Stronghold (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Stronghold

Post autor: edrache »

cezner pisze:Proponuję wydrukować pomoce gracza, które Klema zrobił (są na BGG). Z tymi pomocami na pewno będzie się łatwiej grało, szczególnie na początku.
Dzięki, na pewno ta karta jest lepsza od tej dołączanej do gry chociażby ze względu na wielkość :) Akurat ja szukałem jakiś innych informacji. Kurcze, nie pamiętam dokładnie czego, ale znajdowało się to w instrukcji pod tekstem, mniejszymi literami i zaczynało się od "Uwaga!". (małe literki to chyba nie jest ważna informacja :))

Jeszcze jedna sprawa: czy w waszych egzemplarzach znajdują się drewniane odcinki murów? Jeśli tak, to mam wybrakowaną grę :(
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Stronghold

Post autor: cezner »

W jakim sensie: drewniane odcinki murów?
Za drewniane odcinku murów robią brązowe kostki surowców.
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Stronghold

Post autor: edrache »

cezner pisze:W jakim sensie: drewniane odcinki murów?
Za drewniane odcinku murów robią brązowe kostki surowców.
Jeśli tak, to ok, ale w intrukcjI jest napisane:
16 Surowców
[...]
28 elementów muru (23 kamiennych i 5 drewnianych)
i to mnie zmyliło a nie liczyłem elementów
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stronghold

Post autor: Sandman »

edrache pisze:
cezner pisze:W jakim sensie: drewniane odcinki murów?
Za drewniane odcinku murów robią brązowe kostki surowców.
Jeśli tak, to ok, ale w intrukcjI jest napisane:
16 Surowców
[...]
28 elementów muru (23 kamiennych i 5 drewnianych)
i to mnie zmyliło a nie liczyłem elementów
A kamieni w takim razie Ci w pudełku nie brakowało? :P
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Stronghold

Post autor: edrache »

Sandman pisze:
edrache pisze:Jeśli tak, to ok, ale w intrukcjI jest napisane:
16 Surowców
[...]
28 elementów muru (23 kamiennych i 5 drewnianych)
i to mnie zmyliło a nie liczyłem elementów
A kamieni w takim razie Ci w pudełku nie brakowało? :P
Jak pisałem nie liczyłem, ale dzisiaj sobie policzę, oj policzę :)
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Stronghold

Post autor: rhcorvin »

zephyr pisze:obrońca dostaje tyle klepsydr ile jednostek poświęciłeś, zawsze (no poza wymarszem i "bonusem" za zbieranie jednostek w obozie)
Okey ale strach o który pytam nie ma podanego kosztu w związku z czym nadal nie wiem ile klepsydr dostanie obrońca?
proszę o odpowiedź?
rh
PS. Skoro graliście już w tą grę to myślałem że stosowaliście ten rytuał no chyba że poprostu dajecie sobie spokój z nim.
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Stronghold

Post autor: cezner »

Ale czekaj. Przecież powinna być karta fazy 5 z takim rytuałem? Nie ma?
Jak nie ma, to nie użyjesz takiego rytuału bo nigdy nie pojawi się w grze...
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Stronghold

Post autor: SeeM »

ragozd pisze:Od kiedy HONORem jest poddac z wyrachowaniem twierdze zamiast walczyc do ostatka mimo ze jest to zle widziane przez kronikarza? :P
Ci z Westerplatte się poddali (akurat siódmego dnia :) ) i żadna dla nich ujma. W warunkach "Strongholdowych" mogłoby to oznaczać zwycięstwo.
+ (BGG)
Kakaj
Posty: 659
Rejestracja: 19 sie 2005, 16:58
Lokalizacja: Pogórze - Gdynia

Re: Stronghold

Post autor: Kakaj »

Westerplatte jest tu swietnym przykladem :
Obrona Westerplatte odegrała znaczącą rolę w kampanii wrześniowej. Licząca niespełna 200 ludzi placówka polska wiązała przez tydzień niemal dwudziestokrotnie liczniejsze siły nieprzyjaciela, uniemożliwiając ich użycie do innych działań. Jeszcze ważniejsze było znaczenie moralne walk na Westerplatte. Każdego dnia obrony w komunikatach radiowych informowano: "Westerplatte broni się nadal".
Zadaniem załogi Westerplatte było utrzymanie placówki przez 6 do 12 godzin, do czasu przyjścia na odsiecz oddziałów Armii "Pomorze", a jednak trzymała sie jeszcze przez 7dni.
Niemcy okupili zwycięstwo na Westerplatte ciężkimi stratami. Bezpośrednio do walk z polską placówką liczącą niespełna 200 ludzi hitlerowcy skierowali około 3,4 tysiąca żołnierzy uzbrojonych w 65 dział. Straty niemieckie wyniosły około 400 zabitych i 700 rannych. Polacy stracili 16 poległych (jeden z nich zginął już po kapitulacji) i 50 rannych.
Obroncy poddali sie w najbardziej dogodnym momencie .... nie bylo sensu bronic sie dalej, gdyz zaczynalo brakowac jedzenia, wody, srodkow opatrunkowych i amunicji. Dalsza obrona wizalaby sie tylko i wylacznie z masakra obroncow.

