Zrób to sam

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Zrób to sam

Post autor: buras »

A.. propos podkładki pod kufel :D , to zrobiłem sobie GLIK'a (nie jestem zwolennikiem samoprodukcji wole kupic), ale jak juz nie idzie nigdzie dostać hmm, siła wyższa.. 24 podkładki pod kufel :D, 4 kartki naklejkowe (drukarka-druk na zwykłych kartkach) , a potem Ksero , dlatego ,że się druk nie rozmazuje od potu....
Obrazek
koszt : podkładki 0zł ,papier 4x 0,65 zł + 4x 0,20zł ksero = 3,40
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Zrób to sam

Post autor: folko »

:D Niezłe ;-)
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Zrób to sam

Post autor: buras »

folko pisze::D Niezłe ;-)
yhy.. jak by nie te żubry , to był by całkiem oryginał... :wink:
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Zrób to sam

Post autor: aswiech »

buras pisze: yhy.. jak by nie te żubry , to był by całkiem oryginał... :wink:
I tak oto wkrotce zobaczymy gre "Zubry" od Folka;) I bedzie mozna powiedziec: przy planszy podchodzi bardziej;)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Zrób to sam

Post autor: buras »

:lol: albo .... Przy Żubrze(po) myśli się lepiej :roll:
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 130 times
Been thanked: 57 times

Re: Zrób to sam

Post autor: poooq »

Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: Zrób to sam

Post autor: lb_lb »

W niedziele usiadłem do robótek ręcznych i o to co mi wyszło: Jest to mapa szkocji do gry Steam: Wyścig do Bogactwa, dostępna do pobrania na stronie wydawnictwa, tutaj.

Spis rzeczy: klej introligatorski, wałek malarski (mały), tektura 2mm, taśma naprawcza (czarna), wydruk, nożyk do tapet, podkładka, żelazko, papier lub bibułka biała.
Jak postępowałem:
1) Wydrukowałem plansze na drukarce kolorowej, laserowej, a3. (copy general albo inne takie tam)
2) Karton 2mm pokryłem cienką warstwą kleju przy pomocy wałka.
3) Nałożyłem wydruk (trzeba uważać aby przyłożyć go możliwe równo, mi troszeczkę nie wyszło;))
4) Następnie przykryłem wydruk papierem (lepsza będzie bibułka).
5) Użyłem żelazka do wyrównania i równego rozprowadzenia wydruku, oraz w celu utrwalenia spoiny. Żelazko nastawione na 10% mocy. Zbyt gorące rozpuści wydruk.
6) Przy pomocy noża do tapet przyciąłem tekturę tak aby w okół planszy zostało 5mm marginesu do zakrycia taśmą. Przeciąłem planszę w pół aby można było ją składać.
7) Połączyłem obie połówki taśmą naprawczą (muszą dobrze przylegać do siebie).
8) Okleiłem planszę dookoła taśmą, z wierzchu zostawiłem 5 mm margines. (Zabezpiecza brzegi przed rozwarstwianiem się).
9) Podłożyłem plansze pod połowę biblioteczki celem jej spłaszczenia... (klej ma wadę, ściąga się co powoduje, że plansza się trochę wypacza, ale "wiedza" pomaga:))

I tyle.

Efekt: moim zdaniem bardzo dobry.

Jak wam się podoba?
PEST
Posty: 69
Rejestracja: 26 mar 2009, 22:51
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Zrób to sam

Post autor: PEST »

nooooo, artwork nie za ciekawy (taka gra :wink: ale laczenie i zabezpieczenie krawedzi rewelacja.
uzyles walka bo chciales koniecznie introligatorskim to zrobic? zastanawiam sie jak by sprawowal sie klej w spreju...
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: Zrób to sam

Post autor: lb_lb »

zwyczajnie nie dostałem w sprayu a sprzedawca polecił mi ten klej.. i całkiem mi się to podoba, bo mam nad tym większą kontrolę niż nad sprayem.. a po za tym naprawdę dobrze trzyma.. plam żadnych nie ma itp.. co do art'worku to nic przy nim nie robiłem... dokładnie taki jak od wydawcy.. Jedyna rzecz, z której jestem niezadowolony to ta krzywizna, nie do końca się wyprostowała i ciut odstaje..
Myślę, że gdybym był bardziej cierpliwy i obciążył to zaraz po zakończeniu klejenia.. było by dużo lepiej..

