Earth Reborn

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Earth Reborn

Post autor: Dabi »

Czy któryś z kolegów mógłby spróbować chociaż troszeczkę porównać ER z Tannhauserem???
Fajne byłoby takie porównanie.
Chociaż po samej lekturze instrukcji to Earth Reborn w porównaniu z Tannhauserem jest to jak niebo a ziemia. :)
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Earth Reborn

Post autor: RasTafari »

jarooth666 pisze:Czy któryś z kolegów mógłby spróbować chociaż troszeczkę porównać ER z Tannhauserem???
ha, a może ktoś by się pokusił o porównanie ER ze Space Hulkiem?
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Earth Reborn

Post autor: Ryslaw »

Ze Space Hulkiem to mogę porównać. Przede wszystkim ER jest grą znacznie bardziej rozbudowaną. O ile SH koncentruje się głównie na walce, o tyle w ER jest mnóstwo innych elementów - mamy poszukiwania przedmiotów, interakcję z elementami otoczenia (i to mocno rozbudowaną), możliwość łapania i przesłuchiwania/torturowania przeciwników, akcje zespołowe, niszczenie otoczenia, świetny system przerywania akcji i przejmowania inicjatywy i wiele wiele więcej.

Bardzo lubię SH (mam nawet 2 różne wydania), ale ER to zupełnie inna klasa. Odnosząc do gier euro powiedziałbym, że SH to Filary Ziemi, a ER to Caylus :)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Earth Reborn

Post autor: yosz »

Nie namówicie mnie na tę grę :evil: będę twardy.... a jakbym przyjechał do Brzegu to pokażesz Rysław?
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Earth Reborn

Post autor: Ryslaw »

Jasne, że pokażę :)
Awatar użytkownika
jarooth666
Posty: 49
Rejestracja: 03 kwie 2008, 20:51
Lokalizacja: Świebodzin

Re: Earth Reborn

Post autor: jarooth666 »

Dżizus , nigdy nie nazbieram na steel wolves :( jutro zamawiam ER...
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Earth Reborn

Post autor: ajfel »

Myślę, że porównując do SpaceHulka można wskazać istotne podobieństwa.
Oczywiście nie kwestionuję tego, o czym napisał Ryslaw, ER to gra o wiele bardziej złożona. Ilość reguł co najmniej taka jak SpaceHulk z wszystkimi oficjalnymi rozszerzeniami (jeśli mnie pamięć nie myli to autor ER w swojej prezentacji nawet takiego porównania użył).

Cechy łączące obie gry to niewątpliwie długi setup i dynamika rozgrywki. W obu przypadkach rozegranie pojedynczej misji przebiega bardzo sprawnie i w rozsądnym czasie (no chyba że z późniejszymi misjami ER jest inaczej, nie testowałem ich jeszcze).

Wspomniany przez Ryslawa, świetny system przerywania akcji w turze przeciwnika to akurat mechanizm, który błyskawicznie przypomniał mi to, co znamy w SpaceHulku (możliwość reakcji marines w turze genokradów, gdy ci robią coś w naszym polu widzenia, tak jak w ER wymaga to posiadania CommandPoints). ER ten fajny pomysł rozwija i daje więcej możliwości (kosztem większej komplikacji reguł).
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Earth Reborn

Post autor: RasTafari »

Ryslaw pisze:Odnosząc do gier euro powiedziałbym, że SH to Filary Ziemi, a ER to Caylus :)
no to mi teraz poczochrało jąderka :mrgreen:

Dla mnie SH to kwintesencja dobrej zabawy, przy żadnym innym plastyku nie mam tyle funu jak przy SH, mam nadzieję że ER będzie równie miodne :D
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Earth Reborn

Post autor: Ryslaw »

Jeszcze jedna uwaga - zarówno SH jak i Claustophobia to systemy, w których bohaterowie nie są dokładnie opisani i zmagają się z ciągłymi hordami wrogów (genokrady/troglodyci). W ER masz dokładnie opisanych wszystkich występujących w grze członków obu frakcji, którzy dodatkowo posiadają odmienne zdolności i cechy.

Bardzo mi to przypomina moją ukochaną grę komputerową z dawnych lat, czyli Laser Squad.

Można też na pewno mówić o podobieństwach do Necromundy i Mordheima.

