Dobra gra dla jednej osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Dobra gra dla jednej osoby

Post autor: mckil »

STARSCREAM pisze:Agricola to musi być dziwna gra - raz czytam, że jest wybitna i ma wspaniały tryb solo a za chwilę, że nie jest niczym nadzwyczajnym.
To, to na pewno! Sam napalałem się na tę grę po zachwalaniach choćby Bazika, a tu jak to moja żona określiła "takie tam kupowanie, budowanie i inne pierdoły". Sam określam tę grę jako "lelum-polelum" :lol: i chyba trzeba wstąpić do "ruchu oporu" :wink:
Ale chyba to lekki off-top :mrgreen:
Dagmara
Posty: 132
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:46
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dobra gra dla jednej osoby

Post autor: Dagmara »

STARSCREAM pisze:Agricola to musi być dziwna gra - raz czytam, że jest wybitna i ma wspaniały tryb solo a za chwilę, że nie jest niczym nadzwyczajnym.
Mam wrażenie, że w moim przypadku pomogło "szczęście początkującego". Grałam kilka partii w różnym zestawie graczy (w tym również solo) - wszystkie wygrane ;) Tak czy inaczej ta gra coś w sobie ma: nie interesowała mnie zupełnie do czasu pierwszej rozgrywki. A teraz jestem zachwycona ale zupełnie nie wiem, czym... Wiem tylko, że gra sprawia mi dużo frajdy.

Pozdrawiam,
Dagmara

PS. Mam nadzieję, że to zauroczenie mi minie zanim ją kupię ;)
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Dobra gra dla jednej osoby

Post autor: Ouragan »

Chcesz wcielić się w Osama bin Ladena... a może wolisz bronić Coca-Coli i wolności przed brodaczami...

http://boardgamegeek.com/boardgame/6222 ... error-2001

Gra przewiduje wariant dla 1 osoby.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Dobra gra dla jednej osoby

Post autor: farmer »

Lucf pisze:
Ja grałem. I mogę Cię zapewnić, że siedzenie samemu nad dobrą planszówką jednosoosobową jest nieporównywalnie bardziej ciekawe niż gapienie się w monitor. Poza tym jest oczywistą oczywistością, że gry komputerowe to nic szczególnego, bo są po prostu głupie.
Raczej andy tutaj dworował sobie ze STARSCREAMA, kpił, i ironizował, parafrazując jego zdanie :D
Tak więc STARSCREAM - proponuję Ci obejrzeć te wideo:
http://www.youtube.com/user/thedicetowe ... zPUl9jYMMM
Sporo gier ktore recenzuje Marco Arnaudo jest to SOLITARE - on i w sumie to są prawdziwe gry 1 osobowe - pojektowane tylko w tym celu, a nie WARIANTY 1osobowe. Niestety nie grałem w te gry co marco recenzuje , ale wystarczy posłuchać co mowi ntemat tych gier żeby się skusić na rozgrywkę.
Szczególnie ten MONT EVEREST cholernie mnie ciekawi, no i jeszcze nawet plansza trochę podobna do K2.
Biedny Andy :(.
Dla potrzeb tego tematu, podzielcie sobie ogół gier planszowych, na:
- "zwykłe" wieloosobowe gry planszowe,
- wieloosobowe gry planszowe z wariantem solo (mniej lub bardziej udanym, ale generalnie gorszym, niż wariant "zwykły", wieloosobowy)
- gry jednoosobowe, BEZ wariantu wieloosobowego - zaprojektowane stricte do rozgrywki w pojedynkę.

