Spirit Island (R. Eric Reuss)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
nolify
Posty: 243
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: nolify »

Trudno mi jednoznacznie ocenić, czy duchy z NI zawsze gwarantują zwycięstwo. Są mocne, ale myślę, że na wysokich poziomach trudności, tak od 7+, potrzeba jeszcze dobrej rozkminy, zgranego teamu i dozy farta, tym większej im wyższy poziom trudności.

Z całą pewnością jednak można stwierdzić, że wraz z premierą tego dodatku gra stała się łatwiejsza. Tylko ta pewność to nie przez nowe spiryty, ale przez zmianę zasad :) Od NI gra się z jednym blajtem extra na każdej karcie / miejscu blatja.
Mówi o tym Blight errata na stronie 5 instrukcji NI.
HorribleNick
Posty: 69
Rejestracja: 12 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 9 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: HorribleNick »

Ta errata od autora wisi już od ponad 3 lat, po JE (tu link jakby ktoś chciał przeczytać dlaczego tak https://boardgamegeek.com/thread/257823 ... nding-faqs), ciężko mi powiedzieć o ile trudniej faktycznie jest z tego powodu.

Nie zgodzę się ani z tym, że duchy z NI są overpowered, ani że Relentless Gaze jest wymiataczem. No jasne, może pocisnąć mnóstwo fear z jednej karty, ale w tym czasie robi tylko to. Jak zerkniecie sobie na plansze, to albo jedziecie na jednej karcie, żeby miec energie na jej powielanie, albo poświęcacie dwie tury żeby w ogóle wejść na próg 2 karty. Presence zawsze dokłada po jednej, więc rozwija się dosyć powoli, nowe karty (najlepiej chyba minory, żeby móc je powielać) są tylko w jednej opcji rozwoju, która nie daje nic więcej. Przez to, że moc można powielać tylko w danym target landzie to okej, można zrobić mnóstwo fearów, można zrobić mnóstwo damage/zablokować rozwój, ale reszta landów kwitnie. Ot całkiem dobrze wyważony duch.

Co do satysfakcji z wygranej - bardzo dawno nie zdarzyło mi się przegrywać, a mimo to mam mnóstwo satysfakcji i wydaje mi się, że gra dobrze się w tym zakresie skaluje. Trudność można skalować bardzo wysoko w górę, a duchy (zwłaszcza te nowe) same stanowią dobrą grę w grze.
NI nie dodaje dużo do samej gry, polecam wydrukować sobie danego ducha i zobaczyć czy fajny czy nie.
sputnik
Posty: 12
Rejestracja: 14 lut 2023, 21:25
Has thanked: 5 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: sputnik »

Wczoraj kupiłem SI, więc będą dodatku po Polsku.
Info potwierdzone moimi chęciami. :cry: :D
Po pierwszym zapoznaniu, wielu porażkach i jednej wygranej, to za mało by móc chociaż myśleć, że zna się grę, ale napewno nie rozumie się dlaczego nie wydano w Polsce dodatków. To jest nie logiczne. :(
nolify
Posty: 243
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: nolify »

HorribleNick pisze: 07 kwie 2024, 20:32 No jasne, może pocisnąć mnóstwo fear z jednej karty, ale w tym czasie robi tylko to.
:lol: False!
Nie robi tylko tego.

W kwestii przesadzenia z mocami nowych duchów, gra się broni. Można sobie na tak podkręcić poziom trudności, że nigdy nie będzie za łatwo.
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: skiba »

Dobry pisze: 06 kwie 2024, 21:39 Słyszałem dużo opinii że duchy z dodatku NI są overpowered i Twoja wypowiedź również to potwierdza. Pytanie czy granie takimi duchami daje jakąkolwiek satysfakcję skoro już na starcie wiesz że wygrasz.
Coraz bardziej przekonuje się że ten dodatek nie będzie dla mnie.
Nie wydaje mi się, żeby duchy z Nature Incarnate były przegięte. Grałem wszystkimi i z pewnością są sytuacyjne, ale w sumie o każdym duchu można to powiedzieć. Np. Wandering Voice Keens Delirium jest bardzo silnym wyborem przy grze przeciwko Francji, a Wounded Waters Bleeding dobrze leje Ruskich.

To samo można pisać o duchach z podstawki. Spread of Rampant Green jest totalnym kozakiem w większości gier, ale na Anglię błyszczy jeszcze bardziej. Rzeka dobrze kroi Szwecję. I tak dalej...

