Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: bogas »

sipio pisze:Też jakoś cicho o Ora et Labora, czyżby znowu lekki zawód???
To akurat wynika z tego, że lada dzień będzie wersja PL, a na targach nie było wersji EN tylko DE. Znając awersję polaków do języka niemieckiego zaryzykuję, że nie było takiego maniaka, który by się skusił.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: yosz »

Nefarious było niewiele kopii - początkowo chyba 200, ale było za mało znaczników czy czegoś tam więc z tych 200 zrobili 100 dobrych kopii. Potem podobno żetony dojechały i sprzedali też pozostałe 100. Ogólnie te targi upłynęły pod znakiem: "nasze gry dojadą jutro / pojutrze i będzie ich niewiele" co wymaga kupowania w ciemno, a nie każdy chce tak robić
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: staszek »

jax pisze:niestety z prezentacji Air Show niewiele szczegółów się dowiedziałem, ale i tak wygląda bardzo obiecująco, na pewno do kupna/spróbowania

jeszcze tylko Colonial został i będzie wszystko :)
Obejrzałem szybko Colonial,żeby być przed Jaxem :)
Trochę przekombinowana i sporo zapożyczeń,nie do końca też rozumiem za co dostaje sie punkty,ale na pewno do zagrania.
No i jeśli chodzi o wygląd to conajmniej "supercool" :)
Ostatnio zmieniony 28 paź 2011, 12:16 przez staszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Królik »

Gra "do zagrania" za 250 zł - ja podziękuję. Za Urban Sprawla czy inne "mocne" tytuły mogę tyle dać ale za średnie cudo pełne zapożyczeń chyba nie bardzo :( Choć muszę przyznać że gra wygląda miodnie :)
Awatar użytkownika
paweln
Posty: 639
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: paweln »

pan_satyros pisze:I powiadasz, że w 2 osoby fajnie Ci się grało? Jestem die hard fanem Felda, więc ta gra ma dla mnie priorytet :)
Tak powiadam. W więcej osób natomiast będzie ciekawiej w senacie, w miejscu budowania oraz na podbojach bo będzie wyścig i blokowanie.
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Wookie »

Grałem dzisiaj po raz pierwszy w Trajana, w 2 osoby i gra jest świetna. Oczywiście nie można się nastawiać na klimatyczną planszówkę, tylko na suchą, feldowską grę w zdobywanie punktów, w której znów połączone są bardzo fajne mechanizmy.
Gra jest nieco cięższa od Zamków Burgundii i od razu wszystkiego się nie załapie, a przesuwanie 12 kosteczek akcji na naszej planszy wymaga głębszego móżdżenia i planowania kilku tur do przodu.
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: staszek »

Grałem dziś w Last Will-niestety szału nie ma-nie czuć za bardzo tego,że wydajemy kasę.
Równie dobrze moglibyśmy zacząć od zera i grać-kto pierwszy będzie miał ileśtam.
Helvetia-może i niezła gra,ale nie w moim typie kompletnie-z porównywanych do niej(pod względem ciężkości) bardziej podobał mi się Norenberc.
michaelius
Posty: 95
Rejestracja: 19 lip 2010, 17:00
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: michaelius »

FFG cos tam wogle wystawialo?
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Filip z Lublina »

Vanuatu przyciągnęło moją uwagę ale głównie wyglądem. Ktoś coś wie na temat tej gry?
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Yamada Hanushi »

Jestem po jednej partii w Ninjato i mam bardzo pozytywne odczucia.

Plusy:
- mała losowość, która wnosi trochę emocji ale jednocześnie nie jest na tyle duża aby psuć przyjemność planowania i podejmowania decyzji
- dwie drogi zdobywania punktów (dominacja lub plotki), które są względem siebie bardzo (ale naprawdę bardzo, bardzo) dobrze wyskalowane; obie strategie mogą prowadzić do zwycięstwa
- nie najgorszy system walki; mamy decka z kartami o wartościach od 1 do 5; możemy się skradać (wtedy zagrywamy karty o niższej wartości niż wartość postaci do której chcemy się podkraść) lub walczyć (wtedy zagrywamy karty o nominałach wyższych od wartości postaci); proste ale przyjemne :)
- Shuriken-y :)

Minusy:
- brak interakcji; konwencja (Ninja, wschodnie sztuki walki, skradanie się etc.) aż się prosi o wprowadzenie możliwości ingerowania w poczynania innych graczy
- niektóre karty Szkoły Walki są zbyt mocne i za bardzo opłacają się na początku rozgrywki

Polecam.
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: _Paulus_ »

michaelius pisze:FFG cos tam wogle wystawialo?
Stoisko mial ich niemiecki wydawca.

