Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: litk »

To może i ja wyjmę pozycję na stół. Zawsze gdy wracam to robię sobie na początku klimat trailerami FFG, a potem sama rogzrywka z creepy soundtrackiem, co razem tworzy niesamowity klimat.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

litk pisze: 04 sty 2024, 09:47 To może i ja wyjmę pozycję na stół. Zawsze gdy wracam to robię sobie na początku klimat trailerami FFG, a potem sama rogzrywka z creepy soundtrackiem, co razem tworzy niesamowity klimat.
Coś epokowego, ale na luzie:
Spoiler:
Klasyczny sądzę soundtrack do tej pozycji:
Spoiler:
Pasuje do chyba wszystkiego :) :
Spoiler:
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: ScorpZero »

Spoiler:
To ja tylko dodam, że żetony skupienia to tak banalna mechanika, że nie potrzebujesz do niej nic więcej jak cokolwiek, czym będziesz oznaczał, że je masz. :D

Dosłownie wygląda to tak:
- wydaj żeton, żeby przerzucić dowolny test. Można wielokrotnie, nawet do jednego rzutu, ale...
- zawsze możesz mieć max 2 żetony w danym momencie :wink:
- zrób akcje skupienia, aby dostać żeton - po prostu stoisz i nic nie robisz, dostajesz żeton
- akcje skupienia możesz wykonać zawsze, nawet jak masz max żetonów, ale wtedy nie dostajesz żetonu - ot, delay
- nie można tych żetonów używać zamiast wskazówek

W sumie... to tyle. :D Sam grałem tymi żetonami zanim dodatek kupiłem. A i z dodatkiem nie chce mi się żetonów używać, bo wolę szklane tokeny.
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: jediwolf »

U mnie wciąż EH to top5 jeśli chodzi o planszówy. Wciąż pomimo tylu lat w kolekcji uwielbiam w niego grać. Owszem jest często frustrujący, ale zwycięstwo wtedy smakuje znacznie lepiej. Dla mnie to jest ta gra, która jest ponadczasowa. Bawię się grając w nią tak samo znakomicie, jak zagrałem pierwszy raz z 10 lat temu :) Ale zgadzam się nie każdemu podejdzie, szczególnie teraz, kiedy jest pełno znakomitych gier na rynku.
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 387 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Gribbler »

jediwolf pisze: 04 sty 2024, 13:35 U mnie wciąż EH to top5
Ja dyskwalifikuję wszelkie Top 50-tki od różnych youtuberów, jeśli nie ma w nich Eldritcha. Szkoda zawracać sobie głowę, jeśli się nie znają :D
Pomnik
Posty: 308
Rejestracja: 31 mar 2022, 00:05
Has thanked: 149 times
Been thanked: 103 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Pomnik »

U mnie też ścisła topka, dodatki fanowskie już zdążyłem ogarnąć ale setup zabija przy takiej ilości kart, skrzynia pęka w szwach :D
"Real darkness have love for a face. The first death is in the heart, Harry."
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Dhel »

Miałem, zagrałem, sprzedałem bo losowe i jednak nie to. Minęło parę lat, dorosłem, kupiłem i zostaje :lol:
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Pompa85 »

To jest jedna z moich ulubionych gier. Teraz na półce leży od jakiegoś czasu ale od kilku tygodni chodzi mi po głowie żeby wrócić. Przy tym tytule losowość mi nie przeszkadza, a wręcz pisze czasami niesamowite scenariusze🙂. Jest epicko z wszystkimi dodatkami
venomik
Posty: 542
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 236 times
Been thanked: 252 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: venomik »