Podsumowując - warto się zainteresować.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Earth Reborn

Post autor: janekbossko »

Mnie ta gra przypomina system skirmishowyi zastanawia mnie jak bedzie wygladala sprawa dodatkow. W samej instrukcji pisza ze ER to core set. Teraz pytanie jak czesto i za ile beda wychodzic dodatki...
Oby ich ceny nie byly porownywalne z podstawka.
Z innej bajki..boje sie ze skomplikowanie zasad bedzie sprawialo ze o ile nie grasz regularnie to za kazdym razem bedzie trzeba tlumaczyc zasady od poczatku a tych malo nie jest.
Same podstawy nie sa trudne a lopatologiczba instrukcja ulatwia ich zrozumienie ale objetosciowo przeraza. Porownywal ktos ang i pol zasady?
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Earth Reborn

Post autor: TuReK »

W pudle jest tyle elementów, myślę że podstawka starczy na długo.
Autor się podobno wypowiadał, że nie będzie spamowania dodatkami.
Z pustego i Saruman nie naleje
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Earth Reborn

Post autor: Muttah »

Gra zawiera generator scenariuszy, tak więc główny problem żywotności odpada (jeśli ktoś nie umie / nie chce zrobić swoich).

Z drugiej strony, co to za wielki problem siąść i czytnąć sobie skrót zasad przed grą? Do każdej większej produkcji jest albo rules summary albo flowchart na BGG, to pewnie będzie i w tym przypadku. A jeśli nawet nie, to przekartkowanie tych choćby 40 stron nie zajmuje przecież zwykle zbyt długo - jak się już raz zrozumiało o co biega, to wypełnia się tylko ew. "białe plamy" i można jechać. A najlepiej to w ogóle grać regularnie, tyle że przy tej ilości gier łatwiej powiedzieć niż zrobić :roll:
Awatar użytkownika
jarooth666
Posty: 49
Rejestracja: 03 kwie 2008, 20:51
Lokalizacja: Świebodzin

Re: Earth Reborn

Post autor: jarooth666 »

Jest!!!, dopadłem w swoje łapska mój egzemplarz i... Pierwsze wrażenia mega pozytywne wykonanie bajer, wieje mi tu starym poczciwym "Fallout tactics" z kompa ,ekstra sprawa. Mam nadzieje że dalszy wgląd w grę bedzie równie pozytywnie emocjonujący. Może ktoś już jakiś AAR zrobił???
Pozdro
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Earth Reborn

Post autor: Muttah »

zerknij kilka postów wyżej, był zdaje się link do całkiem wyczerpującego AAR'a z BGG (tyle że po angielsku). Z kolei ja już zamówiłem i spodziewam się kuriera jutro... Od rana będzie overwatch z okna, byle tylko się coś nie zacięło (w UPSie :wink: ), no ale zachowam sobie kilka command pointów na ponaglające telefony do centrali :twisted:

EDIT: oczywiście "kochany" UPS ma już paczkę w Katowicach dziś od godziny 6 rano, ale nie potrafi doręczyć bo dla nich to za dużo dowieźć coś 10 minut samochodem. Tak więc być może będę miał do wtorku... A chciałem sobie przez weekend zagrać, co za żenada... Czyli jak zwykle command pointy pójdą na opier kuriera :evil:
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Earth Reborn

Post autor: Matio.K »

Video-recenzja : http://www.youtube.com/watch?v=_zcVXdGTFGE
Swoją drogą polubiłem jegomościa - zaraz obok T. Vasela :wink:
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Earth Reborn

Post autor: yosz »

Taa..Jeremy jest niesamowity. Gadałem trochę z nim ile poświęca czasu na zrobienie jednego filmu. Kilkanaście godzin na zmontowanie, kilka godzin pracy komputera na wygenerowanie - masakra. Pomyśleć że ja sie wkurzam jak edytuję dłużej niż pół godziny :P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
ananas
Posty: 126
Rejestracja: 03 sty 2010, 19:38
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Been thanked: 4 times

Re: Earth Reborn

Post autor: ananas »

Bardzo dobra prezentacja. Tak sobie teraz pomyślałem, że oglądam cały czas podobne filmy o grach. Pokazanie co w grze, jakie zasady i ewentualnie komentarze. A nagrywał już ktoś samą rozgrywkę? :D
Piękniej wygląda żołnierz poległy w bitwie niż wolny w ucieczce.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Earth Reborn

Post autor: TuReK »

Uwaga, właśnie wychwalam jakość obsługi klienta wydawcy ER:

Zauważyłem, że dostałem duplikat jednej wypraski z żetonami a za to innej brakowało.
W sobotę po południu napisałem bezpośrednio do nich maila w tej sprawie. Za 15 minut dostałem odpowiedź, żeby podać swoje dane do wysyłki, a dzisiaj kurier przywiózł brakującą wypraskę
:mrgreen: :mrgreen:

Więc jak komuś czegoś brakuje itp, to tutaj jest kontakt:
http://forum.earthreborn.ludically.com/ ... f=17&t=177
Z pustego i Saruman nie naleje
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Earth Reborn

Post autor: Muttah »

mój egzemplarz był z kolei kompletny, ale w paru miejscach żetony były niedocięte i musiałem się trochę pobawić. Dodatkowo dwie figurki chciałbym delikatnie naprostować - czy na taki rodzaj plastiku działa "hot water trick"?

