Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: melee »

:D
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Odi »

melee pisze:dziewczyny chciały, tylko chyba ogólnie słabo znają się na planszówkach :)
Chyba w tym rzecz.
Przykładowo, gdy Croc przyszedł prezentować swój dodatek do Claustrophobii, Jess (bodajże) nie kojarzyła w ogóle tego tytułu.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: melee »

Chyba z wszystkimi dodatkami były te problemy. Gdy dziewczyny próbowały się dopytywać o jakieś zasady, to odpowiedź była, że zakładają, że widzowie znają podstawkę :roll:
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: BartP »

A mnie rozwaliło, jak kobieta nie wiedziała, jak przeczytać Rapa Nui ;]. No ale.
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: sipio »

A mnie z kolei zastanawia czy te wszystkie gry przywiezione przez Rebel i Planszomanie, to posiadają Essenowe dodatki,
czy one były dawane ekstra do ręki kupującym?
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: DDP »

Jess byla ladniejsza ale ogranieciem nie grzeszyla - fakt. Beth merytorycznie lepsza. Jak to w zyciu - nie mozna miec wszystkiego w kobietach :P Anyway info dla tych co nie zdazyli wczoraj nabyc - Dungeon Petz znowu jest dostepne w rebelu! Ostatnia sztuka. Smacznego;)
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: MichalStajszczak »

Filippos pisze:A całą prezentację zaczęła od tekstu "And now game mare balacticum" A powtarzałem jej wcześniej trzy razy tytuł i tłumaczyłem że to łacina.
A pytałeś ją, czy wie, gdzie leży Morze Bałtyckie? :lol:
(Nawiasem mówiąc chyba Niemcy się dziwili, dlaczego w niemieckim opisie gry na spodzie pudełka użyta jest nazwa Baltischen Meer, podczas gdy oni stosują zwykle nazwę Ostsee.)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: yosz »

w tamtym roku prowadzili: Sheley i Doug Garret (mają swój podcast), Derk i chyba ktoś jeszcze. Doug i Sheley prowadzili moim zdaniem bardzo fajnie. W tym roku Jess mi się podobała (nie w tym sensie, chociaż w tym sensie też ;) ), a Beth mnie denerwowała swoim adhd. Najważniejsi powinni być przedstawiający gre, a 'hostowie' tylko powinni być lekko pomocni - Beth jak dla mnie za często się wtrącała.

Ale fakt, że Jess merytorycznie dużo słabsza od Beth.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
knidyjczyk
Posty: 148
Rejestracja: 06 paź 2006, 12:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: knidyjczyk »

W Rebelu są dodatki "Essenowe" do:
MIL
Drum Roll
Singapore
Shitenno
Last Will

(dodawane są do zakupionych gier oczywiście. Stosowne adnotacje powinny znaleźć się dziś na stronie).
pracuję w rebel.pl - gg: 697779
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: jax »

Tańszy Kingdom Builder pojawił się w planszomanii.

A co dorzuconej sztuki Dungeon Petz w rebelu, to rozeszła się w mgnieniu oka. Nie wiem, na chwilę od kompa odejść nie można, normalnie szaleństwo... :evil: :evil:

(swoją drogą rebel móglby przywieźć ciężarówkę Dungeon Petz zamiast kilku sztuk :roll: przecież to potencjalnie najlepsza gra targów...)
Ostatnio zmieniony 26 paź 2011, 11:25 przez jax, łącznie zmieniany 1 raz.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: janekbossko »

bedzie jak co roku...
hype i szal a pozniej rozczarowania i sprzedaz na podfroum handel :)
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: jerrymagu »

jax pisze:Tańszy Kingdom Builder pojawił się w planszomanii.

A co dorzuconej sztuki Dungeon Petz w rebelu, to rozeszła się w mgnieniu oka. Nie wiem, na chwilę od kompa odejść nie można, normalnie szaleństwo... :evil: :evil:
.....................
potwierdzam.