Ogólnie Rzekę można posądzać o bycie OP tak samo, jak Relentless Gaze of Sun, bo Rzeka nie dość, że ma kontrolę to jeszcze stabilnie w okolicach 4-tej rundy da się odpalić jej moc na ostatnich poziomie i walnąć we wszystko w jakimś lądzie za 2 i potem jeszcze z karty mocy dobić wielkie miasta. I to niezależnie od dociągu kart :D

I tak można pisać i pisać ;-)

Mam za sobą dobrze ponad 100 partii i gwarantuję Ci - nie ma w tej grze przegiętych duchów. Są duchy łatwiejsze i trudniejsze w prowadzeniu. Są duchy, które w konkretnej sytuacji radzą sobie gorzej lub lepiej. Ale przegiętych wymiataczy nie ma ;)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
HorribleNick
Posty: 69
Rejestracja: 12 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 9 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: HorribleNick »

nolify pisze: 07 kwie 2024, 23:34
HorribleNick pisze: 07 kwie 2024, 20:32 No jasne, może pocisnąć mnóstwo fear z jednej karty, ale w tym czasie robi tylko to.
:lol: False!
Nie robi tylko tego.
A jakis konkret? Jego innate'y odpalają się dopiero od 3 tury (bo wymaga aż 3 słońc), wiec tak jak mówiłem, albo możesz powtarzać jedna kartę wiele razy, ale w jednym landzie, albo zagrywasz kilka kart, ale nie masz energii na aż tyle potwórzeń. No chyba że mówimy od 6+ tury, ale to można o każdym duchu powiedzieć.
nolify
Posty: 243
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: nolify »

HorribleNick pisze: 08 kwie 2024, 13:55
nolify pisze: 07 kwie 2024, 23:34
HorribleNick pisze: 07 kwie 2024, 20:32 No jasne, może pocisnąć mnóstwo fear z jednej karty, ale w tym czasie robi tylko to.
:lol: False!
Nie robi tylko tego.
A jakis konkret? Jego innate'y odpalają się dopiero od 3 tury (bo wymaga aż 3 słońc), wiec tak jak mówiłem, albo możesz powtarzać jedna kartę wiele razy, ale w jednym landzie, albo zagrywasz kilka kart, ale nie masz energii na aż tyle potwórzeń. No chyba że mówimy od 6+ tury, ale to można o każdym duchu powiedzieć.
viewtopic.php?p=1638169#p1638169
Reloxart14
Posty: 30
Rejestracja: 19 sie 2021, 17:48
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Reloxart14 »

Mam mały update dotyczący polskiej wersji dodatków - udało mi się porozmawiać z głównym wydawcą gry (gtg) na temat wydania polskiej wersji. Ogólnie, cały czas się zasłaniali tym, że średnio mogą o tym mówić, po czym udało się od nich wyciągnąć, że dodatki po polsku mają bardzo dużą szansę na wydanie w przyszłym roku lub najpóźniej za dwa lata.

Taki update, że jak komuś się nie pali, to można czekać. Ja już zamawiam wersję angielską, za dwa lata to ja już będę miał inne gry na głowie :P Szczególnie, że u nas dopiero wyjdą obecne dodatki, a po angielsku znowu będą już ze dwa dodatki do przodu plus pewnie zapowiedź drugiej edycji, o której powoli zaczyna się wspominać.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3405
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: psia.kostka »

Reloxart14 pisze: 11 kwie 2024, 00:46 dodatki po polsku mają bardzo dużą szansę na wydanie w przyszłym roku lub najpóźniej za dwa lata.
Jeden rok, nie wyrok :D

A polskie sklepowe rabaty same sie nie ukulały, w tym ten u rebela, wiec teraz musza sie zwrocic :mrgreen: Czekam zatem na przedsprzedazowe oferty polskich wersji.

Dzieki za cynk.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Super
Posty: 405
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 218 times
Been thanked: 120 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Super »

Wodzą nas strasznie za nos, ale NADZIEJO TRWAJ!

Już się zaczynałem łamać na EN wersję ale dolałeś paliwa, do maszyny czekającej. Gram w wiele tytułów w wersji EN, a SI należy do tytułów których nie wyciągam do gry z "casualami", więc teoretycznie nie ma przeszkód, żeby grać po angielsku. Ale jakoś wyjątkowo mi leży polska wersja tutaj i dużo lepiej czuję się obcując z polskimi nazwami duchów (no bo tekst kart to już bez znaczenia).
Super wiadomość!
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Ayaram »

Super pisze: 11 kwie 2024, 08:22 Wodzą nas strasznie za nos, ale NADZIEJO TRWAJ!