Natomiast co do samej gry, to miałem już okazję zagrać pierwszy scenariusz i poczytać trochę zasad - początkowo wydają się dość pogmatwane, ale jako że kolejne "moduły" zbudowane są w oparciu o te same prawidła (jak np. dopakowywanie rozkazów większą ilością punktów), to po przyswojeniu sobie pierwszych segmentów dalej idzie już gładko. Ogółem bardzo fajny i ciekawy system, od razu widać że "pełna" gra to będzie po prostu wypas jeśli chodzi o ilość możliwych akcji i sposobów ukończenia każdej misji. W następny weekend spróbuję zagrać na 4, zobaczymy jak gra się prezentuje od tej strony. Tak czy inaczej na razie wrażenia max pozytywne, a pan Boelinger to jakiś evil mastermind 8)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Earth Reborn

Post autor: BloodyBaron »

yosz pisze:Taa..Jeremy jest niesamowity. Gadałem trochę z nim ile poświęca czasu na zrobienie jednego filmu. Kilkanaście godzin na zmontowanie, kilka godzin pracy komputera na wygenerowanie - masakra. Pomyśleć że ja sie wkurzam jak edytuję dłużej niż pół godziny :P
niesamowity, to mało powiedziane - gość jest fenomenalny, jego recenzje są zawsze bardzo wyważone i plastycznie pokazują prezentowane gry - wolę go dużo bardziej od zmanierowanego już nieco Vasela. Nie ma może tego luzu i łatwości narracji,co np. Scott N., ale nadrabia perfekcją w przygotowywaniu swoich filmów od strony scenariusza, treści, a potem montażu i jakości nagrania. Jeśli wybierać gry do kupna, to na pewno poleciłbym filmy Jeremy'ego dużo bardziej niż któregokolwiek z innych autorów, których znam z bgg (przyznaję - nie oglądam wszystkich i wszystkiego jak leci, więc może kogoś krzywdzę). Lubię też oglądać Lance'a Undead Vikinga, ale jego filmy są raczej pogadanką niż taką czystą recenzją, bardzo osobiste zazwyczaj.

żeby nie było offtopa - sama gra zupełnie nie dla mnie, ze względu na argumenty, które podaje Jeremy w disclaimerze: trzeba mieć czas i ludzi mających czas, i chęć, by go zainwestować w uczenie się tego systemu. Nie dla niedzielnych - jak ja (choć z musu) - graczy.
_________
Moje gry
Patrik
Posty: 135
Rejestracja: 15 lis 2009, 19:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Earth Reborn

Post autor: Patrik »

Ktoś już przebrną przez tutorial 8 scenariuszy? Pytam ponieważ jestem ciekaw jak gra się prezentuje z pełnymi zasadami, jak by ktoś mógł napisać pare zdań było by super :)
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Earth Reborn

Post autor: Muttah »

Ja na razie jestem przy trzecim, ale w tym tygodniu coś pewnie zawalczę... Natomiast na pełnych zasadach będzie się już grało (chyba) głównie na podstawie S.A.G.S., tak więc całość i tak jeszcze dodatkowo się zmieni w stosunku do któregokolwiek gotowego scenariusza. Tak czy inaczej na BGG lub oficjalnym forum ER już coś chyba było na ten temat, tak więc może zerknij tam.
Awatar użytkownika
xBronsonx
Posty: 100
Rejestracja: 10 lip 2010, 20:53
Lokalizacja: Połaniec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Earth Reborn

Post autor: xBronsonx »

Mógłby ktoś napisać jak się mają wielkościowo te figurki np. względem modeli do WH40k z Games Workshop?
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Earth Reborn

Post autor: Muttah »

Nie mam w tej chwili gry pod ręką, ale wydaje mi się że skala jest zbliżona (jeśli nawet nie ta sama).
Patrik
Posty: 135
Rejestracja: 15 lis 2009, 19:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Earth Reborn

Post autor: Patrik »

Mam pytanie. Czy gdy jest walka wręcz postać broniąca się dostaje bonus z broni? Bo w instrukcji jakoś to nie jest jasno napisane :)
ODPOWIEDZ