Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Agricola

Post autor: pabula »

andrzejk pisze: BTW, ktoś zna wyniki z Nowego Sącza?
Znamy :)
Ale czekamy na oficjalne wyniki.
Moim zdaniem Lacerta nie powinna ujawniać tych wyników z Wrocławia, ale ich decyzja...

A dziś dostałem potwierdzenie z Lookoutu, że w Wiedniu gramy wg normalnych zasad i nie ma takich reguł...

Coś tu się dziwnego stało :)
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: andrzejk »

pabula pisze:
andrzejk pisze: BTW, ktoś zna wyniki z Nowego Sącza?
Znamy :)
Ale czekamy na oficjalne wyniki.
Moim zdaniem Lacerta nie powinna ujawniać tych wyników z Wrocławia, ale ich decyzja...

A dziś dostałem potwierdzenie z Lookoutu, że w Wiedniu gramy wg normalnych zasad i nie ma takich reguł...

Coś tu się dziwnego stało :)
Buu, czyli odpadłem :(

Mieliście tą zasadę podaną przed rozpoczęciem?
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Agricola

Post autor: pabula »

tak - była podana.
Graliśmy wg niej i tak się zastanawiam czy nie wyszło to nam na lepsze :)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: mst »

Ja zapytam przewrotnie czy ktoś z uczestników protestował - przecież to miały być mistrzostwa w Agricoli, a ta zasada zabraniająca spożywania pobranych zwierzątek z Agricolą nie ma nic wspólnego. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: andrzejk »

mst pisze:Ja zapytam przewrotnie czy ktoś z uczestników protestował - przecież to miały być mistrzostwa w Agricoli, a ta zasada zabraniająca spożywania pobranych zwierzątek z Agricolą nie ma nic wspólnego. :twisted:
Tak, protestowałem. Dokładnie z argumentem, który podajesz. Bez skutku. Nie składałem żadnych oficjalnych pism, bez przesady. I tak jestem bardzo wdzięczny Lacercie, że takie Mistrzostwa zorganizowała!

Jeśli jeszcze ta zasada jest podana jest przed to da się przeżyć. Inaczej gracze robią mało efektywne kombosy (wziąłem dwie gliny, żeby kupić palenisko, żeby wziąć kilka owiec i je zjeść), w okolicach 4 rundy. Nagle okazuje się, że nie mogę, więc branie dniówek, żeby się wyżywić.

Kilka ruchów bez sensu.
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Agricola

Post autor: pabula »

Nie było z kim się kłócić.
Sędzia był oddelegowany i miał zasady wypisane.
Jedynym możliwym protestem było obrażenie się i zrezygnowanie z uczestnictwa.

A tak jak pisałem wyżej zasada ta spowodowała, że kończyliśmy grę z większą ilością punktów za owce, których mało sie przerabiało, bo było na nie miejsce w gospodarstwie...

Trochę szkoda że nie było więcej tych turniejów - w sumie mało osób wzięło udział.
A było jeszcze kilka możliwości - Pionek itp...
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Agricola

Post autor: Atamán »

andrzejk pisze:Wezwaliśmy sędziego, który powiedział, że stolik obok była podobna dyskusja i podobno wg nowych zasad tak już nie można.
Świetny sędzia! :roll:

1. Skoro sam sędzia nic nie wiedział o nowych zasadach a jedynie usłyszał od jednego z graczy, że są nowe zasady, to bez potwierdzenia takiej informacji nie powinien jej wdrażać.
2. Sędzia, który sobie urządza dyskusje o zasadach zamiast podejmować decyzję jest niepoważny.
3. Jeśli taka zmiana w zasadach została wprowadzona, to informacja o tym powinna być podana przed grą a nie w trakcie. (bo z tego co zrozumiałem, to zasada powstała we Wrocławiu w trakcie gry, dopiero w Nowym Sączu została ogłoszona przed rozpoczęciem)
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: andrzejk »

