Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: trixon »

kuchar pisze: 19 paź 2022, 23:11 Poluję na dodatek. Może ktoś, gdzieś trafił na ostatnie pudełko w sklepie? :? O dodruku pewnie nie ma mowy?
viewtopic.php?f=55&t=77153
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Rigidigi »

kuchar pisze: 19 paź 2022, 23:11 Poluję na dodatek. Może ktoś, gdzieś trafił na ostatnie pudełko w sklepie? :? O dodruku pewnie nie ma mowy?
W planszostrefie pojawił się dodatek Panjun.

Czy ktoś posiada polskie tłumaczenie zasad do tego dodatku?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: Fojtu »

Długo w sumie chciałem zagrać w tę grę, ale jakoś nie miałem nigdy okazji. No i wreszcie się nadarzyła.

Zagraliśmy dzisiaj w czwóreczkę i od razu wiemy, że następnego razu nie będzie. Nikomu przy stole nie podobała się gra w zasadzie z jednego prostego powodu - grę całkowicie dominuje podwójny ziutek i kręcenie go 5 razy na rundę różnymi sposobami dostawania pracownika. Absolutnie nie rozumiem po co wprowadzili element, który tak mocno nagina całą ekonomię gry. Mieliśmy wrażenie, że sensowne kręcenie tym ziutem to była połowa gry.

A szkoda, bo gra ma kilka fajnych pomysłów (poza jeszcze idiotycznym rzucie kostkami i zbieraniu pod nie kart), ale ostatecznie wszystko się u nas kręciło o ten jeden mechanizm. Aż nie chce mi się pisać więcej, bo rozgrywka była tak durna. Wręcz mam lekkie wątpliwości czy graliśmy poprawnie, ale nie widzę nic co moglibyśmy pomylić.
Ostatnio zmieniony 23 mar 2024, 07:11 przez Fojtu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: Nilis »

Fojtu pisze: 22 mar 2024, 20:57 Nikomu przy stole nie podobała się gra w zasadzie z jednego prostego powodu - grę całkowicie dominuje podwójny ziutek i kręcenie go 5 razy na turę różnymi sposobami dostawania pracownika.
...
Wręcz mam lekkie wątpliwości czy graliśmy poprawnie, ale nie widzę nic co moglibyśmy pomylić.
Nie da się kręcić nim 5 razy co turę...pozatym co można ugrać nim kręcąc 5 razy w jednej turze? ale to nieistotne. Nic nie pomyliliście, gra na bazar i nie wracajcie do niej.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: Fojtu »

Nilis pisze: 22 mar 2024, 22:23
Fojtu pisze: 22 mar 2024, 20:57 Nikomu przy stole nie podobała się gra w zasadzie z jednego prostego powodu - grę całkowicie dominuje podwójny ziutek i kręcenie go 5 razy na turę różnymi sposobami dostawania pracownika.
...
Wręcz mam lekkie wątpliwości czy graliśmy poprawnie, ale nie widzę nic co moglibyśmy pomylić.
Nie da się kręcić nim 5 razy co turę...pozatym co można ugrać nim kręcąc 5 razy w jednej turze? ale to nieistotne. Nic nie pomyliliście, gra na bazar i nie wracajcie do niej.
5 razy przykładowe:
Za 2 tokeny z podróży
Nagroda z podróży
Nagroda z karty
Z muru
+ Coś z tego robisz dwa razy, najłatwiej z muru
Masz go też na start.

Autentycznie mieliśmy spokojnie tury gdzie ten ziutek był używany ponad 5 razy w jednej turze.

