Caylus Magna Carta - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
SLavER
Posty: 5
Rejestracja: 20 wrz 2009, 02:49

Caylus Magna Carta - pytania i wątpliwości

Post autor: SLavER »

Nie wiedziałem gdzie to mogę zamieścić, więc piszę tu...
Czy ktokolwiek mógłby mi pomoc przesyłając pdfy instrukcji w wersji polskiej ?:(

Jestem noga z angielskiego, a bardzo chciałbym pograć (i mieć druk polskiej wersji instrukcji)
Prosze wyslac na mail slaver25@poczta.onet.pl

Serdeczne dzięki:)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Caylus Magna Carta - help :(

Post autor: BloodyBaron »

Obawiam się, że może być Ci trudno zdobyć instrukcję po polsku. Ale jeśli zbierzesz sobie pytania przebrnąwszy jakoś przez wersję angielską, to wrzuć je tutaj: na pewno nie pozostaną bez odpowiedzi.
_________
Moje gry
lakebutler
Posty: 39
Rejestracja: 27 cze 2009, 13:57
Kontakt:

Re: Caylus Magna Carta - help :(

Post autor: lakebutler »

Interesowałam się Caylusem, w końcu mam poprostu Caylusa ale wiem że w Planszomani mają Magna z dołączoną instrukcją Pl (zawsze zwracam na to uwagę, gdyż zależy mi na pl instrukcjach), więc może odezwij się tam na kontakt, czy nie przesłaliby Ci mailem. Mi niejednokrotnie dosyłali instrukcje, wprawdzie zakupionych gier ale nie sadzę, że to może być dla nich problem wysłać mail z instrukcją.
SLavER
Posty: 5
Rejestracja: 20 wrz 2009, 02:49

Re: Caylus Magna Carta - help :(

Post autor: SLavER »

Tak też zrobie :) Zaraz napiszę do tego sklepu i zobaczymy.

A jeśli nie dadzą to będe was męczył pytaniami ;P
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Caylus Magna Carta - help :(

Post autor: assurbanipal »

Ja sobie jakiś czas temu przetłumaczyłem. Teraz już nie zdążę, ale wieczorem Ci podeślę.
SLavER
Posty: 5
Rejestracja: 20 wrz 2009, 02:49

Re: Caylus Magna Carta - help :(

Post autor: SLavER »

Takie coś dostałem:D


Niestety nie możemy udostępnić instrukcji do gry. Nie jest to nasze
tłumaczenie tylko zapewnione przez dystrybutora gry i przeznaczone do
egzemplarzy gry jakie od nich kupiliśmy.

pozdrawiam
--
Kuba
planszomania.pl
SLavER
Posty: 5
Rejestracja: 20 wrz 2009, 02:49

Re: Caylus Magna Carta - help :(

Post autor: SLavER »

assurbanipal, jestem wdzięczny za każdą pomoc, która przybliży mnie do rozgrywki w Caylusa :D
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Caylus Magna Carta - help :(

Post autor: assurbanipal »

Co prawda z małym opóźnieniem, ale już Ci wysłałem własne tłumaczenie.
SLavER
Posty: 5
Rejestracja: 20 wrz 2009, 02:49

Re: Caylus Magna Carta - help :(

Post autor: SLavER »

Juz dostałem tłumaczenie instrukcji za co serdecznie dziękuje wszystkim którzy chcieli mi pomóc :D

Temat można zamknąć i usunąć :)
Bulbulator
Posty: 3
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:14

Caylus Magna Carta

Post autor: Bulbulator »

Witam,
nie grałem w planszówkę, kupiłem właśnie karcianą wersję i po 2 próbnych rozgrywkach (oraz przeczytaniu instrukcji :)) mam następujące pytania, bardzo proszę o odpowiedź:
1. każdy gracz ma 4 pionki robotników- czy może wystawić tylko 1 na fazę/turę, czy też ilu chce?

2. budowanie budynków- analogicznie, czy tylko 1 budynek może zbudować w swojej fazie, czy też tyle na ile go stać?

3. efekty kart/budynków- czy efekt podstawowy można wykorzystać tylko raz na turę, czy też kilka razy? Dot. głównie takich budynków jak targi, bank czy kościół- mogę tylko 1 surowiec kupić, czy też kilka surowców, skoro mam pieniążki/ w kościele mogę tylko raz kupić 2 elementy zamku za 5 denarów, czy też np. 2 razy jak mam 10 denarów? Albo prawnik- mogę 1 budynek w turze zamienić na residential, czy też np. 2 jeżeli mam 2 jedzenia?

Wszędzie w instrukcji jest liczba pojedyncza używana, ale (żeby daleko nie szukać) w takim razie, po co są po 4 pionki robotnika dla każdego gracza?