Mozna bylo zagrac w ta symulacje TIE Fightera/X-Winga. Gra sie podobnie do Wings of War, ale na obrazenia rzuca sie kostkami zamiast ciagnac karty (z tego co zaobserwowalem przez chwile).

Mozna bylo pograc w karcianki - widzialem Blood Bowl, LotR, CoC. Staralem sie dopchac do Blood Bowl - ale co bylismy na ich stoisku to wlasnie ktos gral/zaczynal rozgrywke i nie chcialo nam sie czekac bo z obslugi bylo malo osob i ciezko bylo sie dowiedziec cokolwiek.

Byla chyba tez prezentacja nowego Games of Thrones, mozna bylo kupic Gears of War, dodatki do WH:I, WFRP po niemiecku z wieloma dodatkami (nie wszystko co sie ukazalo do 3ed juz wydali po niemiecku - ale duzo).

Na stolach mieli tez rozlozone Mansion of Madness.
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: yosz »

Było też trochę kopii dodatku do Civ i jak się okazuje, nawet dwie, czy trzy kopie nowego game of thrones do kupienia
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: _Paulus_ »

Wczoraj przetestowalismy dwie nowe gry przywiezione z Essen.

Get Bit tak jak przypuszczalem okazala sie bardzo smieszna i zabawna gra imprezowa. Do rozegrania w 10 minut maks. Kupa smiechu w momencie jak rekin odgryza kolejne czesci ciala robotow ;-) jako zabawny przerywnik lub przed daniem glownym wieczoru w oczekiwaniu na jednego z graczy sprawdzi sie rewelacyjnie.

Ankh Morpork - wczoraj zagralismy dwie partie jedna za druga. Pierwsza partia byla rowniez pierwsza partia dla dwoch graczek, moja druga i czwarta wlasciciela gry. Jedna osoba kompletnie nie wiedziala nic na temat Swiata Dysku.

Gralo sie rewelacyjnie. Prosta i elegancka mechanika, kazdy dazy do swojego ukrytego celu. Po pierwszej partii wszyscy od razu mieli ochote na nastepna. W pierwszej partii mi sie udalo wygrac w miare szybko majac za zadanie umiescic swoich agentow w 9 roznych dzielnicach. Druga partia byla bardzo emocjonujaca do samego konca gdzie wygral gracz dzieki skonczeniu sie kart akcji. Poniewaz byla to juz druga partia wiec wszyscy mieli lepsze zrozumienie zasad i kontrolowali innych co robia. Zwyciezca sfrustrowany tym, ze bardzo szybko wydalo sie jaki ma cel zamienil dzieki karcie akcji swoj cel na inny i dzieki temu wygral.

Gra mimo, ze wydaje sie skomplikowana jak sie ja tlumaczy ma bardzo proste zasady. Dodatkowo duza ilosc opcji sprawia, ze gra nie jest banalnie prosta i chce sie w nia grac. Tym bardziej, ze przy nastepnej grze mozna wylosowac inna postac i inny cel.

Znajomosc Swiata Dysku zbedna, zeby sie dobrze bawic.
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
yakos
Posty: 243
Rejestracja: 13 cze 2008, 15:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: yakos »

Galeria zdjęć gier z tegorocznego Essen:
http://www.boardgamegeek.com/geeklist/73609
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: yosz »

‎12 gier. 12 osób. 27 rozgrywek. 26 godzin - czyli maraton z grami z Essen!! Super relacja melee i spółki!

http://www.gamesfanatic.pl/2011/11/01/m ... i-z-essen/
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: M&T »

Czy ktoś miał okazję zagrać w Bios Megafauna i Terra Evolution? I czy jest szansa, że te gry będą do kupienia w Polsce? (i jeszcze Top Speed :wink: )
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: maciejo »

yosz pisze:‎12 gier. 12 osób. 27 rozgrywek. 26 godzin - czyli maraton z grami z Essen!! Super relacja melee i spółki!

http://www.gamesfanatic.pl/2011/11/01/m ... i-z-essen/
świetna robota.bardzo przyjemny maraton :D .zainteresowałem się grą JAB.wydaje się fajna ale cena za te kilka kart mocno przesadzona.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
gordon_shumway
Posty: 174
Rejestracja: 02 kwie 2009, 10:07
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Has thanked: 29 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: gordon_shumway »

Czy udało się w końcu zagrać komuś w Coloniala? Jakie wrażenia?
michaelius
Posty: 95
Rejestracja: 19 lip 2010, 17:00
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: michaelius »

_Paulus_ pisze:
michaelius pisze:FFG cos tam wogle wystawialo?
Stoisko mial ich niemiecki wydawca.

