Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Gambit »

To ja króciutko.

Założyłem tam konto poproszony przez Adama w listopadzie 2023. Pomysł wydał mmi się ciekawy z uwagi na to, że miało to też skupiać zagranicznych wydawców, do których czasem lubię zaglądać. I w zasadzie to tyle. Po założeniu konta zapomniałem o tym serwisie. Przypomniałem sobie o nim po publikacji KPiB. Zerknąłem co się tam dzieje. Nic.
Ja osobiście zakładając tam konto liczyłem na znalezienie nowych kontaktów za granicami PL. To się chyba jednak nie wydarzy.
Co do "strat wizerunkowych" to się nie przejmuję. I tak sam fakt, że człowiek czasem weźmie coś od wydawcy powoduje, że recenzenci wśród sporej części widzów/czytelników szorują po dnie wiarygodności. Zatem care box is empty.
Na dzień obecny zostaję przy mojej standardowej metodzie komunikacji, czyli błagalnymi mailami do wydawców z zapewnieniem, że zrobię wszystko, byle dostać grę :P
SeekerKuba
Posty: 149
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 93 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: SeekerKuba »

To całe Hypehaven to porównałbym do pomysłu całkowitej cyfryzacji pieniądza.
Niby płacenie bezgotówkowo/zbiliżeniowo/online jest wygodne ale patrząc na wszystkie aspekty życia i fakt że fizycznie przeniądz przestałby obowiązywać, rozwiązanie to jest korzystne głównie dla państwa, które dąży do pełnej kontroli. Otwiera to furtke do masy negatywnych dla obywateli opcji.
Z Hypehaven jest podobnie, niby wygodnie jest mieć to w jednym miejscu (i ograniczyć interakcję) ale w zasadzie cała reszta to negatywne aspekty patrząc z punktu widzenia graczy. Dla wydawców i oczywiście dla właściciela serwisu (marketera/influencera) jest to niewątpliwie super narzędzie.
O wydawacach mam dobre zdanie, i o nic złego ich nie posądzam aczkolwiek narzędzie z tym systemem oceniana w dłuższej perspektywie może prowadzić tylko do jednego.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2024, 11:13 przez SeekerKuba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: yosz »

Niepopularna opinia: mi się pomysł i wykonanie (jak na razie) podoba (Na pewno ma na to wpływ że jestem programistą i lubię sobie popatrzeć na cudzą pracę i pomysł).

Na początku trochę mnie zdziwił tak negatywny odzew, ale po przeczytaniu komentarzy już nie tak bardzo. Na forum bardzo często, szczególnie w relacjach wydawnictwo-recenzenci/wydawnictwo-gracze/recenzenci-gracze, zakładana jest zła wola jednej lub obu stron.

Jak zwykle zakładane jest że recenzje są kupione, że wydawcy gwiazdkami będą karać złe oceny gry itd, itp
samuraj1369 pisze:Ja się serio dziwię, że żaden recenzent się nie wypowiada. Przecież to jawnie uderza w nich i nasz odbiór.
Ale nie ma co się dziwić, teorie spiskowe o opłacanych recenzjach nagle okazują się mniej spiskowe.
Bo to forum w moim odczuciu już od dawna nie jest miejscem na dyskusje i wypowiedzi, tylko szerzenie teorii spiskowych (*) Zakładam/Wiem, że są sytuacje gdy ktoś nie chce mówić źle o grze z barteru. Zakładam/Wiem że są sytuacje że wydawca się złości za złą ocenę i są sugestie żeby takiego materiału nie publikować. Ale w ciągu kilkunastu lat jak siedzę w recenzowaniu, współpracowałem pewnie z 90% wydawców, dla niektórych robiłem płatne wideoinstrukcje, i nigdy nie miałem sugestii wzięcia pieniędzy za pozytywną recenzję. Nigdy nie konsultowałem recenzji z wydawcą i nie miałem nieprzyjemności po słabszej ocenie (**). Nie pierwszy raz mam nieodparte wrażenie że szukacie wiedźm do spalenia na stosie i cokolwiek napiszę ja lub inni - niektóre osoby tu dyskutujące i tak będą wiedziały swoje - to po co w ogóle dyskutować?