Bardzo proszę o potwierdzenie, jak powinienem rozumieć zasady?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Caylus Magna Charta pytania do zasad

Post autor: Veridiana »

ad.1) jednego w ruchu, więc w całej fazie akcji, gdy wykonujecie ruchy naprzemiennie możesz wyłożyć oczywiście wszystkich
ad.2) w swoim ruchu możesz zbudować jeden budynek, ale w całej fazie ile chcesz/możesz
ad.3) efekty budynków rozpatruje się po kolei od początku drogi do karty, na której stoi burmistrz. każdy efekt rozpatrujemy RAZ i przechodzimy do kolejnego budynku.

Generalnie, tura składa się z kilku faz: dochodu, akcji, przesuwania burmistrza, budowania zamku.
Faza akcji (główna): naprzemiennie wykonujecie po JEDNEJ akcji aż gracze spasują ustawiając pionki na moście. rodzaje akcji, które możecie wykonać: dobranie karty, wystawienie budynku, wystawienie robotnika itd. jak w instrukcji. każdą z tych akcji możecie w tej fazie wykonać wielokrotnie, dlatego macie kilku robotników. ale w pojedynczym swoim ruchu gracz może wystawić JEDEN budynek, JEDNEGO robotnika itp.
Kubsio
Posty: 93
Rejestracja: 27 cze 2005, 10:47
Lokalizacja: Łódź

Re: Caylus Magna Charta pytania do zasad

Post autor: Kubsio »

ad1) ilu chce, moze nie wystawic zadnego a moze wszystkich, pamietajac ze za kazde wystawienie placi sie jednego dukata.

ad2) na ile budynkow go stac.

ad3) na pewno tylko raz, bo pole jest aktywowane raz, wiec dostajesz JEDEN towar, zmieniasz w residental JEDEN budynek (natomiast nie pamietam czy w ramach jednej aktywacji nie mozna kupic kilku zamkow, ale z tego co pamietam to sa tam opcje do wyboru JEDNEJ z nich)

pzdr Kuba
Miejsce na Twoja reklame
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Caylus Magna Charta pytania do zasad

Post autor: MsbS »

Z tego, co pamiętam:
Bulbulator pisze: 1. każdy gracz ma 4 pionki robotników- czy może wystawić tylko 1 na fazę/turę, czy też ilu chce?
Może wystawić ilu chce, ale:
- Za wystawienie każdego robotnika płaci 1 denara
- Wystawia się ludzi pojedynczo (gracz A jednego, gracz B jednego, C jednego, D, potem znowu A jednego, itd.) - aż wszyscy spasują. Pasujący jako pierwszy dostaje za to 1 denara.
Bulbulator pisze: 2. budowanie budynków- analogicznie, czy tylko 1 budynek może zbudować w swojej fazie, czy też tyle na ile go stać?
Budowanie odbywa się razem z wystawianiem ludzi, więc w sumie to tyle, na ile mnie stać. Oczywiście pojedynczo (jak z robotnikami).

Przykładowa kolejka (3 graczy): A coś buduje, B wystawia robotnika, C pasuje i bierze denara, A znowu buduje, B buduje, (C już spasował), A wystawia robotnika, B pasuje, A pasuje.
Bulbulator pisze: 3. efekty kart/budynków- czy efekt podstawowy można wykorzystać tylko raz na turę, czy też kilka razy? Dot. głównie takich budynków jak targi, bank czy kościół- mogę tylko 1 surowiec kupić, czy też kilka surowców, skoro mam pieniążki/ w kościele mogę tylko raz kupić 2 elementy zamku za 5 denarów, czy też np. 2 razy jak mam 10 denarów? Albo prawnik- mogę 1 budynek w turze zamienić na residential, czy też np. 2 jeżeli mam 2 jedzenia?
Pamiętaj, że "uruchamianie" budynków odbywa się dopiero jak wszyscy spasują i przesuną burmistrza (a nie po wystawieniu robotnika, jak np. w Agricoli). Uruchamia się budynki po kolei, od początku drogi. Uruchamiamy tylko budynki, gdzie stoi robotnik (za wystawienie go gracz zapłacił 1 denara). Budynek "działa" jeden raz (jeden raz daje surowce). Są budynki, gdzie można kupić/sprzedać więcej niż 1 surowiec/element zamku - wtedy na karcie budynku jest podana także cena za DWA surowce/elementy. My po wykorzystaniu zdolności budynku (i ew. po przydzieleniu premii właścicielowi budynku) zabieramy sobie z powrotem robotnika.
Bulbulator
Posty: 3
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:14

Re: Caylus Magna Charta pytania do zasad

Post autor: Bulbulator »

Aha, czyli kluczem jest tu słowo "naprzemiennie".... :)

Dobrze, to ma na szczęście sens.

Pomimo, że popełniliśmy wczoraj "parę błędów" w próbnych rozgrywkach, szczerze polecam- bardzo dobra gra, zwłaszcza podoba mi się brak elementów losowych.

