Small World Underground

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1185
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Small World Underground

Post autor: veljarek »

Witam,
Po udanej grze jaką jest Small World i kilku dodatkach, czas na kolejny pomysł Days of Wonders na zarabianie.
Small World Underground to samodzielna gra !!!!

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... nderground
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Small World Underground

Post autor: oopsiak »

no i co?
no i po raz kolejny, jak ostatnia frajerka, dam się wydoić! : )

nic nie poradzę na wieczną miłość do tej gry!
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Small World Underground

Post autor: pan_satyros »

ha więc nie kłamali mówiąc, że zasobnik z be not afraid pomieści wszystkie dodatki. Mi tam sw nigdy mało więc zacieram ręce na undeground ...i dodatki :) (mogliby dodawać osobiste podziemia by było gdzie kolejne pudła lokować ;p)
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Small World Underground

Post autor: Arkadiusz »

Ależ ta gra pięknie wygląda ale jeden Small World w moim domu w zupełności wystarczy.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Small World Underground

Post autor: bartek_mi »

STARSCREAM pisze:Ależ ta gra pięknie wygląda ale jeden Small World w moim domu w zupełności wystarczy.
Otóż to.

1 z dodatkami mi starczy.
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Small World Underground

Post autor: oopsiak »

dostałam wczoraj od Ukochanego :)

więc tak: ponownie dostajemy dwie dwustronne plansze z różnymi rodzajami terenów, ale tym razem nie ma na nich żadnych symboli. Jedynie kilka pól ma "zakaz wjazdu".

Nie rozkładamy wymarłych plemion, ale kilka pól rozpoczyna grę z dwoma żetonami potworów. Co więcej, gdy pokonamy potwory ciągniemy żetonik miejsca lub reliktu - dają nam one bonusy, miejsca są na stałe przytwierdzone do pola, przedmiot można ruszyć, ale jeśli ktoś zajmie pole z żetonem, to przejmuje jego właściwości. fajny twist.

Nowe rasy i umiejętności - kilka działających podobnie, kilka działających na pola sąsiadujące (kichowate trochę), coś atakuje taniej, czegoś jest więcej, ale atakuje drożej - bez fajerwerków. Fajna jest umiejętność, która pozwala przy wybieraniu zamienić się na inną umiejętność z tych widocznych : ) Reszty nie wiem, nie doczytałam / nie dograliśmy.

Przez środek planszy płynie rzeka. Na rzekę można wejść normalnie (za 2), ale na koniec tury trzeba ją opuścić / przemieścić jednostki na inne pola.

Fajna rzecz w instrukcji - jest napisana tak, by osoby znające zasady podstawowe mogły bez problemu wyłapać nowe reguły bez konieczności czytania całej książeczki.

Grafika jak zwykle - bajeczna, aczkolwiek Karollo twierdzi, że ktoś mocno inspirował się World Of Warcraft : P

Po pierwszej rozgrywce mam pozytywne wrażenie, choć rzeczywiście wielkich zmian nie ma :)
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
amaroczek
Posty: 84
Rejestracja: 13 kwie 2011, 02:42
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Small World Underground

Post autor: amaroczek »

Czy da się jakoś połączyć Underground ze Small Worldem?
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Small World Underground

Post autor: bartek_mi »

amaroczek pisze:Czy da się jakoś połączyć Underground ze Small Worldem?
Raczej nie i chyba nie ma po co:

http://www.boardgamegeek.com/thread/647 ... ty-with-sw

edit:
dostalem wlasnie spam od DOW i jednak sie da:
As a stand-alone game it can be played on its own or combined with other Small World game elements from the original game and expansions.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2011, 18:38 przez bartek_mi, łącznie zmieniany 1 raz.
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Small World Underground

Post autor: oopsiak »

oczywiście można łączyć, z tym że trzeba zrezygnować z kilku umiejętności / ras, które punktują dodatkowo za konkretny rodzaj terenu lub symbol (kopalnie, kryształy). W instrukcji jest nawet uwaga, że część lądów można traktować zamiennie (marsh - muddy cośtam, góry - czarne góry).

