Wings of War

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wings of War

Post autor: macike »

Andy pisze:
- Immelmann - wydaje się że po Immelmannie powinno się zastosować manewr Stall a nie Straight - tak na logikę samolot po wykonaniu takiego manewru praktycznie jest bliski prędkości przeciągnięcia (a poza tym powinno się tu być konsekwentnym do Split-S, gdzie na początku manewru należy zastosować Stall)
Mam kłopot z odpowiedzią. Mechanika immelmanna (prosta - imm. - prosta), obowiązująca od początku istnienia gry tak "wrosła" w moją świadomość, że do głowy mi nie przyszło, że mogłoby być inaczej! :)

Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przetestować Twój wariant - mógłby on stanowić odpowiedź na zarzuty niektórych graczy, że immelmanna jest za łatwo wykonać i że czasem wykonuje się je seriami. Jeśli po zawrocie byłby wymuszony stall, to przed następnym immelmannem trzeba by się rozpędzić, co na pewno utrudniłoby powtarzanie manewru. I niewątpliwie byłoby logiczne.
To rzeczywiście brzmi ciekawie.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Wings of War

Post autor: maciejo »

macike pisze:
Andy pisze:
- Immelmann - wydaje się że po Immelmannie powinno się zastosować manewr Stall a nie Straight - tak na logikę samolot po wykonaniu takiego manewru praktycznie jest bliski prędkości przeciągnięcia (a poza tym powinno się tu być konsekwentnym do Split-S, gdzie na początku manewru należy zastosować Stall)
Mam kłopot z odpowiedzią. Mechanika immelmanna (prosta - imm. - prosta), obowiązująca od początku istnienia gry tak "wrosła" w moją świadomość, że do głowy mi nie przyszło, że mogłoby być inaczej! :)

Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przetestować Twój wariant - mógłby on stanowić odpowiedź na zarzuty niektórych graczy, że immelmanna jest za łatwo wykonać i że czasem wykonuje się je seriami. Jeśli po zawrocie byłby wymuszony stall, to przed następnym immelmannem trzeba by się rozpędzić, co na pewno utrudniłoby powtarzanie manewru. I niewątpliwie byłoby logiczne.
To rzeczywiście brzmi ciekawie.
Rzeczywiście to całkiem logiczne :)
Przetestuje jutro z synkiem :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
nillu
Posty: 41
Rejestracja: 08 lis 2011, 08:50
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Wings of War

Post autor: nillu »

wyszedł nowy produkt ze stajni WoW - zwie się Wings of Glory:

http://www.wingsofwar.org/forums/showth ... tarter-set

zacząłem zastanawiać się dlaczego zmienili nazwę wiodącą serii i znalazłem odpowiedź po zapoznaniu się z instrukcją:
http://www.wingsofwar.org/forums/downlo ... ac1ceb7c67

jest trochę zmian w stosunku do WoW Dawn of War. Czekamy na opinię jak ktoś dostanie to w swoje łapki :evil:
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Wings of War

Post autor: maciejo »

nillu pisze:wyszedł nowy produkt ze stajni WoW - zwie się Wings of Glory:

http://www.wingsofwar.org/forums/showth ... tarter-set

zacząłem zastanawiać się dlaczego zmienili nazwę wiodącą serii i znalazłem odpowiedź po zapoznaniu się z instrukcją:
http://www.wingsofwar.org/forums/downlo ... ac1ceb7c67

jest trochę zmian w stosunku do WoW Dawn of War. Czekamy na opinię jak ktoś dostanie to w swoje łapki :evil:
A masz ochotę wyszczególnić te zmiany :D jestem bardzo ciekaw
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
nillu
Posty: 41
Rejestracja: 08 lis 2011, 08:50
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Wings of War

Post autor: nillu »

w sumie to zmiany są głównie kosmetyczne i dotyczą głównie dodatkowych elementów takich jak konsola samolotu, żetony uszkodzeń, żetony prędkości. Opisy zawarte na kartach samolotów także zostały przearanżowane. Zasady pozostały nie zmienione.