Mimo wszystko będę bronił Lacerty i sędziego.
Atamán pisze: 1. Skoro sam sędzia nic nie wiedział o nowych zasadach a jedynie usłyszał od jednego z graczy, że są nowe zasady, to bez potwierdzenia takiej informacji nie powinien jej wdrażać.
Zgadza się, nie powinien. Winę zrzucam na osobę, która przy stoliku obok bardzo przekonująco i pewnie tłumaczyła, że to są nowe zasady. Sędzia, bardzo sympatyczny przedstawiciel Lacerty, po prostu dał się przekonać. Na pewno nie śledzi wypowiedzi Uwe na bieżąco. Inni gracze niestety jakoś specjalnie nie protestowali.
Atamán pisze: 2. Sędzia, który sobie urządza dyskusje o zasadach zamiast podejmować decyzję jest niepoważny.
Nie wiem jak to wyglądało w Nowym Sączu, ale we Wrocławiu atmosfera była bardzo fajna. Nie było widać jakiejś wielkiej rywalizacji. Sędzia może nie chciał psuć klimatu, przy stoliku gdzie ta sytuacja pojawiła sie jako pierwsza nie było protestów. Ja protestowałem przy moim stoliku, ale co miał zrobić sędzia? Powiedzieć, że przy tym stoliku w takim razie zagramy inaczej? Trudna sytuacja.
Atamán pisze: 3. Jeśli taka zmiana w zasadach została wprowadzona, to informacja o tym powinna być podana przed grą a nie w trakcie. (bo z tego co zrozumiałem, to zasada powstała we Wrocławiu w trakcie gry, dopiero w Nowym Sączu została ogłoszona przed rozpoczęciem)
Tak, we Wrocławiu była w trakcie. Być może jesteśmy też winni tego, że Nowym Sączu była podobna zasada, bo sugerowaliśmy tak Lacercie, wydawało się sprawiedliwie. Po pierwszym błędzie sędziego już właściwie nie było sensownego wyjścia z sytuacji.

Osobiście nie mam żalu, skoro w Nowym Sączu mnie prześcignęli (byłem drugi we Wrocławiu) to gratulacje i trzymam kciuki za ich wyniki w Wiedniu :) Mogłem zagrać lepiej pomimo zmiany zasad.
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Agricola

Post autor: pabula »

3 i 4 miejsca też jadą ;)
tylko niestety na własny koszt
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: andrzejk »

pabula pisze:3 i 4 miejsca też jadą ;)
tylko niestety na własny koszt
Nadal nie wiem ile osób miało więcej punktów ode mnie :)
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: Lucf »

....osobę, która przy stoliku obok bardzo przekonująco i pewnie tłumaczyła, że to są nowe zasady. Sędzia, bardzo sympatyczny przedstawiciel Lacerty, po prostu dał się przekonać.
hehe - kabaret - może podczas meczu piłki nożnej będą przerwy na dyskusje/polemiki/przekonywanie sedziego czy był spalony czy nie było :D :D :D
Kabaret :?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

Mnie niestety nie było (a może i dobrze), ale jestem ciekawy czy wszystkie turniejowe gry odbywały się w 4 osobowych składach? W końcu ilość punktów zdobywana w partii mocno zależy od ilości graczy.
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: andrzejk »

bogas pisze:Mnie niestety nie było (a może i dobrze), ale jestem ciekawy czy wszystkie turniejowe gry odbywały się w 4 osobowych składach? W końcu ilość punktów zdobywana w partii mocno zależy od ilości graczy.
Niektóre stoliki były 3-osobowe, bo po prostu inaczej się nie dało podzielić (Wrocław).
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Agricola

Post autor: oopsiak »

w Nowym Sączu było 7 osób, więc w ogóle było trochę zamieszania z losowaniem miejsc przy stolikach
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Pastorkris »

Pytam się, bo pewnie połowa z was ma dłuższy staż z grą niż ja:
-więc jak uważacie, która zasada (co do spożywania nowo pobranych zwierzątek) jest właściwsza? W instrukcji wydaje się to klarownie napisane, chyba, że zasady uległy zmianie.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Agricola

Post autor: pabula »

Podaję nową stronę do gry online:
www.boiteajeux.net

a jeśli nie znacie starej to:
http://play-agricola.com/Agricola/Board1/Agricola.html

Ale wydaje się że nowa będzie o wiele lepsza...
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

pabula pisze:Podaję nową stronę do gry online:
http://www.boiteajeux.net
Grałem na tym serwisie pary razy w Tzaara, Gipfa i Yinsha. Czasami jakieś kwiatki wychodziły, np. po kliknięciu na swój pionek nie można było już kliknąć na inny (to z Yinsha). Do tego jak się nie umówimy z kimś to rozgrywka może trwać tygodniami. System powiadamiania mailami o twojej kolejce też działał jakoś dziwnie. Czasem wysyłał maila, a czasem nie... więc lepiej co jakiś czas zaglądać na stronę samemu.
Być może coś poprawili, bo skoro dodają nowe gry to cały czas nad serwisem pracują. Generalnie grało się dobrze, ale kilka niedociągnięć było.
Cin666
Posty: 1
Rejestracja: 15 sie 2011, 18:08

