Coś poniżej 1 h z interakcją

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: UncleLion »

Witam. Poszukuję gry która:
- dobrze się sprawdza na 2 osoby (możliwość grania w więcej osób mile widziana)
- czas gry pomiędzy 30-60 minut (bliżej 30)
- z odczuwalną interakcją między graczami.
- w miarę możliwości niezależna językowo bądź z minimalną ilością tekstu w obcym języku w przypadku braku polskiego wydania.

Po głowie chodził mi dominion ale z racji małej interakcji moja druga połówka nie za bardzo się tym pomysłem zainteresowała. Ale nie musi to być karcianka. Z góry dziękuje za sugestie :)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: garg »

Podane przez Ciebie kryteria spełnia większość gier logicznych (np. cały projekt GIPF, Blokus, Ingenious, Quoridor itp.). Niektóre z nich chodzą także na 3 i 4 osoby (Blokus, Ingenious).

Jeśli szukasz czegoś ze szczątkową chociaż fabułą: Mr Jack w Nowym Jorku (fabuła jest mocna), Saint Petersburg, Carcassonne (jaka fabuła?), Władca Pierścieni: Konfrontacja (mocno klimatyczne). Z wymienionych tylko Carcassonne i Saint Petersburg dobrze działają na więcej osób.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: Andy »

Cold War: CIA vs. KGB. Ale tylko na dwie osoby.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: Leviathan »

Zooloretto,
Cytadela,
Edel, Stein & Reich
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: skoti »

Small World!! :D
Bardzo dobrze skalująca się gra, tak samo przyjemnie gra się w 2 jak i w więcej osób. Rozgrywka na 2 osoby, może trwać około 30min. A interakcji w tej grze jest bardzo dużo :)
I to co często przekonuje :) , gra bardzo podoba się Płci Pięknej, dla przykładu jest to ulubiona gra mojej dziewczyny. :P :P
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: staszek »

zdecydowanie Cytadela-od 2 do 8(nawet) osób,interakcja duża,niezależna językowo i wydanie polskie :)
czas gry przy 2 osobach spokojnie 30 minut.
sporo gier 2 osobowych-dla mnie poza logicznymi(głównie projekt GIPF) najfajniejsza jest Lord of the Rings Confrontation-najlepiej wersja deluxe.zależność językowa niewielka-do opanowania dosłownie kilka pojęć,krótka interakcyjna i z bardzo fajnym(jeśli ktoś lubi Tolkiena)klimatem
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: Megamaniac »

UncleLion pisze:Witam. Poszukuję gry która:
- dobrze się sprawdza na 2 osoby (możliwość grania w więcej osób mile widziana)
- czas gry pomiędzy 30-60 minut (bliżej 30)
- z odczuwalną interakcją między graczami.
- w miarę możliwości niezależna językowo bądź z minimalną ilością tekstu w obcym języku w przypadku braku polskiego wydania.

Po głowie chodził mi dominion ale z racji małej interakcji moja druga połówka nie za bardzo się tym pomysłem zainteresowała. Ale nie musi to być karcianka. Z góry dziękuje za sugestie :)
Dwie pary rękawic do boksu, a jeśli rozgrywka z kobietą to polecam rakiety do tenisa.
Ostatnio zmieniony 02 mar 2010, 18:39 przez Megamaniac, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Też polecam Carcassonne poza tym Warhammer Invasion - to jest sama interakcja. Tylko na razie jest po angielsku ale ma być polskie wydanie.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: macike »

Taluva - ale debeściacka jest na 4 osoby.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: UncleLion »

small world wygląda ciekawie ale sprzeczne recenzje o tym czytam. Faktycznie wykonanie ma bajkowy klimat ale to chyba musiałbym wcześniej spróbować.

Zaintrygował mnie władca pierścieni. Oboje (ja i moja druga połowa) lubimy Tolkiena. Ale gra nie do dostania w sklepach...

