Tobago (Bruce Allen)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 645 times
Been thanked: 521 times

Tobago (Bruce Allen)

Post autor: Harun »

Tobago jest jedną z gier zapowiadanych na Essen 2009 i znalazła się na niektórych Waszych listach, dlatego pozwalam sobie na kilka słów po pierwszej testowej dwuosobowej partii.

Pomysł na grę jest jakże pociągający, gracze poszukują na karaibskiej wyspie ukrytych skarbów. Wyspa składa się z kilku rodzajów terenu, np. góry, dżungla, dodatkowo są na niej chaty, palmy i posągi. W każdym momencie gry na wyspie są ukryte cztery skarby.

Pierwszy ciekawy pomysł to lokalizowanie skarbu. Gracze dysponują kartami z cząstkowymi informacjami, gdzie skarb się znajduje – można sobie wyobrazić, ze są to skrawki mapy prowadzącej do skarbu. Przykładowo karta może informować, iż "skarb nie znajduje się w dżungli" bądź "skarb znajduje się obok największego jeziora" itp. Gra nie jest jednak dedukcyjna w tym znaczeniu, iż położenie skarbu nie jest zdeterminowane na początku gry. W swojej turze gracz może wykonać jedną z dwóch akcji. pierwsza z nich to wyłożenie wspomnianej karty. Gracz sam decyduje, w której kolumnie (przy którym skarbie) dołożyć kartę, przez co eliminuje możliwe lokacje, aż ostatecznie doprowadza do sytuacji, iż tylko jedno miejsce na planszy spełnia warunki wynikające z wszystkich kart, które gracze wcześniej przy danym skarbie położyli – tam właśnie jest dana skrzynia z kosztownościami. Interesujący jest też podział łupów, wszyscy, którzy dołożyli karty do danego skarbu, a więc przyczynili się do odkrycia, gdzie się znajduje, otrzymują tyle kart skarbu ile położyli kart lokacji. Po zapoznaniu się z nimi (każdy w sekrecie) karty skarbu, które posiadają różne wartości VP są zwracane, tasowane i wykładane po kolei. Gracze w kolejności od tego, który odkrył skarb mogą decydować, czy chcą zatrzymać daną kartę, czy też czekają na kolejne wykładane karty. Oczywiście aby nie było to zbyt proste w talii kart skarbu znajdują się też przeklęte karty, które mogą zakończyć podział łupów, dodatkowo narażając na nieprzyjemności tych, którzy za długo czekali.

Nie chcę tu opisywać całości reguł, a raczej swoje wrażenia. Grałem jak dotąd raz, w dwie osoby. Grało się bardzo przyjemnie, bowiem w grze występuje równowaga między elementem losowym, a możliwością strategicznego (względnie taktycznego – nie rozróżniam dobrze tych pojęć :) ) wpływu na przebieg partii. Spodziewam się, że partia w trzy lub cztery osoby może być jeszcze ciekawsza. Choć lubię i gry dedukcyjne, to w tej podobał mi się bardzo pomysł, iż to gracze wybierając daną kartę lokacji (a mają ich na ręce 4 lub 6) sami determinują ostateczne miejsce ukrycia skarbu. Wcześniej mogą zaplanować aby swoim jeepem być w tym miejscu i samemu zgarnąć skarb (daje to prawo do dodatkowej karty skarbu na etapie podziału łupów), bądź też utrudnić zdobycie skarbu przeciwnikom. Sam sposób podziału łupów, kiedy posiada się tylko cząstkowe informacje, jest pomimo pewnej losowości, całkiem sympatyczny. Jak zawsze druga lub kolejne rozgrywki mogą zweryfikować moja ocenę, ale na tę chwilę zachęcam was do rzucenia okiem na ten tytuł.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: Veridiana »

Z grubsza przypomina mi mój własny luźny pomysł, ech... :wink:
ale zapowiada się naprawde ciekawie. byle nie było zbyt lajtowe, bo szybko mi się znudzi.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Tobago

Post autor: draco »

Grałem w Tobago 3 razy i 3 razy wygrałem :) . 2 razy w 3 osoby i raz w 4. Fajna lekka gra z emocjami prawie jak w Osadnikach i klimatem prawie jak w Tikalu. Świetnie wykonane elementy, ale niestety zbyt losowa przy losowaniu kart skarbów. Jeśli chcemy pograć z dziećmi lub niegrającymi znajomymi, to doskonały wybór, bo zabawa pewna, ale granie wśród doświadczonych osób nie ma sensu. Grałem z bazikiem i to zdecydowanie nie jest gra dla bazików. :)
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 645 times
Been thanked: 521 times

Re: Tobago

Post autor: Harun »

draco pisze:granie wśród doświadczonych osób nie ma sensu.
Nie wiem czy mogę się nazwać doświadczonym graczem, ale osobiście lubię zarówno ciężkie gry, jak i lekkie i przyjemne [czytaj losowe]. Dla mnie najważniejsze jest aby było urozmaicenie. Cieszę się, że potwierdzasz, że po drugiej cz trzeciej partii zabawa też może być przyjemna :)
Filip z Lublina
Posty: 1680
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 19 times

Re: Tobago

Post autor: Filip z Lublina »

a mogę podpierdzielić komuś skarb albo podstwaić minę pod jego jeepa?;P
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1784
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 73 times
Been thanked: 157 times

Re: Tobago

Post autor: Legun »

