K2 (Adam Kałuża)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: K2

Post autor: mbork »

Nie wiem jak Wy, ale ja od pewnego czasu obserwuję triumfalny pochód K2 w rankingu BGG. Od dzisiaj (może wczoraj) jest w pierwszej czterysetce (z 410 ocenami), a także na 57 miejscu wśród "Thematic games".

Folko - gratulacje! Jestem zresztą przekonany, że na tym miejscu się nie skończy.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: K2

Post autor: Edwardo »

A dziś już 396 miejsce! Ja też obserwuję jak K2 pnie się do góry (na szczyt :) ) i gorąco kibicuję folkowi i jego grze. Jestem zafascynowany tą pozycją, dostarcza sporo emocji i ma klimat!! Folko, gratuluję!!!
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Dziękuję wszystkim... ja oczywiście też obserwuję i cieszę się z każdego kolejnego miejsca :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: Nataniel »

http://www.rebel.pl/product.php/1,302/19374/K2.html - znalazło się kilka sztuk K2 w czasie remanentu :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: K2

Post autor: mbork »

folko pisze:Dziękuję wszystkim... ja oczywiście też obserwuję i cieszę się z każdego kolejnego miejsca :)
Dodam, że swoją ocenę wystawię dopiero, jak kupię, czyli pewnie za parę miesięcy - no i pewnie też poprawię statystyki. :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: Veridiana »

W Sylwestrową noc na stole zagościło tylko K2 i - o dziwo - spodobało się! mówię "o dziwo", bo przeciwnik dotychczas nie dawał się przekonać do żadnych planszówek i wszelkie dotychczasowe propozycje były odprawiane z kwitkiem. tak więc K2 przełamało - nomen omen - lody :D
Awatar użytkownika
to tylko ja
Posty: 179
Rejestracja: 07 gru 2008, 19:51
Lokalizacja: Suwałki

Re: K2

Post autor: to tylko ja »

U mnie też K2 świeciło triumfy na sylwestra :) Dzięki niej poznałem koleżankę która też lubi planszówki jak się okazało. Może będzie z tego coś więcej? :P Dzięki panie Adamie ;)
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: K2

Post autor: Edwardo »

Nie będę oryginalny jak widzę... u mnie też k2 na stole w Sylwestra :) Skończyłem z żoną rozgrywkę o 23.55 :) Dodatkowo dziś, czyli już 1 stycznia znów k2, tym razem w czteroosobowym składzie. Dopiero teraz poznałem co to blokowanie i niestety śmierć himalaisty... Wszystkim współgraczom bylo przykro jak mój koleś padł do stóp k2... Piękna gra!
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Pierwsza wersja FAQ - http://adam.wcsw.net/wordpress/wp-conte ... K2_FAQ.pdf
Dziękuję wszystkim za pytania i za pomoc w spisaniu powyższego.
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: K2

Post autor: xawerka »

Dołączam do chwalących K2, mimo, iż na 9 rozgrywek tylko 8 przegrałam :lol: to i tak ciągle mało. Genialna gra - to mało powiedziane, no i nasza rodzima to już w ogóle miodzio.

I mam malutkie pytania, chociaż bardziej potrzebne upewnienie się w poprawności rozgrywki:

1) jeżeli z kafla pogody wynika, ze wejscie na kolejne pole/a jest droższe o jeden to i czy koszt postawienia tam namiotu też jest o ten jeden ruch droższy? (graliśmy, że tak).

2) czy w przypadku użycia karty ratunku aklimatyzacja tego himalaisty spada do "1" czy pozostaje na dotychczasowym poziomie? (obniżaliśmy mu do 1).
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: K2

Post autor: BartP »

1. Tak. Piszą o tym dokładnie w linku z posta wyżej.
2. Sorki, ale nie rozumiem pytania. "Dotychczasowy poziom" to nie przypadkiem 0? Ale pewnie i tak bym nie wiedział, bo nie gram z kartą ratunku hehe.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: K2

Post autor: mbork »

BartP pisze:Wysłany: Pon, 03 Sty 2011, 06:21
BartP pisze:nie gram z kartą ratunku hehe.
Kurczę, prawdziwy himalaista! :D
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

xawerka pisze: 2) czy w przypadku użycia karty ratunku aklimatyzacja tego himalaisty spada do "1" czy pozostaje na dotychczasowym poziomie? (obniżaliśmy mu do 1).
Karta ratunku używana jest gdy himalaista ma umrzeć. W związku z tym pozostawiamy go przy życiu i zostawiamy mu 1PA.
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: K2

Post autor: Platan »

K2 tak mnie zaintrygowało, że postanowiłem pokombinować nad wersją pionową dla dwóch graczy. Pewnie to jeszcze sporo czasu potrwa (kto ma parkę małych dzieci to wie o co chodzi).
004.JPG
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 325
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 19 times

Re: K2

Post autor: cboot »

folko pisze:Pierwsza wersja FAQ - http://adam.wcsw.net/wordpress/wp-conte ... K2_FAQ.pdf
Dziękuję wszystkim za pytania i za pomoc w spisaniu powyższego.
"Nie wolno używać namiotów innych himalaistów" - chyba takie sformułowanie wprowadza w błąd, bo wcześniej jest mowa o himalaistach jako o pionkach (a więc jeden gracz ma dwóch himalaistów, którzy przecież mogą korzystać ze swoich namiotów). Zapewne zręczniej byłoby: "Nie wolno używać namiotów innych graczy".
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: K2

Post autor: Van »

