Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1347
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 86 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: nahar »

Mapa. W Wallesteinie masz wiecej mozliwosci lazenia po mapie Nie da sie jak w Szogunie okobac w 3 prowincjach i caly koniec Japonii miec dla siebie. Tylko to mi sie nasuwa, ale gralem w Wallensteina raz. I to przede wszystkim zapamietalem, ze bardziej trzeba gadac, nie mozna juz.miec metody kazdy sobie rzepke skrobie, bo za duzo sasiadow.
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: antonio3333 »

Shogun ma 2 mapy, słoneczna i z księżycem. Czy to prawda, że strona z księżycem sprawia, że uziemienie się i bronienie się w jednym miejscu jest bardzo zmniejszone? Jest to mankament dlaczego nie chce za bardzo siadać do Shoguna, a bardziej do Wallensteina, bo ma mapę bardziej zrobioną w kółko, no ale klimat feudlanej Japonii bardziej do mnie przemawia.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1028 times
Been thanked: 1946 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: warlock »

antonio3333 pisze: 02 kwie 2024, 17:57 Czy to prawda, że strona z księżycem sprawia, że uziemienie się i bronienie się w jednym miejscu jest bardzo zmniejszone?
Tak, jest o wiele więcej połączeń (a regiony "wżynają" się w siebie o wiele mocniej) i o wiele ciężej się zabunkrować ;). Ja gram tylko na księżycowej.

Zresztą - sam zobacz ;).
Obrazek
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1347
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 86 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: nahar »

Tak dawno gralem, ze zapomnialem o tej drugiej mapie.
Ja to polecam Shoguna, swojego sprzedalem, ale glownie dlatego ze kurz zbieral. Bo 5 ciezko zebrac bylo na taka gre.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2792
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 631 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: bogas »

nahar pisze: 02 kwie 2024, 22:24 Tak dawno gralem, ze zapomnialem o tej drugiej mapie.
Ja to polecam Shoguna, swojego sprzedalem, ale glownie dlatego ze kurz zbieral. Bo 5 ciezko zebrac bylo na taka gre.
Mój też głównie kurz zbiera, ale nigdy nie sprzedam. Nawet jak raz na dwa lata trafi się ekipa chętna do zagrania to zawsze jest to epicka rozgrywka i na długo ją zapamiętujemy.
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1347
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 86 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: nahar »

bogas pisze: 02 kwie 2024, 22:44
nahar pisze: 02 kwie 2024, 22:24 Tak dawno gralem, ze zapomnialem o tej drugiej mapie.
Ja to polecam Shoguna, swojego sprzedalem, ale glownie dlatego ze kurz zbieral. Bo 5 ciezko zebrac bylo na taka gre.
Mój też głównie kurz zbiera, ale nigdy nie sprzedam. Nawet jak raz na dwa lata trafi się ekipa chętna do zagrania to zawsze jest to epicka rozgrywka i na długo ją zapamiętujemy.
Jakbym gral raz na 2 lata to bym nie sprzedawal ☺️.
lichking
Posty: 89
Rejestracja: 16 gru 2012, 18:41
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: lichking »

Grałem dopiero kilka gier, ale może moje spostrzeżenia też dla kogoś będą miały jakąś wartość.
Odnośnie mapy ta w Szogunie jest wg. mnie ciekawsza (że o klimacie japońskim nie wspomnę;)) Możesz próbować się okopać, są jakieś strategicznie przewężenia.
Jeśli chodzi o liczbę walk to kluczowym na to aspektem w mojej ocenie nie jest liczba graczy, a ich postawa. Grając we trzech z agresywnymi graczami to był ciągły kocioł (dopóki wystarczyło skrzyń), a w piątkę z pokojowymi tylko kilka uderzeń pod koniec gry.
Gra działa bardzo dobrze przy każdej liczbie graczy. W trójkę nieco luźniej, a w piątkę ciaśniej, ale w obu przypadkach gra nie traci na jakości.
Istotna uwaga do powyższych: wszystkie gry grałem z dodatkiem Dwór Tenno i Samuraj.
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: antonio3333 »

Kurde biję się z myślami, niby fajnie by wziąć to revised Edition bo tanio i bonusiki są, ale z drugiej strony jestem pozbawiony 3 dodatków z big boxa, która wydają mi się nawet fajne. Chyba odpuszczę sobie to i co najwyżej poczekam aż dadzą revised big box Edition, bo oddzielnie oni nie planują sprzedawać tych dodatków.
annak2
Posty: 50
Rejestracja: 10 sty 2017, 22:12
Has thanked: 18 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: annak2 »

antonio3333 pisze: 03 kwie 2024, 15:57 Kurde biję się z myślami, niby fajnie by wziąć to revised Edition bo tanio i bonusiki są, ale z drugiej strony jestem pozbawiony 3 dodatków z big boxa, która wydają mi się nawet fajne. Chyba odpuszczę sobie to i co najwyżej poczekam aż dadzą revised big box Edition, bo oddzielnie oni nie planują sprzedawać tych dodatków.
Jakby co to wśród opcji wsparcia masz też możliwość wybrania wersji Big Box. Chyba że nie do końca o to Ci chodzi, bo z tego co widzę, to nie zawiera ona tych 300 drewnianych mepli.
ODPOWIEDZ