Antiquity (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Antiquity (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Tycjan »

Czy może ktoś się podzielić wrażeniami z gry w Antiquity? Mam instrukcję, ale chciałbym jakieś "żywe" wrażenia usłyszeć :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Antiquity

Post autor: bazik »

bardzo 'fiddly' (mnostwo przerzucania zetonami z miejsca na miejsce), dosc mocno pasjansowe (choc paradoksalnie wybor innych czy isc w explorerow bardzo wplywa na ogolny przebieg gry dla wszystkich), dlugie, 0 losowe, bardzo rozne drogi zwycieztwa, totalny brainburn bez miejsca na luzne gadki, raczej do gry z osobami ktorych nie potrzebujesz dokladnie pilnowac - raczej kazdy bedzie sobie rozrzucal te czaszki po planszy i nikt mu dokladnie do zupy nie bedzie mial czasu/ochoty zerkac. jakby co ja w niedziele na pionku (nie miedzypionku niestety chyba) zagram z rozkosza :-)
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Antiquity

Post autor: Tycjan »

A już myślałem, że nikt w to nie grał :) Trafiłem na nią tak przypadkiem czytają wypowiedzi Pontona na BGG i jakoś tak mnie zauroczyła i chyba się nie pomyliłem. Bardzo chętnie bym zagrał, ale mam tylko instrukcje bo gry niestety nie :} No i muszę się przygotować bo znowu będziesz na mnie krytycznie patrzył jak w czasie Bożych Igrzysk :D

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Antiquity

Post autor: melee »

Na pewno jeden z najlepszych Splotterów, gdyby nie ta prawie zerowa interakcja.. w grze wybierasz sobie sposób, na który chcesz wygrać, chyba tylko jeden z 4 (?) powoduje, że jakakolwiek interakcja ma miejsce. Ale pomysł bardzo fajny.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Antiquity

Post autor: bazik »

z tym brakiem interakcji az tak bym nie demonizowal, jak sie zaczyna zasmiecanie czachami terenow przeciwnika (czy oczywiscie ktos probuje wygrac na otoczenie przeciwnika) to sie zaczyna robic gorecej. ale przez spora czesc gry nei da sie ukyc ze kazdy gra sobie.
staszek
Posty: 3541
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Antiquity

Post autor: staszek »

Ja mam pytanie-czy da się zagrać w to w 3 godziny+tłumaczenie zasad-mówię o grze powiedzmy 3 osobowej?
Oraz czym się różni pierwsze wydanie(niebieskie) od drugiego(czarnego)?
Awatar użytkownika
shaman
Posty: 48
Rejestracja: 16 gru 2008, 13:34

Re: Antiquity

Post autor: shaman »

staszek pisze:Ja mam pytanie-czy da się zagrać w to w 3 godziny+tłumaczenie zasad-mówię o grze powiedzmy 3 osobowej?
Oraz czym się różni pierwsze wydanie(niebieskie) od drugiego(czarnego)?
Co do czasu gry to zawsze warto sprobowac, chociaz nam sie nie udalo. To bylo raczej w okolicach 4,5 - 5h. Ale nikt nie zalowal :) Odnosnie wydania- niestety nie wiem.
staszek
Posty: 3541
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Antiquity

Post autor: staszek »

Pozostaje mi tylko żywić nadzieję,że ktoś(czyli pewnie Bazik ;) )przyniesie grą na Politechnikę i uda mi się zagrać i sprawdzić czy warto poświęcić 5 godzin.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Antiquity

Post autor: bazik »

czarno to widze, ostatnio udaje sie kazdy piatek ustawic 18xx... ale kto wie, za ktoryms razem wszystkim wspolgraczom cos wypadnie predzej czy pozniej i bedzie piatek wolny.
staszek
Posty: 3541
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Antiquity

Post autor: staszek »

jak już zagram w końcu w 18 AL to może też się uśmiechnę na temat 1856 albo 1830-może uda się jakoś do waszej ekipy dołączyć :)
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Antiquity

Post autor: bazik »

najprosciej zaczac od watku granie na komputerze :p
staszek
Posty: 3541
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Antiquity

Post autor: staszek »

granie w planszówki na komputerze jakoś mnie nie przekonuje...
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2387
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1291 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Re: Antiquity

Post autor: vinnichi »

Powoli można odgrzebywać :-) Joris na BGG i Heavy Cardboard potwierdzają, że są plany na dodruk 2017/18.
Swoją drogą warto posłuchać http://heavycardboard.com/2016/03/31/he ... antiquity/

Jeśli ktoś lubi cywilizacje z mnóstwem żetoników :-) to polecam dla mnie najlepsza gra w kolekcji.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Antiquity

Post autor: Ink »

vinnichi pisze:Jeśli ktoś lubi cywilizacje z mnóstwem żetoników :-) to polecam dla mnie najlepsza gra w kolekcji.
Jak ktoś lubi być kopanym przez grę, która stoi nad graczem przez całą partię i mówi "No, spróbuj tylko popełnić błąd, a zniszczę Cię", to polecam ;)
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2387
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1291 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Re: Antiquity

Post autor: vinnichi »

Może źle gramy, bo nie mam takiego odczucia ;-) Jest ciężko ale możliwości kombinowania są duże. Ale sam wydawca ostrzega na stronie że nie każdemu przypasują ich gry, na pewno warto sprawdzić z czym się to je.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3407
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Antiquity