Hypehaven tutaj nic nie zmieni, a ma szansę ułatwić kontakt i uporządkować komunikację zarówno dla wydawców jak i recenzentów.

(*) Nie tylko jeżeli chodzi o recenzje np ostatnio przy okazji Cyberpunka i Wiedźmina Łukasza Woźniaka. Łukasz może pisać ile chce że elementy z dodatków nie zostały wycięte z podstawki tylko powstały podczas kamapanii - ludzie wiedzą lepiej, że to był skok na kasę. -
(**) Moja pierwsza recenzja z przesłanego egzemplarza była z Rebela i wystawiłem 2/5 a tytuł był "Anima - funu tu ni ma"

- edit-
Nawet Raj wpadł w pułapkę negatywnego nastawienia. Portal w swoim mailu napisał wyraźnie że testują taką formę komunikacji. Odbiór Raj'a był taki "dla portalu to już obowiązkowa metoda kontaktu z recenzentami."

Inni też np Kurdzio (pogrubienie moje): "To tylko moje domysły - zakładam że Portal chcąc mieć wszystko w jednym miejscu zrezygnował z kontaktu innego niż poprzez Hypehaven."

Może przestańcie cokolwiek zakładać i na siłę czytać między wierszami.
- endofedit -
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: sliff »

Pomijając kontrowersyjnego autora (jaki kraj taki quackalope).
To widzę tam:
1. Narzędzie dla wydawnictw do zarządzania recenzjami - no ok, to już sobie wydawcy zweryfikują czy potrzebują osobnego narzędzia do tego. Tak z zewnątrz patrząc trzymanie całej komunikacji w jednym miejscu ma swoje zalety.

2. Jakąś próbę stworzenia takiego marketu z ofertami gier do promowania (niekoniecznie renzji). Gdyby to było podpięte pod np. Gamefound może miałoby to jakiś sens. Na zasadzie robimy kampanie i potrzebujemy 100 'influencerów' żeby trochę tą grę pokazać w socjalach, a niekoniecznie wiemy u kogo na danym rynku warto. Tak samo w sobie oderwane to raczej meh, poziom blogerek modowych za darmowe kosmetyki.

Recenzja jest tam jakąś formą reklamy i co w to w sumie za różnica czy wydawnictwo zamówi sobie taką reklamę mailem czy przez aplikację ?
Ostatnio zmieniony 28 mar 2024, 11:00 przez sliff, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: ave.crux »

Mi jedyna rzecz, która nie pasuje, albo inaczej.. rzecz, którą chciałbym aby była na tej platformie to współpraca recenzenta z wydawcą na przykładowo 3 tytuły, które to wydawca wybierze dla recenzenta.
Gdybam:
Recenzent X wybiera ofertę Portalu na zrecenzowanie 3 gier w ciągu 90dni. Dostaje za to te gry + jakąś gażę.
Deal przyklepany.
W tym momencie to wydawnictwo wybiera jakie tytuły wyślę recenzentowi. Uważam, że wyszłoby to na dobre i recenzentom i odbiorcom, bo ciężej znaleźć plusy w grze, która nie jest skrojona pod nasze upodobania i łatwiej łechtać tytuły, które nam pasują.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: BOLLO »

sgor pisze: 28 mar 2024, 09:57
BOLLO pisze: 28 mar 2024, 09:40 bo taki rating pokarze
Tutaj nie sposób się nie zgodzić - taki rating z pewnością będzie karą dla niektórych recenzentów ;)
W jakim sensie? Ukarzemy Gambita jedną gwiazdką bo subiektywnie ocenił naszą grę na 1/10? Ocenimy jedną gwiazdką Dream Dice bo znowu się spóźnił z materiałem o 3 tyg pomimo tego że pisał że nie nagrywa w terminie bo traktuje to hobbystycznie? A może damy 1-gwiazdkę Wojennikowi bo wypunktował wady, które my chcieliśmy ukryć....? Albo nie dajmy 1 gwiazdkę wszystkim którzy się nie uśmiechają....
To jest serio mega głupie.
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Propi »

ave.crux pisze: 28 mar 2024, 10:53 Recenzent X wybiera ofertę Portalu na zrecenzowanie 3 gier w ciągu 90dni. Dostaje za to te gry + jakąś gażę.
Deal przyklepany.
Tu problemem jest słowo "gaża".
Płatna recenzja to promocja - w opinii publicznej tak to jest widziane i tego nie zmienią regulaminy, zapewnienia ani kampanie świadomościowe.

