Ceny gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Re: Ceny gier

Post autor: aryann »

kisio pisze:Rozrywka do 200zł dla kilku osób? Proszę bardzo (ceny za amazon.co.uk): Profesjonalna tarcza do darta - Winmau Blade IV - 19 funtów, lotki - na początek z mosiężnymi barrelami - około 5 funtów za 3 sztuki (bierzemy 2 komplety), 5 kompletów piórek na wymianę - 2 funty, pudełko shaftów - 3 funty, Przesyłka 0 funtów. Suma 34 funty.
I wlasnie na podstawie takich porownan ocenialbym czy planszowki sa drogie czy tanie. Z tego porownania wynika, ze produkt zaspokajający te sama potrzebe, dla kilku osob jest w podobnej cenie co przecietna planszowka, czyli planszowki na tym tle sa w normalnej cenie za te forme rozrywki.
ozzman1

Re: Ceny gier

Post autor: ozzman1 »

Cena gier, jaka by nie była, ma kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę

- gry nie są tworzone z myślą o supermocarstwie jakim jest Polska. Podstawowym rynkiem zbytu jest Europa Zachodnia, a dla firm jak FFG czy GMT - USA. Dla klasy średniej, która kupuje chyba najwięcej gier, cena gry odpowiada mniej więcej 1-2h pracy. Można się wściekać, zazdrościć, albo po prostu to zaakceptować. Nie łudźcie się - to się w najbliższym czasie nie zmieni

- gry w zdecydowanej większości nie są tworzone ani drukowane w Polsce. Oznacza to tyle, że kupując grę w PL, opłacamy dokładnie to, co wytłumaczył BartS, ale wg zachodnich standardów. To co należy do polskich opłat to marża sprzedawcy i dystrybutora. A te dla towarów niszowych należą w Polsce do bardzo wysokich. Tego tematu nie chciałbym natomiast zgłębiać, bo ta dyskusja była by bez sensu bez dowodów na papierze. Należy natomiast podkreślić, że przy kursie euro wynoszącym 4zl, gry w PL są nadal minimalnie, ale jednak tańsze niż w DE

- zakup gry to trochę jak inwestycja. Dobre gry niewiele tracą na wartości i nie można powiedzieć, że płaci się 150zł i są to pieniądze wyrzucone. Zakładając, że dba się o grę, można po kilku miesiącach zabawy sprzedać je bez większych problemów za cenę 15-20% niższą od nówki. Dowodów znajdziecie wiele na forum czy allegro. Do tego dochodzi MatHandel i forumowa wymiana.

Jeśli się to wszystko podsumuje, wyłania się obraz, że nie jest źle. Narzekać oczywiście zawsze można, ale jeśli myślicie, że za gry jakoś specjalnie przepłacamy, polecam sprawić sobie dzieciaka :). Wtedy zobaczycie jak wygląda przepłacanie, a jak porównacie ceny z Zachodem, to dopiero będzie powodów do płaczu i polskiego narzekania.
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Ceny gier

Post autor: DanCo »

killy9999 pisze:No, powstrzymuje mnie jeszcze problem ze znalezieniem współgraczy, ale to inna sprawa :wink:
W tak dużym mieście problem ze współgraczami? Aż się wierzyć nie chce.
No jak ma się rotację to za sprzedane gry można kupować nowe.
Co do Szoguna to widać nie zauważyłem. Rzuciłem okiem tylko i ... .
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9458
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: Ceny gier

Post autor: MichalStajszczak »

ozzman1 pisze:To co należy do polskich opłat to marża sprzedawcy i dystrybutora.
Nie tylko. Są jeszcze koszty transportu i podatki.
ozzman1

Re: Ceny gier

Post autor: ozzman1 »

MichalStajszczak pisze:
ozzman1 pisze:To co należy do polskich opłat to marża sprzedawcy i dystrybutora.
Nie tylko. Są jeszcze koszty transportu i podatki.
Podatki - tak, jak najbardziej. Za transport płaci explicite klient końcowy. Jeśli chodzi o transport z zagranicy, wliczyłem to w "opłacamy dokładnie to, co wytłumaczył BartS, ale wg zachodnich standardów" :)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Ceny gier