Post autor: piton »

vinnichi pisze:Może źle gramy, bo nie mam takiego odczucia ;-) Jest ciężko ale możliwości kombinowania są duże. Ale sam wydawca ostrzega na stronie że nie każdemu przypasują ich gry, na pewno warto sprawdzić z czym się to je.
przecież ta gra to stąpanie po cienkim lodzie, trochę się zagapisz i masz groby, groby, duuużo grooobów ;) no chyba, że sobie pasjansa stawiasz, a nie myślisz w międzyczasie o wygranej ;)
Mechanika, ciężar gry , poziom kombinowania, strategie, decyzje itd. - ideał jak to Splotter. Przeraża mnie ta ilość żetoników i ich ciągle dokładanie, odkładanie dlatego nie mam już ochoty w to grać przy stole (do wersji on-line wciąż się przymierzam :P)
Ale dzięki za cynk, bo za dwa lata pewnie znowu będę chciał pograć i odkupię :D

jeszcze plusem jest bardzo dobra skalowalność tytułu.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Antiquity

Post autor: Ryu »

Pełna zgoda z pitonem :)
Wg mnie to najbardziej niewybaczająca gra Splottera.

1 błąd i jest pozamiatane. Jeśli przeciwnik nie wykona głupiego ruchu to już nie wygrasz. Do tej pory pamiętam swoją pierwszą partię - groby, morze grobów ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Antiquity

Post autor: tomb »

Ale w tę grę można wygrać? Czy można tylko przegrać? Bo piszecie, jakby tylko była to gra do pierwszego błędu. A co jeśli, wszyscy je popełniają? Lub nikt ich nie zrobi?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2387
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1291 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Re: Antiquity

Post autor: vinnichi »

Po prostu w grę trzeba zagrać kilka razy żeby wiedzieć czego się wystrzegać, jak się chce szaleć z eksploracją i poziom głodu skacze w pierwszych etapach to rzeczywiście będzie kaplica :-), ale są narzędzia do przeciwdziałania zarówno głodowi jak i skażenia. W grze najtrudniejsze jest utrzymanie balansu, tak jak Piton pisał - stąpanie po lodzie, nie możesz się skupiać tylko na odwalaniu miasta z grobów ale cały czas powoli trzeba dążyć do celu. Nieraz trzeba i całe miasto zamienić w metropolię ale cel uświęca środki ;-). Ja osobiście nie czułem że to gra do pierwszego błędu, może dlatego że nie grałem z bardziej doświadczonym przeciwnikiem ale gdyby gra była aż takim koszmarem to nie wspięła by się aż tak wysoko
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Antiquity

Post autor: Ryu »

tomb pisze:Ale w tę grę można wygrać? Czy można tylko przegrać? Bo piszecie, jakby tylko była to gra do pierwszego błędu. A co jeśli, wszyscy je popełniają? Lub nikt ich nie zrobi?
Oj, czepiasz się słówek trochę ale wyjaśnię ;)

To nie jest gra do pierwszego błędu - zawsze jest szansa że ktoś popełni błąd potem (niestety ale czasem ułożenie budynku ma kolosalne znaczenie).
Jak popełnią wszyscy błędy to wygra ten co zrobił ich najmniej :)
Jak nikt nie zrobi błędu to wygra osoba która zagrała najbardziej optymalnie :)

A gra jest świetna tylko baaardzo premiuje doświadczonych graczy. Wiem, każda premiuje ale nie każda w takim samym stopniu.
A przez Was chyba odpalę sobie on-line bo mega dawno nie grałem :)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2387
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1291 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Re: Antiquity

Post autor: vinnichi »

Splottery zapowiedziały już oficjalnie dodruk mojej ulubionej cywilizacyjnej fiddly gry :). Jeśli komuś nie straszny kilogram żetonów w dobrej grze to zachęcam do przyjrzenie się tej cudownie wrednej grze, ja chyba sprawie sobię drugi egzemplarz, taki piękny błyszczący zamknięty w folii :D
http://boardgamegeek.com/blogpost/59431 ... -council-4
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2387
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1291 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Re: Antiquity

Post autor: vinnichi »

kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2387
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1291 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Re: Antiquity

Post autor: vinnichi »

Polecam do przyspieszenia rozgrywki i polepszenia czytelności znaczniki bgg marketu:
Spoiler:
Nie dość że jest czytelniej to jeszcze łatwiej się ją obsługuje bo żetony są grube. Za mną kolejne partie i nie mogę się nacieszyć tą grą. Narazie najprostszym patronem wydaje się ten na postawienie wszystkich budynków ale ciekaw jestem możliwości jakie dają inni.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Antiquity (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Arachion »

Potwierdzam, zacny tytuł
Ostatnio zmieniony 04 mar 2021, 18:54 przez Arachion, łącznie zmieniany 1 raz.
Sucharzysta
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2387
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1291 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Re: Antiquity (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: vinnichi »

Spoiler:
Kolejny wyścig z zepsuciem i głodem za nami.
Uwielbiam gry splottera za emocje które dostarczają. Głównie dzięki możliwściom kombinowania i interakcji z innymi graczami każda partia zapada mi na długo w pamięć.... A nocami budzę się zlany potem krzycząc: skończyło nam się drewno, zginiemy!!!

Ten tytuł w pierwszych rozgrywkach wydaje się jednoosobową walką z grą ale z każdą partią do spotkania graczy dochodzi coraz szybciejszybciej, a nie jest to sąsiedzka wizyta :). Mechanika pasuje do tematu i na odwrót. Zasady banalne, po kilku miesiącach przerwy zasiadam bez zaglądania do podręcznika. Żałuję tylko że tak rzadko trafia na stół. Gorąco polecam!!
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
ODPOWIEDZ