Pytanie retoryczne .....Czyja postawa walki o te placowke jest gloryfikowana do dzisiaj ?

Moze ktos zrobi wersje fanowską Strongholda ... Westerplatte 1939 ! :)
--> starszy inspektor do spraw homologizacji dyferencjałów w garażach <--
Moje kolekcja gier
Kontakt ze mną via FB : https://www.facebook.com/cezary.woolsome/ lub tel 604 941 378
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: ragozd »

Kakaj pisze: Obroncy poddali sie w najbardziej dogodnym momencie .... nie bylo sensu bronic sie dalej, gdyz zaczynalo brakowac jedzenia, wody, srodkow opatrunkowych i amunicji. Dalsza obrona wizalaby sie tylko i wylacznie z masakra obroncow.

Pytanie retoryczne .....Czyja postawa walki o te placowke jest gloryfikowana do dzisiaj ?
A gdyby niemcy tego 7 dnia zdobyli westerplatte, a nie zostaly zaakceptowane warunki poddania sie, to byloby tak samo?
w realiach strongholdu, Sucharski czy tez Dabrowski stwierdzjac ze juz bronili sie wystarczajaco dlugo, odpuscili jeden z bunkrow co spowodowalo wdarcie sie niemcow na placowke. Czy w takich realiach Sucharskiemu zostalaby zostawiona szabla czy tez raczej zostalby zastrzelony podczas dozynki obroncow?

Powtorze - nie jest zle, ze obronca poddaje twierdze a wygrywa. Zly jest mechanizm, a raczej jego brak. Zamiast porownujac wartosci punktowe po porostu stwierdzic, ze obronca honorowo poddaje twierdze, jest sie zmuszonym do rozegrania tury gdzie obronca wpuszcza wroga mimo ze moglby probowac skutecznie sie bronic.
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Stronghold

Post autor: rhcorvin »

cezner pisze:Ale czekaj. Przecież powinna być karta fazy 5 z takim rytuałem? Nie ma?
Jak nie ma, to nie użyjesz takiego rytuału bo nigdy nie pojawi się w grze...
Mówiąc szczerze nie sprawdziłem jeszcze tego. Zrobiłem to teraz i niestety nie mam takiej karty. Tak więc moje kolejne pytanie czy czegoś mi brakuje bo kart faz mam razem 49 tyle ile napisano w instrukcji ?
Czy może jakaś z posiadanych przeze mnie kart ma błąd i brakuje jej oznaczenia tego rytuału?
O co tu biega??
rh
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Stronghold

Post autor: cezner »

Podejrzewam, że ten rytuał w ogóle nie miał się znaleźć w grze. Pewnie był w fazie testów a potem z niego zrezygnowano. Karty pomocy i żetony robiono zapewne w innym momencie niż instrukcję i karty faz i chyba zapomniano ten rytuał usunąć z kart pomocy i żetonów.
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Stronghold

Post autor: rhcorvin »

dzięki za info ale nasuwa się kolejne pytanie w takim razie skoro takie rytuału nie ma to ile ma być żetonów danego typu skoro ten jeden wypada?
Tyle co na obrazku w instrukcji ustawienia planszy bo tam widać że niektóre z rytuałów są po trzy żetony a faktycznie w pudełku są po dwa?
rh
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Stronghold

Post autor: cezner »

No na to pytanie to już chyba tylko Autor gry może odpowiedzieć...
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: Tycjan »

cezner pisze:No na to pytanie to już chyba tylko Autor gry może odpowiedzieć...
Który mógłby się w końcu coś odezwać ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: Nataniel »

Dajcie mu sie wyspac po Essen :-). A generalnie autor niekoniecznie sledzi wszystkie watki na wszystkich forach dyskusyjnych dotyczace swojej gry - jezeli oczekuje sie odpowiedzi autora, najlepiej do niego po prostu napisac (chociazby przez PW).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Stronghold

Post autor: Lucf »

Nataniel - mylisz się :) Twórcy są próżni ;) i ciekawi i lubią czytać co inni piszą o swoich dziełach. Trzewik już tu był pare razy : )
trzewik

Re: Stronghold

Post autor: trzewik »

Jestem, jestem. Musiałem się dobudzić po Essen.

