FITS (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Lucf
Posty: 1344
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

FITS (Reiner Knizia)

Post autor: Lucf »

Nie było tematu o Fits !!!
Cóż za plama na honoze Szacownego Forum ; )


Gierka prosta i wciąga graczy nieplanszówkowych.
Kiedyś J_an zrobił wersję elektroniczną i tam dostawało się ujemne punkty za każdą kostkę która się nie mieściła już w planszy, czytam w instrukcji że nie ma czegoś takiego - ujemne punty są za PUSTE MIEJSCA na planszy [nie licząc plansz specjalnych] + punkty za linie poziome.

Może ktoś mi to wyjaśnić? : |
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: FITS (Planszówkowy Tetris)

Post autor: JAskier »

Jestem niemal przekonany, że ujemne punkty są tylko za widoczne pola kropkowane, a nie za wystawanie klocków u góry. Instrukcja nie wspomina o tym, że miałoby to przynosić punkty ujemne.
Lucf
Posty: 1344
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: FITS (Planszówkowy Tetris)

Post autor: Lucf »

Jest zasada, że jak jakiegoś klocka nie chce się kłaść może go odrzucić. Jeśli by liczyć te kostk ico wystają na -, wtedy odrzucanie łatwiej przychodzi - często jeden klocek spokojnie można odrzucić, żeby nie było ujemnych. Jak nie ma ujemnych to wszystko się kłądzie łątwiej, a na koniec się zostawia różne.

Myślę że to dobry wariant.

PS
Myślałem, że klocki będą same schodziły w dół, a jednak trzeba popychać albo zrobić ostrzejszą pochylnię :)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: FITS (Planszówkowy Tetris)

Post autor: folko »

Lucf pisze: Kiedyś J_an zrobił wersję elektroniczną i tam dostawało się ujemne punkty za każdą kostkę która się nie mieściła już w planszy, czytam w instrukcji że nie ma czegoś takiego - ujemne punty są za PUSTE MIEJSCA na planszy [nie licząc plansz specjalnych] + punkty za linie poziome.

Może ktoś mi to wyjaśnić? : |
Grałem w wersję Jacka wiele razy i nic tam takiego nie było :o

BTW. Jacek zrobił potem wersję z dodatkowymi planszami które udostępnił Knizia :-)
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: FITS (Planszówkowy Tetris)

Post autor: konev »

folko pisze:
Lucf pisze: Kiedyś J_an zrobił wersję elektroniczną i tam dostawało się ujemne punkty za każdą kostkę która się nie mieściła już w planszy, czytam w instrukcji że nie ma czegoś takiego - ujemne punty są za PUSTE MIEJSCA na planszy [nie licząc plansz specjalnych] + punkty za linie poziome.

Może ktoś mi to wyjaśnić? : |
Grałem w wersję Jacka wiele razy i nic tam takiego nie było :o

BTW. Jacek zrobił potem wersję z dodatkowymi planszami które udostępnił Knizia :-)
:lol:
Patrzę na pierwsze zdanie i będąc niedawno na GamesFanatic czytam: grałem w wersję Jacka (Mr. Jack in New York :) ) wiele razy...
Potem czytam, że Jacek zrobił jakąś wersję z planszami od Knizi i myślę WTF? Po chwili patrzę o czym jest wątek i oświecenie :)... trzeba odpocząć nieco od forum...
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: FITS (Planszówkowy Tetris)

Post autor: ja_n »

Lucf pisze:Kiedyś J_an zrobił wersję elektroniczną i tam dostawało się ujemne punkty za każdą kostkę która się nie mieściła już w planszy
Tak jak napisał folko, nic takiego nie było w wersji elektronicznej.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: FITS (Planszówkowy Tetris)

Post autor: MichalStajszczak »

Być może to ja byłem sprawca zamieszania z liczeniem punktów. O ile pamiętam, w pierwszej partii w Agresorze graliśmy źle (z ujemnymi punktami za klocki wystające ponad ostatnią linię) ale chyba następnego dnia w wątku spotkań w Agresorze napisałem sprostowanie.
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: FITS (Planszówkowy Tetris)

Post autor: Maddas »

Mam prośbę, czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć mi, jak liczy się punkty w tej grze w wersji mini?
Udało mi się tą wersję kupić, ale na opakowaniu nie było zaznaczone, że ta gra jest wersją mini.
Zdziwiła mnie po otwarciu ilość kart i podstawki do plansz, jakże mocno różniące się od pełnej wersji, a do tego dochodzi całkowity brak zrozumienia języka niemieckiego, w którym to mam instrukcję do niej.

Pozdrawiam
Maddas
Lucf
Posty: 1344
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: FITS (Planszówkowy Tetris)

Post autor: Lucf »

ale na opakowaniu nie było zaznaczone, że ta gra jest wersją mini.
ja mam wersje max, wiec analogicznie bym tłumaczył , może jakbyś opisał jakie masz tam elementy albo wkleił fotki to analogicznie byśmy coś wymyślili.