A instrukcja..... Mmmmm.... Wielkie retro dzieło! Plus zawiera fajne opisy scenariuszy i genialnie wytłumaczone zasady.
osti
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2012, 11:36

Re: Wings of War

Post autor: osti »

Witam.

Czy ma ktoś może namiary na instrukcję PL od WoW WWII? Zakupiłem wczoraj tą gierkę w wersji z miniaturami. Sprzedawca nie poinformował mnie że w środku jest manual po włosku T_T Pograliśmy troszkę w oparciu o instrukcję WoWa z pierwszej wojny i grało się super, tylko że zapewne nie wykorzystaliśmy nawet 1/10 możliwości gry.

Takie jeszcze pytanko? Czy po dokupieniu miniatury z WoW WW1 z kompletem kart manewrów można w oparciu o zasady WWII rozegrać pojedynki? Czy musiałbym jednak zakupić kolejną podstawkę?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Wings of War

Post autor: donmakaron »

Mogę co najwyżej podrzucić skan angielskiej instrukcji WoW:Fire from the sky (WWII). Jeśli to coś pomoże - daj znać.
osti
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2012, 11:36

Re: Wings of War

Post autor: osti »

Dzięki Donmakaron za odzew, ale dorwałem PDFa z ang. manualem dokładnie od Deluxe edit. więc problem rozwiązany.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Wings of War

Post autor: schizofretka »

Jest już dostępny Wings of Glory WWII starter set. Nie zawiera ani jednego niemieckiego samolotu :shock:
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
BEF Hero
Posty: 58
Rejestracja: 04 cze 2004, 12:14
Lokalizacja: Piotrkow Trybunalski
Has thanked: 2 times

Re: Wings of War

Post autor: BEF Hero »

Ano dostępny i co z tego !?
Wraz ze zmianą wydawcy, zmieniły się koncepcje... Nie będzie kart, tylko miniatury... Niestety, podobnie jak poprzednio, równie niedbałe i paskudne... :evil:
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Wings of War

Post autor: maciejo »

BEF Hero pisze:Ano dostępny i co z tego !?
Wraz ze zmianą wydawcy, zmieniły się koncepcje... Nie będzie kart, tylko miniatury... Niestety, podobnie jak poprzednio, równie niedbałe i paskudne... :evil:
A mnie te małe samolociki się podobają :P
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
BEF Hero
Posty: 58
Rejestracja: 04 cze 2004, 12:14
Lokalizacja: Piotrkow Trybunalski
Has thanked: 2 times

Re: Wings of War

Post autor: BEF Hero »

Podobno... (z naciskiem mocnym na "podobno"!!!), za jakiś czas może ukazac się wersja tzw. podróżna z samymi kartami.
Phi... mocno naciągane. :)
Jednakowoż, mimo tych zmian stare WoW trzyma się doskonale w niektórych środowiskach, czego przykładem jest istnienie międzynarodowego forum www.wingsofwar.org
Warto zwróci uwagę na album jednego z użytkowników parającego się tworzeniem nowych kart do tej zacnej gry. Przygotował pakiet polskich samolotów z Kampanii Wrześniowej. Kolejne są w drodze...
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Wings of War

Post autor: charlie brown »

Czy wiadomo, kto będzie oficjalnym dystrybutorem Wings of Glory w Polsce? Miniaturka bombowca z I WŚ Caproni Ca.3 wygląda bardzo zacnie, ale widzę ją tylko w jednym sklepie i to niedostępną.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Wings of War

Post autor: Andy »

A myślisz, że będzie oficjalny dystrybutor? Po tym co zrobiła Galakta z Wings of War?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Wings of War

Post autor: charlie brown »

Myślę, że ktoś się tym w końcu zajmie, bo seria jest rozwojowa. W ostatnie serie WoW rynek zaopatrywał chyba Bard, ale WoG nie mają w swojej ofercie.