Poza Andym i Lucfem, najwyraźniej nikt w tym temacie nie ma pojęcia o istnieniu tej trzeciej grupy.
Opierając się zaś na dość nudnych (subiektywna opinia) wariantach solo do gier wieloosobowych (optymalizacyjna Agricola czy K2, "głupie" AI w R4tG, kooperacja samemu ze sobą przeciw grze), jakie większość z Was zna, Wasza podstawowa rada zaczyna się od odradzania grania w pojedynkę w ogóle, bo to przecież nudne jest.
Niech dotrze do Was, że istnieją gry przeznaczone dla jednego gracza. Więcej nawet, są zaprojektowane tak, że nie ma się poczucia "głupiego" AI czy wyprania z jakichkolwiek emocji. Te gry są czymś zgoła innym, niż warianty jednoosobowe gier wieloosobowych (zazwyczaj dodane na dokładkę).

@piotrekbier
Sam też niejednokrotnie gram w planszówki solo.
Nie wiem, jakiego typu gry preferujesz, więc nie wiem dokładnie, co mogę polecić.

Najprościej jest oczywiście, jeśli lubisz gry wojenne - jest masa gier o tematyce militarnej, stricte wojennych, czy polegających na zarządzaniu zasobami w realiach wojennych (choćby kierowanie załogą bombowca podczas kampnii w II Wojnie, czy flotą okrętów podwodnych w wojnie na Atlantyku).
Ponadto, przy niewielkiej dozie schizofrenii :P, prawie każdą grę wojenną 2osobową, można rozegrać samemu, co (o dziwo) też potrafi dać masę frajdy - ale to zrozumie jedynie wargammer. Jeśli preferujesz gry euro, zwykłe gry wojenne od razu odpuść. Wojenne gry jednoosobowe jednak polecam spróbować - w wielu przypadkach nie mają wiele wspólnego z wojnąpotocznie rozumianą, czyli kierowaniem oddziałami, walką. Często są to rozbudowane managery, w których miast drużyną piłkarską czy lunaparkiem, kierujesz jakąś formacją/ krajem/ armią/ maszyną w realiach wojennych.

Drugie, co do kolejnośc, łatwe rozwiązanie, to gry przygodowe.
Poczynając od gier paragrafowych:
kultowy Dreszcz do spróbowania online, na próbę (http://gra_dreszcz.republika.pl/1.html)
oraz setki mniej lub bardziej udanych gier, zapewniających masę fajnej rozgrywki solo,
po planszowe gry przygodowe oparte na kooperacji czy graniu przeciw grze:
- Runebound ze szlakiem zagłady (na 1 osobę ładnie się sprawdza)
- WoW the Board Game (jest fanowski, bardzo udany kooperacyjny wariant solo)
- Descent Quest (Descentowa wersja kultowego Warhammer Quest - od 1 do 4ech graczy eksploruje podziemia zarządzane przez naprawdę sprytne i wymagające AI)

No i trzecia grupa, to gry zwykłe i euro
Tu raczej ciężko o gry stricte jednoosobowe, raczej trzeba się oprzeć na wariantach solo gier wieloosobowych (to ta grupa, jaką Ci do tej pory radzono). Jakość SOLO-rozgrywki jest tu najsłabsza (z uwagi na fakt, że taki tryb gry jest tu dołożony na siłę, a nie od początku wbudowany w mechanikę) aczkolwiek i ona potrafi dać frajdę.
Ze sprawdzonych i w miarę pozytywnie przeze mnie rekomendowanych, w kolejności:
- Cywilizacja: Poprzez Wieki
- Le Havre, Agricola, K2 - optymalizacyjne (jak dla mnie, znośne maks na kilka razy - brak emocji od początku, potem nuda aż się wylewa),
- Pandemic, Ghost Stories, Arkham Horror - niby niewielka różnica w stosunku do wersji wieloosobowych, ale jednak brak jets tego czegoś. Od czasu do casu można jednak zagrać.
- ostatnio testuje własny wariant solo do Warhammer: Inwazja. Jeszcze nad nim pracuję, ale już udało się osiągnąć zadowalający poziom "fajności" (oczywiście do gry z żywym przeciwnikiem Mu brakuje i brakować zawsze będzie)