Jak buszowałem u nich na stronie to zobaczyłem że w świetnej cenie pojawił się Confucius :shock:
Jak widzę w jakiej cenie jest ta gra i porównuję z niektórymi miernotami Essenowymi to mam mieszane uczucia :roll:
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Nataniel »

Na GRAMY będzie można spróbować następujących tytułów:
http://www.festiwalgramy.com/2011/10/26 ... a-gramy-2/
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: BartP »

Core Worlds i Colonial wpisano podwójnie.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Don Simon »

Rzut okiem na Fortune juz wisi na GF.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: pabula »

jax pisze:(swoją drogą rebel móglby przywieźć ciężarówkę Dungeon Petz zamiast kilku sztuk :roll: przecież to potencjalnie najlepsza gra targów...)
Ale po co jak będzie polska wersja tej gry :D
Ja cierpliwie czekam!
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Pancho »

jax pisze:(swoją drogą rebel móglby przywieźć ciężarówkę Dungeon Petz zamiast kilku sztuk :roll: przecież to potencjalnie najlepsza gra targów...)
Życie zawsze jest proste z naszej perspektywy i proponujemy rozwiązania nie mając pojęcia o okolicznościach. Nie jestem pewien czy w ogóle większa ilość była możliwa do zakupienia. W niedzielę gra się wyprzedała, a do recenzji też egzemplarzy nie rozdawali (tych egz. z Essen, bo następne dadzą). Naprawdę bardzo dużo w tym roku gier zostało wyprodukowanych w niewielkiej ilości.
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: _Paulus_ »

Squirrel pisze:A ja się nie zgodzę - Beth już od kilku lat się zajmuje podobnymi prezentacjami na amerykańskich konwentach, a niedawno dołączyła do ekipy Dice Tower.
@Filip - po Ossom-Jess zmęczenie było widać od soboty, więc załapałeś się na świeży okres - na czacie podczas prezentacji Mare Balticum wszyscy się zastanawiali "czy ona go podrywa?!" :p
Wszyscy czepiaja sie biednych dziewczyn - a tak prawde mowiac ogladajac te prezentacje to wszystkie nudza mnie juz po pierwszych dwoch zdaniach prezentujacych. Wiekszosc prezentacji jest po prostu nudna, prowadzona w malo ciekawy sposob.

1. Wiecej sie dowiem czytajac info w necie.
2. Zalosny poziom prezentacji tylko mnie zniecheca do gry.
3. Zaledwie jedna prezentacja mnie przekonala, ze warto wyprobowac gre: Nefarious - ale ja mialem na swojej liscie przed targami wiec tylko potwierdzila moje zainteresowanie. Na samych targach jakos stoisko wystawcy nie robilo wrazenia, a kiedy bylem u nich na stoisku to akurat grala jakas grupka w egzemplarz do prezentacji i nie wygladali na zadowolonych ;-)

Rowniez niczego nikomu nie ujmujac, ale nasi rodacy mogliby sie albo troche poduczyc w "inglisz lagidz" albo wykrzesac z siebie troche entuzjazmu. Bo brakowalo w prezentacjach albo jednego, albo drugiego.

Akurat to co prezentuja prowadzace mi sie zdecydowanie podoba. Jess nie przeszkadza, co najwyzej sie o cos dopyta, Beth ma duzo uwag, stara sie wchodzic w interakcje z prezentujacymi. Kazda ma swoj styl - ale nie sa irytujaco przeszkadzajace.

A co do Ossom-Jess w czasie prezentacji Portalu a propos ilustracji na pudelku:
"Foxy lady, and I like her skirt. Although I don't think I have what it takes to wear that skirt..." a Trzewik zamiast zagrac va-banque: "You definitely have what it takes!" ;-) to sie tylko usmiechnal pod nosem i zazenowany spojrzal w inna strone.

"Instynkt lowcy" albo sie ma - albo sie go nie ma ;-)
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Don Simon »

_Paulus_ pisze: A co do Ossom-Jess w czasie prezentacji Portalu a propos ilustracji na pudelku:
"Foxy lady, and I like her skirt. Although I don't think I have what it takes to wear that skirt..." a Trzewik zamiast zagrac va-banque: "You definitely have what it takes!" ;-) to sie tylko usmiechnal pod nosem i zazenowany spojrzal w inna strone.

"Instynkt lowcy" albo sie ma - albo sie go nie ma ;-)
Taa - tez to wychwycilem.
No i Filip jakas gierke dla dzieci prezentowal zamiast flirtowac 8). Ale przynajmniej dobrze powiedzial o "smiertelnosci ryb" :)
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: witek »

_Paulus_ pisze: Wszyscy czepiaja sie biednych dziewczyn - a tak prawde mowiac ogladajac te prezentacje to wszystkie nudza mnie juz po pierwszych dwoch zdaniach prezentujacych. Wiekszosc prezentacji jest po prostu nudna, prowadzona w malo ciekawy sposob.
Widziałeś ilość wyświetleń tych prezentacji? Gdyby było ich kilkaset (a nie kilka) tysięcy zatrudniono by ludzi, którzy mają "what it takes", żeby Cie zainteresować.