Post autor: kwiatosz »

aryann pisze:
FortArt pisze:aryann napisał(a):Moze wiekszosc osob ma telewizor, ale niekoniecznie kazdy lcd a kineskopowy to profanacja dla tej generacji.
Na tej samej zasadzie można powiedzieć: Planszówki - nowy stół, bo musi być duży, a do tego krzesła - 1500zł. Ja gram na kineskopowym i narzekam raptem w kilku grach gdzie jest ciężko cokolwiek przeczytać - ale do sporej części gier plazmy nie trzeba. Tak samo mając wcześniej mały stół grałem w TI3 zdejmując drzwi od pokoju i kładąc je na stole. Można ponieść dodatkowe wydatki, ale nie do końca uczciwie jest wliczać je tylko do jednej z opcji wyłącznie dla podparcia własnej tezy - bo rozmawia się o de facto różnych podejściach do hobby :)

Tak tylko tytułem wtrącenia :)

Tak mnie jeszcze tknęło - może Lublin jest ewenementem w skali kraju (w sumie może tak być), ale może gdzie indziej też da tak radę - wystarczy się zapisać do jakiegoś klubu fantastyki (jak się nie jest za starym dziadem, albo dziecko wysłać). Za 30zł składki rocznie mam bilety do kina po 7-12zł (a 3d po 15), często na premierowe pokazy, dostęp do sporej biblioteki planszówek (jak najbardziej do wypożyczania). Są też konwenty (że tylko Pionka wspomnę :) ), na których można spokojnie zagrać na tyle, żeby ocenić w co jednak warto czasem zainwestować. Akurat w przypadku hobby planszowego można sporo rzeczy wymyślić :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ertla
Posty: 12
Rejestracja: 16 wrz 2010, 10:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Ceny gier

Post autor: ertla »

Całość trzeba podsumować jednym zdaniem.

Jak żyć? :)
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Ceny gier

Post autor: vaski »

Gdy pojawił się ten temat na forum byłem prawie w 100% przekonany, że pośmiejemy się wspólnie z porównywania planszówek od wyrobów NIKE, ADIDAS i tyle, koniec. Nie miałem bladego pojęcia, że zrobicie z niego temat do wylewania swoich żali, biadolenia itp...
Zapytam Was.
Po, co to wszystko?
Czy coś to zmieni?
Czy wydawcy po lekturze tego wątku obniżą ceny tytułów?
Czy gry należą do towarów niezbędnych do przeżycia (wiem, wiem niektórym właśnie tak może się wydawać ;) )?
Tu nie chodzi o ceny paliwa, którego podwyżka odbija się na cenie produktów spożywczych, przemysłowych itd...
Tu nie chodzi o wysokie ceny leków i nabijanie "kabzy" Koncernom Farmaceutycznym.
Nie popadajmy w skrajności.
kwiatosz pisze:(...)Tak samo mając wcześniej mały stół grałem w TI3 zdejmując drzwi od pokoju i kładąc je na stole. Można ponieść dodatkowe wydatki, ale nie do końca uczciwie jest wliczać je tylko do jednej z opcji wyłącznie dla podparcia własnej tezy - bo rozmawia się o de facto różnych podejściach do hobby :) (...)
Ja tam zainwestowałem jakiś czas temu 40pln i zakupiłem kawał dechy meblowej i właśnie ona trafia na ławę podczas przygotowań do większych gier, lub do zabawy puzzlami.

Teraz ciekawostka pisząc wcześniej o lekach, coś mi się przypomniało, czy wiecie że witamina C zwykła w tabletach tudzież jakieś wynalazki rozpuszczalne nic nie dają i działają wyłącznie na zasadzie placebo. Już tłumaczę dlaczego. Witamina C wchłaniana jest w jelitach żeby tam trafić musi przejść przez żołądek, w którym to kwas solny znakomicie rozkłada syntetyczną witaminę C. Ciekawe w ilu aptekach jak poprosicie o dobrą witaminę C to otrzymacie produkt, który zadziała. Strzelam w 1 na 10! Działają jedynie tak naprawdę dwa preparaty oba to witamina C o przedłużonym działaniu. Pierwszy to nasza polska witamina C z Polfy (ale uwaga podkreślę wersja o przedłużonym działaniu), druga zaś sprzedawana jest pod marką Cetebe.
Obawiam się, że nawet w sieci ciężko Wam będzie znaleźć informacje, które potwierdzą to co napisałem powyżej.
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Ceny gier