No a kręcąc nim "drukowaliśmy" ekstra pracowników, nie mówiąc o wydajności np. akcji łódki bo ładuje 2 za 1. Nam wydawało się to absurdalnie miażdżące w porównaniu z jakimikolwiek innymi opcjami dostępnymi.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: Nilis »

Ale w najlepszym układzie idąc do jakiejkolwiek części planszy:
- Kładziesz kartę prezentu. Na niej masz np. Akcje budowy muru albo płynięcia statkiem. Wykorzystujecie go dzięki czemu np. Rozladowujecie statek albo dobudowujecie mur czyli macie pierwszy z niego zysk. - Następnie wykonujecie główną akcje z sekcji gdzie poszliscie. W tym momencie w jakiś ze sposobów który podałeś wracacie sobie jego(jest nawet kilka więcej) i wykorzystujące drugi raz do wzmocnienia akcji głównej. Robicie akcje główną np.
- Kupujecie jadeit od handlarza i tyle akcja się kończy
- dokladacie go do kolejnego statku, płyniecie i zależnie od sytuacji robicie rozładunek
- wykupjecie dekret, akcja się kończy
- dokladacie go ponownie do muru i jeżeli to nie było ostatnie miejsce to zalega wam tam
- przesuwacie się na torze intryg o 3 i koniec akcji
- wybieracie się po podatki i zgarniacie dwa bonusy, tutaj może wam wrócić po raz trzeci ale rzadko i jest koniec akcji
- idziecie na schodach 2 ruchy i dostajecie 1 punkt intryg. Koniec akcji.

Nawet jeśli bym mógł. To po co kręcić nim 5 razy? Nic mi to nie da. Musicie przeczytać jeszcze raz instrukcję i nie robić 4-5 akcji głównych w jednej turze bo pewnie tak graliscie. Tak się nie gra. Wykonuje się od jednej do dwóch.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
MichalCh132
Posty: 215
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 132 times
Been thanked: 77 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: MichalCh132 »

Nilis pisze: 22 mar 2024, 23:16 Ale w najlepszym układzie idąc do jakiejkolwiek części planszy:

Nawet jeśli bym mógł. To po co kręcić nim 5 razy? Nic mi to nie da. Musicie przeczytać jeszcze raz instrukcję i nie robić 4-5 akcji głównych w jednej turze bo pewnie tak graliscie. Tak się nie gra. Wykonuje się od jednej do dwóch.
Idę na akcje ruchu karta z powiedzmy akcja muru.
1. Wrzucam grubasa na mur
2. Rozliczenie muru zwraca mi go za 1 punkt na torze intrygi, wraca do kostek
3. Place nim za podwójna akcje na torze ruchu
4. zbieram żeton pozwalający na wrzucenie kostki na statek, biorę zużytego grubego do tego celu i punktuje wcześniej przygotowany statek z jedna kostka
5. Wykonuje druga akcje na torze ruchu, zdobywam żeton pozwalający na wrzucenie na mur kostki z kostek zuzytych. Rozliczenie muru zwraca mi grubego za 1 punkt na torze spisku.
6. Rozpoczynam następna ture z gotową podwójna kostka i kręcę lody dalej.

Tadam, wykonałem 4 akcje używając kostki dającej podwójne value, a to tylko jedna tura. Wiadomo, to skrajna sytuacja ale spokojnie moze pojawić się w czasie rozgrywki. Wszystko kręci się totalnie wokół tego kto najlepiej użyje swojego podwójnego pracownika.
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 85 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: Reku_ »

Oczywistym jest że ta gra kręci się wokół jak najlepszego używania pracowników, w szczególności tego podwójnego. Nie widzę jednak możliwości żeby prawie w każdej rundzie obracać nim pięć razy. Już nie mówiąc o tym, że najpierw trzeba go zdobyć
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: Nilis »

Spoiler:
Skarajna bo wszystko miałeś przygotowane w poprzednich turach, do tego żetony na podatkach wychodzą losowo. User wcześniej napisał że co turę kręci się coś takiego 5 razy. Stek bzdur. Jasne że w grze trzeba iść po podwójnego pracownika i po dodatkową kartę podarunku aby robić więcej akcji. Gugong to nie Voidfall. Wielkiej głębi nikt tu nie znajdzie
Ostatnio zmieniony 23 mar 2024, 07:05 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: Fojtu »

Spoiler:
Dobra, widzę, że to może moja wina, że się źle wypowiedziałem - chodzi mi o 5 razy na RUNDĘ nie na turę. 5 razy na turę oczywiście nie ma sensu.