Tak, z rytuałem Strach jest tak jak podejrzewacie. Był on testowany do samego końca i działał fajnie, ale ostatecznie wyleciał z instrukcji (żeby było 7 różnych rytuałów a nie 8), a zagapiliśmy się i nie wywaliliśmy go z arkusza żetonów.

Jest to w zasadzie dobra wiadomość, bo dzięki temu macie jak znalazł First Free Expansion w rękach ;)
Regułki podamy na www Portka, przy okazji FAQ (jak zaczną pojawiać się ew. inne problemy).
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Stronghold

Post autor: rhcorvin »

super dzięki za odpowiedź ale co z ilością żetonów czy ta która jest w pudełku jest właściwa czy to co widac w instrukcji ?
rh
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Stronghold

Post autor: edrache »

Dzisiaj zagraliśmy dwa razy w Strongholda w 4 osoby. Pierwsza gra trwała 4 rundy - wygrali atakujący. Druga - 7 a najeźdźcy wpuscili wrogów za mury :)
Potwierdzają się obawy, że gracze atakujący mają łatwiej. Może nie umiemy grać, ale raczej na pewno wprowadzimy poprawki. Zagram jeszcze kilka razy na normalnych zasadach, żeby się upewnić, ale jest niemal pewne, że coś zmienimy. W naszej dzisiejszej, drugiej grze, najeźdźcy przegrali tylko dlatego, bo eksperymentowali z taktyką.
Gra mi się strasznie podoba i będzie grało sie jeszcze lepiej z poprawkami :) Na pewno też spróbuję propozycje ragozda, bo nie wyobrażam sobie wygranej obrońców bez wpuszczania najeźdźców.

W poniedziałek kolejna partia/partie :)

Acha.. jeszcze 2 pytania:
1. Czy na jednym odcinku muru mogą być 2 takie same rozkazy? Wydaje mi się, że nie, ale nie mogę tego znaleźć w instrukcji
2. Czy przy strzelaniu do jednostek obsługujących taran liczy się tylko ich ilość, czy to, które jednostki się zabije ma znaczenie. Np. są 2 elementy taranu z 4 jednostkami i czy zabijając po jednej przy każdym elemencie taran uderza z silą 1 czy 0?
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: Witold Janik »

edrache pisze:(...) najeźdźcy wpuscili wrogów za mury :)
To faktycznie dość niespodziewany przypadek :lol: ;)
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Stronghold

Post autor: Geko »

Witold Janik pisze:
edrache pisze:(...) najeźdźcy wpuscili wrogów za mury :)
To faktycznie dość niespodziewany przypadek :lol: ;)
To się nazywa "ucieczka do przodu". Najeźdźcy podpuszczają obrońców (np. "Twoja matka była chomikiem"), ci wychodzą przed mury i wtedy dużo łatwiej ich pokonać. A puste mury raczej nie będą się bronić (nie znam dobrze świata Monastyru) :wink: :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: Tycjan »

Witold Janik pisze:
edrache pisze:(...) najeźdźcy wpuscili wrogów za mury :)
To faktycznie dość niespodziewany przypadek :lol: ;)
To piąta kolumna działała na terenie twierdzy, przecież to logiczne ;)

"Twoja matka była chomikiem", albo "Twoja matka była wykałaczką smoka" - ogry uwielbiają ten typ dowcipów ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Merry
Posty: 511
Rejestracja: 08 wrz 2009, 15:02
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stronghold

Post autor: Merry »

1. Jeden rozkaz na jeden odcinek muru.
2. Uderzy z siłą 1
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Stronghold

Post autor: edrache »

Witold Janik pisze:
edrache pisze:(...) najeźdźcy wpuscili wrogów za mury :)
To faktycznie dość niespodziewany przypadek :lol: ;)
ooops :) juz nie będę poprawiał, bo dalsze żarty przestaną być zrozumiałe :P
Merry pisze:1. Jeden rozkaz na jeden odcinek muru.
2. Uderzy z siłą 1
1. Chodzi o ekwipunek a nie rozkaz i nigdzie w instrukcji nie jest napisane, że nie może być 2 chorągwi na jednym odcinku muru (szukałem frazy 'ekwipun' w pdfie z regułami :))
2. no to wszystko jasne :)
ODPOWIEDZ