Bezpłatna recenzja, w zamian za pudełko, też nie jest dobrze widziana, ale śmierdzi jakby mniej ;)

Powstaje tylko pytanie - po co ja miałbym się męczyć z trzema eurogrami czy np. jakimiś grami dla dzieci? Jaka jest moja motywacja jako recenzenta? Że za 100-300-500zł poświęcę kilkanaście/kilkadziesiąt godzin życia na gry, których nie zostawię w kolekcji i będę zmuszać się do obiektywizmu ponad moimi preferencjami?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: ave.crux »

Propi pisze: 28 mar 2024, 10:59 Tu problemem jest słowo "gaża".
Płatna recenzja to promocja - w opinii publicznej tak to jest widziane i tego nie zmienią regulaminy, zapewnienia ani kampanie świadomościowe.
Bezpłatna recenzja, w zamian za pudełko, też nie jest dobrze widziana, ale śmierdzi jakby mniej ;)
No, ale z drugiej strony nikt nie pracuje w ramach wolontariatu dla osób trzecich. Wydawnictwa to nie jest starsza sąsiadka, której od czasu do czasu weźmiesz worek ze śmieciami sprzed drzwi, a recenzja to nie tylko fajna zabawa, ale przede wszystkim praca. Raczej potrzeba tu doedukowania społeczeństwa, a nie wzbraniania się przed otrzymywaniem wynagrodzenia za zlecenia
Propi pisze: 28 mar 2024, 10:59 Powstaje tylko pytanie - po co ja miałbym się męczyć z trzema eurogrami czy np. jakimiś grami dla dzieci? Jaka jest moja motywacja jako recenzenta? Że za 100-300-500zł poświęcę kilkanaście/kilkadziesiąt godzin życia na gry, których nie zostawię w kolekcji i będę zmuszać się do obiektywizmu ponad moimi preferencjami?
Motywacją są oczywiście pieniądze, jak to zwykle bywa w przypadku pracy i uważam, że przy odpowiedniej motywacji gry dla dzieci recenzowano by chętnie. No i bycie recenzentem nie jest jednoznaczne z tym, że podbiera się tylko to co jest dla niego fajne.
Planszowe bestie mają np. taką politykę, że raz w miesiącu grę wybierają im patroni nawet nie pytając ich o to czy im się dany tytuł podoba, a często im się ostatecznie średnio podoba, tyle, że ludzie chcą usłyszeć co mają do powiedzenia na temat gier, które niekoniecznie znalazłyby miejsce w ich kolekcji.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Bart Henry »

BOLLO pisze: 28 mar 2024, 09:40 I pytanie czy nasi w to wejdą? Widać niektórzy już nawet pozytywnie komentują że platforma jest wspaniała....
Ja sam uważam, że to bardzo dobry pomysł. Wyciąłeś najbardziej negatywne zdanie z mojej wypowiedzi. Problem najbardziej dotyczy recenzentów, którzy będą mieli potencjalny stres związany z odbiorem ich produkcji, być może większy niż dotychczas. Tak jak napisałem, jeżeli uważasz, że to wzmocni Twój brak zaufania do współpracujących w ten sposób recenzentów, to nadal masz wybór wielu twórców, którzy recenzują gry nabyte drogą wymiany pieniędzy na tekturę.

