Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Cyclades

Post autor: Dabi »

Bardzo dobrze :)

Cykladom się to należało zdecydowanie
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: Muttah »

Czy mi się tylko zdaje, czy gra już jest w kraju niedostępna? Patrzyłem po kilku największych sklepach i tak by to wyglądało :( Natomiast ktoś też coś chyba kiedyś przebąkiwał o wersji PL - to tylko plotka, czy potwierdzone info?
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Cyclades

Post autor: konev »

Muttah pisze:Czy mi się tylko zdaje, czy gra już jest w kraju niedostępna? Patrzyłem po kilku największych sklepach i tak by to wyglądało :( Natomiast ktoś też coś chyba kiedyś przebąkiwał o wersji PL - to tylko plotka, czy potwierdzone info?
Rebel będzie wydawał Cyclades po polsku.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: yosz »

Potwierdzone info - bedzie od rebela. Zerknij na wydawnictwo.rebel.pl
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: Muttah »

dzięki!
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: Muttah »

Z tego co widzę, to cyclades PL już jest gotowe do wysyłki - na stronie rebela ma status "na magazynie". W związku z tym pytanie - czy ktoś już ma jakieś pewne wieści na temat jakości edycji PL? Bo z tego co pamiętam, to były już problemy z wydaniami rebela (błędy w Claustro, biedne karty co Cywilizacji). Dlatego jeśli ktoś coś wie lub (najlepiej) miał już do czynienia z tą edycją, to bardzo prosiłbym o jakiś krótki opis, bo nie wiem czy zamawiać. BTW, czy przypadkiem (w ramach wspólnego dodruku) nie powinna być znowu dostępna edycja ENG? Byłbym bardzo wdzięczny za info.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 644 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: pan_satyros »

Jak sądzę ta szumna 'polska' wersja tym się różni od poprzedniej eng, że ma kolorową polską instrukcję. Ja mam eng, a instr pl wydrukowaną. Jakosć wydania wcale nie jest taka powalająca i nie sądzę, by w tej kwestii coś się zmieniło, czy to na plus, czy minus.
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: Muttah »

cóż, osobiście mam nadzieję że tak właśnie to wygląda... Byle tylko nie było gorzej, np. jakieś cieniutkie karty czy błędy w zasadach :roll:
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: Nataniel »

Polska wersja nie jest szumna, tylko normalna i drukowana jest razem z wszystkimi innymi wersjami językowymi.

Naprawdę trudno mi wyobrazić sobie, by Niemcy np. tak wręcz obrażali się za wydanie gry w ich języku :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4478
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1432 times
Been thanked: 1102 times

Re: Cyclades

Post autor: garg »

Nataniel pisze:Naprawdę trudno mi wyobrazić sobie, by Niemcy np. tak wręcz obrażali się za wydanie gry w ich języku :)
Myślę, że to nie obrażanie się, a zwyczajna niecierpliwość :lol:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 644 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: pan_satyros »

garg pisze:
Nataniel pisze:Naprawdę trudno mi wyobrazić sobie, by Niemcy np. tak wręcz obrażali się za wydanie gry w ich języku :)
Myślę, że to nie obrażanie się, a zwyczajna niecierpliwość :lol:
Po prostu w tym wypadku cała polskość rozbija się o kilka stron kredowego papieru, gdy wiele gier, w których język gra dużo większą rolę nadal jest sprzedawanych z co najwyżej kserowaną broszurką. W tym sensie użyłem słowa szumnie, ale wiadomo była okazja na 'pl' dodruk i ją wykorzystaliście. W tym miejscu naturalnie plus dla Rebela, bo mimo wszystko znaczek Pl pewnie zachęci ludzi do kupna świetnej gry, co cieszy ;)
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: Muttah »

hmm, no mnie znaczek pl raczej zniechęca niż zachęca (zastanawiam się co zostało spartolone :wink: ). Ale skoro nie ma tekstu na kartach i wszystko jest drukowane razem...

Nie pozostaje nic innego jak zamówić :mrgreen:
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Cyklady na 2 osoby - czy to działa?

Post autor: asiok »

Święta za pasem i trzeba sobie jakąś przyjemność zrobić... ;)

Myślę o Cykladach - jednak gry, które kupuje muszą "chodzić" na dwie osoby. Stąd - szybkie pytanie - czy gra jest "miodna" także w takim składzie?

Tak dla naprowadzenia na mój gust - najbardziej lubię Brassa, AoEIII, Goa, T&E, Wysokie Napięcie, El Grande ale także Havanę, Egizię czy Mesopotamię...

