Gra o tron - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
zolec
Posty: 7
Rejestracja: 30 gru 2011, 14:51
Lokalizacja: Myślenice/Kraków

Re: Gra o tron

Post autor: zolec »

Sir-Rafał pisze:Trochę odświeżę temat. Ostatnio udało się zagrać po raz pierwszy w 6 graczy (wspierając się samoróbką z wersji 9-osobowej). Graliśmy z większością zasad z dodatku i stąd kilka moich pytań związanych z gra:

1. Kiedy działa zdolność Tywina Lannistera? Czy już po odsłonięciu karty czy wcześniej. My graliśmy, że wcześniej trzeba przed odsłonięciem zadeklarować ilość znaczników. Wydaje mi się, że jeśli już po odsłonięciu to przy sporej liczbie żetonów władzy ta karta może sama wygrać bitwę i jest to kolejna wypasiona karta Lannisterów.

2. Sytuacja wynikająca z zagrania Starej Niani od Starków. Napisane jest, że wybieramy jakąkolwiek odrzuconą kartę i Stara Niania ma jej zdolność w tej bitwie. Nie przejmuje jednak ona siły tej karty. Co jednak dzieje się gdy Stark wybierze Tywina Lannistera? Zwiększa silę Karty czy nie?

3. Czy w 2 edycji GoT'a jest duża zmiana w kartach Rodów?

PS: Czy jest ktoś z Poznania lub okolic kto byłby chętny zagrać w GoT'a na 9? Udało się raz zagrać, ale często brakuje nam 2-3 graczy, a dobranie chociaż 1 osoby, która jest "nowa" powoduje zachwianie delikatnej równowagi na korzyść ich sąsiadów, co było obecne w owej partii.

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedz!
1. My graliśmy tak: gracz chcący rzucić Tywina brał do ręki wybraną ilość punktów władzy i trzymał je zaciśnięte w pięści. Nie dało się już niczego zmienić. Co prawda przeciwnik widząc zaciśnięta pięść przeciwnika mógł się domyśleć jaką kartę zastosował, ale zawsze to mógł być blef. Deklaracja przed wybraniem kart byłaby jawnym złamaniem zasad (skoro w tajemnicy to w tajemnicy)

2. Przy starej Niani sprawa jest podobna. Skoro wybrałeś postać Tywina to bierzesz jego umiejętność i też musisz mieć w zapasie przygotowane punkty władzy (wiedząc że tak ją użyjesz). Można naturalnie w tym przypadku uznać, że po odkryciu niani działa się jawnie i gracz może sobie po prostu obliczyć ile potrzebuje punktów władzy. Po odkryciu kart dobrać potrzebna ilość.

W drugiej edycji trochę się zmieniło. Zrobili małego mixa z wszystkich kart występujących w podstawce i dodatkach. Niektóre rody znacznie osłabiono (Lanisterowie cofnęli się do poziomu z podstali według moich kumpli co ich strasznie osłabiło). Inne rody zyskały fajne umiejętności (np. czarni sąsiedzi Lanisterów). W grze dodano element losowości w postaci "kart losów bitwy" i naturalnie nie napisano nic jak się ma nowa edycja do starych dodatków.

A tak na marginesie. Gracie na 9? jak to jest możliwe? z chęcią zapoznał bym się z tym jak to zrobiliście i jakie rody dodaliście (i jak zmieniliście mapę)
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gra o tron

Post autor: Sir-Rafał »

Dzięki za odpowiedz. Generalnie widzę, że tak do końca nie jest to doprecyzowane. Wasze rozwiązanie jest podobne do tego co robiliśmy i wydaje mi się tak najsensowniej.

Nową edycję muszę zobaczyć, bo jestem ciekawy tych kart rodów itp.

Wersja GoT'a na 9 osób jest do ściągnięcie na necie. Nazywa się "Game of Throne: A Feast for Crows". Stworzona jest przez grupę fanów ze stanów i ponoć oficjalnie zaakceptowana przez FFG. W grze dochodzą rody Taergeryan, Tully oraz Arryn. W środku planszy robi się jeszcze większy ścisk, ale jest też więcej prowincji. Gra na zasadach z dodatku więc rozbudowana i jednak trochę czasu zajmuje, ale czuję się jeszcze większą "epickość" rozgrywki i świadomość, że nawet dobry sojusz z 1 osobą nie jest w stanie osiągnąć znaczącej przewagi.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
joke90
Posty: 30
Rejestracja: 30 cze 2010, 00:43