Ingenious jest na liście do kupienia (szukamy jeszcze jednej gry do zamówienia). Grałem w to wcześniej w sieci i jak zwykle Knizia mnie powalił (jedna z naszych ulubionych gier to Samuraj)...
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: skoti »

Hmm… namawiać nie będę, ale fakt taki że z kim nie zagrałem w SW to się podoba i jest raczej chwalony. Moim zdaniem naprawdę warto, przyjemna, prosta gra o dużej interakcji, dobrze zbalansowanych zasadach, dobrze wyskalowana (dzięki różnych mapach), dobrze wykonana z pięknymi grafikami.

A z innych tytułów to może warto też zastanowić się nad:
- Thurn und taxis
- El Grande.
Obie proste i przyjemne. Przy obu spokojnie zejdzie się poniżej godziny w rozgrywce dwuosobowej. El Grande, ma w sobie bardzo dużo interakcji, TuT mało co niektórych może odstraszyć. TuT jest lepiej wyskalowany – mi się równie dobrze gra w 2 jak i w 4 osoby, a El Grande chodzi dobrze na 2 osoby ale duże lepiej na 3-4.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: staszek »

moim zdaniem El Grande świetna gra,ale dla 5 ew.4 osób
dobry dwuosobowy wariant jest nieoficjalny i polega na tym,że każdy gra dwoma kolorami
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: skoti »

To już zależy od preferencji i wyrobionego zdania.
Wiele osób np. uważa Age of Empires III za grę wyłącznie od 4 graczy, ja natomiast uwielbiam tą grę także na 2 osoby. I bardzo podobnie jest z El Grande, moim zdaniem dobrze chodzi na 2 graczy, choć zgodzę się, że im więcej osób tym dużo, dużo lepiej.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: FormatC »

Hmmm... Dominion z Milicja, Zlodziejem, Wiedzma i Biurokrata ma malo interakcji?... Nie zauwazylam. ;) Ale zawsze mozecie dokupic Intryge! ;)

Z innych propozycji - popre Small Worlda, jest naprawde b. sympatyczny, ale ze wzgldu na niezmienna plansze moze sie znudzic. Ale jest na to rada - mapa modulowa dostepna na BGG. :)

Od siebie polece Osadnikow z Catanu - wersje karciana. Mozna grabic panstewko przeciwnika, bic jego rycerzy i... handlowac z nim, a wiec interakcji jest naprawde sporo, a do tego pudeleczko jest male i zgrabne, idealne na wyjazdy. :)
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: UncleLion »

FormatC pisze:Hmmm... Dominion z Milicja, Zlodziejem, Wiedzma i Biurokrata ma malo interakcji?... Nie zauwazylam. ;) Ale zawsze mozecie dokupic Intryge! ;)
Zarzut z brakiem interakcji jest poruszany w większości recenzji (czy karty które wymieniłaś są w podstawowej wersji?) Czyta się ciągle że gra skupia się na budowaniu w trakcie gry własnej talii nie patrząc na przeciwnika. Dlatego trochę zastanawia mnie fenomen tej gry:)
I pytanie co do Intrygi. Bo działa on jako samodzielna gra czyli: ma większość kart z królestwa i plus kilka dodatkowych czy ma całkowicie nowe karty?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: mst »

Milicja, Złodziej, Wiedźma i Biurokrata to karty z podstawki.
Intryga jest samodzielną grą ponieważ są w niej karty pieniędzy i punktów zwycięstwa oraz klątw (identyczne jak w podstawce) natomiast wszystkie karty akcji są inne niż w podstawce. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: Odi »

Uncle Lion - wkrótce nakładem wydawnictwa Lacerta ukaże się Havana w wersji PL. Zreszta nawet wersję eng możecie spróbować (jeden ze sklepów dodaje do gry instrukjce PL, z kompletnie przetłumaczonymi kartami postaci)

Gra spełnia Wasze oczekiwania w całości: jest interaktywna, szybka, znakomicie chodzi na 2 osoby

Przyjemnie gra się także w 3 osoby, a w 4 już zauważalnie gorzej (bardziej chaotycznie), co jednak nie powinno przeszkadzać początkującym współgraczom.