Co do taśmy to polecił mi ją veljarek.. aczkolwiek źle go zrozumiałem i zrobiłem trochę inaczej... ale wyszło to zdecydowanie na plus:) veljarek nie robił ramki tylko wydruk dawał na taśmę...
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 130 times
Been thanked: 57 times

Re: Zrób to sam

Post autor: poooq »

Co do PDF: zassij stąd: http://sourceforge.net/projects/pdfcreator/ pliczek, zainstaluje się jako drukarka, i tak samo go używasz, tyle że zamiast wydruku wyświetli Ci się okno z poleceniami zapisu gotowego pliku w pdf. Ten format jest wynikowy: otrzymujesz to co przy wydruku (w zależności od jakości grafiki) i w sumie to do tego został stworzony, tak że nie przejmuj się stratami. Z doświadczenia przy Skarabeuszu wiem, że wychodzi całkiem ładnie.
Po co piać, gdy można grać?
Indianin
Posty: 20
Rejestracja: 25 maja 2009, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam

Post autor: Indianin »

Z doświadczenia wiem, że najlepszym sposobem na wydrukowanie planszy, lub innej grafiki, w odpowiedniej wielkości jest wrzucenie jej do PDFa. Jak drukowałem Mr Jacka to za pierwszym razem oddałem jako JPG i wyszło nie takie jak być powinno. Z PDF było już dobrze.
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: Zrób to sam

Post autor: lb_lb »

Jak jeszcze chcesz pdf to ci moge przeslac.. pisz na pw. Swoja droga moglby phalanx pomyslec troche:]
Awatar użytkownika
Ludwig
Posty: 26
Rejestracja: 14 gru 2006, 09:47
Lokalizacja: Łódź

Re: Zrób to sam

Post autor: Ludwig »

Chciałem spytać jak sprawa praw autorskich ma się odnośnie starszych planszówek wydawanych w Polsce np.Odkrywcy nowych światów, Wojna o pierścień, Obcy itp.
Wilkolak
Posty: 1
Rejestracja: 07 lis 2010, 11:53

Re: Zrób to sam

Post autor: Wilkolak »

jeśli chodzi o żetony to super miejscem do tego są zakłady produkcyjne.
1 przy produkcji takich rzeczy jak metalowe obudowy do sprzętów AGD lub skrzynek elektrycznych jest bardzo dużo odpadów rożnych kształtów od heksów poprzez żetony i słupki co leprze nie rzadko są wykonane z nierdzewki przez co są wieczne :)
2 a poza tym przetapianie plastiku mają plastik w granulacie
3 szklane kropelki jakie można dostać w sklepach akwarystycznych do wykładania dna akwarium
4 resztki paneli podłogowych do budowy zabudowań i murów
5 nakrętki można je do siebie dosuwać tworząc małe oddziały
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam

Post autor: Platan »

Mi się zdarza zrobić samoróbkę w większości przypadków jedynie jak chcę zmienić temat jakiejś gry. Robiąc taką samą na wzór oryginału to dla mnie strata czasu i pieniędzy (wcale nie wychodzi znacząco taniej jak w niektórych przypadkach drożej. A nasz czas też kosztuje).O tym przekonałem się na własnej skórze. Nieraz zdarzało mi się wydrukować planszę z ciekawszą grafiką niż oryginał (drukowałem głownie na pcv - trwałe i sztywne) Dla przykładu zmiany tematu to przerobiłem temat z Zakazanej Wyspy na akcję specjalną komandosów. Tu wykorzystałem części gry z V-Commandos i wydrukowałem nowe karty z bohaterami z Commandosa. Do tego karty pomocy zaaranżowane do tematu II WŚ. Kafle terenu również biorę z Commandosa ale można coś samemu wydrukować. Pionki żołnierzy mam z Memoir 44. Jak w Zakazanej wyspie mamy zalewanie wodą to tu stawiam pionek niemieckiego żołnierza, którego likwidują w miarę potrzeb komandosi. Jak w Zakazanej Wyspie zdejmowaliśmy kafel to ja stawiam czołg i teren jest nieosiągalny.
Jest wiele gier gdzie temat nam nie podchodzi ale dzięki naszej kreatywności możemy to zmienić.
Może kiedyś będą takie czasy, że pojawią się gry w sklepie gdzie będziemy mogli sobie wybierać tematykę a jedynie zostanie niezmienna mechanika, koncepcja i reguły gry.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Zrób to sam

Post autor: playerator »

Platan pisze: 04 paź 2018, 23:19 (...)
Może kiedyś będą takie czasy, że pojawią się gry w sklepie gdzie będziemy mogli sobie wybierać tematykę a jedynie zostanie niezmienna mechanika, koncepcja i reguły gry.
Jak nic będą autorstwa Knizii :)


Retheme czy nawet reskin, to świetny powód żeby zrobić swój egzemplarz gry. A kiedy dodatkowo jest problem z dostępnością, to motywacja rośnie. Dlatego od jakiegoś czasu rozmyślam nad ładniejszą wersją Piętaszka. Trudność niewielka, każda wersja będzie ładniejsza od oficjalnej :twisted:. Ale wiadomo, jest tyle pilniejszych rzeczy... :)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
ODPOWIEDZ