U nas po prostu gra sprowadziła się do tego, że w prawie każdej turze grubas był używany i odzyskiwany na następną turę. Czasem użyty 2x w jednej turze. Oczywiście nie mówię tutaj o pierwszej rundzie, ale już w drugiej takie lody chodziły.
Ostatnio zmieniony 23 mar 2024, 10:24 przez seki, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Cytowanie
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: autopaga »

Spoiler:
No jest to bardzo skrajny przypadek. Wymagający remisu na murze i wygranej na intrydze.
Ostatnio zmieniony 23 mar 2024, 10:24 przez seki, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Cytowanie
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 85 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: Reku_ »

Fojtu pisze: 23 mar 2024, 07:08 Dobra, widzę, że to może moja wina, że się źle wypowiedziałem - chodzi mi o 5 razy na RUNDĘ nie na turę. 5 razy na turę oczywiście nie ma sensu.

U nas po prostu gra sprowadziła się do tego, że w prawie każdej turze grubas był używany i odzyskiwany na następną turę. Czasem użyty 2x w jednej turze. Oczywiście nie mówię tutaj o pierwszej rundzie, ale już w drugiej takie lody chodziły.
Jasne, że podwójny pracownik jest mocny. Ale też mocna jest dodatkowa karta prezentu. Zawsze mam dylemat którą opcję wybrać jako pierwszą.

Niemniej jak wam nie podeszło to nie podeszło. Na pewno ktoś kupi waszą kopię. To towar deficytowy
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: XLR8 »

Reku_ pisze: 23 mar 2024, 15:11
Fojtu pisze: 23 mar 2024, 07:08 Dobra, widzę, że to może moja wina, że się źle wypowiedziałem - chodzi mi o 5 razy na RUNDĘ nie na turę. 5 razy na turę oczywiście nie ma sensu.

U nas po prostu gra sprowadziła się do tego, że w prawie każdej turze grubas był używany i odzyskiwany na następną turę. Czasem użyty 2x w jednej turze. Oczywiście nie mówię tutaj o pierwszej rundzie, ale już w drugiej takie lody chodziły.
Jasne, że podwójny pracownik jest mocny. Ale też mocna jest dodatkowa karta prezentu. Zawsze mam dylemat którą opcję wybrać jako pierwszą.

Niemniej jak wam nie podeszło to nie podeszło. Na pewno ktoś kupi waszą kopię. To towar deficytowy
Deficytowy z ciągle pojawiących sie wyprzedaży po 80zl.
Więcej ten średniak wart nie jest.
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 85 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: Reku_ »

XLR8 pisze: 23 mar 2024, 21:56 Deficytowy z ciągle pojawiących sie wyprzedaży po 80zl.
Więcej ten średniak wart nie jest.
Raczej nie wersja PL. Nie widziałem w polskim sklepie gugonga już dawno.
Niemniej tego średniaka mam już lata całe i u mnie jest bezpieczny
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: jax »

Gra jest fantastyczna i bardzo regrywalna.
Wszelkie negatywne opinie po 1-2 rozgwykach traktuję z przymrużeniem oka.
Mam 17 na koncie i 'grubas' jest oczywiście bardzo ważny, ale rózne rzeczy w tej grze można wyczyniać.
Np. widzialem zwyciestwo, gdy wygrała osoba, która nie tylko nie wzięła 'grubasa', ale nigdy nie poszla na akcję statkow i nie wzięła żadnego(!) bonusu. Gracz który to zrobił okazał się killerem w grach euro i w Gugongu akurat tak wykminił.
Ale najlatwiej zagrać raz i jęczeć, że 'grubas' jest oczywisty, nudny i psuje.
Jest bardzo ważny, ale nic nie psuje. Można tak manewrować żeby wziąć inny bonus na początek i tak wygrać. Rózne scenarusze się dzieją dzięki dynamice i zmienności rozgrwyki.
Dla mnie bezdysuksyjnie jedno z najlepszych euro ostatnich lat.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: warlock »

Jax, nie wchodźmy w temat kategorycznych opinii wydawanych po jednej partii, bo sam potrafisz na BGGu naprawdę zjechać jakąś grę przy pierwszym kontakcie :D.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 289 times
Been thanked: 124 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: vder »

Chyba nie co od razu wyciągać mieczy :D.
Każdy może powyglaszac 'kategorycznie opinie po jednej partii' jak i zdrowy rozsądek nakazuje je 'traktować z przymrużeniem oka'.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: miker »

Sprzedałem Gugong z Panjunem po 6 rozgrywkach. Najarałem się na niego po komentarzach właśnie w tym wątku. Całość na szczęście poszła za tyle, za ile ją kupiłem, czyli za jakieś 265 zł.