Re: Gra o tron

Post autor: joke90 »

Spis nowych kart rodu jest do ściągnięcia z BGG:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... nd-edition
(przy files)
Mam drugą edycję, ale ciężko mi się wypowiadać, gdyż poza czytaniem instrukcji nie grałem w pierwszą. Wydaje mi się jednak, że dobrze byłoby założyć nowy wątek - GoT 2 edycja:)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra o tron

Post autor: mig »

Sir-Rafał pisze: Wersja GoT'a na 9 osób jest do ściągnięcie na necie. Nazywa się "Game of Throne: A Feast for Crows".
OT: gdzie można ściągnąć pliki do wersji 9 osobowej? spakowany plik na oficjalnej stronie dodatku (http://www.west2productions.com/Gamers/AGOT9/) zawiera jakiś błąd i nie da się go otworzyć... :(
Ostatnio zmieniony 01 sty 2012, 21:37 przez mig, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
jaco80
Posty: 2
Rejestracja: 01 sty 2012, 17:16

Re: Gra o tron

Post autor: jaco80 »

Witam serdecznie wszystkich, jestem nowy :D
Prosiłbym o pomoc kogoś znającego się na zasadach. Otóż mam pytanie dotyczące wsparcia, mianowicie: Załóżmy że jestem stroną atakującą, czy mogę udzielić wsparcia atakującym - wojskiem które nie graniczy z polem broniącego się? Jednostka udzielająca wsparcia graniczy z polem z którego jest dokonywany atak, natomiast nie graniczy z polem gdzie jest broniący się. Instrukcja chyba nie definiuje jasno pola bitwy, nie wiem czy jest to pole broniącego się czy może atakującego a może chodzi o oba pola?

Chodzi o 2 edycję. Z góry dzięki;-)
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: Gra o tron

Post autor: Valmont »

Wsparcie zawsze dotyczy pola na którym toczy się bitwa, zatem w podanym przez ciebie przykładzie, jednostki wspierające muszą sąsiadować z polem które atakujesz, a gdzie przeciwnik się broni. Zatem nie możesz wesprzeć bitwy w podanym przez ciebie przykładzie.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gra o tron

Post autor: Sir-Rafał »

mig pisze:OT: gdzie można ściągnąć pliki do wersji 9 osobowej? spakowany plik na oficjalnej stronie dodatku (http://www.west2productions.com/Gamers/AGOT9/) zawiera jakiś błąd i nie da się go otworzyć... :(
Ja pliki brałem właśnie z tej strony. Jeszcze w okresie wakacyjnym link śmigał bez problemu. Może to wina nowej wersji GoT'a?

Chyba coś jeszcze mi zostało na kompie, ale nie wiem czy będę miał wszystko. Żeby jednak stworzyć tą wersje to potrzebne są 2 podstawki GoT'a i dodatek Clash of Kings. Tak jest napisane w instrukcji. Chyba, że ktoś jest bardzo zawzięty i dorobi sobie figurki oraz załatwi Karty Rodów od dodatku.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
jaco80
Posty: 2
Rejestracja: 01 sty 2012, 17:16

Re: Gra o tron

Post autor: jaco80 »

Valmont, dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Gra o tron

Post autor: KubaP »

Ciekawy casus - wczoraj jeden z graczy został wyeliminowany totalnie. Co w takim wypadku robimy ze znacznikami na torach wpływów? My po prostu przesunęliśmy jego znaczniki na sam dół i resztę odpowiednio o oczko wyżej, na początku kolejnej tury Westeros. Zastanawiam się jednak, czy to było uprawnione. W instrukcji nic na ten temat nie widziałem. Jakieś przemyślenia?
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: Gra o tron

Post autor: Valmont »

KubaP pisze:Ciekawy casus - wczoraj jeden z graczy został wyeliminowany totalnie. Co w takim wypadku robimy ze znacznikami na torach wpływów? My po prostu przesunęliśmy jego znaczniki na sam dół i resztę odpowiednio o oczko wyżej, na początku kolejnej tury Westeros. Zastanawiam się jednak, czy to było uprawnione. W instrukcji nic na ten temat nie widziałem. Jakieś przemyślenia?
Ja bym postąpił jak przy sytuacji z mniejszą liczbą graczy w instrukcji z lekką zmianą. Mianowicie pozostawiłbym sytuację na torach niezmienioną aż do czasu najbliższej karty licytacji o miejsca na torach, kiedy bym wyrzucił zlikwidowanego gracza. Ale jest to tylko jedno z rozwiązań i poza ilością rozkazów gwiazdkowych oraz ewentualnych posiadaczy bonusów z pierwszych miejsc na torach (jesli zlikwidowany gracz był na 1-szym miejscu gdziekolwiek), nie zmienia to aż tak dużo.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Gra o tron

