(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4062
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 165 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 25 kwie 2024, 20:12 Kusi mnie, żeby napisać, że...
Spoiler:
...ale nie napiszę ;)
To w sumie dobrze, że jak ostatnio u Ciebie przybyliśmy, to już była gra na stole rozłożona :D
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 590 times
Been thanked: 943 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

No tak, ale może się kiedyś zdarzyć tak, że przychodzisz do mnie, a tu... pusty stół. I pojawia się wątpliwość, co Odi zaproponuje... :D
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2448
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Odi pisze: 25 kwie 2024, 22:46 No tak, ale może się kiedyś zdarzyć tak, że przychodzisz do mnie, a tu... pusty stół. I pojawia się wątpliwość, co Odi zaproponuje... :D
Zaczynam się was obawiać.....
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4062
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 165 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Markus pisze: 26 kwie 2024, 14:43
Odi pisze: 25 kwie 2024, 22:46 No tak, ale może się kiedyś zdarzyć tak, że przychodzisz do mnie, a tu... pusty stół. I pojawia się wątpliwość, co Odi zaproponuje... :D
Zaczynam się was obawiać.....
To tylko zazdrość przez ciebie przemawia :) A poza tym tak tylko przypomnę, że jak przybyłem to już tam byłeś z Odim, a gra dopiero co rozłożona ;)

No ale przejdźmy do poważniejszych spraw: po kilkunastu rozgrywkach w PaxRen pojawiło się nowe, niemiłe wrażenie: jak jeden gracz się dobrze ustawi na początku, to potem jest nie do zatrzymania, wręcz czasem występuje efekt kuli śnieżnej - jak np. ma dużo koncesji, to ma dużo pieniędzy, może kupić lepsze karty, łatwiej zdobywać trony, więcej tronów to też łatwiejsze podboje sąsiadów, czyli dokładanie koncesji i lepszy handel, itd. - pierwsza kometa kończy grę, bo se gracz może wybrać czy wygra na koncesje, religię, czy trony. Wygrana na republiki jest chyba najrzadsza, bo tu trzeba mieć karty z temidą i wygrać głosowanie - a to bardzo rzadko się udaje przed pierwszą kometą.

Taki blitz ma tę zaletę, że gra szybko się kończy i można zagrać następną, no ale wciąż pozostaje pytanie, czy to taki geniusz/spostrzegawczość gracza i nieudolność współgraczy, czy jednak taki "flow" gry. Sam jedną taką grę wygrałem (i kilka przegrałem), że chłopaki grali od początku przeciwko mnie, bo odskoczyłem na starcie i pierwsza kometa załatwiła sprawę. I teraz też mam podobną grę, że już spełniam warunki zwycięstwa, tylko czekam na kometę, a przeciwnicy ledwo przędą i muszą grać przeciwko mnie.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 590 times
Been thanked: 943 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

No tak, dzięki BGA, Lacki odkryje że gra jest broken, zanim ja ją w ogóle zrozumiem :)))

To już wolę opcję, że to geniusz ;)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4062
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 165 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 26 kwie 2024, 19:11 No tak, dzięki BGA, Lacki odkryje że gra jest broken, zanim ja ją w ogóle zrozumiem :)))

To już wolę opcję, że to geniusz ;)
"Broken" to chyba za duże słowo przy tak różnorodnym setupie. Po prostu niektóre kombinacje kart są potężne i trudne do zniwelowania przez innych.
Pobieżnie przeglądałem forum na BGG, czy ktoś porusza ten problem i chyba nie ma takich narzekań, czasem ktoś gdzieś tam wspomni o odczuwalnym efekcie motyla, który może doprowadzić do kuli śnieżnej, ale raczej opisują to jako cecha gry a nie jej wada.

Odnośnie setupu to mam jeszcze takie przemyślenie (sorry za monotematyczną dyskusję :P ): pierwszy gracz ma chyba najgorzej: mając 3 monety może kupić tylko brzegowe karty. Jeśli są słabe, to może kupić jedną i potem ją zagrać bez większego efektu albo zrobić handel, jeśli mu pasuje ustawienie koncesji, co nie zawsze wyjdzie. No i jeśli wypasione karty są dalej, to się przesuwają/tanieją dla przeciwników, którzy i tak mają więcej kasy. Więc kupują, zagrywają, mają już króla i nową koncesję a czasem dwie, czyli nawet 4x lepszą pozycję na planszy od gracza1.
Karty wychodzą losowo, więc najlepiej ma ostatni gracz - widzi, kto co zagrał/kupił, więc co poprzednicy planują, i może zareagować już w pierwszej turze, mając wybór szerszy niż inni gracze, a do tego sporo kasy na kartach z zakupów poprzedników. Ale to taka drobna uwaga, do sprawdzenia :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 590 times
Been thanked: 943 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Na pewno opuszczę najbliższe spotkanie w Krolmie. Przygotowujemy się do porannego wyjazdu 1 maja i nie ma opcji, żebym się pojawił na graniu.
Prawdopodobnie będę mógł grać 7 maja, choć mamy przeprowadzkę biura i mogą wyniknąć z tego jakieś nieprzewidziane sprawy. Ale to dam znać.

Udanej majówki wszystkim :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4062
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 165 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Dziś na drogach carmagedon, więc i tak nie dojechałbym na czas, więc tym razem rower, działka, te sprawy.
Udanej majówki również życzę.

p.s. testuję sam ze sobą homerulesy dla tych Fajterów Pacyficznych - chodzi o ograniczenie agresywnego zachowania bombowców. Kilka prostych zmian i wstępnie wygląda to dobrze, ale trzeba przetestować na konkretnych scenariuszach w gronie większym niż jeden gracz :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

Czy wśród Nas są chętni na granie w nowego Battletecha? To zasadniczo stary Battletech tylko za mniejsze pieniądze bo stary teraz chodzi po 800 zł. A ja rozważam zakup nowego startera.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2448
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Jan_1980 pisze: 01 maja 2024, 10:47 Czy wśród Nas są chętni na granie w nowego Battletecha? To zasadniczo stary Battletech tylko za mniejsze pieniądze bo stary teraz chodzi po 800 zł. A ja rozważam zakup nowego startera.
Janek , czy ty grasz w wszystkie systemy jakie są w krolmie? ;)
Ja odpadam z Battletecha, tematyka jakoś nie przyciąga.
Jakbyś proponował Song of Ice & Fire to można by jeszcze rozważyć, to żyjąca gra z aktywnymi turniejami i pewną bazą graczy.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

Nie. Z systemów figurkowych gram i zbieram tylko Sagę.
A Battletech jest dostępny w rozsądnej cenie i z przyjemnością wrócił bym do niego po 20 kilku latach:P
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
ODPOWIEDZ