Rozwój postaci, przygody, fantasy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
me-to
Posty: 82
Rejestracja: 11 kwie 2012, 00:24
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Rozwój postaci, przygody, fantasy

Post autor: me-to »

Szukam gry przygodowej w klimacie fantasy (preferowane) z rozwojem postaci jak w grach RPG (zbieramy punkty doświadczenia, awansujemy na kolejne poziomy, zgarniamy nowe umiejętności). Główne wymaganie to w miarę przystępne zasady. Lata temu grałem w Runebound 2 - coś w ten deseń byłoby OK. Nie odrzucam dungeon crawlerów.
  • Mage Knight i Gloomhaven odpadają ze względu na złożoność
  • Descent i Podróże przez Śródziemie - czuję że to nie do końca to co szukam
  • Runebound 3 - cena odrzuca, ale jeśli nie znajdę nic innego trzeba będzie się zastanowić
  • Brzdęki - gry są bardzo OK, ale nie mają klasycznego rozwoju postaci
  • Wiedźmin Stary Świat jest OK, ale szukam czegoś szybszego, krótszego
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1223 times
Been thanked: 1429 times

Re: Rozwój postaci, przygody, fantasy

Post autor: Cyel »

No to chyba Massive Darkness 2 się sprawdzi. Tylko samej przygody tam nie za wiele, tylko walka.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
me-to
Posty: 82
Rejestracja: 11 kwie 2012, 00:24
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Rozwój postaci, przygody, fantasy

Post autor: me-to »

Massive Darkness 2 wygląda nieźle, ale obawiam się że kooperacja nie przyjmie się w mojej ekipie. Na pierwszy rzut oka gra wygląda na dość rozbudowaną, może to mylne wrażenie - muszę się jej bliżej przyjrzeć.

Co sądzicie o Destinies?
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 157
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: Rozwój postaci, przygody, fantasy

Post autor: Mrukar »

Destinies, grze bliżej do prostego doświadczenia rpgowego lub klasycznej przygodówki point&click, niż planszówki. Na pewno lepiej się będziecie bawić wcielając się w dane role niż szukajac optymalnych rozwiązań. Grę praktycznie wyciągasz z pudełka i grasz.

Massive Darkness 2 jest proste wręcz prostackie, ale to dosłownie Diablo na stole. Setup chwilę zajmuje.
sortirus
Posty: 139
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 22 times
Been thanked: 44 times

Re: Rozwój postaci, przygody, fantasy

Post autor: sortirus »

Sam ostatnio poszukiwałem gier w tym stylu, więc co nieco jestem w stanie powiedzieć ;)

Euthia - uproszczony Mage Knight, jest rozwój postaci zarówno pod względem leveli i umiejętności (podobnie jak w MK) jak i ekwipunku. Szybsze i krótsze to niestety / stety nie będzie, około 1.5h na gracza, raczej gra pod solo lub na 2 graczy. Są różne tryby - solo, coop, competetive. Problem może być z dostępnością, albo wypatrywać na olx i czekać na jakąś spoko ofertę albo kampania, która będzie za miesiąc.

Too Many Bones - Ta gra przede wszystkim to rozwój postaci. Tylko coop niestety, nie ma też żadnej mapy, ale walka jest rozbudowana (ale losowa mimo wszystko). Ja tu czuję ogromną przygodę, zawsze jestem ciekawy kolejnego dnia, jakie wydarzenie będzie, z jakimi potworami przyjdzie mi walczyć itd. Czas zależy od bossa, ilości starć podczas rozgrywki i ilości graczy, od ok. 50 minut (solo) do podejrzewam 3-4h z najdłuższym bossem i 4 graczami. Złożoność zależy od postaci, są prostsze, są cięższe, ale gra sama w sobie ciężka nie jest.

