Każdy kolejny VP coraz trudniej zdobyć

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Każdy kolejny VP coraz trudniej zdobyć

Post autor: itsthisguyagain »

VP=victory points aka punkty zwycięstwa

Czy są takie gry (z wyjątkiem mi znanych)?

Gry gdzie rozwijamy silniczek i za każdą akcję trzaskamy VP: "tu 2 tam 5 to robię 5" są moim zdaniem bez sensu. Z wyjątkiem kilku wyjątków w ogóle mnie nie angażują.

Szukam gier gdzie, żeby zdobyć VP trzeba się napocić, najlepiej na zasadzie tylko jeden gracz ma szansę zapunktować.

Ostatecznie może być rodzaj gry "gramy 5 rund i na koniec liczmy VP" ale najlepiej gdyby był wyścig do ustalonej liczby VP.

Organicznie nie lubię set collection i ukrytych kart celów/punktowania - gra musi być naprawdę wybitna w innych obszarach, żebym jej wybaczył obecność ww.

bardzo dziękuję za jakiekolwiek rekomendacje
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Każdy kolejny VP coraz trudniej zdobyć

Post autor: Curiosity »

Nie wiem czy idę dobrym tropem, ale Res Arcana może być taką grą. Tu nie ma silniczka, który co turę Ci robi PZ, jest to raczej ciułanie zasobów i decyzje, czy za te zasoby kupić (wystawić) kolejną kartę, czy kupić PZ. Jest wyścig po enklawy, które faktycznie jak już masz to te punkty już potem lecą, ale ogólnie to o punkty nie jest tak łatwo. Końcowe różnice punktowe zwykle są niewielkie.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Każdy kolejny VP coraz trudniej zdobyć

Post autor: Barbarzyńca »

Dałbyś przykład ze dwóch gier, które spełniają warunki w najlepszym stopniu i są ci znane?
jurant91
Posty: 5
Rejestracja: 22 kwie 2020, 11:28
Been thanked: 1 time

Re: Każdy kolejny VP coraz trudniej zdobyć

Post autor: jurant91 »

Polecę jeszcze Diune: Imperium. Jednym z warunków zakończenia gry jest zdobycie 10pkt. Żeby je zdobyć musisz wygrywać bitwy z innymi graczami, mieć odpowiednią/największą liczbę wpływów we frakcjach, spełniać warunki z kart intryg lub technologii lub je kupować co też nie jest łatwe. Zazwyczaj jest tak że walczy się o każdy punkt z innymi graczami
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Każdy kolejny VP coraz trudniej zdobyć

Post autor: itsthisguyagain »

Barbarzyńca pisze: 16 mar 2024, 10:17 Dałbyś przykład ze dwóch gier, które spełniają warunki w najlepszym stopniu i są ci znane?
Diuna: Imperium
Barrage (nie do końca spełnia warunki)
Kemet
jurant91 pisze: 16 mar 2024, 10:20 Polecę jeszcze Diune: Imperium.
Znam. Najbardziej ograna przeze mnie gra jaka istnieje.
Pompex
Posty: 40
Rejestracja: 02 paź 2023, 20:10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Każdy kolejny VP coraz trudniej zdobyć

Post autor: Pompex »

Pax Pamir
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Każdy kolejny VP coraz trudniej zdobyć

Post autor: Cyel »

Twilight Imperium, przynajmniej edycja w którą ja grywam, czyli trzecia+Shattered Empires. Kilka celów robi się z automatu ale są dostępne dla wszystkich więc wszyscy to robią i to nie te Vp kształtują wynik. Cele, które pozwolą zrobić faktyczną przewagę są najczęściej niełatwe, wymagają długiego set upu i czajenia się, zanim się po nie sięgnie.

I w grze jest dokładnie tak jak piszesz, pierwsze, łatwe Vps gracze zdobywają niejako mimochodem, a potem zaczynają się prawdziwe podchody o to, żeby zrealizować swój prywatny cel tak, żeby przeciwnicy nie zorientowali się do czego dążysz, albo wykonać któryś z późno wychodzących, ambitnych celów dających na raz po kilka Vps ale bardzo niełatwych w realizacji. A na planszy coraz gęściej ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
jurant91
Posty: 5
Rejestracja: 22 kwie 2020, 11:28
Been thanked: 1 time

Re: Każdy kolejny VP coraz trudniej zdobyć

Post autor: jurant91 »

To może Root? Masz wyścig do ustalonej liczby VP, brak ukrytych celów. Każdy gracz kontroluje jedną frakcje i w zasadzie gra w inną grę. Każda frakcja zdobywa VP w inny sposób, ale główne założenie jest takie żeby się rozwijać i nie dać rozwiać się innym. W grze jest dużo interakcji i konfrontacji
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Każdy kolejny VP coraz trudniej zdobyć

Post autor: tomuch »

W Loyangu każdy kolejny punkt zwycięstwa kosztuje coraz więcej. Za 1 PZ zapłacisz jedną monetą, za drugi 2, a za 15 - 15 monet. Na koniec trzeba się nieźle napocić, żeby jeszcze o ten jeden wyżej podejść...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: Każdy kolejny VP coraz trudniej zdobyć

Post autor: salaba »

Podbijam Pax Pamir, tutaj można skończyć z 0 punktami a nawet na minusie, średnio zwycięzca zdobywa 12-14 punktów a bywa i mniej
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Każdy kolejny VP coraz trudniej zdobyć

Post autor: Deem »

Hmmm a może coś od gmt? Twilight Struggle, 1960: Making of the President, Bayonets and Tomahawks, COINy. Nie jestem pewny, czy to dobry trop, bo tam punktów jest dużo, ale o każdy trzeba się ostro naszarpać.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
ODPOWIEDZ