World of Transport: Świat Transportu

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
l.kowal
Posty: 87
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:07
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

World of Transport: Świat Transportu

Post autor: l.kowal »

Witajcie.

Gra jest na etapie ostatecznego balansu oraz zaawansowanych testów, więc mam nadzieję, że w tym dziale mogą umieścić tą informację aby poznać Wasze opinie :)

World of Transport: Świat transportu, ekonomiczna gra planszowa dla 2-4 graczy.

W WOT gracze wcielają się w światowe mocarstwa. Tworzą swoje imperia produkcyjne, koncentrując się na produkcji i przetwarzaniu surowców: drewno, kamień, stal, ropa oraz złoto.

W trakcie rozgrywki, w każdej turze gracze:
- determinują rynek surowców (ceny),
- wybierają budynki produkcyjne (las, kopalnie, kamieniołomy lub platformy wiertnicze),
- licytują budynki - przetwórnie, które przetwarzają materiał na odpowiednie surowce.
- rozbudowują swoją flotę transportową, kupując ciężarówki lub pociągi,
- kupują i zajmują światowe węzły transportowe,
- exportują wyprodukowane surowce (do portu morskiego lub lotniczego, które mają ograniczoną pojemność), za co otrzymują pieniądze, zgodnie z rynkiem cen surowców oraz Punkty Zwycięstwa,
- handlują między sobą surowcami.

Wszystko to, pomimo wielu możliwości jest szybkie i emocjonujące. Jeśli za dużo zainwestujesz - możesz później nie wyexportować dużej ilości surowców, także można realizować zupełnie odmienne strategie. Z każdą turą, ceny surowców mogą pozostać na podstawowych poziomach lub mogą wzrosnąć - wszystko zależy od graczy i ich zapotrzebowania oraz stategii.

Screeny i wizualizacje można obejrzeć na http://boardgamegeek.com/boardgame/7027 ... -transport oraz na www.worldoftransport.pl

Za niedługo pełna instrukcja do gry!

Pozdrawiam i niecierpliwością czekam na Wasze opinie!
Łukasz
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: Geko »

A czemu taka zabawna nazwa w stylu The Title: Tytuł?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: Filippos »

Łukaszu wygląda to wszystko bardzo ciekawie. :) Jeśli będziesz w Warszawie zapraszam na nasze spotkania autorów: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... f=4&t=8143. Ja bardzo chętnie przetestowałbym twoją grę i się wypowiedział, podejrzewam że koledzy i koleżanki również.

Zastanawia mnie tylko dlaczego zdecydowałeś się zainwestować w grafikę sam, przed znalezieniem wydawcy. Jest moim zdaniem fajna, ale wydawca i tak może chcieć innej i nie sądzę, aby to właśnie grafika miała go przekonać do gry. :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: Witold Janik »

Filippos pisze:Łukaszu wygląda to wszystko bardzo ciekawie. :) Jeśli będziesz w Warszawie zapraszam na nasze spotkania autorów: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... f=4&t=8143. Ja bardzo chętnie przetestowałbym twoją grę i się wypowiedział, podejrzewam że koledzy i koleżanki również.
+1

Bardzo mi się podoba wizualizacja i grafika gry :)
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2268
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1045 times
Kontakt:

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: Leviathan »

Super, super!
Wygląda to wszystko niezwykle zachęcająco. Gdybym nie wiedział, że to prototyp, to uznałbym, że to gotowa gra. Wygląda to lepiej niż wiele gier, które ZOSTAŁY wydane.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: Geko »

Faktycznie oprawa graficzna wygląda jak profesjonalne wydanie.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
l.kowal
Posty: 87
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:07
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: l.kowal »

Witajcie :)
Bardzo dziękuję za pozytywne opinie dotyczące oprawy wizualnej - staram się jak mogę :)
Dzisiaj umieszczę na stronie gry zdjęcia z wykonanego - myślę, że o wiele bardziej profesjonalnie - prototypu.

W weekend zamieszczę pierwsze informacje co do samej rozgrywki, bazując na wielu już wykonanych testach w World of Transport.

Pozdrawiam!
l.kowal
Posty: 87
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:07
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: l.kowal »

Witajcie,

opublikowałem na stronie www.worldoftransport.pl pierwszą część instrukcji - Opis Planszy.

Kolejne części instrukcji już niebawem! :)

Pozdrawiam!
l.kowal
Posty: 87
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:07
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: l.kowal »

Witajcie :)
Po ciężkich bojach i dłuuuuugich godzinach pracy, wreszcie udało mi się wykonać finalny prototyp gry World of Transport....

Zapraszam do oceny moich wypocin do galerii - www.worldoftransport.pl

Z chęcią przeczytam jak Wam się podoba :)

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: Witold Janik »

Podobać, to się podoba i to bardzo.