Ja pewnie będę próbować, chociaż na razie nie będę mieć zbyt wielu okazji z powodu sesji : (
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Small World Underground

Post autor: pan_satyros »

oopsiak pisze: Ja pewnie będę próbować, chociaż na razie nie będę mieć zbyt wielu okazji z powodu sesji : (
No proszę, nie jestem sam hehe
Awatar użytkownika
Comodo
Posty: 21
Rejestracja: 24 gru 2007, 15:17
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Small World Underground

Post autor: Comodo »

amaroczek pisze:Czy da się jakoś połączyć Underground ze Small Worldem?
Są na to dwa pomysły:

1. Portale - Grając na 4 graczy bierzesz 2 plansze dla 2 graczy i rozkładasz na obu ze 3 pary portali. Zasada prosta - atakując nową rasą wchodzisz z boku dowolnej planszy. Z pola z portalem na jednej planszy możesz atakować pole z identycznym portalem na 2giej.

2. Mój pomysł - Dublety - Robisz sobie żetony każdego typu pól z planszy podziemi i rozkładasz je na planszy podstawowej (lub odwrotnie). W ten sposób każde pole posiada wartość planszy podstawowej+podziemnej. Umiejętności wszystkich ras działają normalnie.
comodo.digart.pl - moja mini galeria :)
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Small World Underground

Post autor: wicked »

Kiedyś myślałem, by kupić sobie Small Worlda, teraz zastanawiam się nad nową częścią, ale jest jeden problem: nie za bardzo rozumiem reguły. Przejrzałem raz instrukcję, obejrzałem polską wideorecenzję i w dalszym ciągu nie kapuję :D Dziwna sprawa, bo nie jestem początkującym graczem, powiedziałbym, że raczej średniozaawansowanym, który grywa w cięższe tytuły. Ogólnie mniej więcej wiem, o co chodzi, ale kilka szczegółów jest dla mnie mętnych, szczególnie tych dotyczących wymierania ras i wstawiania nowych. Dlaczego właściwie trzeba jednych uśmiercać i zastępować ich innymi, co to daje?
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Small World Underground

Post autor: bart8111 »

Za każdym razem gdy ktoś podbije pole, na którym żyła twoja rasa, wracają ci do ręki wszystkie żetony, które miałeś na tym polu z wyjątkiem jednego który ginie, np. miałeś na polu 4 żetony, 3 wracają ci na rękę, 1 idzie do pudełka (ginie). Po pewnym czasie może się okazać, że z twojej rasy wśród żywych ostało się jedynie kilka żetonów (reszta leży nieżywa w pudełku) i wtedy opłaca się zostawić już tych niedobitków i wziąć sobie nową rasę, w której na starcie znowu będziesz mieć dużo żetonów (dopóki ci ich znowu nie natłuką). No chyba, że masz szczęście albo dobre zdolności dyplomatyczne i przez całą grę nikt cię nie atakuje to wtedy rzeczywiście może nie być potrzeby wymiany rasy.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Small World Underground

Post autor: pan_satyros »

Dodajmy, że by czerpać zysk z danego terenu musi tam być co najmniej jedna nasza jednostka, co w połączeniu z usuwaniem jednostek podbitych sprawia, ze pula na kolejne wojaże maleje z każdą turą.
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Small World Underground

Post autor: wicked »

A, to o to chodzi! Dzięki, jakoś nie załapałem tego na podstawie instrukcji.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Small World Underground

Post autor: zephyr »

dodatkowo poprzednia rasa leży cały czas na planszy i punktuje

co sprawia że warto mieć co najmniej dwie

trzecia i ewentualnie czwarta w zależności od tego jak dużo żetonów się utraciło w konfliktach
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Small World Underground

Post autor: pan_satyros »

Pamiętać jednak trzeba o tym, że :
Każdy z graczy może mieć w danej chwili tylko jedną
Wymierającą Rasę na planszy. Jeżeli gracz posiada na planszy
żetony Wymierającej Rasy, a zdecydował się spowodować
upadek kolejnej, musi poprzednie zdjąć i odłożyć do zasobnika.