Główny problem "sprzedanych recenzji" i tak jest w odbiorcach. Jeżeli wydajesz własne pieniądze tylko dlatego, że danemu ziutkowi się gra podobała, bez zderzenia zasad, czy flow gry z Twoimi upodobaniami, to prędzej czy później się zawiedziesz i teksty o sprzedanych recenzentach się pojawią.
BOLLO pisze: 28 mar 2024, 10:58
sgor pisze: 28 mar 2024, 09:57
BOLLO pisze: 28 mar 2024, 09:40 bo taki rating pokarze
Tutaj nie sposób się nie zgodzić - taki rating z pewnością będzie karą dla niektórych recenzentów ;)
W jakim sensie? Ukarzemy Gambita jedną gwiazdką bo subiektywnie ocenił naszą grę na 1/10? Ocenimy jedną gwiazdką Dream Dice bo znowu się spóźnił z materiałem o 3 tyg pomimo tego że pisał że nie nagrywa w terminie bo traktuje to hobbystycznie? A może damy 1-gwiazdkę Wojennikowi bo wypunktował wady, które my chcieliśmy ukryć....? Albo nie dajmy 1 gwiazdkę wszystkim którzy się nie uśmiechają....
To jest serio mega głupie.
W sensie takim, że masz konflikt ze słownikiem i napisałeś nie to, co miałeś na myśli. Kolega sgor nawet emotkę zastosował, by to zaznaczyć.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: japanczyk »

Urkeith pisze: 28 mar 2024, 00:37 Jak przeczytałem o ocenie recenzentów to od razu zapaliła mi się czerwona lampka. Już teraz patrzę bardzo sceptycznie na recenzje, a co dopiero gdy osoba będzie z niej rozliczana... Wiadomo, że wydawnictwa mogą mieć swoje opinie w kajeciku ("ten to nas słabo ocenia, nie ma co z nim współpracować"), ale nie muszą. Natomiast taki jawny system oceny jest... Niesmaczny?
Prezentacja systemu jest zla, ale mysle, ze zamierzeniem bylo np. to, zeby zasygnalizowac, ze np. "o ten recenzent jest ciezki we wspolpracy, nie trzyma sie umowiony terminow, wzial gre i nie dostarcza contentu" et cetera
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: raj »

japanczyk pisze: 28 mar 2024, 11:15 Prezentacja systemu jest zla, ale mysle, ze zamierzeniem bylo np. to, zeby zasygnalizowac, ze np. "o ten recenzent jest ciezki we wspolpracy, nie trzyma sie umowiony terminow, wzial gre i nie dostarcza contentu" et cetera
Jeżeli skończy się na tym, to nie będę miał zastrzeżeń.
Ale moja podejrzliwa natura sądzi, że wątpi.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: BOLLO »

japanczyk pisze: 28 mar 2024, 11:15
Urkeith pisze: 28 mar 2024, 00:37 Jak przeczytałem o ocenie recenzentów to od razu zapaliła mi się czerwona lampka. Już teraz patrzę bardzo sceptycznie na recenzje, a co dopiero gdy osoba będzie z niej rozliczana... Wiadomo, że wydawnictwa mogą mieć swoje opinie w kajeciku ("ten to nas słabo ocenia, nie ma co z nim współpracować"), ale nie muszą. Natomiast taki jawny system oceny jest... Niesmaczny?
Prezentacja systemu jest zla, ale mysle, ze zamierzeniem bylo np. to, zeby zasygnalizowac, ze np. "o ten recenzent jest ciezki we wspolpracy, nie trzyma sie umowiony terminow, wzial gre i nie dostarcza contentu" et cetera
Myślę że jednak wydawcy będą oczekiwać aby ich gry były przedstawiane w pozytywny sposób (mówię o Polskich wydawnictwach). Ciekaw jestem natomiast czym kierowały by się te zagraniczne. Być może dla nich wartości są zdecydowanie inne niż nasze. Może tam jest wszystko klarowne, że za to i za to masz to i to....
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 980
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Leinadus »

Zerknąłem na ten wymysł i definitywnie Bollo łapie się do ;):


...and inspire others to discover Hypehaven.

https://hypehaven.app/marketplace/calli ... ity-awaits
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: BOLLO »