Post autor: Matio.K »

Gienka pisze:Mam pytanie. Dlaczego wszystkie gry są tak drogie? Przeliczając to na ilość co kupujemy za ile to żal **** ściska. Wings of War za 100 zł: 132 karty, 5 plansz, instrukcje i znaczniki. No wyprodukowanie czegoś takiego koszty do 20 zł. 80 zł za importera, pomysł i markę? Wtf? Jakby tam było logo Nike, Adidas to rozumiem. Ale Fantasy Flight Games to nie rozumiem. Przez właśnie cenę wydaję mi się że około 90% chętnych odpada. Wyjątek we wszystkim stanowi IPN gdzie nie idzie się na zyski. Np. Kolejka jakby była od jakiegoś innego producenta to kosztowałaby zamiast 50 zł, 100 zł. Ceny może są tak wysokie że popyt jest za mały? Co o tym sądzicie?
Myślę, że najlepszym i najbardziej bezstronnym sędzią jest tutaj rynek. Sądzę, iż wraz z jeszcze większym upowszechnieniem [a ten proces zachodzi cały czas], ceny będą stopniowo maleć.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Ceny gier

Post autor: Nataniel »

Joanka pisze:Oczywiście wszyscy ponoszą określone koszty, jednak zdarza się, że gry są przeceniane i to znacznie np. dodatek do TuT początkowo kosztował 84,95 zł w chwili obecnej oferowany jest za 19,85 zł. :o czy to oznacza, że sklep dopłaci do sprzedaży? :)
Jako, że to cena z REBELa, mogę odpowiedzieć - tak, dopłaci do sprzedaży i to sporo :-)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Ceny gier

Post autor: costi »

Gdy pojawił się ten temat na forum byłem prawie w 100% przekonany, że pośmiejemy się wspólnie z porównywania planszówek od wyrobów NIKE, ADIDAS i tyle, koniec. Nie miałem bladego pojęcia, że zrobicie z niego temat do wylewania swoich żali, biadolenia itp...
Wylewanie żali? Biadolenie? Jak dla mnie toczy się normalna, spokojna dyskusja...
Ja tam zainwestowałem jakiś czas temu 40pln i zakupiłem kawał dechy meblowej i właśnie ona trafia na ławę podczas przygotowań do większych gier, lub do zabawy puzzlami.
Gdyby nie to, że nie mam miejsca na trzymanie tego, już dawno bym kupił jakąś płytę 120x120cm, bo np. do Cywilizacji Sida Meiera muszę kombinować z rozkładaniem deski do prasowania obok stołu :lol:
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
DJCrovley
Posty: 147
Rejestracja: 26 maja 2009, 00:26
Lokalizacja: Poland, Poznań

Re: Ceny gier

Post autor: DJCrovley »

Mam 3 takie dechy (z czego jedna pelnowymiarowa do battla) i bez problemu jets na to miejsce, pod sciana za szafa :) poki nie wyjme nikt jej nie zauwaza.
'..You the mothers who sent their sons from far away countries, wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. Having lost their lives on this land they have become our sons as well.'
—Atatürk 1934
Kolekcja
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Ceny gier

Post autor: _Paulus_ »

costi pisze: Gdyby nie to, że nie mam miejsca na trzymanie tego, już dawno bym kupił jakąś płytę 120x120cm, bo np. do Cywilizacji Sida Meiera muszę kombinować z rozkładaniem deski do prasowania obok stołu :lol:
Ostatnio przechadzajac sie po salonie meblowym z moja druga, lepsza polowa zobaczylismy fajny stol.

Szybki komentarz od niej: "Jaki fajny stol! Idealny do planszowek! Wszystko sie na nim zmiesci!"