Ayaram pisze: 04 sty 2024, 08:27 Mówicie, że jest jakiś sposób na radzenie sobie z tym. Jest kilka przedmiotów, które pozwalają sobie radzić z klątwami, ale pojedyncze sztuki, poza tym to niezbyt wiem. Żetony skupienia owszem nie są dostępne w tych dodatkach, jeśli działają tak jak mi się wydaje (tracimy akcje, by dostać żeton, który możemy wykorzystać również przy efektach z rozrachunku) to faktycznie może sporo ograniczyć problem i to niewielkim kosztem. Tylko no.. kup grę, dokup dodatek, bo core set ma za mało kart spotkań, potem dokup drugi dodatek, który naprawia kolejną kwestię.
Nie do końca. Tzn. z pierwszym dodatkiem to niestety prawda, to wycięta część podstawki. Wkurzające i mnie na długo zniechęciło do wydawnictwa. O ile gry innych wydawnictw mogłem kupować krótko po premierze na podstawie dobrych recenzji, to tutaj sie wstryzmywałem aż gracze troche ograją i zobaczę czy będą takie mankamenty wymieniać.
Ale dalej już nie. Mechanika pozyskiwania żetonów wpływu i żetonów skupienia to tylko kwestia zmian mechanicznych. Taki Marvel Champions przeszedł takie updaty instrukcji, że siła bohaterów potrafiła się wyraźnie zmieniać, a pojedyncze karty to już zostały wywracane na drugą stronę.
Tutaj tak naprawde musisz się tylko zaopatrzyć w jakieś znaczniki i nie potrzebujesz żadnych dodatków aby grać z tymi mechanikami.

Nie wiem jak dziś, ale mi podstawka + zakazana wiedza pozwoliły na bardzo, bardzo dużo rozgrywek, a nie ograłem nawet wszystkich przedwiecznych tam. Jedynie bohaterów zaczynało z czasem brakować, bo człowiek chciałby spróbować coś nowego.
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: nolify »

venomik pisze: 04 sty 2024, 18:55 ... z pierwszym dodatkiem to niestety prawda, to wycięta część podstawki. Wkurzające i mnie na długo zniechęciło do wydawnictwa.
Noo FFG poleciało trochę jak jakieś EA czy inne Bugisofty ze świata gier komputerowych :) Wygląda to tak, jakby zrobili Eldritcha, odcięli kawałek i z dumą orzekli "mamy pierwsze dlc... eee, pierwszy dodatek!" :D
Z drugiej strony: sprzedało się? Ano sprzedało się! Jeżeli liczy się tylko kasa (oby nie), to był to dla nich dobry ruch.
venomik
Posty: 542
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 236 times
Been thanked: 252 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: venomik »

nolify pisze: 04 sty 2024, 19:32 Z drugiej strony: sprzedało się? Ano sprzedało się! Jeżeli liczy się tylko kasa (oby nie), to był to dla nich dobry ruch.
Pytanie na ile faktycznie dobrze na tym wyszli. Przecież przez parę lat przewinęło się grom dyskusji jak udzie czytając, że kupno dodatku jest wymagane aby mieć pełnoprawny produkt - rezygnowali z gry.
A patrzac na późniejsze ich gry, przynajmniej w które ja grałem, to już tego błędu nie popełniali. Ba, z Marvel Champions dałoby się wyciąć trochę zawartości i wciąż byłaby to pełnoprawna gra.
Zbaviec
Posty: 69
Rejestracja: 09 wrz 2020, 07:40
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Zbaviec »

Co do EH, ja kupiłem do podstawki jedynie małe dodatki, te bez map i wydaje mi się, że w zupełności wystarczają. Żetony skupienia i wpływu można zastąpić dowolnym innym żetonem, proste.
Co do trudności gry na YouTube jest po polsku poradnik jak sobie z tym poradzić. Po pierwsze można wykorzystać kostki z Posiadłości Szaleństwa, zwiększają one nieznacznie szansę na sukces. Po drugie możesz mieć tylko jeden bilet, który po uzyskaniu możesz użyć dopiero w następnej turze, ale uprawnia cię on do przebicia drogi na całej trasie, w zależności od biletu, jeżeli na trasie pojazdu jest przeciwnik to robi się rzut, czy udało się mu wymknąć. I trzecia zmiana to po pierwszej turze walki z przeciwnikiem możesz podjąć decyzję czy dalej walczysz czy zwiewasz. Żeby uciec wykonujesz rzut i o ile dobrze pamiętam to jak się uda możesz odbyć spotkanie. Co do tej trzeciej zmiany odsyłam do materiału źródłowego, bo osobiście jeszcze nie korzystałem.