Moim zdaniem średnia gra. Tak bardzo średnia, że nietypowy mechanizm zagrywania kart i wyboru akcji, nie uzasadnia posiadania tej gry.

Jest dużo więcej gier, które są lepsze moim zdaniem.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: jax »

warlock pisze: 24 mar 2024, 09:19 Jax, nie wchodźmy w temat kategorycznych opinii wydawanych po jednej partii, bo sam potrafisz na BGGu naprawdę zjechać jakąś grę przy pierwszym kontakcie :D.
Dlatego ogólnie nie polemizuję, gdy ktoś ogólnie krytykuje, nawet po 1-2 rozgrywkach (bo gusty są różne).
Ale tu padł bardzo konkretny zarzut, więc musiałem się ustosunkować do tego nonsensu ;)
(nie do ogólnych wrażeń: 'nie podoba mi się').
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: Rigidigi »

Ja również uważam Gugong za bardzo dobry tytuł.


Fajnie by było gdyby Fojtu nagrywał swoje rozgrywki wraz z komentarzami. Bo opisuje rzeczy niesamowite.

Użycie 5x w ciągu dnia dużego klocka jest ekstremalnie trudne. A jeszcze trzeba go zdobyć, co też może nie być takie proste, szczególnie przy większej ilości graczy..

Więc używanie go 5x każdego dnia to bajki z mchu i paproci. Takie posty są szkodliwe i powinny być oznaczanie jako wprowadzające w błąd.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: siepu »

To chyba musiałbym zobaczyć wasze partie.. Grubas wchodzi z automatu, bo jest najlepszym boostem dla ekonomii. Zgoda, że ciężko odpalić go 5 razy w rundzie, ale 4 dość często, 3 minimum. Ja akurat z gugongiem mam inne problemy (fajny system wyboru akcji, nudne same akcje i luźno polepione mini gierki), ale rozumiem, że jeśli ktoś się nastawiał na kręcenie kombosów, to może się zawieść, bo kręci cały czas to samo :)
MichalCh132
Posty: 215
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 132 times
Been thanked: 77 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: MichalCh132 »

Rigidigi pisze: 24 mar 2024, 13:45 Ja również uważam Gugong za bardzo dobry tytuł.


Fajnie by było gdyby Fojtu nagrywał swoje rozgrywki wraz z komentarzami. Bo opisuje rzeczy niesamowite.

Użycie 5x w ciągu dnia dużego klocka jest ekstremalnie trudne. A jeszcze trzeba go zdobyć, co też może nie być takie proste, szczególnie przy większej ilości graczy..

Więc używanie go 5x każdego dnia to bajki z mchu i paproci. Takie posty są szkodliwe i powinny być oznaczanie jako wprowadzające w błąd.
Byłem jednym z graczy przy stole i widziałem co się działo więc teksty o bajkach z mchu i paproci można sobie darowac.

Użycie dużego klocka 4-5x na rundę było normą biorąc pod uwagę, że pod koniec gry masz 6 kart czyli 6 akcji i każda z nich może zawierać kolejne akcje co może dać nawet 12 akcji w ciągu dnia. W pewnym momencie to co się działo przy stole było komiczne bo praktycznie każda akcja która mogła być opłacona tym klockiem była opłacana w ten właśnie sposób. Gra dosłownie kręciła się wokół tego jak bardzo uda Ci się wykorzystać podwójnego pracownika, bo każde takie zagranie to w praktyce darmowy pracownik.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: jax »