;-)
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Ceny gier

Post autor: Pierzasty »

costi pisze:Gdyby nie to, że nie mam miejsca na trzymanie tego, już dawno bym kupił jakąś płytę 120x120cm, bo np. do Cywilizacji Sida Meiera muszę kombinować z rozkładaniem deski do prasowania obok stołu :lol:
Jak udało Ci się zmieścić Cywilizację na 120x120? Zdjęcia proszę.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Ceny gier

Post autor: costi »

Sorry, nie będę teraz wszystkiego rozkładał, ale na stole 120x80 (czy tam 75) plus deska do prasowania ;) mieści się gra na 3 osoby. Na desce leżą cuda, dostępne budynki i jakieś pierdoły typu stosiki żetonów plus piramidka jednego gracza, plansza i dwaj pozostali gracze są na stole.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Ceny gier

Post autor: Pierzasty »

costi pisze:Sorry, nie będę teraz wszystkiego rozkładał, ale na stole 120x80 (czy tam 75) plus deska do prasowania ;) mieści się gra na 3 osoby. Na desce leżą cuda, dostępne budynki i jakieś pierdoły typu stosiki żetonów plus piramidka jednego gracza, plansza i dwaj pozostali gracze są na stole.
No to plus deska. Normalnie to na dużym stole ciężko mi to rozłożyć.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Ceny gier

Post autor: costi »

No przecież pisałem, że muszę deskę rozkładać ;) Te dodatkowe 40cm szerokości blatu rozwiązałoby IMHO problem.

Aleśmy w offtopa poszli. ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3362
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: Ceny gier

Post autor: maciejo »

vaski pisze: Zapytam Was.
Po, co to wszystko?
Czy coś to zmieni?
Czy wydawcy po lekturze tego wątku obniżą ceny tytułów?
Czy gry należą do towarów niezbędnych do przeżycia (wiem, wiem niektórym właśnie tak może się wydawać ;) )?
Tu nie chodzi o ceny paliwa, którego podwyżka odbija się na cenie produktów spożywczych, przemysłowych itd...
Tu nie chodzi o wysokie ceny leków i nabijanie "kabzy" Koncernom Farmaceutycznym.
Nie popadajmy w skrajności.
Odpowiadam :D
Po to aby wylewać swoje żale, pobiadolić itp...
Powinno
Powinni
Są niezbędne-to pewne
Masz rację :!:
Tu chodzi natomiast o ceny gier i nabijanie kabzy koncernom produkującym gry
Tak jest nie popadajmy i nie denerwujmy się tak 8)
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ceny gier

Post autor: Gabriel »

Mnie zastanawiają jedynie makabryczne ceny wszystkich gier wydawnictwa GMT. Czy dla odbiorcy w USA są one także drogie? Tzn. czy są to po prostu wysokie ceny liczone na niewielką liczbę koneserów, czy ich poziom wynika z tego, że są one importowane z USA? Zwraca to moją uwagę, bo przecież w sporej części są one wydane dość oszczędnie - plansze są drukowane na miękkim papierze, karty są średniej jakości.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Ceny gier

Post autor: Nataniel »

1) niewielkie nakłady - rzędu 500/1000 sztuk na cały świat
2) wysokie koszty projektowania gry - masa testów, sprawdzania realiów historycznych, etc.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ceny gier

Post autor: FortArt »

Ceny używek też potrafią zadziwić. Właśnie ktoś wystawił Szoguna a Allegro za ... 399 zł.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
zewsi
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2006, 16:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 1 time

Re: Ceny gier

Post autor: zewsi »

Może się pomylił? :shock:
Awatar użytkownika
Bri
Posty: 437
Rejestracja: 18 sie 2009, 14:40

Re: Ceny gier

Post autor: Bri »

Spójrzcie na załączony arkusz z Excela i proszę skorygujcie.
Ostatnio zmieniony 08 lis 2013, 14:05 przez Bri, łącznie zmieniany 2 razy.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Ceny gier

Post autor: Banan2 »

Bri pisze:Spójrzcie na załączony arkusz z Excela i proszę skorygujcie.
Jeśli to wszystko się zgadza to wychodzi na to, że to państwu najbardziej powinno zależeć na rozwoju planszówek :wink:
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Ceny gier

Post autor: Nataniel »

Bri pisze:Spójrzcie na załączony arkusz z Excela i proszę skorygujcie.
Bardzo fajne zestawienie :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
ODPOWIEDZ