Proszę o jak najszybszą podpowiedź bo inaczej pod choinką będzie pusto... ;)

Dziękuję z góry.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Cyklady na 2 osoby - czy to działa?

Post autor: janekbossko »

Nie Cyklady nie sa dobra grą, nie ta gra nie jest miodna na 2 osoby :)

inaczej

Cyklady sa grą bardzo średnią a we dwie słabą...grałem w różnym składzie i w moim towarzystwie sie nie sprawdziła. Wszystko już było, włączając dobre rozwiazania z licytacją bogów ale system walki jest skopany i przez to że walczyć się poprostu nie oplaca z racji efektu Rambo gra została sprzedana.
Wykoananie śliczne :)
Ostatnio zmieniony 15 gru 2010, 12:27 przez janekbossko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9458
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: Cyklady na 2 osoby - czy to działa?

Post autor: MichalStajszczak »

Ja w dwie osoby nie grałem. Farmer zagrał najpierw kilka razy w dwie osoby i napisał, że "na dwie osoby gra jest świetna". Ale po kilku dniach:
farmer pisze:Okej, no to mam za sobą partie 3 osobowe i...
... jest jeszcze fajniej niż na 2 osoby
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Cyklady na 2 osoby - czy to działa?

Post autor: yosz »

Ja grałem w dwie osoby i było po prostu ok. To jest gra na więcej osób. Licytacja na dwie osoby działa trochę inaczej i moim zdaniem słabiej. Można pograć dla zabicia czasu ale nic poza tym
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
adamatom
Posty: 96
Rejestracja: 26 sty 2010, 22:02

Re: Cyklady na 2 osoby - czy to działa?

Post autor: adamatom »

Grałem w Cyklady w dwie osoby. Grałem również partię w 4 i 5 osób. Zdecydowanie gra rozwija swoje skrzydła na więcej osób. Są po prostu większe emocje, większa zabawa, większa radość itp. ;) W 2 osoby w turze licytujemy aż dwóch bogów co według mnie jest sporą zmianą do normalnej rozgrywki. Nawet w instrukcji wariant dla dwóch osób jest omówiony osobno. Gra ma zasady dla 3-5 osób plus zasady dla dwóch.

Sama gra według mnie jest świetna, ale partia na dwóch traci znacznie. Chociaż jeśli miałbym zagrać na dwóch w coś z tego: Cyklady, Wysokie Napięcie. Zagrałbym w Cyklady.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Cyklady na 2 osoby - czy to działa?

Post autor: farmer »

W zasadzie mogę tylko potwierdzić to, co wynika z postu Michała.
Cyklady na 2jkę są fajne - zwłaszcza, jeśli się gra z kimś, kto nie boi się rywalizacji. Pojedynek jest wtedy bardziej zacięty, a dzięki możliwości licytacji 2uch bogów każdy, można naprawdę wiele zdziałać w jednej turze.
Po kilku partiach 2osobowych, pierwsza partia wieloosobowa wydawała mi się z początku lekko upośledzona (licytujesz 1 boga, więc w jednej turze możesz zrobić 2 razy mniej). Oczywiście to uczucie szybko mija, bo dociera do Ciebie, że wieloosobowe Cyklady to już nieco inna gra, z inaczej rozłożonymi akcentami.
Teraz nie mam problemu z graczami, więc dawno juz we 2jkę w Cyklady nie grałem i jakoś specjalnie do tego nie tęsknię (po co we 2oje, skoro można w więcej osób), ale również mnie taka myśl nie odrzuca :).

Reasumując - wariant 2osobowy jest jak najbardziej grywalny i fajny, choć (co oczywiste) nie tak fajny jak wieloosobowy ani nie tak fajny jak gry stricte 2osobowe. Jednak dużo fajniejszy niż wielu innych gier o zakresie graczy 2 - 5/ 6.

Ogólnie, polecam :).

PS
Kobiety lubią w to grać, więc może nie będzie Ci trudno żony zagonić do planszy :).

PS2
Potwierdzam janka niezadowolenie z gry - mój egzemplarz odkupiłem właśnie od Niego, trochę w ciemno (po prostu strasznie mi się ta gra podobała wizualnie i klimatem) i był to jeden z lepszych moich zakupów 8)

pozdr,
farm
Ostatnio zmieniony 16 gru 2010, 01:11 przez farmer, łącznie zmieniany 1 raz.
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 644 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Cyklady na 2 osoby - czy to działa?