Leinadus pisze: 28 mar 2024, 11:57 Zerknąłem na ten wymysł i definitywnie Bollo łapie się do ;):


...and inspire others to discover Hypehaven.

https://hypehaven.app/marketplace/calli ... ity-awaits
Wypraszam sobie
social media guru
nie będzie pracował za darmową PRO wersję :lol:
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: yosz »

BOLLO pisze: 28 mar 2024, 11:52 Myślę że jednak wydawcy będą oczekiwać aby ich gry były przedstawiane w pozytywny sposób (mówię o Polskich wydawnictwach). Ciekaw jestem natomiast czym kierowały by się te zagraniczne. Być może dla nich wartości są zdecydowanie inne niż nasze.
Po co tak piszesz? Jeżeli jakiś wydawca zasugerował Ci wprost że masz zrobić pozytywną recenzję albo wcale to napisz to wprost. Nie sugeruj, że u nas to szemrane towarzystwo, które bierze kasę pod stołem, albo grozi że więcej nie da giereczki do zagrania jak postawisz gorszą ocenę. Po co piszesz o wartościach innych niż nasze? To znaczy że nasze jakie są? Liczy się tylko mamona, a za granicą to honor i dobre imię?
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Propi »

Leinadus pisze: 28 mar 2024, 11:57 ...and inspire others to discover Hypehaven.
https://hypehaven.app/marketplace/calli ... ity-awaits
To jest dopiero bida, 25$ za reklamę u influ/recenzentów.
Albo to jest portal celujący w tzw. mikroinfluencerów, którzy dotychczas płacili za produkty, które recenzowali, albo to jest po prostu totalnie źle skalibrowane pod względem celów i egzekucji.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: BOLLO »

yosz pisze: 28 mar 2024, 12:02
BOLLO pisze: 28 mar 2024, 11:52 Myślę że jednak wydawcy będą oczekiwać aby ich gry były przedstawiane w pozytywny sposób (mówię o Polskich wydawnictwach). Ciekaw jestem natomiast czym kierowały by się te zagraniczne. Być może dla nich wartości są zdecydowanie inne niż nasze.
Po co tak piszesz? Jeżeli jakiś wydawca zasugerował Ci wprost że masz zrobić pozytywną recenzję albo wcale to napisz to wprost. Nie sugeruj, że u nas to szemrane towarzystwo, które bierze kasę pod stołem, albo grozi że więcej nie da giereczki do zagrania jak postawisz gorszą ocenę. Po co piszesz o wartościach innych niż nasze? To znaczy że nasze jakie są? Liczy się tylko mamona, a za granicą to honor i dobre imię?
Myślę że nasze myśli się rozminęły....wydawca który poświęcił masę czasu i zainwestował w dany tytuł chciałby oczywiście aby ten tytuł został również pozytywnie doceniony nie tylko przez recenzentów ale i przez oczywiści graczy. Więc jakby to ująć "trzyma kciuki" za to aby danemu recenzentowi gra faktycznie przypadłą do gustu. Tym bardziej że większość z nas raczej zgłasza się po gry które są gdzieś na radarze naszych zainteresowań. Więc logiczne jest właśnie to co napisałem wcześniej. Nic nie sugeruje zatem a jedynie stwierdzam że oczekiwania są słuszne. Chyba każdy chciałby aby o czymś "jego" było mówione dobrze prawda? Chociaż jak wiemy to i tak nie przekłada się na sprzedaż co wydawcy mówili że "recenzenci" nie mają wpływu na sprzedaż (co mnie akurat dziwi). Nie wkładaj mi zatem w usta coś czego nie powiedziałem. Nie polskie wydawnictwa jak i recenzencie nie są szemranym towarzystwem więc nie wiem po co te uszczypliwości z Twojej strony. Oczywiście że za granicą liczy się mamona...a nie? Tam mało kto raczej działa probono?
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Propi »

Tu się wszystko sprowadza do różnicy między recenzją, a reklamą. A w naszej branży ta granica zaciera się coraz bardziej.

Recenzja powinna być subiektywna, charakterna, nosić ślady osobowości recenzenta. Powinna dostarczać informacji, ale też prezentować opinię - z uwzględnieniem zalet i wad.