Już się zaczynałem łamać na EN wersję ale dolałeś paliwa, do maszyny czekającej. Gram w wiele tytułów w wersji EN, a SI należy do tytułów których nie wyciągam do gry z "casualami", więc teoretycznie nie ma przeszkód, żeby grać po angielsku. Ale jakoś wyjątkowo mi leży polska wersja tutaj i dużo lepiej czuję się obcując z polskimi nazwami duchów (no bo tekst kart to już bez znaczenia).
Super wiadomość!
Mam to samo :lol: ale w sumie to spoko, przez 2 lata nie będę się zastanawiać czy kupić wersje angielską i temat Spirit Island wypadnie z głowy zupełnie, a za 2 lata w najgorszym wypadku wrócimy do punktu wyjścia :lol:
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 317
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: scraber »

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/live/ASNacltRsRU?si=IAhL6kiAmMF2hTq2&t=7240
Info z dzisiejszego live PN
W tej chwili Rebel nic nie ruszył w tej kwesti, jakieś pitu pitu że może ktoś inny wyda, może nie
W sumie to się nie opłaca bo ludzie kupili angielskie...

Ogólnie nikt nic nie wie i czekajcie sobie
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2024, 08:03 przez scraber, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 225 times
Been thanked: 208 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: wrojka »

scraber pisze: 16 kwie 2024, 23:09 W sumie to się nie opłaca bo ludzie kupili angielskie...
Ogólnie nikt nic nie wie i czekajcie sobie
Już miałem kupić polską wersję, a tu najpierw kumpel wyhaczył angielskiego all-in po czym mi go odsprzedał :D
Podstawka to nadal solidna gra z masą regrywalności, ale nie ma co się oszukiwać - B&C wynosi SI na całkowicie nowym poziom dzięki eventom i nowym tokenom. Brak tłumaczenia tego dodatku przez tyle lat jest gwoździem do trumny.

Chociaż może to dobrze, że polski SI zatrzymał się na podstawce + 2 promo, bo ta gra ma swoje complexity i ten szachowo-abstraktowy sznyt, a JE i NI tylko to pogłębiają więc miałyby u nas rekordowo niskie zainteresowanie = nie zostałyby wydane.

Mam podejrzenie, że Portalowy eksperyment z Chip Theory Games dostarczy wielu argumentów w dyskusji "Czy warto wydawać gry po polsku?"
Anel86
Posty: 9
Rejestracja: 04 lut 2023, 07:19
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Anel86 »

Ja wczoraj kupiłam dodatek Branch&Claw bo widzę, że już jest coraz trudniej dostępny (w końcu od jego premiery minęło 7lat ) Nie lubię mieszać wersji Pl i Eng no ale tak kocham tą grę, że w końcu zdecydowałam się na dodatki po angielsku. Nie sądzę, żeby cokolwiek się zmieniło w tej kwestii skoro już tyle lat minęło i żadnych konkretów tylko mydlenie oczu ,że może wyjdzie, rozmowy trwają itp.
Awatar użytkownika
Vallarr
Posty: 92
Rejestracja: 13 sty 2020, 07:46
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Vallarr »

scraber pisze: 16 kwie 2024, 23:09

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/live/ASNacltRsRU?si=IAhL6kiAmMF2hTq2&t=7240
Info z dzisiejszego live PN
W tej chwili Rebel nic nie ruszył w tej kwesti, jakieś pitu pitu że może ktoś inny wyda, może nie
W sumie to się nie opłaca bo ludzie kupili angielskie...

Ogólnie nikt nic nie wie i czekajcie sobie
Dzięki.
Idę odsłuchać, a potem ich trochę tam zbluzgać.
Jest tytuł top 11 BGG, do którego mają prawa. Są ludzie, którzy czekają, mówią i piszą, że nawet przepłacą za wersje PL (np. ja), do której są już, nierządnica protoplastka, gotowe pliki.
I nadal pitu pitu? Sów brak.
Derwisz-14
Posty: 27
Rejestracja: 25 lip 2022, 01:12
Has thanked: 13 times
Been thanked: 20 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Derwisz-14 »

Gra może być top bgg, ale dodruk poprzedniego wydawcy nie skończył się mimo kilku lat w sklepie. Możliwe, że kolejny druk i dodatki pojawią się dopiero po kilku latach od wyczerpania nakładu, podobnie jak było z Ucztą dla Odyna
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 317
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: scraber »