Można wprowadzić jedna z ww zasad i sukcesywnie dokładać kolejne wg uznania. Gra ma nam dać przyjemność. Twoja gra twoje zasady o ile się na nie godzisz.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Ayaram »

Z tą wyciętą częścią podstawki to jest znacznie gorzej niż z DLC w grze komputerowej, bo DLC jest zawsze dostępne :wink: Pamiętam jak ja kupowałem podstawkę lata temu to właśnie był czas gdzie długo nie było zaginionej wiedzy dostępnej w sklepach. Pomiędzy wersją sam CS a CS + Zaginiona wiedza jest gigantyczna różnica - kart spotkań każdego koloru oryginalnie było 8, ZW podwoiła te liczbę, a właśnie w jednej rozgrywce (przynajmniej na 3-4 osoby) się akurat dobiera 8-16 kart (z samą podstawką zawsze przynajmniej jedną talie tasowałem i leciałem od nowa, z dodatkiem ani razu się to nie zdarzyło) co ma spory wpływ na immersje i ogólne chęci do gry.

Dodatek w końcu się zaopatrzyłem lata później, ale kto wie, gdybym miał od razu "pełną grę" w tym 2016tym jak ją kupiłem to może też bym miał teraz jedną półkę dedykowaną EH i wypowiadał się w podobnym tonie co Wy :wink:
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

Z "Arkham Horror 3ed" było zupełnie tak samo. Pamiętam jak przy pierwszych grach mielilismy dosłownie te same karty w koło. Dopiero "Śmiertelna..." Dorzuciła odpowiednią ilość kart i zmiennych.
Niemniej AH 3e core set wystarczył wszak do zapoznania się z mechanikami podstawowymi, czy mi się to podoba, czy nie i pozwala sobie to na wyobrażenie, czy gra "dopasiona" w kwestii decków będzie dla nas.
No nie wierzę, że takie planszowkowe wygi jak tu z forum nie mają takiego planszowkowego zmysłu ;)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: KOSHI »

Shudde Mell... You bastard! Po dzisiejszej rozgrywce poczułem się jak Marcelus w piwniczce Zeda. :mrgreen: Powiedzieć, że zrobił mi jesień średniowiecza to nic nie powiedzieć. A zrobiłem sobie talię mitów taką nie za trudną, 2 łatwe pogłoski. Oho, nic z tego. Nie ma miękkiej gry. Nie ma to jak losować potwory, które powodują postęp zagłady. Tyle tego ścierwa do wyboru to nie, większość gadziny z tym efektem. No nie pomogli... Po 4 zabitym badaczu i kolejnym, który też by padł zaraz, odpuściłem. Brakło jednego żetonu plugastwa w Gharne. Wychodzi Shudde, rozpatrz katastrofę. Katastrofa zabija badacza, zagłada postępuje. Kolejna katastrofa, zabija następnych... Do tego nie skończone rozpatrywanie efektu rozrachunku z karty mitu a jeszcze kolejne potworki czekają na rzut na postęp zagłady... WTF??? :shock: Już mi się nie chciało sprawdzać kogo zabije i co zostanie rozwalone. Normalnie efekt motyla. :lol: Ta gra jest nieobliczalna... :evil:
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Darkstorm »

Ja ostatnio wróciłem do Eldritcha po przerwie i pierwszą rozgrywkę udało się wygrać w miarę kontrolując przebieg gry. Jakby gra chciała powiedzieć "hej jestem miła i puszysta i można mnie przytulić".
Natomiast druga rozgrywka to już był stary dobry i prawdziwy Eldritch czyli totalna masakra i rzeźnia. Nie udało się zamknąć żadnej bramy i ledwo co udało się do połowy rozwiązać pierwszą tajemnicę. Już w drugiej rundzie niektóre postacie miały po 3-4 negatywne stany a potwory okazywały się potworami nie do pokonania.
Chyba znowu zrobię sobie przerwę :wink:
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: KOSHI »