Reklama to rozgłos, promocja produktu - prezentacja, omówienie atutów, właściwości fizycznych, opcjonalnie połączona z zachwytem i pozytywnymi emocjami ze strony "nośnika" reklamy.

Te dwa nie zawsze się łączą - najbardziej wartościowi recenzenci niekoniecznie są najlepszymi marketingowcami, niekoniecznie najładniej się prezentują przed kamerą i niekoniecznie umieją w Internety: dostarczają wartość, ale niekoniecznie rozgłos i zasięgi porównywalne z głośnymi i medialnymi influencerami, którzy z kolei mogą nie mieć nic ciekawego do powiedzenia.

Jeśli Hypeheaven - swoją drogą, w smutny sposób trafna nazwa - ma być portalem, przez który wydawcy szukają nośników reklamy: spoko, wszystko się zgadza. Ale jeśli HH (nie za fajny skrót, prawda?) chce dalej te granice zacierać, to niestety jest mnie przykro. I jako recenzentowi, i jako graczowi - bo to oznacza jeszcze więcej bezwartościowego, marketingowego zapychacza, który będzie pojawiać się w moich kanałach odbioru.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Hardkor »

Trochę nie rozumiem tutaj kręconej dramy albo standardowo jestem jakiś nieświadomy jak działa rynek (i siedzę w swojej banieczce). Portal wydaje się spoko - wydawnictwa zamiast tworzyć własne rozwiązania, szukać ludzi albo wszystko robić przez emaile będzie miało dedykowaną platformę z masą osób. Przecież takie usystematyzowanie tego brzmi super - wszystko w jednym DEDYKOWANYM miejscu (a nie emaile od Gambita wpadaja obok zaproszenia na impreze firmową oraz pytania kto dziś zamawia jedzenie i co jemy), nowa baza klientów (zakładam, że strona umożliwia zgłaszanie się wydawnictwa do człowieka) i pewnie systemy, które będą jakoś filtrowac to. Czyli jak wysyłam pytanie do X influencerów w ramach tej samej gry to mam to wszystko ładnie na jednej stronie, a nie porozbijane. Dodatkowo koszt dla wydawnictwa w tej chwili niski, dla influ zerowy.

A teraz do tej bardziej kontrowersyjnej części, czyli, że będą oceny to się będą sprzedawać, bo każdy będzie walczył o 5 gwiazdek (niczym w odcinku Black Mirror). Zgadzam się, że powinno to być w obie strony, ale jeśli to ocena współpracy to co tu może pójść nie tak? Jak ktoś wpisze "źle ocenił gre 1/10" to screenshot i cyk drama :) Więc ocenie będzie podlegało czy wyrobił się w terminie, czy się dobrze współpracowało, czy utworzony materiał jest zgodny z tym co było umówione i prawidłowy. No gdzie problem?

Ponownie pojawia się, że będzie patola i sprzedanie się, ale tak w sumie to co w tym złego? Każda recenzja jest płatna pod względem filozoficznym - jak nie dostaniesz kasy wprost na konto to dostaniesz egzemplarz, który poleci na olx, jak nie to ty płacisz swoim czasem. Różnica polega na tym kto co z tym robi. Jeśli ktoś tworzy film i SPECJALNIE nie mówi o wadach, które wykrył albo podaje zalety, które nie są dla niego zaletami (typu wydawca prosi o mówienie dobrze o mechanice X, a ty grasz i uważasz ją za beznadziejną) no to klasyczne #sprzedalsie. No i co zmieni ten portal?