Mozna bylo zagrac w ta symulacje TIE Fightera/X-Winga. Gra sie podobnie do Wings of War, ale na obrazenia rzuca sie kostkami zamiast ciagnac karty (z tego co zaobserwowalem przez chwile).

Mozna bylo pograc w karcianki - widzialem Blood Bowl, LotR, CoC. Staralem sie dopchac do Blood Bowl - ale co bylismy na ich stoisku to wlasnie ktos gral/zaczynal rozgrywke i nie chcialo nam sie czekac bo z obslugi bylo malo osob i ciezko bylo sie dowiedziec cokolwiek.

Byla chyba tez prezentacja nowego Games of Thrones, mozna bylo kupic Gears of War, dodatki do WH:I, WFRP po niemiecku z wieloma dodatkami (nie wszystko co sie ukazalo do 3ed juz wydali po niemiecku - ale duzo).

Na stolach mieli tez rozlozone Mansion of Madness.
Dzieki. W sumie bieda - myslalem ze pokaza cos z nowych Star Warsow LCG.
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: staszek »

gordon_shumway pisze:Czy udało się w końcu zagrać komuś w Coloniala? Jakie wrażenia?
Z tego co wiem to nie , ale niedługo sie to zmieni
BashfulThe6th
Posty: 4
Rejestracja: 03 lis 2011, 01:40
Lokalizacja: Belchatow

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: BashfulThe6th »

staszek pisze:
jerrymagu pisze:ja się poważnie zastanawiam nad kupnem Warriors&Traders. Gra mnie mocno zaciekawiła no i mam nadzieję iż Andrei Novac będzie miał wejście smoka a'la Matthias Cramer.
Natomiast z Essenowych tytułów dzięki Planszomanii udało mi się nabyć Antiquity oraz Sekigaharę :mrgreen:
Rozumiem,że raczej na miejscu- bo u nich na stronie nie ma A. ?

Jak to nie ma?? :shock: :shock: :shock:
Jak jest :lol: i sie SHOP nazywa
http://www.nskn.net/en/order.php
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: Pancho »

michaelius pisze: Dzieki. W sumie bieda - myslalem ze pokaza cos z nowych Star Warsow LCG.
Na jednym stole było prezentowane Star Wars the Card Game w formie prototypu i chętni mogli pograć.
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: staszek »

Jacku,czekamy na Twoje podsumowanie :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: jax »

Po poczytaniu instrukcji, opinii i obejrzeniu prezentacji wyklarowało mi się coś takiego:

pewniaki:

7 wonders - Catan island - dodatków do 7 Wonders nigdy dość
Air Show - tworzenie kolekcji zabytkowych samolotów i wstawianie ich na wystawy brzmi genialnie. Na tyle genialnie, że mogę zaryzykować zakup nie znając szczegółów mechaniki. Ogólnie lubię mechanikę tworzenia czegoś aby później to wystawić i poddać ocenie (vide Traumfabrik). [wielka szkoda, że Pret-a-Porter nie ma innej tematyki, bo z pewnością byłby to dla mnie kolejny hit]
Another Big Expansion for Galaxy Trucker - kolejny genialny (bo Chvatil nie robi innych ;) ) dodatek do genialnej gry.
Caveman Curling - zręcznościówka, curling na planszy :) Całe clue leży w macie, po której się pstryka - celowo ma ona utrudniony poślizg żeby niełatwo było wyczuć siłę pstrykania. Jest też kilka twistów w mechanice. Mam bardzo mało zręcznościówek, więc CC ma zielone światło do powiększenia mojej kolekcji :)
Colonial: Europe Empires Overseas - no właśnie, niby pewniak, ale nie znając szczegółów mechaniki coś mnie powstrzymuje przed kliknięciem na przycisk 'kup za 250zł' ;)
Dragon Rage - wznowienie klasycznej, oldskulowej gry - bitwa oddziałów ludzi ze smokiem krążącym nad miastem. Na drugiej stronie mapy bitwa orków z goblinami czy coś takiego :) Potencjalnie znacznie więcej scenariuszy do rozegrania. Wygląda na oldskul, ale grywalny oldskul... Są żetony jednostek, ale nie w nadmiarze. Do zamówienia chyba tylko na stronie wydawcy.
Dungeon Petz - no-brainer i dla mnie potencjalnie najlepsza gra targów. Chvatil ma u mnie nieograniczony kredyt zaufania, jeśli chodzi o gry ciężkie.
Lost Temple - czyli Citadels revamped :) Czy to wtórne czy to zbyt losowe, jak twierdzą niektórzy, nic mnie nie obchodzi. Jakby w tym roku wyszło Citadels, to też byłyby narzekania, że to, że tamto. A ponieważ jest klasykiem jakoś broni swoją reputację :) LT podejrzewam, że będzie na podobnym poziomie, więc jak najbardziej mnie interesuje.
Manhattan Project - niedokładnie Essen, bo gra ma mieć premierę w listopadzie, ale ileż Essenowych gier pojawi się w sklepach w listopadzie a nawet później? Budowa broni nuklearnej? - super :)
Nefarious - kolejna gra od Donalda, z Kingdom Builderem nie zawiódł, może więc tu też da radę? Bezbłędny klimat szalonych wynalazków i wątpliwość czy aby to nie za proste? Sprawdzimy ;)
Ninja: Legend of the Scorpion Clan - ninja, skradanie się, alarmy, misje itp. Ale co najważniejsze mechanika zapowiada się bardzo solidnie. Jeśli tak będzie istotnie - potencjalny 'sleeper hit'.
Ora et Labora - no brainer od Uwego. Nie wygląda, żeby to było coś zbliżonego do żenującego Merkatora, raczej do Agricoli i Le Havre. Zatem nie ma co się zastanawiać :)
Power Grid - First Sparks - a co tam, trzeba tu troszkę zaryzykować, wprawdzie niewiele gier Friedmanna mnie zachwyca (Wysokie Napięcie jest wyjątkiem (jedynym?)), ale skoro gra ma bazować na sprawdzonym silniku a dodane elementy (poruszanie się ludkami po planszy w celu szukania żywności) mi pasują, to wierzę, że będzie dobrze.
Revolver - The Wild West Gunfighting Game - 2-osobowa strzelanka. Brzmi średnio. Jedyne co może dla mnie taki gatunek uratować to dobra mechanika. I tu wygląda, że taka faktycznie jest: solidna, wystarczajaco rozbudowana, żeby dać miejsce na kombinowanie i na dodatek dobrze odzwierciedlająca klimat...
Road to Canterbury - czyli szarlatańskie odpuszczanie grzechów pielgrzymom do Canterbury. Trzeba lekko zaryzykować, bo nie wiem czy będzie u kogo przetestować przed zakupem :)
Space Bastards - pisałem już o tym w tym wątku. Autorem Czech, ale niesprawdzony na szerszych wodach. Można tylko liczyć że nie zawalił genialnego pomysłu...
Tschak! - też już pisałem o tej sprytnej karciance. Prezentacja na Essen zdecydowanie mnie przekonuje.
Walnut Grove - bardzo zachęcająca prezentacja tego dość szybkiego, zgrabnego 'ekonoma'. Ma być ciasno i wymagająco - brzmi dobrze. Troszeczkę ostudziły mnie chłodne opinie 'ekipy meleego', ale wciąż jestem dobrej myśli.


z lekkim znakiem zapytania:

City Tycoon - mechanika zaprezentowana na Essen lekko zachęca, ale chyba wolałbym zagrać przed ew. zakupem...
Drum Rolls - gra o wystawianiu przedstawień cyrkowych, standardowe, może zbyt standardowe (co potwierdzają opinie dotąd grających) euro. Oryginalny temat może nie wystarczyć... Sie okaże.
Feudality - od Lookout Games; ekonomia i wojna w średniowieczu, niedługa gierka z chyba sensowną porcją kombinowania. Na papierze wygląda nieźle - zobaczymy jak praktyka.
Helvetia - dużo już o tej grze napisano, więc nie rozpisuję się, jestem lekko na tak
Last Will - j.w.
Mob Ties - a la Mall of Horror, nie cierpię Mall of Horror :DD ale tu ma być inaczej, na tyle, że mnie zainteresowało
Panic Station - to miał być pewniak, ale dyskusje o zwycięskich/powtarzalnych strategiach zasiały ziarno niepewności. Z całą pewnością do sprawdzenia.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Essen 2011 - nowe gry (i tylko gry!)

Post autor: BartP »

Panic Station doczekał się poprawionych + zmienionych zasad. Z tego co czytałem, to w sam raz dla tych grup, które zaadaptowały strategię na "nie przeszukujemy pokoi i wymieniamy się tylko na kanistry". Wprowadzono też różne warianty zwycięstwa. Widać, że pospieszyli się z oryginalną instrukcją.
ODPOWIEDZ