Ostoja, Calico czy Kaskadia? Dobry tryb solo

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Pompex
Posty: 43
Rejestracja: 02 paź 2023, 20:10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Ostoja, Calico czy Kaskadia? Dobry tryb solo

Post autor: Pompex »

Sporo jest ostatnio o tej grze i sam się nią zainteresowałem. Przeglądałem różne fora na temat gier abstrakcyjnych i natrafiłem też na Calico czy Kaskadie. Nie ukrywam też mnie zainteresowały. Teraz pytanie którą z tych trzech wybrać? Są podobne mechanicznie jak i cenowo. Zależy mi też aby działał fajnie tryb solo
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1684
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 280 times
Been thanked: 881 times

Re: Ostoja / Harmonies (Johan Benvenuto)

Post autor: XLR8 »

Pompex pisze: 08 maja 2024, 09:45 Sporo jest ostatnio o tej grze i sam się nią zainteresowałem. Przeglądałem różne fora na temat gier abstrakcyjnych i natrafiłem też na Calico czy Kaskadie. Nie ukrywam też mnie zainteresowały. Teraz pytanie którą z tych trzech wybrać? Są podobne mechanicznie jak i cenowo. Zależy mi też aby działał fajnie tryb solo
Celico bardzo szybko zaczyna frustrować przez zerojedynkowe punktowanie. Jak nie przyjdzie Ci kafelek albo ktoś go zabierze to możesz stracić mnóstwo punktów i przegrać. Kaskadia i ostoja nie mają tego problemu bo punkty lecą ciągłym strumieniem.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4715
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1235 times
Been thanked: 1453 times

Re: Ostoja, Calico czy Kaskadia? Dobry tryb solo

Post autor: Mr_Fisq »

Solo Kaskadii możesz przetestować sobie online:
https://cascadiagame.github.io/

Problem z Calico mam podobny co: XLR8. Miałem i sprzedałem; Kaskadię i Ostoję (tu i tak za wcześnie na sprzedaż) mam obecnie w kolekcji.

Z pary Ostoja - Kaskadia kupiłbym Ostoję (nośna świeżynka, sprzedać pewnie nie będzie ciężko), a w Kaskadię na razie pograł online.
Sprzedam: Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
Diserve
Posty: 200
Rejestracja: 05 paź 2021, 08:35
Has thanked: 95 times
Been thanked: 68 times

Re: Ostoja, Calico czy Kaskadia? Dobry tryb solo

Post autor: Diserve »

Nie grałem w Ostoje. Ale kaskadia vs Calico zdecydowanie Calico wygrywa u mnie. W kaskadii to radosne chillowe układanie kafelków w Calico, każdy ruch ma znaczenie. Ale trzeba przyznać, że czasem (zwłaszcza na dwie osoby) potrzebny Ci kafelek po prostu nie pojawi się na stole.

Nie wiem czy wyznacznikiem musza być kafelki/zwierzątka ale przyjemnie gra się też w Doniczki. Tak pomiędzy Kaskadią a Calico bym je umiejscowił.
autopaga
Posty: 1431
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 95 times
Been thanked: 320 times

Re: Ostoja, Calico czy Kaskadia? Dobry tryb solo

Post autor: autopaga »

Kaskadia się rozwija a Calico zwija jeżeli chodzi o liczbę decyzji. To zależy co wolisz. Ja zdecydowanie wolę jak się gra rozwija.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 811
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 382 times

Re: Ostoja, Calico czy Kaskadia? Dobry tryb solo

Post autor: kurdzio »

W graniu na 2 osoby te gry różni też setup:

1. w Calico decydujesz czy chcesz grać ze wszystkimi kafelkami czy w wariant po 2x z każdego rodzaju kafla (my tak gramy dzięki czemu łatwo sprawdzić czy dany kafelek ma szansę się jeszcze pojawić)
2. Kaskadia jest upierdliwa bo przy setupie trzeba odłożyć do pudełka odpowiednią liczbę kafelków
3. Ostoja wchodzi cała na biało bo po prostu wyciągasz wszystko z pudełka i grasz
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Pompex
Posty: 43
Rejestracja: 02 paź 2023, 20:10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Ostatnio sprzedaliśmy bo...

Post autor: Pompex »

Kaskadia - świetny abstrakt ale wkurzało mnie odrzucanie losowych kafli na początku rozgrywki (przy graniu na 2 osoby). Mając w kolekcji Calico, Doniczki i nową Ostoję (gdzie punktowanie miejscami jest jak w Kaskadii) coś musiało wylecieć. Mogę trochę tęsknić :mrgreen:
Zastanawiam się nad tymi tytułami. Wstępnie odrzuciłem Kaskadie i teraz waham się między Ostoja i Calico. Która gra daje większą frajdę?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 811
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 382 times

Re: Ostoja, Calico czy Kaskadia? Dobry tryb solo

Post autor: kurdzio »

Pompex pisze: 08 maja 2024, 18:12
Kaskadia - świetny abstrakt ale wkurzało mnie odrzucanie losowych kafli na początku rozgrywki (przy graniu na 2 osoby). Mając w kolekcji Calico, Doniczki i nową Ostoję (gdzie punktowanie miejscami jest jak w Kaskadii) coś musiało wylecieć. Mogę trochę tęsknić :mrgreen:
Zastanawiam się nad tymi tytułami. Wstępnie odrzuciłem Kaskadie i teraz waham się między Ostoja i Calico. Która gra daje większą frajdę?
Pozwolę odpisać sobie w tym miejscu.
Ja uwielbiam Calico właśnie za ciasnotę i to oczekiwanie na idealny kafelek. To mój nr 1 w kategorii abstraktów. Mimo to wielu irytuje, więc co człowiek to opinia.
Ostoja jest super bo robi dużo dobrego w krótkim czasie przy minimalnym przygotowaniu. I wygląda super.

Jeśli nie możesz się zdecydować to zobacz przykładowe rozgrywki obu gier na YT, powinno pomóc. Jeśli dalej nie będziesz wiedział, to opinie ludzi z forum nie pomogą :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
ODPOWIEDZ