PS
Słyszałem kiedyś, że niektórzy grają w gry komputerowe solo :O. Wyobrażacie sobie? Jak do takiej Tibii, czy WoW online, czy innego Quake III Arena można zasiąć w pojedynkę, bez innych graczy ;O. To co się właściwie robi? Łazi samemu po świecie i ogląda widoczki? :P Czy cała fajność zasadza się na tym, że poprawia się swoje własne wyniki (zdobądź 80 level w WoW w mniej czasu niż ostatnio?). Śmiechu warte!
Odradzam wszystkim w ogóle próbowanie zasiadasnia przed komputer do gry solo, toż to musi być niemiłosiernie nudne i wyprane z emocji :O

PS2
Oj,
chyba zapomniałem o tysiącach gier, które były od początku projektowane do gry solo :oops:
Kurczę, coś mi się nawet kołacze, że w kilkanaście komputerowych gier solo grałem i świetnie się przy nich bawiłem :O. Więcej nawet - zupełnie sobie nie wyobrażam, aby grać w nie z kimś :O. No, to tak, jakby one od początku były zaprojektowane tylko dla mnie jednego...
Czy to w ogóle możliwe? Cóż za dziwy? :O
:lol: 8)

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Dobra gra dla jednej osoby

Post autor: Arkadiusz »

Przyznasz jednak, że mechanizmy sterujące sztuczną inteligencją są w przypadku gier komputerowych "nieco" bardziej złożone niż : "wylosuj żeton z kubeczka i zobacz co się stało". :lol:

Przekonanie bardziej doświadczonych planszówkowiczów o tym, że są w posiadaniu jedynej słusznej prawdy jest troszkę niezdrowe moim zdaniem. Zabijcie mnie, że widzę pewne rzeczy inaczej. Nie wiadomo jaką osobą jest Piotr, może zaciekawią go gry solo a może spróbuje raz i stwierdzi, że to nie dla niego, że granie w ten sposób zabija największy fun płynący z gier planszowych. Uważam, że warto by wysłuchał obu wersji a decyzja i ocena i tak będzie należała do niego.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Dobra gra dla jednej osoby

Post autor: farmer »

Oczywiście, że AI planszowa jest prostsza od komputerowej - co jednak nie oznacza, że gorsza.
Obie AI muszą sprostać zupełnie innym wyzwaniom. Wobec AI w planszówkach, mamy dużo mniejsze wymagania, nie muszą one bowiem zarządzać aż taką masą danych i mechanizmów - jako że, gry planszowe są ich pozbawione (w odniesieniu do masy zależności i danych w kompetrówkach).
Mimo wszystko, gry komputerowe są zgoła inne od planszowych - inny poziom szczegółowości i skomplikowania.
Nie wyobrażam sobie, przykładowo, implementacji Baldurs Gate na planszy, z całą jej głębią, czy też dosłownego przeniesienia AI oraz zasad gry, z takiego StarCrafta na planszę. Albo z WoWa Online, swoją drogą.
Do tych dwuch ostatnich gier, wersje planszowe (zresztą bardzo udane) powstały - i gołym okiem widać, że diametralnie różnią się naciskiem na szczegóły a nawet charakterem rozgrywki.
Łatwo można dostrzec, że AI w planszówce nie musi zarządzać taką masą szczegółów, zależności, możliwych akcji i reakcji, symulowania świata gry itd. To nie tem sam rodzaj rozrywki, choć faktycznie podobny.

Dodatkowo, nawet biorąc pod uwagę powyższe, gry można podzielić na prostsze i bardziej skomplikowane i rozbudowane.
Nie tylko Baldurs Gate potrafi świetnie bawić przed komputerem - komputerowe zabawki w rodzaju tetrisa, traz'a, setek platformówek, wyścigów i innych prostych, ale bardzo miodnych rozgrywek, również istnieją, bawią i będą bawić. Nie wymagają one do tego specjalnei zaawansowanego AI.