Polecam
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: FormatC »

UncleLion pisze: Zarzut z brakiem interakcji jest poruszany w większości recenzji (czy karty które wymieniłaś są w podstawowej wersji?) Czyta się ciągle że gra skupia się na budowaniu w trakcie gry własnej talii nie patrząc na przeciwnika. Dlatego trochę zastanawia mnie fenomen tej gry:)
Nie wierz tym recenzjom! :)

Nie patrzac na przeciwnika raczej daleko nie zajedziesz w Dominionie... Musisz przynajmniej +/- orientowac sie, ile Ty masz punktow a ile przeciwnik, zeby wiedziec, czy konczyc gre, czy przedluzac. Dodatkowo przydaloby sie zrozumienie jego strategii, zeby jej skutecznie przeciwdzialac. Kolejny interaktywny element to karty, ktore wymienilam. Moim zdaniem w Dominionie jest naprawde sporo interakcji. U nas w domu (maz jest zagorzalym zwolennikiem gier, w ktorym mozna kogos "pojechac" ;) ) D. regularnie laduje na stole juz od roku. (nie zdarzyl sie jeszcze miesiac, zebysmy nie zagrali w Dominiona chociaz kilka razy)

A dlaczego tak nam sie podoba? Dlatego, ze gra jest: szybka, emocjonujaca, latwa do nauczenia (sie) i wytlumaczenia (nawet zupelnie zielonym graczom) no i za kazdym razem troszke inna ze wzgledu na mozliwosc losowania zestawow startowych, co ma znaczenie przy 30 partii ;) (w podstawowego Dominiona rozegralam ok. 50, co najmniej drugie tyle - z dodatkami).

W inne gry, ktore wymienilam, tez gramy, ale zdecydowanie rzadziej. Np. taki Small World, mimo, ze jest taki ladny i, wydawaloby sie, przyjemny, to jednak nie przypadl do gustu przynajmniej trzem osobom z naszego towarzystwa (pokazywalismy go ok. 10 osobom). Osadnicy sa tylko dwuosobowi, wymienione przez garga Carcassonne jest jakby troszke malo interaktywne, Cytadela jest super na wiecej osob, ale mnie wariant 2-osobowy jakos nie przekonuje, w pozostale polecane w tym watku nie gralam.
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: UncleLion »

Na Havane poczekam jak będzie po polsku bo wygląda naprawdę ciekwie.

Z gier które wypisaliście debatuje z moją drugą połówką między dominionem a small worldem. z czego mnie bardziej przekonuje dominion moją Lubą Small World....ciężka sprawa ale coś się wybierze. Pewnie prędzej czy później obie zlądują w kolekcji...pytanie w jakiej kolejności:)
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: kobra »

Ja proponuję bardzo przyjemną gierkę - Filary Ziemi
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: UncleLion »

kobra pisze:Ja proponuję bardzo przyjemną gierkę - Filary Ziemi
A mamy:) faktycznie dość przyjemna....i do tego ładnie wykonana.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: skoti »

kobra pisze:Ja proponuję bardzo przyjemną gierkę - Filary Ziemi
Tak, ale czas rozgrywki w FZ to raczej przekracza godzinę, w 2 osoby można by się wyrobić, ale do 30min to się chyba nie zejdzie.
Ogólnie to gra naprawdę udana, bardzo przyjemnie się w nią gra i daje dużo frajdy z rozgrywki i przepiekanie wykonana, choć z tego typu gierek to już osobiście bardziej doradzał bym Stone Age. Stone Age też chyba prędzej zmieściłby się w podanych ramach czasowych.
UncleLion pisze:
kobra pisze:Ja proponuję bardzo przyjemną gierkę - Filary Ziemi
A mamy:) faktycznie dość przyjemna....i do tego ładnie wykonana.
Jeśli macie FZ, to może rzeczywiście lepiej kupić coś całkiem innego, bo Stone Age jest grą pod pewnymi względami podobną do filarów. Small World i Dominiom są zupełnie inne, a najlepiej mieć urozmaiconą kolekcję.

