Gry zręcznościowe (wcześniej: Gry pstrykane)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1240
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Gry zręcznościowe (wcześniej: Gry pstrykane)

Post autor: poooq »

Mam znajomego z którym w czasach zamierzchłej podstawówki spędzaliśmy długie godziny na pstrykaniu monet grając w "Dołek" i "Ściankę" oraz oczywiście "Wyścig pokoju" przy okazji masakrując wszystkie atlasy i encyklopedie znajdujące się w zasięgu naszego wzroku. Ostatnio stwierdził, że brakuje mu tej rozrywki, popstrykał by sobie przy piwku.
I tutaj pytanie do grających w "Pitch Cara" czy inne "Catacombs": czy faktycznie rozgrywka jest ciekawa i emocjonująca? Czy nie nudzi się po kilku jazdach? Palce n ie bolą. paznokcie nie złażą?
Jakie są wady i zalety gier polegających na pstrykaniu?
Ostatnio zmieniony 28 sie 2010, 20:01 przez poooq, łącznie zmieniany 1 raz.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gry pstrykane

Post autor: kwiatosz »

PitchCar jest fajny, ale raptem przez kilka gier, potem bez dodatkowej motywacji nie chce się grać.. Dlatego PitchCar podczas turniejów to jedna z najlepszych gier, ale w domu się nie sprawdza (chyba że się gra o piwo, ale tego nie testowałem, bo i tak to ja jestem głównym opijanym..)

Pstrykany najlepszy jest Carrom, a najlepszy biorąc uwagę przystepność jest Crokinole (w końcu to gra barowa). Carrom jest drogi i jak ktoś trenuje to w zasadzie zawsze pokona nietrenującego, Crokinole już nie zawsze trzyma tę zasadę. Crokinole jest dużo lepsze na 4 osoby niż na 2, Carrom na 2 i na 4 jest rewelacyjny (ale tę opinię nie wszyscy podzielają).

W skrócie - co kto lubi :) PitchCara do domu nie polecam, pozostałe 2 i owszem.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: Gry pstrykane

Post autor: dasilwa »

Jeśli jesteś zainteresowany Carrom to zapraszam na stronę http://www.carrom.com.pl/

A jeśli masz trochę czasu to chętnie Cię nauczę grać w centrum handlowym w Blue City w Graalu (jeśli mieszkasz w Warszawie lub w okolicy), tam zawsze jest wystawiony stół do gry.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: Gry pstrykane

Post autor: Odi »

Swego czasu interesowałem się grą Finger Soccer

Koncepcja bardzo fajna, wykonanie podobno też, ale... bardzo trudno to sprowadzić do Polski, a za koszty przesyłki pojedynczej gry firma sobie liczy bardzo słono :/
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gry pstrykane

Post autor: kwiatosz »

Acha, w Lidlu ostatnio też był Tipp Kick za całe 50zł. Ja kupić nie zdążyłem, ale może ktoś zdążył i się podzieli info na ile to fajne.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry pstrykane

Post autor: wicked »

W dzieciństwie lubiłem pykać w pchełki, ale przypuszczam, że chodzi Ci bardziej o pstrykanie za pomocą palca środkowego i kciuka :)
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1240
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Gry zręcznościowe (wcześniej: Gry pstrykane)

Post autor: poooq »

Chciałbym rozszerzyć zakres gier o które pytam: jakie znacie ciekawe gry zręcznościowe, z młodości lub nie, w których rozgrywka toczy się z użyciem dłoni? Chodzi mi o takie gry jak: hacele (podrzucanie i zbieranie elementów z płaskiej powierzchni) lub pstrykanie pudełka po zapałkach tak by stanęło na najmniejszej ze ścianek.
Wszystkie wspomnienia mile widziane.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry zręcznościowe (wcześniej: Gry pstrykane)

Post autor: MichalStajszczak »

Najbardziej znane w Polsce tradycyjne gry zręcznościowe to:
- pchełki (wspomniał już o nich wicked)
- bierki
- skaczące czapeczki (pod różnymi nazwami)
- cymbergaj, aczkolwiek grało się w niego zwykle grzebieniem a nie bezpośrednio dłonią

Jeśli chodzi o podbijanie pudełka zapałek, to w zależności od tego, na którą ściankę upadło, przyznawane były punkty (ja pamiętam system 0-2-5-10). Na tej grze wzorowana jest Świńska Gra, która była w Polsce w sprzedaży w latach 90-tych XX wieku.
ODPOWIEDZ