Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: costi »

Jest troche tekstu na kartach, ale instrukcja PL (dolaczona w pudelku) zawiera tlumaczenie wszystkich.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: BloodyBaron »

makoleon pisze:Hmmm... sporo sprzecznych opinii o tej Cywilizacji.
to akurat standard w przypadku gier tego wydawnictwa :) Nie są to niestety produkty, które podchodzą wszystkim, choć wydawane są tak, że każdy bardzo chciałby te gry lubić: ociekają klimatem, super komponenty, ale niestety diabeł tkwi w szczegółach, a te niestety już nie każdemu przypadają do gustu - jak zresztą wynika z powyższych postów.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: clown »

że ROSJANIE to "przegięta" rasa
Człowiek się cały czas czegoś uczy :lol:
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: Geko »

clown pisze:
że ROSJANIE to "przegięta" rasa
Człowiek się cały czas czegoś uczy :lol:
Też nie wiedziałem, że to rasa :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
gocho
Posty: 173
Rejestracja: 10 wrz 2009, 14:19
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 3 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: gocho »

Syberia, specyficzne podejście władzy do obywateli trwające już sporo wieków ukształtowało ich w nową rasę (kolega chyba po prostu myśli nie rozwinął) :)
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: waffel »

Homo sovieticus.
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: Inermis »

Panowie, trudno jest określić balans nacji tylko po dwóch gra. Gry balansuje się po dzieściu partiach.
Na pewno nie da się na razie określić czy jakaś nacja jest przegięta, bo puki co każdy zgłasza te pretensje do różnych nacji ;)
Jeśli chodzi o efekt śniegowej kuli to niestety tu jest, tak samo jak w komputerowej cywilizacji. Ale mnie to jakoś szczególnie nie przeszkadza, trzeba umiejętnie używać wtedy umiejętności dyplomatycznych i spróbować wygrać wypływając zna czołówki niepostrzeżenie :) Wiem że zdarzają się np ludzie którzy w ogóle nie uznają dyplomacji i handlu z innymi graczami. Jeszcze gdyby wojny nie były obowiązkowe to mieliśmy wieloosobowego pasjansa, każdy rozwija swoje państewko w pokoju aż tu nagle wpadają hordy rosyjskiej konnicy i palą stolicę ;)
Zgodzę się co do Rosjan. Ich zaleta +2 młotki na miasto, jest neutralizowana w stolicy ponieważ mają mniej młotków na mapie. To ich boli na początku, np ze względu na to że amerykanie ze swoich mogą korzystać od razu. Inna sprawa że to narzuca Rosjanom rozwój technologiczny - zwiększenie prędkości ruchu i szybko 2 i 3 miasto.
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
makoleon
Posty: 181
Rejestracja: 22 kwie 2010, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: makoleon »

costi pisze:Jest troche tekstu na kartach, ale instrukcja PL (dolaczona w pudelku) zawiera tlumaczenie wszystkich.
Czyli jak? Znaczy się jest tłumaczenie każdej karty z osobna?
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: espresso »

makoleon pisze: Czyli jak? Znaczy się jest tłumaczenie każdej karty z osobna?
dokładnie tak, instrukcja w pudełku zawiera tłumaczenie wszystkich elementów.
Awatar użytkownika
adamns
Posty: 75
Rejestracja: 07 kwie 2009, 22:20
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontakt:

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: adamns »

espresso pisze:
makoleon pisze: Czyli jak? Znaczy się jest tłumaczenie każdej karty z osobna?
dokładnie tak, instrukcja w pudełku zawiera tłumaczenie wszystkich elementów.

