Stone Age

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Milo970
Posty: 18
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:02

Stone Age

Post autor: Milo970 »

Czy Stone Age to dobra gra rodzinna?
nikosss
Posty: 70
Rejestracja: 01 kwie 2010, 21:43
Lokalizacja: Poznań

Re: Stone Age

Post autor: nikosss »

tak
Awatar użytkownika
Salgi
Posty: 184
Rejestracja: 17 lut 2009, 21:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: Salgi »

tak :D
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Stone Age

Post autor: arturion »

Jes!
Yes!
Si!
Ja!
Tak!
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Stone Age

Post autor: SeeM »

Chyba, że masz rodzinę pięcioosobową, lub większą.
+ (BGG)
Milo970
Posty: 18
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:02

Re: Stone Age

Post autor: Milo970 »

Nie 4 osobową
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Stone Age

Post autor: arturion »

Milo970 pisze:Nie 4 osobową
Czyli idealnie ;)
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6464
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 595 times
Been thanked: 948 times

Re: Stone Age

Post autor: Odi »

Yes Yes Yes!
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Stone Age

Post autor: asiok »

A tak poważnie to nie da się na to odpowiedzieć. Dla jednego dobrą grą rodzinną będzie Stone Age, dla innego Brass, dla jeszcze innego - Magia i Miecz.
Stone Age to po prostu dobra gra. Jedna z bardzo wielu dobrych gier. A czy sprawdzi się u Ciebie? Nie wiadomo.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Stone Age

Post autor: Tommy »

TAK

To, że ja ją uwielbiam to nic, ale to, że to absolutnie gra #1 dla mojej Mamy..... to już chyba odpowiada Ci na pytanie.

PS. Również myślę, że w TOP3 u mojej żony.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Milo970
Posty: 18
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:02

Re: Stone Age

Post autor: Milo970 »

A w Stone Age jest tam coś w innym języku bo słabo umiem inne języki ?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Stone Age

Post autor: janekbossko »

tylko tytuł :)
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1345
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 558 times
Been thanked: 283 times

Re: Stone Age

Post autor: Atamán »

i podtytuł :wink:
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 644 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: pan_satyros »

Ostatnio graliśmy 1 raz (ja, siostra i dziewczyna) - było świetnie - gra zasługuje (na wstępie) na mocne 8+/10
Do plusów zaliczyłbym:
+ klarowne i sprawdzone zasady (już po kilku turach wszystko zaczyna być całkowicie intuicyjne)
+ całkowity brak tekstu na kartach i innych elementach gry (sprawia iż opanowawszy symbole gra staje się niezwykle płynna)
+ (dla tolerujących pewną losowość) kości - nadają grze przyjemnego dreszczyku emocji
+ oprawa i wykonanie - jedna z najładniejszych gier jakie mam
+ czas gry, nie przeciąga się do granic możliwość, z racji jasnych i ograniczających możliwość gry na zwłokę kryteriów wygranej
+ brak negatywnej interakcji (owszem można blokować pola akcji, lub podkupić jakiś budynek, lecz rozlewu krwi tu nie ma - kolejny argument dla zainteresowanych rodzin :) )

Z minusów (bardzo naciąganych hehe)
- pewna losowość (dla fanatyków suchej strategii)
- właściwie mało nowości w mechanice
- skórzany kubek na kości cuchnie jak mało co ;p

Podsumowując gra jest warta uwagi i polecam ją każdemu miłośnikowi lekkiej i przyjemnej rozrywki, z pewną niewielką dozą losowości oraz sprawdzoną, DOSKONALE działającą mechaniką.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1345
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 558 times
Been thanked: 283 times

Re: Stone Age

Post autor: Atamán »

To ja dodam jeszcze coś od siebie.

O ile zasady gry rzeczywiście są dość intuicyjne, to nieco mniej intuicyjne są zmiany zasad przy mniejszej niż 4 liczbie graczy. Acz podobno sprawdzają się świetnie (nie wiem, bo nie grałem nigdy w 2 lub 3).