Pytanie moje brzmi: "czy podoba się rozgrywka?" :)
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
l.kowal
Posty: 87
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:07
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: l.kowal »

Witam :)

dzięki za opinie :)

co do rozgrywki - na dzień dzisiejszy zakończyłem pełne balansowanie gry przy 2 graczach (ilości budynków), w tej chwili ostatnie poprawki w balansie dla 3 i 4 graczy.

dzisiaj wrzucam kolejną część instrukcji :)

pozdrawiam :)
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: Matio.K »

A nie powinno to trafić do działu "Pomysły i idee"? Wszak gra nie jest wydana.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
l.kowal
Posty: 87
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:07
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: l.kowal »

Nadszedł czas na publikację pierwszej edycji, przed edytorskiej instrukcji. Zaznaczam - pierwszej - ponieważ zawiera jeszcze sporo błędów.

Zastrzegam zmiany takie jak ilości budynków dla 3 i 4 graczy, ponieważ ilości nie są potwierdzone na 100% :)

Pełna mechanika rozgrywki w PDF na stronie głównej http://www.worldoftransport.pl

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na opinie i komentarze :)
Łukasz
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: adalbert »

Wygląda to fajnie.
Z opisu licytacji wynika, że można zablokować budowę przetwórni przez kogoś innego (nie wiem na ile to ma sens w grze). Gracz, który wygrał licytację a nie ma wystarczająco kasy/surowców nie ponosi żadnych konsekwencji...
Str.3: gracze otrzymują po 600 WOT; str. 7: gracze otrzymuja po 650 WOT; czyli w końcu? Ilość początkowych WOT jest niezależna od ilości graczy?
l.kowal
Posty: 87
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:07
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: l.kowal »

Witam :)

faktycznie wdarły się pewne nieścisłości w pisaniu :) już zaktualizowałem instrukcję na stronie oraz poniżej skracam uzupełnienie:

co do kwot przy rozpoczęciu rozgrywki:
przy 2 graczach - 650 WOT
przy 3 graczach - 800 WOT
przy 4 graczach - 1000 WOT

co do licytacji - gracz, który nie posiada wystarczającej ilości surowców lub pieniędzy niezbędnych do zakupu i budowy budynku, nie bierze udziału w licytacji tego budynku.

Jeśli po etapie licytacji pozostaną budynki odkryte (niezlicytowane w danej turze), należy je umieścić pod spód talii z której zostały wzięte. Będą licytowane w późniejszym czasie.

Pozdrawiam,
Łukasz
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: adalbert »

Czy gracz, który wybiera budynek do licytacji musi sam zalicytować? Czy musi wybrać budynek, na który go stać?
Jak to z balansem jest? Np. czy nieunikniona nierówność w ilości posiadanych węzłów ze strzałką w grze 3 osobowej nie determinuje z góry zwycięzcy?
l.kowal
Posty: 87
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:07
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: l.kowal »

Właśnie nie :)
wszystko zależne jest od taktyki, którą gracze obiorą. Jest tylko jedna możliwość - niektórzy gracze świadomie zrezygnują z zakupu węzłów eksportowych (ze strzałką). Ale to będzie oznaczało, że nie przemyśleli do końca swojej strategii :) Może się zdarzyć, że jeden gracz może nie posiadać węzła eksportowego - wtedy płaci za eksport towarów 100 WOT za każdy wykorzystany węzeł przeciwnika. Przy handlu pomiędzy graczami, płaci się po 50 WOT za każdy wykorzystany węzeł.

Z obliczeń matematycznych wynika, nie ma strategii wygrywającej WOT.

Ad. licytacji:
Jeśli jest kolej na gracza, który ma wybrać budynek, to jeżeli go nie stać na żaden z nich (aby rozpocząć licytację i dać minimalną kwotę, zakładając również że posiada w magazynach wystarczającą ilość surowców na budowę) nie może rozpocząć ani brać udziału w licytacji w danej turze.

Podaje jak na razie średnią sprawdzonego czasu gry (sprawdzane i testowane z osobami mało i średnio zaawansowanymi w grach ekonomicznych):
2 graczy - 60 minut
3 graczy - 90 minut
4 graczy - 120 minut


Pozdrawiam :)
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: adalbert »

Z obliczeń matematycznych wynika, nie ma strategii wygrywającej WOT.
O, to dobra wiadomość.

Wydaje mi się, że nie ma potrzeby powtarzania zwrotu "Przygotowanie do gry" zaraz pod tym samym zwrotem na s.7 ani kolejnego dodawania na s.8
Jeśli nie mamy miejsca w magazynach to niesprzedane surowce na pojazdach przepadają? Przy okazji na s.11 powinno być "gdy" zamiast "gry".
l.kowal
Posty: 87
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:07
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: l.kowal »

tak, niesprzedane surowce, na które nie mamy miejsca w magazynach - przepadają :)

Dzięki za sugestie o błędach :) - siedząc sporo czasu nad instrukcją, ciężko jest wychwycić nowe błędy, przez opatrzenie na całość textu ... :)

pozdrawiam,
Łukasz
l.kowal
Posty: 87
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:07
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: World of Transport: Świat Transportu

Post autor: l.kowal »

Witajcie,

pełna instrukcja wraz ze szczegółowymi opisami poszczególnych budynków na stronie www.worldoftransport.pl

Także pełny komplet zasad - miłej lektury i mile widziane komentarze :)

Pozdrawiam wszystkich :)
ODPOWIEDZ