siepu pisze: 24 mar 2024, 14:20 To chyba musiałbym zobaczyć wasze partie.. Grubas wchodzi z automatu, bo jest najlepszym boostem dla ekonomii. Zgoda, że ciężko odpalić go 5 razy w rundzie, ale 4 dość często, 3 minimum. Ja akurat z gugongiem mam inne problemy (fajny system wyboru akcji, nudne same akcje i luźno polepione mini gierki), ale rozumiem, że jeśli ktoś się nastawiał na kręcenie kombosów, to może się zawieść, bo kręci cały czas to samo :)
Całkiem sporo można wyczytać z moich notatek ;)
Teraz je przejrzałem na szybko i okazało się, że inny gracz też wygrał nie biorąc 'grubasa' ani żadnej extra karty jako bonus :lol:
Pewnie więcej takich rozgrywek by było gdyby każdy się nie bał i jak mantrę powtarzał, że 'grubas' to must i wszystko się wokół niego kręci. Ja przyznaję się, nie miałem (chyba) odwagi żeby nie złapać 'grubasa' w ogóle, ale wcale nie zawsze był moim pierwszym wyborem. Proponuję zagrać z 20 razy i wtedy wyciagać wnioski. Faktem jest że 'grubas' jest bezpiecznym wyborem dla początkujących i może nie być bodźca żeby wyjść ze strefu komfortu w pierwszym rozgrywkach.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: Fojtu »

Zacznę może od tego, że fajnie, że mój krótki komentarz po partii wywołał tyle dyskusji :D

Ogólnie nie przeczę, że w gugongu mogą istnieć różne strategie rozwoju. Mam trochę wątpliwości, że da się w tę grę wygrać bez grubasa, no ale po 1 grze kategorycznie tego nie powiem. W naszej rozgrywce było punktowanie za statki, więc też ten grubas był jeszcze bardziej naturalnym rozwojem. Może też te zaawansowane żetony z podróży coś zmieniają, nie wiem nie patrzyłem na nie. Skończyliśmy z ~50 punktami jeżeli to kogoś interesuje. Na pewno ważne jest też to, że graliśmy w 4 osoby - widać nawet nie grając w innym składzie, że sporo to potencjalnie zmienia.
Rigidigi pisze: 24 mar 2024, 13:45 Fajnie by było gdyby Fojtu nagrywał swoje rozgrywki wraz z komentarzami. Bo opisuje rzeczy niesamowite.
Może trzeba tak zrobić, widzę że podaż jest, to może trzeba na nią odpowiedzieć :wink:
Rigidigi pisze: 24 mar 2024, 13:45 Użycie 5x w ciągu dnia dużego klocka jest ekstremalnie trudne. A jeszcze trzeba go zdobyć, co też może nie być takie proste, szczególnie przy większej ilości graczy..

Więc używanie go 5x każdego dnia to bajki z mchu i paproci. Takie posty są szkodliwe i powinny być oznaczanie jako wprowadzające w błąd.
Osobiście na pewno użyłem go co najmniej 5 razy w dnia 3 i 4 (w 2 chyba nie ale głowy nie dam). Wystarczą do tego 4 cofnięcia, co jest dość trywialne do zdobycia grając 6 akcji. Przecież samo pójście na podróżowanie i zrobienie akcji za grubasa od razu zwraca nam grubasa, często 2 razy - wystarczy że mamy tam albo dostanie kostki/dwóch lub np włożenie kostki na statek z ogólnych (można grubasa). Serio nie bardzo rozumiem jak można mieć wątpliwości co do tego i mówić, że to bajki. U nas sporo też pracował mur, więc przynajmniej raz, czasem 2 na turę wracał grubas za 1 intrygę.
Czyli te 5 użyć to mogło być na przykład:
1 - start tury masz go u siebie
2 - wraca z muru (nawet nie przez Ciebie trigerowane)
3 - karta dająca 1 ziutka
4 - podróż - zebranie np. 1 ziutka lub wstawienia ziutka na mur/statek
5 - 2 żetony z podróży i cofnięcie ziutka
To serio nie jest specjalnie rzadka sekwencja. W skrajnym przypadku jedno zagranie karty na akcję podróży może Ci użyć grubasa efektywnie 4 razy.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Post autor: siepu »

Dobrze. Zgoda, że mam za mało partii na koncie, żeby mocno dyskutować o strategii. Opinię na temat gry niestety podtrzymuję.
ODPOWIEDZ