzyjnych określeń w instrukcji, ale to samo było w innych wydaniach.
Ja grałem w chyba wszystkie edycje, sam mam również tę pierwszą, lacertową, i mimo wszystko to wersję 1897 będę polecał komuś, kto nie miał wcześniej styczności z tą grą.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: tomp »

odnośnie kafelków budynków. ręcznie przygotowuje zestawy przed grą, ułożenie tego to dla mnie koszmar.
macie jakieś sposoby na przyspieszenie albo ułatwienie przygotowania?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
ODPOWIEDZ