Cloudspire - gra, która całkowicie nie wpasowuje się w klimaty które szukasz, ale u mnie zaspokoiła kilka aspektów gry RPG (komputerowej). Rozwoju postaci może nie ma, ale jest rozwój zamku jak i bardzo mały rozwój naszych bohaterów. Przygoda w tej grze to dla mnie różne elementy na mapie, niektóre mogą być przeciwnikami, inne strukturami, zawsze jest ta ciekawość co się kryje pod żetonem. Mimo wszystko jest to tower defense, więc całkowicie inna bajka, ale może też i Tobie się spodoba ;). Potrafi przytłoczyć na początku, ale z czasem okazuje się że w założeniu jest to w miarę przystępna gra.

The Elder Scrolls: Betrayal of the Second Era - Too Many Bones ale z mapą, różnymi miastami, bardziej otwartym rozwojem postaci (nie jest ukierunkowany jak w TMB), o wiele więcej tu przygody. PM kampanii jeszcze otwarty, ma być pod koniec roku (wersja polska w kolejnym). Ale niestety znowu - coop, kampania, ale krótsza bo na kilkanaście godzin.

Eye of Zamrock: Invasion - kampania jeszcze nie ruszyła, ma tu być mały rozwój postaci, rozwój królestwa, rywalizacja z elementami kooperacji.

The Hunters A. D. 1492 - mają niedługo otworzyć PM na tydzień, dostawa prawdopodobnie w 4 kwartale tego roku, kooperacja, kampania na kilkadziesiąt godzin, ale rozwój postaci jest, fabuła jest, questy są.

Ogólnie niestety nie widziałem gry przygodowej, która jest dobrym przeniesieniem RPG komputerowego na planszówkę i która nie jest kooperacyjna (albo niby rywalizacyjna, ale z małą ilością tej rywalizacji jak w MK czy Euthii). Raczej zawsze to kooperacja i najczęściej kampania na kilkadziesiąt godzin.
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 875
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 273 times
Been thanked: 255 times

Re: Rozwój postaci, przygody, fantasy

Post autor: Dako »

Będę jak zdarta płyta i kolejny raz zaproponuję Folklore: The Affliction

viewtopic.php?f=1&t=38775
viewtopic.php?f=61&t=71121
Spoiler:
PS
W maju powinna dojechać do kupujących i pojawić się w sklepach Nova Aetas: Renaissance
https://czachagames.pl/nova-aetas-renesans/
Osobiście czekam i jeszcze nie grałem ale może spełni Twoje oczekiwania?
me-to
Posty: 82
Rejestracja: 11 kwie 2012, 00:24
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Rozwój postaci, przygody, fantasy

Post autor: me-to »

Dzięki za wszystkie propozycje :)
Spoiler:
Dzięki za powtrzymanie mnie przed nieudanym zakupem w postaci Destienies. Po bliższym przyjrzeniu wychodzi że to nie jest gra dla mnie.
Massive Darkness 2 - w tej chwili jest to numer jeden ze względu na dostępność i cenę. Setup może być problemem przy małych dzieciach, ale jak się bardzo chce to można ;)
Spoiler:
Euthia - wygląda obiecująco. Kampania Euthia: Cruel Frost startuje 2. maja. Zakładam że będzie można zamówić podstawkę i zawartość z pierwszej kampanii.
Numer dwa na liście to The Hunters A. D. 1492 - nie jest to klasyczne fantasy, ale coś bliżej Wiedźminowemu klimatowi. Pledge Manager będzie otwarty w przyszłym tygodniu więc jest kilka dni na decyzję.
Eye of Zamrock: Invasion - będę śledził kampanię. Na pierwszy rzut oka wygląda że setup będzie stosunkowo szybki dzięki nie-modułowej planszy.

Too Many Bones i Cloudspire - nie przekonują mnie do siebie. Podobnie The Elder Scrolls: Betrayal of the Second Era - niby OK, ale klimat Elder Scrolls mi nie leży.

Folklore: The Affliction - obawiam się że klimat "nie siądzie".

Przyglądając się regałowi z grami doszedłem do wniosku że mam grę która spełnia większość moich wymagań: World of Warcraft: the Board Game. Jednak rozmiar gry i długość rozgrywki zaważyły na tym że od dawna nie lądował na stole. Muszę sprawdzić World of Warcraft: The Adventure Game - leży na półce wstydu a może spełnić wymagania "przygodówki na godzinkę".
ODPOWIEDZ