To samo jest z planszówkami.
Oczywiście, że praktycznie niemożliwe byłoby stworzenie grywalnego AI do wieloosobowej, rozbudowanej gry wojennej ala Twillightt Imperium - zbyt dużo zmiennych, zbyt trudno skonstruować mechanizmy, któe symlowałyby 3 do 7miu żywych graczy, kierujących się zdrowym rozsądkiem i włąsną korzyścią.
Ale jest masa innych tematów na gry planszowe, które można zgrabnie ubrać w mechanikę i algorytmy, uszyte na wymiar tak świetnie, że gracz, mimo, że gra sam, nie ma ani przez chwilę poczucia sztuczności, braku wyzwania czy emocji.


Podstawowym problemem w tej jałowej dyskusji jest jednak to, że część z wypowiadających, nie miała do postu Andyego pojęcia o tym, że istnieją solo gry komputerowe, ups, planszowe... na oczy żadnej nie widziało, w żadną nigdy nie grało, jednak z radością wyrażają swoją opinię, że takie gry są na pewno gorsze od gier wieloosobowych.
Mi podoba się taka, niepopularna ostatnio, zasada - wypowiadamy się na temat tego, o czym mamy pojęcie. Porównujemy to, co znamy i co porównać potrafimy. Opisujemy gry, w jakie graliśmy, lub chociaż mieliśmy okazję poznać.
Jasne, że czasem z góry wiemy, że nam się coś na pewno nie spodoba - jednak kluczowe jest tu słowo "nam", subiektywnemu ego. Nie lubię Agricoli wieloosobowej i doskonale wiem, że nie ma zadnych szans, by okrojona Agricola w wersji solo mogła mi dać choć trochę funu - jednak nie przeszkadza mi to zatrzymać tej uwagi dla siebie i polecić piotrkowi Agricolę do spróbowania, żeby miał szansę sam się przekonać. Zbyt wyraźnie widzę bowiem, że Agricola potrafi się podobać wielu ludziom, a ja sam nie jestem wyznacznikiem całej populcji :).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Dobra gra dla jednej osoby

Post autor: oopsiak »

LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
un4given
Posty: 34
Rejestracja: 16 lip 2010, 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobra gra dla jednej osoby

Post autor: un4given »

Zaintrygowała mnie gra Disaster on Everest wskazana przez Lucf'a. Można ją gdzieś w Polsce dostać?
Drugie pytanie: czy można u nas dostać gry stricte jednoosobowe o tematyce innej niż wojenna (i nie chodzi mi o gry typu Blokada czy Titanic :))?
"Więc idź, są światy inne niż ten."
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Dobra gra dla jednej osoby

Post autor: Matio.K »

Touch of Evil, Ghost Stories, Mousquetaires du Roy, Hero: Immortal King; The Den of Dementia.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
piotrekbier
Posty: 208
Rejestracja: 04 lis 2009, 21:47
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 4 times

Re: Dobra gra dla jednej osoby

Post autor: piotrekbier »

Jeszcze raz wielkie dzięki za wszystkie wpisy. Dziś udało mi się zagrać raz w czwórkę i granie samemu nigdy tego nie przebije ;). Choć gra z dzieckiem na ręku najłatwiejsza nie jest. Życzę Wam wszystkim wielu udanych partii!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Dobra gra dla jednej osoby

Post autor: FortArt »

Układanki. Jest ich masa i stanowią niezłe wyzwanie.

Tantrix
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/1038/tantrix
dla jednej osoby cała masa zadań-układanek
może też zostać użyty w wariancie >1 osoba

Tangram
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tangram
z zadaniami do układania

i dwie moje ostatnio ulubienice:
seria Smart Games
http://www.granna.pl/indexmain.php?menu ... orabaner=3
seria Think Fun
http://logorajd.pl/TFun/thinkfun_index.php
W każdej kilkadziesiąt zadań o kilku poziomach trudności
Zachwycają zwłaszcza pomysłem - Rush Hour, Antyvirus, Port Lotniczy
Nawet te, które wyglądają infantylnie mają bardzo trudne warianty - taki np Kot i Mysz to mnóstwo główkowania.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