Post autor: pan_satyros »

Podpisuję się pod postem farm'a ;) Gra jest na 2 inna, co nie oznacza, że gorsza. Jak najbardziej warta uwagi nawet z myślą o rozgrywce przede wszystkim 2 osobowej.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Cyklady na 2 osoby - czy to działa?

Post autor: Dabi »

Mi się grało we 2 osoby fajnie.

Natomiast wiadomo, że im więcej tym jest radośniej :)
system walki jest skopany i przez to że walczyć się poprostu nie oplaca z racji efektu Rambo gra została sprzedana.
Z tą opinią się np. nie zgadzam.
I nie wiem jak można stwierdzić, że walka się nie opłaca. Bez ataku cieżko jest cokolwiek zrobić.


Generalnie bardzo polecam.

Co do grania na 2 osoby to troszkę jak z AoE III. Na 2 osoby też się fajnie gra ale inaczej. I na więcej graczy jest lepiej.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Cyklady na 2 osoby - czy to działa?

Post autor: asiok »

No i pooooszłoooo!!!! Leży w szafie i czeka na Wigilię i swoje miejsce pod choinką!

Dziękuję serdecznie wszystkim za porady.

Gra zafoliowana więc instrukcję już ściągam z Rebela i czytam, żeby można natychmiast po odpakowaniu zagrać.

P.S. Potwierdzam - jak się człowiek potarguje to Żyrafa jest tania ;) Wziąłem grę mimo że Główny Żyraf znając moje gusta odradzał... A do tego Caylus przy okazji wpadł (ale ciiii... to prezent ale nie dla mnie ;) )
adamatom
Posty: 96
Rejestracja: 26 sty 2010, 22:02

Re: Cyklady na 2 osoby - czy to działa?

Post autor: adamatom »

Gratuluje wyboru ;) W Cykladach niezmiernym plusem jest to, że zasady tłumaczy się bardzo szybko i są proste więc nie pozostaje nic tylko grać! Dobrej zabawy!
Grzegorz973
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2007, 20:47
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Cyclades

Post autor: Grzegorz973 »

Ktoś może o sobie powiedzieć, że znalazł już sposób na grę?
Tak sobie myślę, czy mechanizm uniemożliwiający eliminację gracza przypadkiem nie spycha rozgrywki w stronę pasywnego czekania na to, kto się pierwszy wychyli. Znaczy się, olewamy sobie na samym początku jedną z naszych wysp, siedzimy na tej która nam została, biorąc Apolla z jego czterema sztukami złota i rogiem obfitości, licytujemy Atenę, gdy ktoś nas uprzedzi do Apolla, by zebrać 3-ech filozofów. No i tak czekamy, czekamy, aż ktoś wybuduje metropolię/będzie miał wyspę z 3-ma budynkami, by zrobić mu wjazd przy pomocy pegaza i dokoptować 4-ego filozofa.
Jasne, że wiele zależy od mitologicznych stworów, które się pojawiły, ale taka "strategia" jakoś wydaje mi się bardziej efektywna od "klasycznych" podbojów i budowania sobie własnych metropolii.

Swoją drogą, to gra póki co jest wielkim hitem u nas w grupie - 100% pozytywnych opinii, zero smęcenia, każdy chce grać. :)
Awatar użytkownika
Odżi
Posty: 57
Rejestracja: 24 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Cyclades

Post autor: Odżi »

Hmm, ciekawe, wygrałem właśnie w ten sposób ładnych kilkanaście razy, co prawda przy dużym udziale szczęścia, ale fakt faktem że z wybitego do jednej wyspy cieniasa zbierającego rogi obfitości, w pewnym momencie 2-3 ruchy i gra wygrana, co nie ukrywam bardzo wkurzało współgraczy prowadzących mniej lub bardziej udane kampanie wojenne. Jakiś sposób to na pewno jest.
Grzegorz973
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2007, 20:47
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Cyclades

Post autor: Grzegorz973 »

Właśnie dlatego nie pisałem o "wygrywającej w 100% strategii" - bo wszystko zależy od stworów i kolejności w jakiej znajdą się bogowie, ale tak sobie myślę, czy po czwartej-piątej grze w jednej grupie, Cyklady nie pójdą w stronę wiecznego wyczekiwania na TEN WŁAŚCIWY układ stworów/bogów/budynków na wyspach konkurencji, który umożliwi odpalenie kombosa i zdobycie dwóch metropolii w jednym cyklu.
ODPOWIEDZ