(instrukcja)
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Small World Underground

Post autor: wicked »

Wielkie dzięki za wyjaśnienia. Chyba zdecyduję się na Underground, skoro mechanika i grywalność w obu częściach jest niemal identyczna. Jedynka bardzo ładnie się prezentuje, ale ciut bardziej podobają mi się podziemia.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Small World Underground

Post autor: pan_satyros »

wicked pisze:Wielkie dzięki za wyjaśnienia. Chyba zdecyduję się na Underground, skoro mechanika i grywalność w obu częściach jest niemal identyczna. Jedynka bardzo ładnie się prezentuje, ale ciut bardziej podobają mi się podziemia.
Do jedynki jest sporo dodatków, które znacząco wydłużają żywotność.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Small World Underground

Post autor: szmajchel »

A ja np. kompletnie nie rozumiem zachwytów nad tą grą. Miałem i po kilku partiach sprzedałem. Zasady za proste (wręcz infantylne), nieczytelna plansza, zły balans ras+umiejętności. Od siebie nie polecam, totalnie się zawiodłem
Liarus
Posty: 395
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Re: Small World Underground

Post autor: Liarus »

A da cię postacie i umiejętności z underground przenieść na podstawkę??
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Small World Underground

Post autor: pan_satyros »

Liarus pisze:A da cię postacie i umiejętności z underground przenieść na podstawkę??
Patrz wyżej.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Small World Underground

Post autor: Arkadiusz »

szmajchel pisze:A ja np. kompletnie nie rozumiem zachwytów nad tą grą. Miałem i po kilku partiach sprzedałem. Zasady za proste (wręcz infantylne), nieczytelna plansza, zły balans ras+umiejętności. Od siebie nie polecam, totalnie się zawiodłem

Pamiętam, że podczas naszej rozmowy na PW ostrzegałem Cię przed zakupem ale Ty się uparłeś. ;) Specyficzna gra, na pewno nie dla każdego.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Comodo
Posty: 21
Rejestracja: 24 gru 2007, 15:17
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Small World Underground

Post autor: Comodo »

szmajchel pisze:Zasady za proste (wręcz infantylne)
Masz rację! Bojkot gier z prostymi zasadami! Porządna gra powinna mieć minimum 15 stron instrukcji i wymagać co najmniej 10ciu rozgrywek by zrozumieć o co w niej chodzi!
szmajchel pisze:nieczytelna plansza
Z której strony? Granice pól są wyraźnie wytyczone - problem może mieć najwyżej człowiek nierozróżniający barw.
szmajchel pisze:zły balans ras+umiejętności
W tej grze nie ma czegoś takiego jak balans, bo:
1. Rasy dobiera się systemem płatnym. Dokopanie się do lepszej kosztuje. Słabe comba mogą być bardzo opłacalne do wzięcia, jeśli uzbiera się na nich trochę monet.
2. Jeśli któryś gracz jest silniejszy, to najedź go z kumplami <- cel gry. Oczekujesz, że gra sama wyrówna ci szanse? Po to masz "kolegów".

Podsumowując Twoje zarzuty polecam szachy :) Sterta zasad, prosta plansza, balans stron. :)
comodo.digart.pl - moja mini galeria :)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Small World Underground

Post autor: Olgierdd »

Comodo pisze:1. Rasy dobiera się systemem płatnym. Dokopanie się do lepszej kosztuje. Słabe comba mogą być bardzo opłacalne do wzięcia, jeśli uzbiera się na nich trochę monet.
To rozwiązanie najbardziej podobało mi się w tej grze. Bardzo elegancko balansowało rasy, przez co nawet krasnale w pewnym momencie stawały się bardzo atrakcyjne. Niestety wszystkie inne wybory w grze często są zbyt oczywiste.
ODPOWIEDZ