Osadnicy z Catanu - Gra Kościana

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kamakrak
Posty: 10
Rejestracja: 23 wrz 2007, 12:19
Lokalizacja: PL

Osadnicy z Catanu - Gra Kościana

Post autor: kamakrak »

Oadnicy z Catanu - koscianka
Wie ktoś coś więcej o tej grze ??
W jaki sposob prowadzona jest rogrywka itp.

informacje po niemiecku na
http://www.catan.com/CMS/index.php?opti ... &Itemid=40
moze ktos bedzie mial ochote poczytac na temat tej gry
i napisac tutaj streszczenie :)

gra ma byc wydana przez Galakte za jakies 2 miechy ( juz to widze ;o )

przy okazji witam wszystkich na forum :)
sorry za błedy ;)


:oops:

Pozwoliłem sobie wyciąć tę karawanę zawstydzonych buziek. Jedna w zupełności wystarczy, co potwierdza regulamin forum. /Geko
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Każdy gracz ma kartkę na której ma narysowaną małą wyspę. Buduwli nie stawiasz na planszy, tylko rysujesz je na swojej kartce.

Surowce zdobywasz przez rzut kośćmi. Masz 6 kości. Na każdej po jednym symbolu surowca z Osadników (wraz ze złotem). Rzucasz max 3 (dzięki WC, zagalopowałem się) razy, po każdym rzucie możesz odłożyć dowolną ilość kości. Koszt budowy dróg, osad, czy miast taki jak w oryginalnych Osadnikach. Każda droga to jeden punkt. Osady i miasta trzeba budować z zachowaniem ich kolejności ich punktów. Za osadę można zdobyć od 3-11 punktów, a za miasto 7-30 punktów.

Na każdym z 6 pól (na twojej kartce) masz możliwość wykupienia rycerza. Jak to zrobisz to możesz raz w ciągu gry użyć surowiec z tego pola jako jokera na kostce (w sensie jak chcesz owcy, a ją nie wyrzuciłeś, to przestawiasz jedną kostkę na owcę zużywając rycerza).

Po 15 rundach wygrywa gracz, który ma najwięcej punktów.
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2007, 21:00 przez Sztefan, łącznie zmieniany 1 raz.
kamakrak
Posty: 10
Rejestracja: 23 wrz 2007, 12:19
Lokalizacja: PL

Post autor: kamakrak »

no to mi entuzjazm zmalal ;(
dzieki za odpowiedz :)
pozdro
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

kamakrak pisze:no to mi entuzjazm zmalal ;(
dzieki za odpowiedz :)
pozdro
Kościanka, jak kościanka. Za dużo się nie można spodziewać. Ot, podobne do gry w kości, gdzie zbieramy określone układy kostek, tylko w klimacie Catanu. Może się sprawdzić jako lekka gierka albo przerywnik.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
kamakrak
Posty: 10
Rejestracja: 23 wrz 2007, 12:19
Lokalizacja: PL

Post autor: kamakrak »

jako przerywnik powinna byc ok
w niemczech cena wynosi ok. 9 euro
wiec jesli u nas bedzie podobnie to raczej sie skusze
entuzjazm mi spadł na początku po glebszym
zastanowienu sie stwierdzilem ze trzeba jej dac szanse
z kilku powodow :
- wydaje sie byc prosta i szybka
- mechanika w jakis tam sposob zblizona do gry w kosci dzieki czemu latwiej
bedzie zagrac z kims nie interesującym sie planszowkami

pozdro
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Post autor: wc »

Z tymi sześcioma rzutami Sztefan to przesadziłeś ;-)
Po pierwszym rzucie 6 kostkami możesz potem jeszcze 2 razy "przerzucać" dowolną ilością kości, czyli masz max 3 rzuty.
Reszta się jak najbardziej zgadza.
Dzisiaj graliśmy pierwszy raz we 3 (oczywiście w samoróbkę :wink: ), fajna szybka niezobowiązująca gierka na 15 minut .

Warto jeszcze wspomnieć, że Teuber wprowadził oficjalny wariant z nową planszą, gdzie miasta i osady nie mają różnych wartości punktowych, lecz - jak w prawdziwych osadnikach - miasta 2PZ, osady 1PZ. Dodatkowo dostaje się punkty (przechodnie) za najdłuższą drogę i władzę rycerską. Gra się do 10PZ - wszystko tak jak w normalnych osadnikach. Nie ćwiczyłem tego wariantu jeszcze, ale chyba jest ok, a poza tym gra staje się jeszcze bardziej podobna do oryginału, co dla części na pewno będzie plusem.
Podstawową wadą gry może wydawać się całkowity brak interakcji - w tę kościankę można równie dobrze grać w pojedynkę.
Jednak na bgg pojawił się już wariant pozwalający robić "przykrości" innym graczom poprzez stawianie na polu przeciwnika złodzieja (jego stawianie i przenoszenie "kosztuje" wyrzucenie 3 konkretnych surowców na kościach), który zabiera jadną kość przy rzucaniu graczowi, na którego planszy stoi.