Gdzie można dostać Tobago? Sprawdzałem na Rebelu, Planszomanii i Bardzie i nigdzie nie ma :(...
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 645 times
Been thanked: 521 times

Re: Tobago

Post autor: Harun »

Legun pisze:Gdzie można dostać Tobago? Sprawdzałem na Rebelu, Planszomanii i Bardzie i nigdzie nie ma :(...
Np na www.thoughthammer.com masz za niecałe 40 usd
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1784
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 73 times
Been thanked: 157 times

Re: Tobago

Post autor: Legun »

Harun pisze:
Legun pisze:Gdzie można dostać Tobago? Sprawdzałem na Rebelu, Planszomanii i Bardzie i nigdzie nie ma :(...
Np na http://www.thoughthammer.com masz za niecałe 40 usd
Taka operacja nieco przeraża moją obsługę finansową :? . Naprawdę nikt tego w Polsce nie sprzedaje?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Tobago

Post autor: Platan »

Czy ktoś może wie czy pojawi się polska instrukcja do Tobago.
A może ktoś ma przetłumaczoną?
shagy
Posty: 238
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:42
Lokalizacja: Krotoszyn, Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Tobago

Post autor: shagy »

Właśnie pojawiła się edycja od Zocha z polską instrukcją. Cena to 145zl więc trochę drogo dlatego zwracam się do was o to czy grę warto kupić. Może ktoś już posiada i podzieli się opiniami.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 645 times
Been thanked: 521 times

Re: Tobago

Post autor: Harun »

Mam i jestem zadowolony. Gra bardzo przyjemna, niekoniecznie bardzo mózgożerna, ale wymagająca myślenia. Dobrze sprawdza się też w 2 osoby.
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Tobago

Post autor: sipio »

Zauważyłem grę w jednym polskim sklepie
http://www.gryplanszowe.pl/index.php?d= ... ly&tw=2498
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Tobago

Post autor: garg »

Jest tez do kupienia na Allegro za 133 złote

http://www.allegro.pl/item1064112041_to ... zinna.html

a przez chwilę była nawet w promocji po 115 :!:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: pan_satyros »

garg pisze:Jest tez do kupienia na Allegro za 133 złote

http://www.allegro.pl/item1064112041_to ... zinna.html

a przez chwilę była nawet w promocji po 115 :!:
ha no proszę ktoś jednak zainteresował się sklepem, który poleciłem :)
shagy
Posty: 238
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:42
Lokalizacja: Krotoszyn, Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Tobago

Post autor: shagy »

Ja tam znalazłem w Planszomani, a że kolega ma rabat 10% to wychodzi tanio.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: pan_satyros »

Jakieś nowe wrażenia ? Ew warto brać jeśli ma się w planach Tikala ?
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: Tobago

Post autor: Jarek B. »

pan_satyros pisze: warto brać jeśli ma się w planach Tikala ?
To są kompletnie inne gry.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: pan_satyros »

Jarek B. pisze:
pan_satyros pisze: warto brać jeśli ma się w planach Tikala ?
To są kompletnie inne gry.
Ahm, więc rozważę obie. Tylko potrzebował bym jeszcze jakiś opinii bo recenzji ni w ząb, a wydaje się całkiem przyjemna.
Najbardziej interesują mnie skalowanie (będzie grana najczęściej w 2-3 osoby) oraz regrywalność.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Tobago

Post autor: janekbossko »

jestem po partii w 2 osoby i...zdecydowanie nie jest to gra w takiej konfiguracji...
imo kazdy sobie rzepke skrobie ;)
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 645 times
Been thanked: 521 times

Re: Tobago

Post autor: Harun »

janekbossko pisze:jestem po partii w 2 osoby i...zdecydowanie nie jest to gra w takiej konfiguracji...
imo kazdy sobie rzepke skrobie ;)
Dlaczego :?: :shock: w moich dwuosobowych grach interakcja jest bardzo istotna.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Tobago

Post autor: janekbossko »

moze trzeba to zrzucic na garb tego iz byla to moja pierwsza partia a moja narzeczona uwazala ze ta gra jest...malo fascynujaca ;) jej bardziej pasuje CMC, Pandemic czy Mr. Jack.

Ja widze tutaj główkowanie i chya wiecej niz w partiach z wieksza liczba graczy bo imo kazdy ruch w parti 2 osobowej ma znaczenie.
Wykonanie jest naprawde śliczne ale widać gra nie zagosci u mnie podczas wieczorow planszowkowych z moja lubą.

Sama powiedziala ze zagrac może ale w wieksza ilosc osob bo jak to ona okreslila to gra bez emocji.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: pan_satyros »

Mam pytanie do osób które grały, w zasadach jest to dość niejasno ujęte; Czy grając na 2 graczy można mieć aktywne 3,4 mapy skarbów, czy też nową rozpoczyna się dopiero po zakończeniu jednej z 2 początkowych ?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Tobago

Post autor: janekbossko »

zaczynasz z 2 ale pozniej to juz nie ma znaczenia.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: pan_satyros »

janekbossko pisze:zaczynasz z 2 ale pozniej to juz nie ma znaczenia.
tzn można poświęcić akcję wyłożenia karty wskazówki w celu rozpoczęcia kolejnej mapy ? (gdy 2 są już aktywne)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Tobago

Post autor: janekbossko »

tak, ja tak gram. Z reszta w instrukcji napisane jest ze zaczyna sie gre z tyloma mapami ilu jest graczy ale co do dalszego zaczynania w czasie rozgrywki nic nie ma.
ODPOWIEDZ