Bo błędem było zlecenie dodruku (przynajmniej w takiej ilości) samej podstawki bez jakiegokolwiek dodatku
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 1419 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Mr_Fisq »

Myślę, że zawirowania z Lacertą i przekazaniem praw też rzutowały na sprzedaż.
Pytanie też jaki wolumen SI został wyprodukowany w dodruku.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Ayaram »

Jako klienci stoimy dokładnie w tym samym miejscu tylko po 2giej stronie. Jeżeli Rebel powie dzisiaj "wydajemy dodatki i będą pasować do starej wersji", spoko - zamawiam podstawkę już dziś i wszyscy szczęśliwi.

No, ale jeśli Rebel mówi "pitu pitu" a może wydamy, a może ktoś inny, a może nie" to mi nie pozostaje nic innego jak uprawiać dalej swoje "pitu pitu" - "a może kupie wersje angielską, a może jeszcze trochę poczekam, a może nawet jak ktoś zapowie dodatki za jakiś czas to i tak nie kupie bo się zdążę rozmyślić". No i tak sobie razem wesoło pitu pitujemy, aż wszyscy zapomną o tym tytule i tyle będzie z top 11 gry na bgg :wink:
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10928
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3358 times
Been thanked: 3218 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: japanczyk »

scraber pisze: 17 kwie 2024, 10:31 Bo błędem było zlecenie dodruku (przynajmniej w takiej ilości) samej podstawki bez jakiegokolwiek dodatku
Ja mysle, ze bledem bylo sprzedwanie pierwzego druku na zasadzie na jakiej byl sprzedawany - czyli jak ktos wzial 120 kopii do sklepu to mial sporo nizsza cene niz ktos kto bral tylko 2 kartony
W ten sposob szybko zeszli z pierwszego nakladu na magazynie, a gra byla dalej w sklepach
Vordi
Posty: 21
Rejestracja: 14 sty 2020, 15:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 11 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Vordi »

Anel86 pisze: 17 kwie 2024, 09:13 Ja wczoraj kupiłam dodatek Branch&Claw bo widzę, że już jest coraz trudniej dostępny (w końcu od jego premiery minęło 7lat ) Nie lubię mieszać wersji Pl i Eng no ale tak kocham tą grę, że w końcu zdecydowałam się na dodatki po angielsku. Nie sądzę, żeby cokolwiek się zmieniło w tej kwestii skoro już tyle lat minęło i żadnych konkretów tylko mydlenie oczu ,że może wyjdzie, rozmowy trwają itp.
Daj znać czy jest jakas różnica w awersach kart i czy dobrze współpracuje z polską wersja podstawki 😁 sam rozważam kupno dużych dodatków po angielsku i będzie problem z głowy 😁
Reloxart14
Posty: 30
Rejestracja: 19 sie 2021, 17:48
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Reloxart14 »

Ja mam już wszystkie dodatki po angielsku - jest tylko różnica w jakości kart, angielska jest wyższej jakości, aczkolwiek i tak po zafoliowaniu nie czuć różnicy.
Jak ktoś ma polska podstawke, to warto kupić horizons of spirit island - jest taniej niż przy zakupie angielskiej podstawki, a zawiera wszystkie karty z podstawki po angielsku plus dodaje nowe, bardzo fajne duchy :)
Vordi
Posty: 21
Rejestracja: 14 sty 2020, 15:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 11 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Vordi »

No i mnie przekonałeś 😁 a gdzie mogę kupić dodatki i Horizons of Spirit Island?
Reloxart14
Posty: 30
Rejestracja: 19 sie 2021, 17:48
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Reloxart14 »

Ja zamówiłem Jagged Earth na Planszomanii, reszta jest dostępna na Meplu. Dodam tylko, że podstawka w porównaniu do gry z dodatkami to wersja demo :D
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 1419 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Mr_Fisq »

Reloxart14 pisze: 17 kwie 2024, 12:31 Jak ktoś ma polska podstawke, to warto kupić horizons of spirit island - jest taniej niż przy zakupie angielskiej podstawki, a zawiera wszystkie karty z podstawki po angielsku plus dodaje nowe, bardzo fajne duchy :)
Czyli jest sens wziąć na początek angielskie:
Horizons of Spirit Island i do tego Spirit Island: Branch & Claw, czy dodatek jednak wymaga głównej podstawki?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
ODPOWIEDZ