O, widzę że zaproponowano soundtrack z Machina Arcana. Pamiętam, jak w to grałem i zabiłem bossa w 30 sekund. Myślałem, że to jakiś leszcz na przystawkę przed finałowym naparzankiem. A tu napisy końcowe. :mrgreen: Aż zrobiłem load z przed walki, bo nie mogłem uwierzyć, że to taki frajer pompka. Jak sobie wszyscy wybędą z domciu to trzeba sobie zrobić sesyjkę z soundtrackiem z Harry Angel. Myślę, że będzie idealnie pasował. Voo doo, Luizjana, okultyści i klimat noir. Deliszys. :twisted:

Wracając do tematu. Pomściłem poprzednią brygadę. 8) Już wiem, czemu Hastur ma tylko dwie tajemnice. Najpierw wysłał na mnie swego pomiota. Lili musiała mu odrąbywać te macki kataną, co ładował na pokład, bo w Tokio spali i się nie palili do walki (w sumie fotograf to nie jest jakiś Vip dla cesarza. Chyba miał go w pompie). Ostatecznie sczezł w głębinach Ryleh. Na drugie danie dostałem zbieranie wskazówek i przyjaciół. No powiem, że nie było to łatwe, bo każdy musiał mieć minimum jednego i jedną wskazówkę. Jak już wszystko było prawie dopięte to zachciało mi się znowu podpisywać jakieś mroczne pakty za wskazówki. Cukierek, albo psikus. :evil: Lili skończyła w stringach bez niczego i ledwo żywa. Ostatecznie się uchowała, podesłałem jej kogoś ze wskazówką i koleżką i druga tajemnica dopięta. Wiele nie brakło bo doomtrack na 2, 2 karty mitów do końca, ale kluczowe było zamykanie bram. Z 10 zamknąłem. Nikt nie padł, nie bratałem się z Hasturem. Ja sam, swoimi (tfu, tfu, badaczy) ręcoma wypracowałem tą wygraną. I za to lubię tą grę. Nie ważny wynik. Ważna opowieść. :wink:
ZygfrydAdam1
Posty: 3
Rejestracja: 16 lut 2022, 11:43
Has thanked: 3 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: ZygfrydAdam1 »

Wie ktoś czy Eldritch Horror to już zamknięta seria? Czy planują jeszcze jakieś dodatki?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Mr_Fisq »

Ostatni dodatek był ~6 lat temu. W między czasie wyszedł AH 3ed. Nie spodziewałbym się tu raczej żadnych nowości.
(prędzej druga edycja, ale na to chyba też się nie zanosi)
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: jediwolf »

ZygfrydAdam1 pisze: 22 mar 2024, 12:33 Wie ktoś czy Eldritch Horror to już zamknięta seria? Czy planują jeszcze jakieś dodatki?
Kiedyś albo na jakimś streamie albo na forum pisali, że EH to już linia zamknięta. Jak kolega wyżej pisał obstawiałbym prędzej drugą edycję.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: KOSHI »

Są dodatki fanowskie. I to chyba sporo. Parę nowych przedwiecznych.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

KOSHI pisze: 22 mar 2024, 14:37 Są dodatki fanowskie. I to chyba sporo. Parę nowych przedwiecznych.
Polecam Mi-Go. Fantastyczny AO.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: KOSHI »

A jak Yuri reszta towarzystwa? Nie są nudni albo przekombinowani? Widziałem jednego co coś działał z księgami.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

KOSHI pisze: 22 mar 2024, 22:04 A jak Yuri reszta towarzystwa? Nie są nudni albo przekombinowani? Widziałem jednego co coś działał z księgami.
Jeszcze Y'golonacka ograłem i też go fajniutko, klimatycznie przeniesiono.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
ODPOWIEDZ