Jeśli ktoś wcześniej tak robił to zostanie bez zmian.
Jeśli ktoś zacznie to unsub.
Propi pisze: 28 mar 2024, 12:26 Jeśli Hypeheaven - swoją drogą, w smutny sposób trafna nazwa - ma być portalem, przez który wydawcy szukają nośników reklamy: spoko, wszystko się zgadza. Ale jeśli HH (nie za fajny skrót, prawda?) chce dalej te granice zacierać, to niestety jest mnie przykro. I jako recenzentowi, i jako graczowi - bo to oznacza jeszcze więcej bezwartościowego, marketingowego zapychacza, który będzie pojawiać się w moich kanałach odbioru.
Zgadzam się z niecytowanymi fragmentami, ale tutaj zastanawiam się jak to wpływa na gracza? Przecież oni olewają portal. Tylko influ i wydawnictwa tam będą.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: BOLLO »

Hardkor pisze: 28 mar 2024, 12:30 Więc ocenie będzie podlegało czy wyrobił się w terminie, czy się dobrze współpracowało, czy utworzony materiał jest zgodny z tym co było umówione i prawidłowy. No gdzie problem?
Słowo klucz. Chcesz oglądać takie treści? Jeżeli to będzie unboxing -spoko, jeżeli to będzie prezentacja gry i jej mechanik oraz skrót zasad-spoko, wideoinstrukcja- spoko......recenzja- bardzo nie spoko.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: sliff »

BOLLO pisze: 28 mar 2024, 12:37
Hardkor pisze: 28 mar 2024, 12:30 Więc ocenie będzie podlegało czy wyrobił się w terminie, czy się dobrze współpracowało, czy utworzony materiał jest zgodny z tym co było umówione i prawidłowy. No gdzie problem?
Słowo klucz. Chcesz oglądać takie treści? Jeżeli to będzie unboxing -spoko, jeżeli to będzie prezentacja gry i jej mechanik oraz skrót zasad-spoko, wideoinstrukcja- spoko......recenzja- bardzo nie spoko.
Ja chce. Jak było umówione recenzja to chce mieć recenzja :) - a nie np. czytanie informacji z tyłu pudełka przez 5 min.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: BOLLO »

sliff pisze: 28 mar 2024, 12:39
BOLLO pisze: 28 mar 2024, 12:37
Hardkor pisze: 28 mar 2024, 12:30 Więc ocenie będzie podlegało czy wyrobił się w terminie, czy się dobrze współpracowało, czy utworzony materiał jest zgodny z tym co było umówione i prawidłowy. No gdzie problem?
Słowo klucz. Chcesz oglądać takie treści? Jeżeli to będzie unboxing -spoko, jeżeli to będzie prezentacja gry i jej mechanik oraz skrót zasad-spoko, wideoinstrukcja- spoko......recenzja- bardzo nie spoko.
Ja chce. Jak było umówione recenzja to chce mieć recenzja :) - a nie np. czytanie informacji z tyłu pudełka przez 5 min.
Ale zdajesz sobie sprawę z tego czym jest recenzja? To jest co innego jak reklama. Nie można zatem "umówić" się na recenzję.....znaczy się można ale nie będzie to recenzja.

Z innej beczki. Wczoraj się zalogowałem i zgłosiłem się po 3 egzemplarze (tak jestem pazerny jak Gambit :wink: ). Warto wspomnieć że Zombicide Marvel nie był wcześniej proponowany standardowym formularzem co potwierdzają zdziwieni paczką Tryb Solo/Kaczmar i ktoś tam jeszcze. Wczoraj było tam zgłoszonych jakoś 20 osób. Aktualnie po 1 dniu jest ich 40. Tak więc.....działa to widać i nęci.

Obrazek
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Hardkor »

BOLLO pisze: 28 mar 2024, 12:37
Hardkor pisze: 28 mar 2024, 12:30 Więc ocenie będzie podlegało czy wyrobił się w terminie, czy się dobrze współpracowało, czy utworzony materiał jest zgodny z tym co było umówione i prawidłowy. No gdzie problem?
Słowo klucz. Chcesz oglądać takie treści? Jeżeli to będzie unboxing -spoko, jeżeli to będzie prezentacja gry i jej mechanik oraz skrót zasad-spoko, wideoinstrukcja- spoko......recenzja- bardzo nie spoko.
Mam wrażenie, że dla Ciebie recenzja = jak ktoś płaci to można tylko dobre rzeczy mówić.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: VivoBrezo »

