Substytut gry Nexus Ops

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Skalarek
Posty: 4
Rejestracja: 12 lut 2024, 20:47
Has thanked: 3 times

Substytut gry Nexus Ops

Post autor: Skalarek »

To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich.
Czy ktoś byłby uprzejmy polecić mi coś co będzie możliwie mocno zbliżone do gry strategicznej Nexus Ops (wydawca to chyba fantasy flight games)?
Pamiętam, że grałem w nią na studiach a teraz wydaje się być niedostępna. Kojarzę, że podobny był Warcraft board game ale ceny tej gry są za wysokie jak na nostalgiczny kaprys. Interesuje mnie zarówno wersja fizyczna jak i komputerowa adaptacja (jeśli taka istnieje) z podobnymi zasadami i zmienną mapą - z tego co pamiętam to mapa była z hexów, które można było zmieniać.
-----> Kupię gry Nexus Ops i Starship Catan
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 144
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Substytut gry Nexus Ops

Post autor: The Fifth Horseman »

Artoast
Posty: 12
Rejestracja: 21 lut 2021, 02:26
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Substytut gry Nexus Ops

Post autor: Artoast »

Okazyjnie można się natknąć na używkę np. na OLX. Podesłałem Ci jedną ofertę na PW, ale szczerze przyznam, że stosunek ceny do stanu jest dość średni.
Skalarek
Posty: 4
Rejestracja: 12 lut 2024, 20:47
Has thanked: 3 times

Re: Substytut gry Nexus Ops

Post autor: Skalarek »

Na używkę czekam, bo nostalgiczny głód do tej gry ciągle rośnie. Dodatkowo jestem ciekaw czy w "międzyczasie" nie powstały podobne gry:)
-----> Kupię gry Nexus Ops i Starship Catan
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Substytut gry Nexus Ops

Post autor: itsthisguyagain »

Skalarek pisze: 13 lut 2024, 19:18 Na używkę czekam, bo nostalgiczny głód do tej gry ciągle rośnie. Dodatkowo jestem ciekaw czy w "międzyczasie" nie powstały podobne gry:)
Oczywiście, że tak. Nexus Ops to gra z 2005 roku to prawie 20 lat postępu.

Nie wiem co konkretnie wywołuje nostalgię w Nexus Ops, ale generalnie jeśli chodzi o gry z gatunku dudes on map/naparzanki to szczytowym osiągnięciem ludzkości w tej kwestii jest gra Kemet + dodatek Ta Seti. Serio to jest maksimum jaki ludzka pomysłowość jest w stanie osiągnąć w tej materii.

Wcześniej była też gra Cyklady i mimo, że też spoko to nie jest to Kemet.

Inne dobre gry tego typu to Zakazane Gwiazdy (jeszcze bardziej niedostępne niż Nexus Ops); Heroes of Land, Air & Sea (nie grałem ale podobno bardzo przypomina RTS na planszy) i Circadians Ład Chaosu (skomplikowana ale warto), całkiem dobry jest Cry Havoc ale bardzo eurowaty.

Można też przejrzeć trylogię mityczną Erica Langa: Blood Rage, Rising Sun i Ankh. Przy czym osobiście że najlepsza jest Blood Rage to i tak po latach uważam, że te gry Langa są mocno na szynach (w sensie: graj tak jak przewidział projektant albo przegrasz). Jeśli oczekujesz sieczki to nie tu - tu bardziej wisi groźba bitwy niż same emocje związane z walką.

Są jeszcze kobyły w rodzaju Eclipse i inne 4x (np Clash of Cultures). Z tych ciężko coś polecić bo jeden lubi lody waniliowe a drugi jak go krowa kopie w d*.

Tak z innego gatunku to polecę jeszcze Tyrants of Underdark. Gra brzydka jak kupa, beznadziejnie wydana (na szczęście da się ulepszyć jej wygląd kupując na mepel.pl kosteczki i pionki w odpowiednich kolorach) ale bardzo sieczkowa z negatywną interakcją.

Nietypową grą, która może ci się też spodobać jest Root. Gra jest bardzo mocno asymetryczna do tego stopnia, że każdy gracz w zasadzie gra zupełnie inaczej (każda frakcja w grze ma inne zasady) ale trup się ściele gęsto. Same założenia się zgadzają - naparzanka, z ekonomią walka rozwiązywana kostką. Nie sugeruj się oprawą wizualną bo ta gra ma wyglądać na słodką i dla dzieci na zasadzie kontrastu jak z Happy Tree Friends.

Ogólnie ten gatunek gry kolesie łażą po planszy i jak trafią na pole z kolesiami innego gracza to wtedy się rzuca kostką kto wygrał jest gatunkiem na skraju upadku bo formuła jest bardzo wyczerpana.
Skalarek
Posty: 4
Rejestracja: 12 lut 2024, 20:47
Has thanked: 3 times

Re: Substytut gry Nexus Ops

Post autor: Skalarek »

itsthisguyagain pisze: 13 lut 2024, 21:12
Skalarek pisze: 13 lut 2024, 19:18 Na używkę czekam, bo nostalgiczny głód do tej gry ciągle rośnie. Dodatkowo jestem ciekaw czy w "międzyczasie" nie powstały podobne gry:)
Oczywiście, że tak...
Wielkie dzięki, z tej listy mam Blood Rage (faktycznie bardzo fajny) ale gra się sporo dłużej niż w Nexusa. Ten był znacznie szybszy, nawet w 30minut dało się rozegrać grę na 3 graczy. Zasady proste jak budowa cepa, mapy wychodzą różne, próg wejścia zerowy. Atuty Nexusa są wyjątkowo pożądane w moim towarzystwie.
-----> Kupię gry Nexus Ops i Starship Catan
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Substytut gry Nexus Ops

Post autor: pwitkows »

Skalarek
Posty: 4
Rejestracja: 12 lut 2024, 20:47
Has thanked: 3 times

Re: Substytut gry Nexus Ops

Post autor: Skalarek »

pwitkows pisze: 26 lut 2024, 19:34 Może warto poczekać.
https://renegadegamestudios.com/blog/re ... -godstorm/
Wspaniały news, wielkie dzięki za info:)
-----> Kupię gry Nexus Ops i Starship Catan
dragonstar
Posty: 97
Rejestracja: 05 gru 2016, 22:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Substytut gry Nexus Ops

Post autor: dragonstar »

ODPOWIEDZ