PS. Jak dla mnie, dominiom jest ciekawą grą, ale jakąś taka bez płciową, to taka nie klimatyczna układanka, w określony sposób zagrywasz karty i nic więcej.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: UncleLion »

kobra pisze:Ja proponuję bardzo przyjemną gierkę - Filary Ziemi
Do filarów mam tylko jeden zarzut: mogłoby być więcej kart wydarzeń.
Awatar użytkownika
Zimoch
Posty: 251
Rejestracja: 28 lut 2005, 15:37
Lokalizacja: Kwidzyn\Łódź

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: Zimoch »

Mogę od siebie polecić Neuroshime Hex i Manouvre Obie z dużą interakcją i bardzo strategiczne
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Coś poniżej 1 h z interakcją

Post autor: mnw »

UncleLion - moje pojęcie o grach jak na razie jest dość skromne, ale jeszcze nikt nie wspomniał o Battleline - może a nuż Cię zainteresuje. To dwuosobowa karcianka, czas gry pi razy drzwi 30 min, interakcja jakaś niby jest (nie są to jednak szczyty podkładania świń). Gra w j. angielskim, ma mało napisów - tylko na kartach taktyk (jest ich 10), nie widziałem jednak nigdziep olskiej instruckji. Zasady jednak sa bardzo proste, pamiętam że ktoś napisał, że można ją polecić dzieciom, początkującym oraz Amerykanom. :D I tania jest (chyba 65zł?), choć jak na jej zawartość to cena jakieś 2x za wysoka jednak (tak samo za duże jest pudełko).

I chciałbym się odnieść krótko do Dominiona:
FormatC pisze:
UncleLion pisze: Zarzut z brakiem interakcji jest poruszany w większości recenzji (czy karty które wymieniłaś są w podstawowej wersji?) Czyta się ciągle że gra skupia się na budowaniu w trakcie gry własnej talii nie patrząc na przeciwnika. Dlatego trochę zastanawia mnie fenomen tej gry:)
Nie wierz tym recenzjom! :)

Nie patrzac na przeciwnika raczej daleko nie zajedziesz w Dominionie... Musisz przynajmniej +/- orientowac sie, ile Ty masz punktow a ile przeciwnik, zeby wiedziec, czy konczyc gre, czy przedluzac. Dodatkowo przydaloby sie zrozumienie jego strategii, zeby jej skutecznie przeciwdzialac. Kolejny interaktywny element to karty, ktore wymienilam. Moim zdaniem w Dominionie jest naprawde sporo interakcji. U nas w domu (maz jest zagorzalym zwolennikiem gier, w ktorym mozna kogos "pojechac" ;) ) D. regularnie laduje na stole juz od roku. (nie zdarzyl sie jeszcze miesiac, zebysmy nie zagrali w Dominiona chociaz kilka razy)

A dlaczego tak nam sie podoba? Dlatego, ze gra jest: szybka, emocjonujaca, latwa do nauczenia (sie) i wytlumaczenia (nawet zupelnie zielonym graczom) no i za kazdym razem troszke inna ze wzgledu na mozliwosc losowania zestawow startowych, co ma znaczenie przy 30 partii ;) (w podstawowego Dominiona rozegralam ok. 50, co najmniej drugie tyle - z dodatkami).
W końcu ktoś normalny pisze! :P Czasami odnoszę wrażenie, że osoby krytykujące Dominiona są do niego od początku pod kątem interakcji uprzedzone i wszystko interpretują w ten sposób. Wg mnie jak się nie ma uprzedzeń, to większość gier potrafi cieszyć. Nie wiem skąd się bierze przekonanie, że w D należy tylko i wyłącznie a) trzepać nieskończone kombosy bo to przynosi frajdę (co jest w sumie faktem) albo b) grać strategią kaplicy (czy jak to się tam nie nazywa). Ja się świetnie bawię szukając za każdym razem nowych rozwiązań, często zapisuję fajne 10-kartowe zestawy, w których możnaby spróbować wielu różnych rozegrań i za każdym razem muszę widzieć co robi przeciwnik. A ten czasem bywa wredny i kupując odpowiednią ilość jakichś np. milicji, może mi skutecznie mimo wszystko utrudniał grę.
Inna rzecz - gdy gra się w czwórkę, często mi się zdarzało że był jakiś bardzo pożądany zestaw kart, który znikał w mgnieniu oka i nie raz ktoś się nawet nie zdążył nań załapać (albo miał 1 kartę, a reszta po 3).
W sumie najlepiej by było gdybyś spróbował gdzieś zagrać i będziesz wiedział o co chodzi - w razei czego możesz na BSW
ODPOWIEDZ