Poza tym pewnym minusem gry może być konieczność podliczania punktacji na koniec gry. Niby w trakcie gry zdobywa się punkty za budynki, ale na końcu podlicza się punkty za karty (zazwyczaj jest ich więcej i potrafią całkowicie odwrócić kolejność na torze punktacji). Niektórzy mogą twierdzić, że jest to zaleta gry, że nie widać w trakcie rozgrywki kto jest liderem a kto outsiderem, ale ja bym wolał, by większość punktów była zdobywana "na bieżąco".
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: mst »

Atamán pisze:Poza tym pewnym minusem gry może być konieczność podliczania punktacji na koniec gry. Niby w trakcie gry zdobywa się punkty za budynki, ale na końcu podlicza się punkty za karty (zazwyczaj jest ich więcej i potrafią całkowicie odwrócić kolejność na torze punktacji). Niektórzy mogą twierdzić, że jest to zaleta gry, że nie widać w trakcie rozgrywki kto jest liderem a kto outsiderem, ale ja bym wolał, by większość punktów była zdobywana "na bieżąco".
Jeżeli komuś to przeszkadza to bez problemu można punkty z kart dodawać na bieżąco (chociaż pewnie będzie do tego potrzebny większy stół żeby każdy gracz miał swoje karty przejrzyście rozłożone ;-)). :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 644 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: pan_satyros »

Atamán pisze:To ja dodam jeszcze coś od siebie.
O ile zasady gry rzeczywiście są dość intuicyjne, to nieco mniej intuicyjne są zmiany zasad przy mniejszej niż 4 liczbie graczy. Acz podobno sprawdzają się świetnie (nie wiem, bo nie grałem nigdy w 2 lub 3).
.
Ja grałem tylko na 3 osoby i było świetnie, po prostu jeden stos kart budynków mniej, z pól specjalnych można użyć na rundę tylko 2 z 3 możliwych (jedno zawsze zostaje puste), i po trzecie w jednym miejscu wydobywczym mogą na raz być najwyższej 2 gracze (np wszyscy w 1 rundzie nie mogą zbierać drewna itd)
Sądzę że to żadne utrudnienie :) tak jak pisałem balans jest naprawdę dobry.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1345
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 558 times
Been thanked: 283 times

Re: Stone Age

Post autor: Atamán »

mst pisze:
Atamán pisze:Poza tym pewnym minusem gry może być konieczność podliczania punktacji na koniec gry. Niby w trakcie gry zdobywa się punkty za budynki, ale na końcu podlicza się punkty za karty (zazwyczaj jest ich więcej i potrafią całkowicie odwrócić kolejność na torze punktacji). Niektórzy mogą twierdzić, że jest to zaleta gry, że nie widać w trakcie rozgrywki kto jest liderem a kto outsiderem, ale ja bym wolał, by większość punktów była zdobywana "na bieżąco".
Jeżeli komuś to przeszkadza to bez problemu można punkty z kart dodawać na bieżąco (chociaż pewnie będzie do tego potrzebny większy stół żeby każdy gracz miał swoje karty przejrzyście rozłożone ;-)). :-)
Ha! Można i tak, ale biorąc pod uwagę komplikacje z tego wynikające, to chyba już wolę te karty zostawić sobie na koniec :wink:
pan_satyros pisze:
Atamán pisze:To ja dodam jeszcze coś od siebie.
O ile zasady gry rzeczywiście są dość intuicyjne, to nieco mniej intuicyjne są zmiany zasad przy mniejszej niż 4 liczbie graczy. Acz podobno sprawdzają się świetnie (nie wiem, bo nie grałem nigdy w 2 lub 3).
.
Ja grałem tylko na 3 osoby i było świetnie, po prostu jeden stos kart budynków mniej, z pól specjalnych można użyć na rundę tylko 2 z 3 możliwych (jedno zawsze zostaje puste), i po trzecie w jednym miejscu wydobywczym mogą na raz być najwyższej 2 gracze (np wszyscy w 1 rundzie nie mogą zbierać drewna itd)
Sądzę że to żadne utrudnienie :) tak jak pisałem balans jest naprawdę dobry.
A ja nie twierdzę, że jest to utrudnienie. Napisałem jedynie, że to mało intuicyjne. Choć jeśli cały czas grasz w wersję 3-osobową to nie jest to dużym problemem. Gorzej, gdy za każdym razem grasz z inną liczbą graczy, którym mimo przypominania ciągle się miesza kiedy mogą a kiedy nie mogą dosłać jeszcze ludzi do lasu.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 644 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: pan_satyros »