A tak z innej beczki, orientujesz się czym będą się różnić talie manewrów dla samolotów z początku I WŚ, typu Fokker E, albo pchacz Airco? Będą wolniejsze, albo mniej zwrotne?
http://www.aresgames.eu/games/ww1-wings ... lane-packs
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Wings of War

Post autor: Andy »

Muszę zastrzec, że zupełnie nie interesują mnie miniaturki, ale Eindeckery i pchacze mam (w formie kart) z boosterka Immelmann z 2008 r. Myślę, że talie manewrów do wersji karcianej i miniaturkowej są identyczne, więc rzuć okiem na BGG, powinny być tam informacje. Np. tu jest talia P dla E.III i Morane-Saulnierów: http://www.boardgamegeek.com/image/4411 ... oster-pack

Oczywiście te wczesne samoloty były wolniejsze i mniej zwrotne, więc ich talie są mniej liczne, a same manewry "spokojniejsze".

W Immelmannie jest jeszcze talia G dla E.IV i pchaczy de Havilland, ale nie widzę zdjęcia. Są za to jakieś dyskusje na ten temat.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Wings of War

Post autor: charlie brown »

Dzięki. Tak mi się właśnie wydawało, że te starsze samoloty były w jakimś dodatku.
talie manewrów do wersji karcianej i miniaturkowej są identyczne
Tak, są identyczne, tzn. prawie identyczne, bo w miniaturkach dochodzą jeszcze 2 karty lotu w górę lub w dół. Widzę, że pozmieniali oznaczenia: talia P będzie dla Airco i Halberstadta, a talia T dla Fokkera i Morane-Saulnier.

Mam tylko karty i miniaturki z I WŚ. Czy zdarzyło Ci się latać maszynami z II WŚ?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Wings of War

Post autor: Andy »

charlie brown pisze:w miniaturkach dochodzą jeszcze 2 karty lotu w górę lub w dół.
W wersji "karcianej" też są. :) Od zestawu Burning Drachens (trzeciego w kolejności) też można stosować reguły o pułapie lotu.
Mam tylko karty i miniaturki z I WŚ. Czy zdarzyło Ci się latać maszynami z II WŚ?
Tak, latałem, chociaż znacznie mniej niż tymi z Wielkiej Wojny. Tamten klimat jednak znacznie bardziej mi odpowiada!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Wings of War

Post autor: mig »

Nieco odkurzę:)
Zagraliśmy testowo- w trzy osoby, każdy jednym samolotem. Klimat świetny i w ogóle fantastyczne jest ile mozna oddać w tak prostej mechanice.
Jednak sporym rozczarowaniem była losowosc kart uszkodzeń (dla wszystkich ta sama talia). Pierwszemu graczowi samolot wybuchł po drugim ostrzale, drugiemu padł po czwartej karcie uszkodzenia a wygrany wygrał mając 15 kart uszkodzeń, z tego pewnie z połowa to były "zerówki". Moze to klimatyczne i historyczne ale lekki niesmak pozostawiła :/
Ostatnio zmieniony 04 lip 2014, 21:37 przez mig, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Wings of War

Post autor: schizofretka »

Bo aby traktować to serio, jak euro, to każdy musi latać 2-3 samolotami - wtedy się jakoś uśrednia. Większym problemem z punktu widzenia eurogracza jest totalne niezbalansowanie między samolotami, takie realia: takim airco dh2, jak się wylosuje, to pełni się rolę statysty i ofiary, bo o równorzędnej walce z jaki kolwiek krautem nie ma mowy. W ogóle, pomijając grę z dziećmi (polecam), to fajnie się robi od minimum 8 na stole, lepiej kilkanaście. Dzięki prostej mechanice i równoległemu planowaniu rewelacyjnie się sprawdza jako integracyjny filler dla bardzo dużych grup (rekord to chyba kilkaset osób!). No i jak ma się maty / wydrukowane zdjęcia satelitarne w dużym formacie, to większa liczba figurek na stole robi na prawdę olbrzymie wrażnie. Tylko w moim wypadku przelicznik koszt / łączny czas gry jest najgorszy ze wszystkiego co mam, a mam parę eurówek w które zagrałem raz...
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Wings of War