Platan pisze:K2 tak mnie zaintrygowało, że postanowiłem pokombinować nad wersją pionową dla dwóch graczy. Pewnie to jeszcze sporo czasu potrwa (kto ma parkę małych dzieci to wie o co chodzi).
004.JPG
Ale jak oni się wyprzedzają? Magnesem ich! ;)
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Platan pisze:K2 tak mnie zaintrygowało, że postanowiłem pokombinować nad wersją pionową dla dwóch graczy. Pewnie to jeszcze sporo czasu potrwa (kto ma parkę małych dzieci to wie o co chodzi).
004.JPG
Super, skąd masz takie figurki??
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: K2

Post autor: Platan »

Figurki to himalaiści z gry Conquer Everest.
Jak nimi gram to K2 jest dla mnie bardziej klimatyczne. Mówię o grze solo lub w dwie osoby ze względu na ograniczoną liczbę figurek i kolorów.
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: K2

Post autor: vegathedog »

Haa, dorwałem jeszcze ostatni egzemplarz K2 dzisiaj w Empiku w Wola Parku.
Nie planowałem zakupu, bo nigdzie już nie ma, a tu taka niespodzianka.:):)
K2 stał i gapił się przez okno i nikt go nie chciał, to wziąłem i przygarnąłem.:)
Cena jak wszędzie 99zł.Fart.Gra wygląda bardzo ładnie i dla mnie kafelki pogody są ok,
choć pewnie pionowe oznaczenie wysokości byłoby czytelniejsze niż półokrągłe.
Nie uznałbym tego jednak za jakąś dużą wadę gry.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: K2

Post autor: Andy »

vegathedog pisze:pewnie pionowe oznaczenie wysokości byłoby czytelniejsze niż półokrągłe.
Półokrągłe jest super, byle tylko było czerwone!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
knidyjczyk
Posty: 148
Rejestracja: 06 paź 2006, 12:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: K2

Post autor: knidyjczyk »

Drugie wydanie K2 już się zbliża, tymczasem W 7 numerze Spielboxa z 2010 roku recenzja gry!

Autorem recenzji jest Matthias Hardel i tak samo jak inni oceniający wystawił ocenę 8/10.
w uzasadnieniu:

"One point of my rating is owed to the fact, that K2 is the opposite of the currently dominant epic game, which needs three or more hours to play out.
With deliberately simple materials, Adam Kałuża has succeeded in creating an atmospheric, coherent ambience and in coupling it with considerable depth of play.
The whole thing is not just inherently simple to understand and clearly structured, but also extremely exciting right through to the - sometimes bitter - end.

The relationship between enjoyment and effort in K2 is simply excellent."

A zatem gratulacje, Adamie :)
pracuję w rebel.pl - gg: 697779
Awatar użytkownika
pebro
Posty: 97
Rejestracja: 05 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 2 times

Re: K2

Post autor: pebro »

Aby w pudełku jako tako wyglądało i nie trzeba poświęcać długich minut na przygotowanie do gry poprawiłem nieco wydawcę:
Obrazek
Obrazek
Oczywiście obrót w pion może spowodować wymieszanie (plansza jest znacznie mniejsza niż pudełko), ale przy poziomym ułożeniu pudełka jest OK.
Stary kalendarz oraz kilkanaście minut roboty. Jeśli jest ktoś zainteresowany mogę podać wymiary przegródek.
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: K2

Post autor: muker »

pebro pisze:Jeśli jest ktoś zainteresowany mogę podać wymiary przegródek.
jestem :)
Awatar użytkownika
pebro
Posty: 97
Rejestracja: 05 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 2 times

Re: K2

Post autor: pebro »

muker pisze:
jestem :)[/quote]
Wrzuciłem na BGG zdjęcie z wymiarami:
http://boardgamegeek.com/image/903383/k2
Jak powycinać i posklejać to już sam wymyśl, bo nie pamiętam :)
Powodzenia!
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1351
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: K2

Post autor: nahar »

K2 to dla mnie objawienie roku 2010.
Jednak mam pewne wątpliwości odnośnie gry w 4 osoby.

Zwykle w połowie wyprawy pod szczytem robi się BARDZO tłoczno. Właściwie bez naprawdę dużego szczęścia zarówno w kartach (choć tu można sobie dopomóc trzymając na ręce co bardziej potrzebne aklimatyzacje i poręczówki) i w kolejności ruchu nie bardzo jest możliwość jakiegoś manewru.

Dziś nikt nie zginął (co dla mnie jest osobiście dużym osiągnięciem) ale też kompletnie zaklinowaliśmy się wszystkimi 8 wspinaczami pod szczytem (plansza łatwa, pogoda lato). Trzech graczy wprowadziło po jednym na zawodniku na szczyt i jednym na "6", a jeden obu na "7".
I do końca gry siedzieliśmy w namiotach na granicy 8000 npm czekając aż ktoś zwolni pole żeby wejść odrobinę wyżej.

W sumie grałem tylko 2 razy w 4 osoby (zwykle gramy w 3, czasem w 2), ale w obu partiach (łatwa plansza, letnia pogoda), pod szczytem był zator. Niezależnie od obranej taktyki, nawet jak ktoś jednym wspinaczem został wyraźnie z tyłu to doganiał resztę bo ta reszta czekała w "kolejce" na szczyt (lub choć pole "7"). Zdarzył się też, że mój wspinacz zginął bo nie był wstanie zejść ze szczytu - 4 z 5 pól poniżej były zablokowane.

Wydaje mi się, że czerwony ludzik "opcja" dla 5 graczy mógłby pomóc.

Nie wiem czy też macie podobne wrażenie, może my coś knocimy? :(
Ostatnio zmieniony 23 sty 2011, 23:29 przez nahar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