Hardkor pisze: 28 mar 2024, 12:30 Trochę nie rozumiem tutaj kręconej dramy albo standardowo jestem jakiś nieświadomy jak działa rynek (i siedzę w swojej banieczce). Portal wydaje się spoko - wydawnictwa zamiast tworzyć własne rozwiązania, szukać ludzi albo wszystko robić przez emaile będzie miało dedykowaną platformę z masą osób. Przecież takie usystematyzowanie tego brzmi super - wszystko w jednym DEDYKOWANYM miejscu (a nie emaile od Gambita wpadaja obok zaproszenia na impreze firmową oraz pytania kto dziś zamawia jedzenie i co jemy), nowa baza klientów (zakładam, że strona umożliwia zgłaszanie się wydawnictwa do człowieka) i pewnie systemy, które będą jakoś filtrowac to. Czyli jak wysyłam pytanie do X influencerów w ramach tej samej gry to mam to wszystko ładnie na jednej stronie, a nie porozbijane. Dodatkowo koszt dla wydawnictwa w tej chwili niski, dla influ zerowy.
Przecież wydawcy maja dedykowane maile do kontaktu z influencerami. Więc nawiązując do początku Twojej wiadomości, tak jesteś nieświadomy :)
Hardkor pisze: 28 mar 2024, 12:30 A teraz do tej bardziej kontrowersyjnej części, czyli, że będą oceny to się będą sprzedawać, bo każdy będzie walczył o 5 gwiazdek (niczym w odcinku Black Mirror). Zgadzam się, że powinno to być w obie strony, ale jeśli to ocena współpracy to co tu może pójść nie tak? Jak ktoś wpisze "źle ocenił gre 1/10" to screenshot i cyk drama :) Więc ocenie będzie podlegało czy wyrobił się w terminie, czy się dobrze współpracowało, czy utworzony materiał jest zgodny z tym co było umówione i prawidłowy. No gdzie problem?

Ponownie pojawia się, że będzie patola i sprzedanie się, ale tak w sumie to co w tym złego? Każda recenzja jest płatna pod względem filozoficznym - jak nie dostaniesz kasy wprost na konto to dostaniesz egzemplarz, który poleci na olx, jak nie to ty płacisz swoim czasem. Różnica polega na tym kto co z tym robi. Jeśli ktoś tworzy film i SPECJALNIE nie mówi o wadach, które wykrył albo podaje zalety, które nie są dla niego zaletami (typu wydawca prosi o mówienie dobrze o mechanice X, a ty grasz i uważasz ją za beznadziejną) no to klasyczne #sprzedalsie. No i co zmieni ten portal?

Jeśli ktoś wcześniej tak robił to zostanie bez zmian.
Jeśli ktoś zacznie to unsub.
Fajnie, ale po co mi pośrednik w kontakcie z wydawcą? No i system ocen. Czacha da mi 1, Kaczki 5, a Portal popatrzy że mam 2,5 i się nawet nie odezwie (czysto hipotetyczna sytuacja). Bedę mieć te 2,5 gwiazdki na hypehaven, poniesie się fama że z tym typem lepiej nie współpracować i nawet mi nikt ręki na konwencie nie poda :D
To nie są Chiny, żebyśmy nagle tworzyli jakiś Social Credit System.
A co do tego, że każda recenzja jest płatna. Nie rozumiem trochę fikołka, że jak sobie kupię grę i zrecenzuje to płacę swoim czasem. Robię ze swoim czasem co chcę. Niektórzy robią filmy bo to lubią, a nie żeby coś dostać.
Druga sprawa, jeśli dajesz przed filmem informację w jaki sposób pozyskałeś grę i co nagrywasz to według mnie wszystko jest ok. Ważne żeby widz miał kontekst i wiedział co ogląda. Możesz sobie wtedy nawet nagrać przekaz marketingowy skopiowany od firmy, opisać to jako prezentacja produktowa i luz.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Hardkor »

To jak mają dedykowane platformy do tego (myslalem, ze wszystko idzie po prostu przez jakies google form lub email) no to mocno spada sens tej strony.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ODPOWIEDZ