Ostatnie pytanie- kwestia surowców wyłożonych na budynek: co, jak się wyczerpią? Np., stawiam farmę i kładę na nią 2 surowce (wariant dla 2 graczy). Następnie farma jest eksploatowana przez robotników i te 2 klocki zostają pobrane- co wtedy z farmą- uzupełnia się czy staje się "jałowa"= zachęta do zamiany w residential? Prosiłbym jeszcze o odpowiedź w tej kwestii.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
Pozdrawiam.
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Caylus Magna Charta pytania do zasad

Post autor: MsbS »

Bulbulator pisze: Ostatnie pytanie- kwestia surowców wyłożonych na budynek: co, jak się wyczerpią? Np., stawiam farmę i kładę na nią 2 surowce (wariant dla 2 graczy). Następnie farma jest eksploatowana przez robotników i te 2 klocki zostają pobrane- co wtedy z farmą- uzupełnia się czy staje się "jałowa"= zachęta do zamiany w residential? Prosiłbym jeszcze o odpowiedź w tej kwestii.
"Wyczerpuje się" tylko premia dla właściciela. Jeśli inny gracz wsadzi robotnika do mojej "jałowej" farmy, to zgarnie za to jeden surowiec. Natomiast ja, jako właściciel, nie dostanę już nic.
Bulbulator
Posty: 3
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:14

Re: Caylus Magna Charta pytania do zasad

Post autor: Bulbulator »

"Wyczerpuje się" tylko premia dla właściciela. Jeśli inny gracz wsadzi robotnika do mojej "jałowej" farmy, to zgarnie za to jeden surowiec. Natomiast ja, jako właściciel, nie dostanę już nic.[/quote]

Ok, czyli wyczerpuje się zasób "secondary effect", natomiast zawsze działa "primary effect". Tak zrozumiałem. Dziękuję bardzo, wydaje mi się, że nie mam więcej wątpliwości.
Awatar użytkownika
un4given
Posty: 34
Rejestracja: 16 lip 2010, 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Caylus Magna Carta

Post autor: un4given »

Witam, mam kilka pytań po pierwszej grze:
1). Na początku gry posiadam 2 znaczniki żywności, 2 drewna, 4 denary. Ponieważ instrukcja nie wspomina nic o pomijaniu pierwszej fazy za pierwszym razem - rozumiem, że pobieram kolejne 2 denary i dalej gram z 6. Czy tak?
2). Kwestia budynków prestiżowych - tasuję karty tych budynków i:
a) układam karty w stos i później mogę wybudować tylko pierwszą, widoczną kartę,
czy
b) rozkładam karty, tak aby były wszystkie widoczne i później mogę wybudować dowolną kartę (oczywiście o ile posiadam odpowiednie surowce)?
3). Ponieważ nie ma limitu kart na ręce, może się zdarzyć, że na ręce będę miał wszystkie, niepobudowane karty. Czy (w 2 fazie) mogę zapłacić 1 denara za wymianę wszystkich kart (odkładam karty na stos kart odrzuconych i biorę jeszcze raz na rękę), bo na przykład nie chcę pasować?
4). Zakup znaczników zamku (faza 5) - gdy tylko jedna osoba zakupi znacznik to ona dostaje również 1 złoto, tak?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam
"Więc idź, są światy inne niż ten."
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Caylus Magna Carta

Post autor: Veridiana »

1) tak
2) rozkładasz wszystkie i budujesz dowolny
3) w życiu mi się nie zdarzyło, raczej mało prawdopodobna sytuacja, nie ma nic o tym w zasadach, aczkolwiek Twoje rozwiązanie wydaje się być logiczne
4) tak
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Caylus Magna Carta - help :(

Post autor: szmajchel »

Podbijam temat, bo nigdzie nie mogę znaleźć instrukcji PL do tej gry. Mógłby się ktoś podzielić?
zoax
Posty: 1853
Rejestracja: 22 sty 2010, 20:13
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Caylus Magna Carta - help :(

Post autor: zoax »

Podbijam , mi też by się przydała.
http://www.3trolle.pl - Sklep pełen planszówek
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Caylus Magna Carta - help :(

Post autor: Senaszel »

Mogę przetłumaczyć - chciałbym użyć jednakowego słownictwa ( nazwy surowców, budynków, faz ) co w wersji planszowej, w tym celu@Zoax prześlij mi polskom instrukcje do Caylusa planszowego na senaszel@gmail.com
Wingmakers
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Caylus Magna Carta - help :(

Post autor: jerrymagu »

napiszcie w tej sprawie do admina o nicku ragozg. Myślę ż Wam pomoże ;)
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Caylus Magna Carta - help :(

Post autor: Senaszel »

Niezabardzo rozumiemiem o co mamy Go pytać?
Wingmakers
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Caylus Magna Carta

Post autor: gafik »

Dostanę pewnie za to "złotą łopatę" ;P

W instrukcji nie znalazłem, na której karcie zaczyna Zarządca. Założyłem, że skoro pierwszą kartą, od której zaczyna się budowa drogi jest Handlarz (Peddler), to tu też zaczyna Zarządca vel. Burmistrz (Provost).

Wy też tak macie?
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Caylus Magna Carta

Post autor: ppski »

Peddler it is, to musi być w instrukcji :> bo skądś to wiem ;)
ODPOWIEDZ