Zastanawiam się gdzie kupiłeś tą cywilizację z tym pełnym tłumaczenie Łącznie kart ?!!
Kości zostały rzucone!

moja kolekcja
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: Ryslaw »

adamns pisze:
Zastanawiam się gdzie kupiłeś tą cywilizację z tym pełnym tłumaczenie Łącznie kart ?!!
Bard tak sprzedaje.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: espresso »

adamns pisze: Zastanawiam się gdzie kupiłeś tą cywilizację z tym pełnym tłumaczenie Łącznie kart ?!!
zamawiałam w planszomanii
Awatar użytkownika
adamns
Posty: 75
Rejestracja: 07 kwie 2009, 22:20
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontakt:

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: adamns »

Więc to była ostatnia gra jaką kupiłem z rebel.pl :/ szkoda bo miałem właśnie here i stand kupić, jakoś tak czuje się oszukany :(
Kości zostały rzucone!

moja kolekcja
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: DanCo »

Pisanie o tym, że Rebel Cię oszukał to lekka przesada.
Ani Rebel ani Planszomania nie piszą, że są przetłumaczone karty. Espresso kupowała w ciemno tak jak Ty chociaż Ty mogłeś ściągnąć instrukcję do Cywilizacji i domyśleć się, że karty nie są tłumaczone. Oboje oczywiście mogliście zapytać się @ czy takie tłumaczenie jest. Kwestia indywidualna.
I Rebel i Planszomania ma w swojej ofercie gry kompletnie tłumaczone jak i nie do końca np. brak tłumaczeń kart. Są też takie, które jeden sklep ma tłumaczone a inny nie.
Co zrobisz jak następnym razem Planszomania nie będzie miała kompletnego tłumaczenia? Nie czuj się oszukany przez Rebel i wybieraj najlepszy dla Ciebie sklep. Wszakże na rynku jest już kilka ciekawych.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6358
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: yosz »

Dokładnie - zresztą dostałeś dokładnie to co kupiłeś: wersję angielską z przetłumaczoną instrukcją na polski. W oryginalnej instrukcji nie ma spisu kart, tak więc spodziewanie się, że będą przetłumaczone karty jest trochę na wyrost
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
gordon_shumway
Posty: 174
Rejestracja: 02 kwie 2009, 10:07
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Has thanked: 29 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: gordon_shumway »

nie wiem, czy istnieją 2 wersje polskiej, tłumaczonej instrukcji, ale w mojej są wszystkie karty przetłumaczone (na samym końcu)... A też kupowałem w Planszomanii, w preorderze...
DJCrovley
Posty: 147
Rejestracja: 26 maja 2009, 00:26
Lokalizacja: Poland, Poznań

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: DJCrovley »

Choc z drugiej strony w bardzie jest to standardowa praktyka ze tlumaczenia kart sa w instrukcji. Taki maly plus dla barda :)
A odnosnie roznych instrukcji. Bard jest dystrybutorem FFG wiec pewnie wiekszosc kopii jest sprowadzona z barda (albo i wszystkie), byc moze rebel innymi kanalami sprowadzil albo wzial tansza opcje (o ile istnieje) bez przetlumaczonej instrukcji.
'..You the mothers who sent their sons from far away countries, wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. Having lost their lives on this land they have become our sons as well.'
—Atatürk 1934
Kolekcja
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: surmik »

Porównałem instrucje ze strony rebela jak i tą dodawaną do wersji Barda i rzeczywiście są różne. Widocznie Rebel sprowadza grę swoimi kanałami i tłumaczy swoimi siłami :)
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: costi »

Kupowalem gre w preorderze w game-troll.pl, instrukcje w postaci wielostronicowej kserowki mialem w srodku, na pudelku (na folii dokladnie) byla najlepjka "zawiera instrukcje PL" czy jakos tak.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: surmik »

To wersja z Barda, który tak właśnie przedaje gry w ofercie hurtowej :)
DJCrovley
Posty: 147
Rejestracja: 26 maja 2009, 00:26
Lokalizacja: Poland, Poznań

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: DJCrovley »