Swoją drogą Jess ma to coś, co sprawia, że nie jest ważne czy zna się na planszówkach.
melee pisze:to raczej efekt przyjścia z brzydką koleżanką ;)
Tak, to może być to. Niezawodne.
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: _Paulus_ »

Don Simon pisze: No i Filip jakas gierke dla dzieci prezentowal zamiast flirtowac 8). Ale przynajmniej dobrze powiedzial o "smiertelnosci ryb" :)
Oooo przegapilem jego prezentacje.

No i rzeczywiscie mogl sie bardziej skupic na dziewczynie, a nie na jakies tam glupiej planszy ;-)
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: jax »

witek pisze:Swoją drogą Jess ma to coś, co sprawia, że nie jest ważne czy zna się na planszówkach.
Cóż za zgrabne podsumowanie...

--

Jeszcze jedna gra niespodziewanie zwraca uwagę: Air Show - muszę obejrzeć prezentację, bo tematyka bardzo intrygująca - zbieramy kolekcje starych samolotów i wystawiamy je podczas pokazów lotniczych. Super grafika, zobaczymy co z mechaniką.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: _Paulus_ »

witek pisze: Widziałeś ilość wyświetleń tych prezentacji? Gdyby było ich kilkaset (a nie kilka) tysięcy zatrudniono by ludzi, którzy mają "what it takes", żeby Cie zainteresować.
To po co robia te prezentacje? Bo musza? Bo moga?

Skoro na targi jedzie iles tam osob (bylem zaskoczony iloscia osob, ktore przyjechaly z Polski) to mozna dac jednej wczesniej zadanie, zeby sie do tej prezentacji przygotowala i zrobila to w interesujacy sposob. Niekoniecznie musi byc to autor gry. Tak jak zrobil to np. Chvatil - jego angielski jest tak slaby, ze nikt by nic nie zrozumial to prezentacje robil ktos za niego.

Podejrzewam, ze jesli wydawca lub autor tutaj lub na bgg rozpuscila info, ze jest poszukiwana osoba, ktora zrobi dobra prezentacje gry na targach w zamian za wieczna slawe to na 100% ktos by sie zglosil.

Skoro prezentacja ma 900+ wyswietlen to oznacza, ze 900+ klientow bylo potencjalnie zainteresowanych kupnem gry. Jesli prezentacja ich nie zainteresowala to znaczy, ze tych potencjalnych 900+ klientow gry nie kupi.
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: jax »

Ehhh... nie będę już marudził na marudy tylko do rzeczy:

Helvetia - z klasycznych do bólu eurogier (których raczej unikam na tym Essen) wydaje się najciekawszym tytułem. Chciałem olać, ale prezentacja wypadła ciekawie, chyba warto się zainteresować. Co ciekawe, miałbym jedyny zarzut/obawę, że gra nie daje specjalnie dużo możliwości kombinowania, gdyby nie wręcz przeciwne głosy (m.in. Pancho) że od pewnego momentu jest aż za dużo wyborów, paraliż decyzyjny i downtime. 'Za dużo wyborów' (przy nie zauważeniu przez mnie - na razie - innych wad) brzmi świetnie. Dam szansę tej grze.
Na marginesie ciekawe, gdyby teraz ukazał się Caylus czy też pojawiłyby się zarzuty, że 'za dużo wyborów' i 'paraliż decyzyjny' i geekowie odrzuciliby tę grę.... 8) :wink: (bo na pewno w C. wydaje się początkowo że wyborów i ścieżek jest mnóstwo, potem wszystko układa się w całość, jest klarowne i paraliżu decyzyjnego nie ma :) )...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: pan_satyros »

Bardzo chętnie przeczytałbym nieco więcej o Trajan S. Felda. Prezentacja naświetliła masę szczegółów, ale brakuje mi jakiegoś ogólnego rysu, który by je spajał i wyznaczał cel jaki nam przyświeca. Czy ktoś skusił się na te 150% suchego Euro? :D

Czekam również z niecierpliwością (jaka nie towarzyszyła mi od czasu zakupu Arkham Horror - 1 przygodówki) na więcej informacji o Mage Knight, gdyż niestety instrukcja to moloch z ostatniego kręgu piekieł i poznać z niej grę jest niezwykle trudno.
ODPOWIEDZ