Atamán pisze: A ja nie twierdzę, że jest to utrudnienie. Napisałem jedynie, że to mało intuicyjne. Choć jeśli cały czas grasz w wersję 3-osobową to nie jest to dużym problemem. Gorzej, gdy za każdym razem grasz z inną liczbą graczy, którym mimo przypominania ciągle się miesza kiedy mogą a kiedy nie mogą dosłać jeszcze ludzi do lasu.
Tu się zgodzę, może się czasem pomieszać, ale sądzę, że co najwyżej w pierwszej góra 2 turze danej rozgrywki, jeśli już bardzo często zmieniamy ilościowy skład graczy :) Dziś np grałem w 2 osoby (wcześniej grając tylko w 3) i zasady są ciut inne (ale znów tylko w tych 3 ww aspektach), faktycznie na początku musieliśmy się pilnować hehe. Jednakże życzyłbym sobie, by zawsze problemy z opcją na 2/3 graczy w grach sprowadzały się do takich kosmetycznych zmian zasad, nie burząc przy tym mechaniki jak w SA.
nikosss
Posty: 70
Rejestracja: 01 kwie 2010, 21:43
Lokalizacja: Poznań

Re: Stone Age

Post autor: nikosss »

pan_satyros pisze:- skórzany kubek na kości cuchnie jak mało co ;p
Co dodaje grze swoistego klimatu :wink:
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 644 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: pan_satyros »

nikosss pisze:
pan_satyros pisze:- skórzany kubek na kości cuchnie jak mało co ;p
Co dodaje grze swoistego klimatu :wink:
Taa hehe niemal czuć mamucie łajno ;d
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6464
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 595 times
Been thanked: 948 times

Re: Stone Age

Post autor: Odi »

Z tym kubkiem to chyba różnie bywa.

Mój absolutnie nie wydziela żadnego intensywnego nieprzyjemnego zapachu. Ot, skórzana konfekcja, o woni raczej dyskretnej.

Z to niektórzy strasznie na te kubki narzekają, pisząć że one wręcz ... 'śmierdzą'. Hm. Pewnie jakaś inna seria produkcyjna...
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1345
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 558 times
Been thanked: 283 times

Re: Stone Age

Post autor: Atamán »

pan_satyros pisze:Jednakże życzyłbym sobie, by zawsze problemy z opcją na 2/3 graczy w grach sprowadzały się do takich kosmetycznych zmian zasad, nie burząc przy tym mechaniki jak w SA.
Są gry, w których nie wprowadza się żadnych zmian w zasadach gry a skalują się równie dobrze (nie będę wymieniał tytułów, bo już się OT robi).

Kolejną wadą Stone Age jest, moim zdaniem, mało klimatyczna zasada związana z nie zapewnieniem żywności dla swoich ludzi. Tzn: niezależnie od tego, czy zabraknie żywności dla 1 człowieka, czy też nie wyżywisz nikogo, tracisz zawsze 10 punktów.

Zasada ta z punktu widzenia mechaniki gry działa świetnie, wymusza niebanalne decyzje. Zdobywanie żywności w Stone Age przypomina mi walkę ze szczurami w Notre Dame. Jednakże tam mechanika ta była dużo lepiej wpisana w tematykę gry (albo zaraza wybucha albo nie). Brak żywności w Stone Age jakoś mniej mi do tego pasuje.

Żeby nie było: mi się SA bardzo podoba :wink: Bo mimo swoich wad, jest to gra dobrze zaprojektowana i wciągająca :) Miałbym jednakże jeszcze pytanie do osób, które więcej grały: jaka jest zależność pomiędzy ilością graczy a czasem gry? Tzn: ile przeciętnie zajmuje wam rozgrywka 4- 3- i 2- osobowa? (zakładając, że grają osoby, które znają zasady)
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: Stone Age

Post autor: Targowo.Istore »

Stone Age to przyjemna i bardzo fajna gra rodzinna. Powiedzmy na 4 osoby jest najbardziej optymalnie.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: Tycjan »

Atamán pisze:Kolejną wadą Stone Age jest, moim zdaniem, mało klimatyczna zasada związana z nie zapewnieniem żywności dla swoich ludzi. Tzn: niezależnie od tego, czy zabraknie żywności dla 1 człowieka, czy też nie wyżywisz nikogo, tracisz zawsze 10 punktów.
Według poprawionych zasad (jak mnie pamięć nie myli to się nazywa "wariant czeski") płaci się 4 pkt. za każdego nie wyżywionego człowieka.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ODPOWIEDZ