Re: Agricola

Post autor: Cin666 »

Witam jak byktos był chętny na gre online na http://www.boiteajeux.net, ale jedynie osoby chetne na cała rozgrywkę za jednym posiedzeniem zapraszam. Moje gg:5871353. Moze zrobimy jaka baze chetnych aby łatwiej sie było komunikować.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Agricola

Post autor: Senaszel »

[OT]
@Bogas do grania w gipfy i logiczne najlepsza strona jest boardspace.net :) Polecam.
Wingmakers
Awatar użytkownika
Cysorz
Posty: 573
Rejestracja: 05 kwie 2010, 20:20
Lokalizacja: Zabrze

Re: Agricola

Post autor: Cysorz »

Witajcie!

Mam dwa pytanie.
1) Załóżmy, że w pierwszej kolejce powiększę rodzinę (np. za pomocą kochanka). Parę rund póżniej buduję izbę. Mogę powiększyć rodzinę akcją "powiększ rodzinę"? Teoretycznie nie mam wolnej izby:)

2) Czy pomocnicy są także kartami usprawnień? Czy tylko są nimi małe i duże usprawnienia?
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: surmik »

1) Nie masz wolnej izby nie mozesz powiększyć rodziny akcją Powiększ Rodzinę.
2) Tylko małe i duże usprawnienia.
Awatar użytkownika
Cysorz
Posty: 573
Rejestracja: 05 kwie 2010, 20:20
Lokalizacja: Zabrze

Re: Agricola

Post autor: Cysorz »

Mam kolejne pytanie:)

Załóżmy, że jeden z graczy wystawia Włodarza. Daje on 3 punkty specjalne każdemu z graczy, który w 14 rundzie pośle do pracy 5 członków rodziny. Załóżmy, Że ktoś inny zbudował Letni Domek. Otrzymuje 8 VP ale nie posyła ludzi do pracy ( a ma ich 5 właśnie). Otrzyma 3 VP za Włodarza?

Pytanie wydaje się być niezasadne. Ja tekst Włodarza zrozumiałem nastepująco: gracz, który powiększy do 5 liczbę członków rodziny w rundzie 14 nie otrzyma punktów. Tzn. wydaje mi się, że intencją autorów nie było "karać" właściciela Letniego Domku.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Agricola

Post autor: pabula »

Nie dostaje.
Jak znasz angielski lub niemiecki polecam kompendium z BGG.
sopelma
Posty: 45
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06

Re: Agricola

Post autor: sopelma »

Witam forumowiczów
Mam ambitny zamiar przetłumaczenia na język polski dodatkowych talii do Agricoli (m.in. X, L, O, NL, N, C, W, G). Oczywiście nie obejmie to kart wydanych w Polsce (talii Z i dodatku Torfowisko). Zastanawiam się tylko, czy nie narusza to praw autorskich wydawców tych talii (mowa o taliach wydanych oficjalnie). Moim zamiarem jest przygotowanie wersji polskojęzycznej do naklejenia na oryginalne karty tych talii (docelowo przeznaczone będą dla właścicieli oryginalnych dodatków nie dostępnych w wersji polskiej). Jednocześnie zaznaczam, że nie mam zamiaru czerpać z tego żadnych korzyści (będzie to zupełnie bezpłatne). Prosiłbym o wypowiedzenie się osoby z Lacerty, czy nie będzie to sprzeczne z polityką wydawnictwa (może planują wydanie tych dodatkowych talii po polsku, bo wówczas mój projekt nie ma sensu - ale z tego co wiem nie ma w najbliższej przyszłości takiego zamiaru). Mile widziana byłaby również wypowiedź osoby znającej się w zawiłościach praw autorskich, bo nie mam zamiaru łamać prawa.
W związku z tym chętnie nawiązałbym kontakt z osobami z okolic Krakowa będących w posiadaniu dodatkowych talii (oryginalnych - język wydania nie ma znaczenia) w celu pomocy w przedsięwzięciu. Myślę, że takie nakładki umożliwią i ułatwią używanie tych jakże przydatnych dodatków.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Agricola

Post autor: jax »

2 nowe decki w rebelu (holenderski i nowe talie stworzone na mistrzostwa świata).
Ogólnie mozna się pytać 'po co i na co to komu?', ale ja się bardzo cieszę - po rozegraniu kilkudziesięciu partii na różnych deckach czuję czasami, że karty się powtarzają. Kolejne decki w celu urozmaicenia przydadzą się :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
ODPOWIEDZ