Powtorze sie: Oficjalnym dystrybutorem gier FFG na terenie polski jest Bard. Kupujac w bardziej dostaniesz bardowa instrukcje.
Rebel moze kupowac gry od Barda (choc nie musi) bez instrukcji i tlumaczyc we wlasnym zakresie. Co do pomniejszych sklepow to nigdy nie bedzie wiadomo skad akurat zakupili, za duzo ich jest. Wiec jak chcesz miec 100% ze instrukcja jest z Barda kupuj bezposrednio w Bardzie, inaczej nigdy nie wiesz. Jak chcesz taniej a karty sam umiesz sobie zalatwic tlumaczenie kupuj gdzie taniej... itd.
Potega sklepow internetowych, produkt tanszy ale czesto bez zawartosci dodatkowej: w tym wypadku tlumaczenia wszystkich kart.
To wersja z Barda, który tak właśnie przedaje gry w ofercie hurtowej :)
Nie prawda. Ja tez mam tansza przedsprzedazowa nie bezposrednio z barda a w instrukcji karty mam przetlumaczone. Widac w hurcie mozna kupic taka i taka wersje, placac odpowiednio za kazda
'..You the mothers who sent their sons from far away countries, wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. Having lost their lives on this land they have become our sons as well.'
—Atatürk 1934
Kolekcja
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: Inermis »

Panowie, to już jest dyskusja nie na temat.
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Awatar użytkownika
adamns
Posty: 75
Rejestracja: 07 kwie 2009, 22:20
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontakt:

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: adamns »

yosz pisze:Dokładnie - zresztą dostałeś dokładnie to co kupiłeś: wersję angielską z przetłumaczoną instrukcją na polski. W oryginalnej instrukcji nie ma spisu kart, tak więc spodziewanie się, że będą przetłumaczone karty jest trochę na wyrost


słuchaj nie spodziewałem się tłumaczenia, ale zapłaciłem za grę dość dużo myślałem, że we wszystkich sklepach są tłumaczenia takie same :/ gdybym wcześniej wiedział, że jest inaczej pewnie bym się wstrzymał z zakupem i kupił taniej z pełnym tłumaczeniem, nie miałem zamiaru nikogo krytykować ani obrażać , a mam odczucie , że zostałem oszukany bo nie dość, że zapłaciłem tyle ile zapłaciłem to nie mam pełnego tłumaczenia :( absolutnie nie mam do nikogo pretensji za swój wybór, na przyszłość postaram się zaufać też innym sklepom :) i tyle
Kości zostały rzucone!

moja kolekcja
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: pan_satyros »

Zazwyczaj wstrzymuję się z zabieraniem głosu w takich dyskusjach, lecz tu akurat sytuacja jest dość dwuznaczna.
Z jednej strony Rebel udostępnił instrukcję PL w pdf i można było do niej zajrzeć sprawdzając co i jak, z drugiej jednak na ich stronie Cywilizacja opatrzona jest taką oto informacją:
"Uwaga! W grze znajduje się niewielka liczba elementów z napisami w języku angielskim (np. niewielka liczba kart), jednak znajomość tego języka przez wszystkich graczy nie jest wymagana do gry - wszystkich niezbędnych informacji dostarcza polska instrukcja. "
Wszytko było by ok gdyby inne gry, w których jest taka sytuacja miały podobny opis, lecz już np Starcraft, do którego Rebel również dodaje instrukcję nie posiadająca tłumaczenia kart ma opis inny:
"Uwaga! W grze występuje duża liczba elementów z napisami w języku angielskim (np. karty, plansze, itp.). Wszyscy gracze powinni znać ten język lub posiadać tłumaczenie elementów gry. "

(swoją drogą, najlepiej ten off-top przenieść w odpowiednie miejsce.)
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: costi »

DJCrovley pisze:Nie prawda. Ja tez mam tansza przedsprzedazowa nie bezposrednio z barda a w instrukcji karty mam przetlumaczone. Widac w hurcie mozna kupic taka i taka wersje, placac odpowiednio za kazda
Ja tez mam przetlumaczone, a oferta game-trolla byla chyba najtansza w Polsce ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
ODPOWIEDZ