Cała gra to 6 kości i notesik z planszami. I oczywiście pomysł, nazwisko autora i marka (OC), które to generują 95% ceny :-)

Rozgrywka bezkonfliktowa, szybka, przyjemna, emocjonująca jak to kościanki (wypadnie owca, czy nie wypadnie!! :?: :?: ) W sumie spełnia swoje zadania. Polecam, ale bez przesady :lol:
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
kamakrak
Posty: 10
Rejestracja: 23 wrz 2007, 12:19
Lokalizacja: PL

Post autor: kamakrak »

wyglada mi na zawansowanego
Super Farmer :p
+ modyfikacje baardzo zawasnowanego
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

wc pisze:Cała gra to 6 kości i notesik z planszami. I oczywiście pomysł, nazwisko autora i marka (OC), które to generują 95% ceny :-)
Przesadzasz i to sporo. Gra kosztuje w milanie 5,50 EUR. Sugerujesz, że te 6 kości i kolorowe plansze z notesu są w sumie warte 0,28 EUR? Moim zdaniem cena całkiem adekwatna do zawartości.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Post autor: wc »

ja_nie no oczywiście że przesadzam ;-)
nie wliczyłem przecież jeszcze marży hurtowni i sklepów, podatków itp. :D

ale zastanówmy się ile mogą kosztować komponenty do tej gry?
w sklepie w Polsce można kupić kostkę po 30gr ze wszystkimi narzutami (pewno sam sklep narzuca z 50% jak nic)
nawet biorąc pod uwagę że są to specjalne symbole itp. to koszt jednej kości pewno nie przekracza 0,02E
i skąd pomysł że tam są kolorowe plansze?
wg zdjęć z bgg, w tym zdjęć tyłu pudełka notesik jest czarno-biały, chyba że po drodze to zmienili (nie sugerujcie się zdjęciami chłopaka który sam sobie zrobił te kolorowe plansze, potem je zalaminował i przygotował w ten sposób do wieokrotnego użytku).
biorąc pod uwagę, że to jest bloczek 50 kartek A6, czyli 12 kartek A4... to drogie ksero kosztuje 12×20r czyli 2,40zł
W drukarni koszt takiego notesiku nie sądzę żeby przekroczył 0,10E
Pewno najdroższe z tego wszystkiego jest kolorowe pudełko

Ale proszę nie odpisujcie na ten post, bo się wywiąże dyskusja nie związana z tematem, a ja pisząc to nie chciałem ani nikogo urazić, ani nikogo sprowokować. Przepraszam wszystkich którzy tak odebrali moje uwagi :oops: :wink:

poza tym wyjeżdżam na tydzień i nie będę się mógł bronić ;-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Osadnicy z Catanu - Gra Kościana

Post autor: piechotak »

W związku z tym, że niedługo ma zostać wydana po polsku kościana wersja Osadników, ciekawi mnie, jak ta gra sprawuje się na kilku graczy. Po lekturze instrukcji wyłania mi się obraz idealnego wieloosobowego pasjansa: każdy sobie rzuca kośćmi starając się wycisnąć maksimum punktów przy kompletnym braku interakcji. O ile w grze solo można sobie tak się pobawić, to jakoś nie bardzo to widzę w partiach dwu i więcej osobowych. Czy macie podobne odczucia? Czy może ktoś już w kościanych osadników grał i może podzielić się wrażeniami?
Przyznam, że sugerowana cena jest zachęcająca, ale szkoda mi wydawać kasy na kościany pasjans (tym bardziej, że z BGG można ściągnąć wersję na PC).
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6536
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu - Gra Kościana

Post autor: abadura »

Na BGG dostępny jest też wariant Catan Dice Game XXL Variant, gdzie wszyscy grają na jednej wyspie więc jest jeszcze więcej interakcji.

Jest minimalna często pomijana interakcja w zwykłych kostkach taka, że możesz modyfikować strategię w oparciu o to jak dobrze idzie przeciwnikowi. (W sensie, że możesz mniej lub bardziej starać się o cenne miasta niż mniej cenne osady.)


Grałem w grę i jej wariant Plus (wariantu XXL jeszcze nie grałem) kilka razy. Istotnie mało interakcji i niezbyt wymagająca intelektualnie. Ale za to szybka i prosta. Na BGG można znaleźć mapkę dostosowaną do zwykłej kostki D6 (bo w istocie to tylko mapowanie liczba -> surowiec).
ODPOWIEDZ