Ja powiem szczerze że sam się zastnawiałem nad dokupieniem wersji mini. Wydawało mi się że zasady są identyczne.
Awatar użytkownika
dumspirospero
Posty: 194
Rejestracja: 01 gru 2008, 11:31
Lokalizacja: Lublin

Re: FITS (Planszówkowy Tetris)

Post autor: dumspirospero »

Zasady punktacji w wersji mini:
na planszy numer 1 - liczymy po prostu po jednym punkcie za każdy pełen wiersz (ale tylko tam, gdzie są kropki)
na planszy numer 2 - dalej po jednym punkcie za każdy pełen wiersz, za każdą wolną kropkę bez symbolu - minus 1 pkt, za każdą odsłoniętą trójkę tych samych symboli - 3 pkty
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: FITS (Planszówkowy Tetris)

Post autor: Maddas »

Dzięki wielkie dumspirospero!
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: FITS (Planszówkowy Tetris)

Post autor: Senaszel »

Coś mało się rozpisujecie o grze a wydaje się taka fajna.
Przynajmniej komputerowa wersja Ja_n_a taka jest. ( Moj rekord 26pkt )

Niedługo ma wyjść BITS
W tej sytuacji muszę się zapytać czy warto na niego czekać?
Czy też zmiany będą kosmetyczne ( np zmiana nazwy z jakiś prawnych powodów- np wydanie w innym wydawnictwie )
EDIT: Sam sobie odpowiem : Brzydkie plastikowe domino. Jest zdjęcie na bgg. Lepiej poczekać na wersje komputerową :wink:

Czym się rożni wersja mini od maxi ? Wnioskując z posta powyżej nie tylko ceną skombowaną z wielkością.
Wingmakers
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1526
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 197 times

Re: FITS (Planszówkowy Tetris)

Post autor: Furan »

Zdjęcie z Pyrkonu sugeruje, że Fits doczeka się wersji PL od Egmontu (ja tam się jaram!, zwłaszcza że pudełko nie jest przerośnięte)!
A i-szop sugeruje że drogo (od 8 maja) nie będzie. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: FITS (Planszówkowy Tetris)

Post autor: Ardel12 »

Zagrałem dziś partię w 4 osoby i jak dla mnie jest OK, ale fajerwerków nie widać. Mechanika bardzo prosta. Ciągniemy kafelek ze wspólnej talii i każdy musi odpowiadający mu element umieścić u siebie. Nie jest to do końca umieszczenie jak w tetrisie, ponieważ element po prostu spada z góry w dół, zatrzymując się na pierwszym klocku, którego dotknie. Punktowanie zmienia się w zależności od rundy, ale wszystkie mają jedną wspólną zasadę. Każde nie zakryte pole liczy się jako ujemny punkt. I tak pierwsza runda, daje nam punkty za każdy wypełniony wiersz, druga za każde nie zakryte pole z cyfrą, trzecia dorzuca cyfry z ujemnymi punktami, gdy pozostają niezakryte itd. Na pewno nie można narzekać na braak pomysłowości. Niestety wpływu na innych graczy ma się zero. Nie ma ani celów do osiągania, ani walki o cokolwiek. Każdy układa swoją układankę i na koniec porównujemy komu jak poszło. Dla mnie za duży pasjans. Na pewno jest to najlepiej oddany tetris, ale brak mu tej dynamiki co oryginałowi. Wykonanie jest bardzo dobre i pomysłowe. Świetne plansze graczy, które symulują ekran z gry i dodatkowo budową przypominają flippera, więc elementy przyjemnie zjeżdżają w dół.

Podsumowując, w kolekcji tego nie chcę, ale nie będę miał oporów by zagrać.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: FITS (Planszówkowy Tetris)

Post autor: Gizmoo »

Grałem w wersję mini i bardzo mi się podobała. Jasne, to niemal 100% pasjans, bo jakakolwiek interakcja jest jedynie w fazie draftu, ale zupełnie mi to nie przeszkadzało. Chętnie zagram w większy pierwowzór, który ciężko było zdobyć, dlatego news o wersji Egmontu przyjmuję z niekrytą radością. :D
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1526
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 197 times

Re: FITS (Planszówkowy Tetris)

Post autor: Furan »

Po premierze F. było takim hitem, że doczekało się polskiej implementacji cyfrowej (i tak historia zatoczyła koło :D ).
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: FITS (Planszówkowy Tetris)

Post autor: garg »

Mam od dawna wersję niemiecką i wydrukowałem sobie nawet trochę darmowych dodatkowych plansz, które bardzo urozmaicają rozgrywkę. Ciekawe czy Egmont zachowa rozmiar oryginalnych plansz, żeby te z sieci pasowały, czy też może - taka cicha nadzieja - doda je do podstawki :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 398
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: FITS (Reiner Knizia)

Post autor: piechotak »

Odkopuję wątek, gdyż ostatnio miałem okazję trochę pograć w FITS. Mimo, że jest to typowy pasjans z zerową interakcją, to jednak całkiem przyjemny. Czuć presję, żeby spróbować ułożyć tego tetrisa lepiej niż przeciwnicy. W jednej z partii mieliśmy sytuację, że po trzech rundach u mnie i żony było po 16 punktów i o zwycięstwie decydowała ostatnia runda.
W kilku recenzjach spotkałem się z opinią, że gra jest strasznie losowa i wyniki nie przekraczają 11-15 punktów, a często grę kończy się na minusie. Po kilkunastu partiach muszę powiedzieć, że to bzdura. Spokojnie można osiągnąć 20 punktów i więcej (mój rekord to 29). Moje spostrzeżenia po tych kilkunastu rozrywkach:
1. W pierwszej rundzie starać się nie odrzucać żadnych klocków, bo każdy to strata tyłu punktów, ile kwadratów ma klocek. W tej rundzie najłatwiej dostać ujemną liczbę punktów.
2. W rundach 2 i 3 starać się nie zasłaniać pól z 2 i 3 punktami, nawet jeżeli stracimy przez to punkt z odsłoniętego kwadratu (ale to chyba oczywiste :))
3. W 4 rundzie można zdobyć maksymalnie 15 punktów, więc lepiej skupić się na tym, żeby mieć odsłonięte wszystkie pary niż na zasłanianiu pustych kwadratów.
ODPOWIEDZ