Post autor: Andy »

schizofretka pisze:Większym problemem z punktu widzenia eurogracza jest totalne niezbalansowanie między samolotami, takie realia: takim airco dh2, jak się wylosuje, to pełni się rolę statysty i ofiary, bo o równorzędnej walce z jaki kolwiek krautem nie ma mowy.
A kto losuje samoloty i napuszcza na siebie Airco i Fokkera VII? :shock: To tak jakby walczyć średniowiecznym rycerzem przeciw Leopardowi II ;) Jak chcesz klimatu z lat 1915-1916, to wystawiasz Airco i Morane-Saulniery przeciw Eindeckerom i Halberstadtom, a jak Cię ciągnie ku końcowi wojny, to SPAD-y XIII i Camele przeciw F VII i Siemensom-Schuckertom. Nie zgadzam się również, że potrzebny aż taki tłum samolotów na stole: wystarczy 4-6 samolotów i już jest niezły młyn. Ale pod jednym warunkiem - że się nie zapomina o regule ograniczonego obszaru rozgrywki. Niektórzy to lekceważą i potem się dziwią, że samoloty na stole "nie mogą się spotkać". :)

Karta wybuch jest "historyczna" i zapewnia spore emocje - jeśli komuś nie odpowiada, wystarczy usunąć ją z talii, albo dodać rzut kostką na potwierdzenie zniszczenia samolotu, co kto lubi.

Jakie to szczęście, że nie jestem eurograczem i bawią mnie ciągle takie nieoptymalizacyjne klimaty. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Wings of War

Post autor: maciejo »

mig pisze:Nieco odkurzę:)
Zagraliśmy testowo- w trzy osoby, każdy jednym samolotem. Klimat świetny i w ogóle fantastyczne jest ile mozna oddać w tak prostej mechanice.
Jednak sporym rozczarowaniem była losowosc kart uszkodzeń (dla wszystkich ta sama talia). Pierwszemu graczowi samolot wybuchł po drugim ostrzale, drugiemu padł po czwartej karcie uszkodzenia a wygrany wygrał mając 15 kart uszkodzeń, z tego pewnie z połowa to były "zerówki". Moze to klimatyczne i historyczne ale lekki niesmak pozostawiła :/
No i o to chodzi :!:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Wings of War

Post autor: mig »

Jestem fanem klimatu w grach i bardzo lubię smaczki historyczne, więc doceniam te rozwiązania. I zdaję sobie sprawę, że taki rozkład kart uszkodzeń to raczej wyjątek niż reguła. Z drugiej strony gracze, którzy w ten sposób przegrali czuli się nieco "zawiedzeni" - i też nie są to maniacy optymalizacyjni. Ot, po prostu, ciut za dużo przypadku było w wyniku starcia. Zastanawialiśmy się nad usunięciem karty eksplozji samolotu, ale również przedziałem uszkodzeń w zakresie 0-3 zamiast 0-5. Ale trochę się boję, że straci na tym klimat. No, nic - spróbujemy ;)

Ponieważ od ostatnich wpisów w temacie już minęło sporo czasu chciałbym zapytać, czy warto coś do zestawu Famous Aces i Watch your back! coś dokupić? Któryś z zestawów jest szczególnie wart uwagi? Można w Polsce je kupić (no, bo że polskich wersji nie ma - poza ww - to już się zorientowałem;)?

I jeszcze figurki - gdzie obecnie warto kupić? Gra już trochę ma i może pojawiły się jakieś wyprzedaże? ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Wings of War

Post autor: Andy »

Warto dokupić Burning Drachens. Bardzo.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: Wings of War

Post autor: profes79 »

Zawsze można zastosować zasady "turniejowe", na jakich grywamy na Galicyjskich manewrach Strategów.

Talia uszkodzeń każdego gracza jest taka sama - trzy "1" i dwa "0". Wygrywa ten, kto zada 3 trafienia. Losowość jest ograniczona do minimum, dużą rolę odgrywają umiejętności graczy. Oczywiście gra sie wtedy samolotami o takiej samej talii manewrów, żeby wyrównać szanse.

Opcjonalnie można wykluczyć użycie "trafień krytycznych".
ODPOWIEDZ