Post autor: KubaP »

No tutaj żółty był na 3,4,4 w kolejności, więc jedyne co się zmieniło, to to, że jeden gracz zyskał możliwość wydania jednego rozkazu z gwiazdką.
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gra o tron

Post autor: Monk »

Jak jest ze Wsparciem z obszaru graniczącego z drugim gdy oba obszary dzieli rzeka?
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Gra o tron

Post autor: farmer »

Jeśli jest most - działa normalnie, jakby rzeki nie było.
Jeśli nie ma mostu - obszary ze sobą nie graniczą, ruch, wsparcie i najazd są niemożliwe.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gra o tron

Post autor: Monk »

farmer pisze:Jeśli jest most - działa normalnie, jakby rzeki nie było.
Jeśli nie ma mostu - obszary ze sobą nie graniczą, ruch, wsparcie i najazd są niemożliwe.
Dzięki! Tak właśnie graliśmy, bo podpowiadał to zdrowy rozsądek, ale nie znalazłem żadnej wzmianki o tym w instrukcji (może za słabo szukałem ;)) więc wolałem się upewnić.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Gra o tron

Post autor: RasTafari »

Monk pisze:ale nie znalazłem żadnej wzmianki o tym w instrukcji (może za słabo szukałem ;))
rzuć okiem na ostatnią stronę instrukcji gdzie jest Skrót Zasad :wink:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Gra o tron

Post autor: KubaP »

Pytanie odnośnie II ed. Jak rozgrywacie żeton Umocnienia Władzy z gwiazdką? No bo w zasadzie on daje możliwość przeprowadzenia zaciągu na jednym obszarze, na którym jest zamek albo twierdza. Czyli można zarekrutować albo za jeden albo za dwa punkty. No właśnie. Czy możliwość rekrutacji za dwa punkty nie jest jednak przegięta? Czy nie powinno być tak, że można zrekrutować maksymalnie za 1 pkt?

I jeszcze jedno pytanie - W trakcie rekrutacji. Mam gdzieś tam kurzącą się armię trójkę, a tu mnie ciśnie przy stolicy przeciwnik. Limity zaopatrzenia wykorzystałem. Czy mogę wywalić tamtą trójkę, żeby móc postawić nową trójkę w stolicy?

Buziaczki paplaczki
ATEURO Babochłop.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 429 times
Been thanked: 126 times

Re: Gra o tron

Post autor: Coen »

Czy mając armię wg limitu Zaopatrzenia (np. 3, 2, 2, 2) mogę dokonać Mobilizacji na jednym z obszarów, gdzie mam 2 jednostki, uprzednio usuwając jedną jednostkę z obszaru, gdzie jest ich 3?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: Gra o tron

Post autor: Valmont »

Piękno tej gry polega na tym że nie można dowolnie usuwać armii. Dlatego do mobilizacji należy się odpowiednio przygotować poprzez przegrupowania i przesunięcia wojsk między lokacjami.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 429 times
Been thanked: 126 times

Re: Gra o tron

Post autor: Coen »

Ale już podczas przeprowadzania odwrotu można tego dokonać, tak?
Cytat z instrukcji: "Gracz nigdy nie może wycofać jednostek, jeśli przekroczyłby w ten sposób limit Zaopatrzenia. Jeśli gracz będzie mógł wycofać się tylko na obszar, na którym przekroczy limit Zaopatrzenia, będzie musiał najpierw usunąć z planszy jednostki, które nie będą się w nim mieścić. Pozostałe jednostki gracz może wycofać normalnie."
Czy usuniętymi jednostkami mogą być jednostki niekoniecznie z obszaru na który przeprowadzany jest odwrót?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Gra o tron

Post autor: farmer »

Nie.
Tylko z pola, na które się wycofujesz, lub spośród wycofujących się jednostek - patrz na to w ten sposób: jedyne możliwe miejsce wycofania zawiera już jednostki. Wycofujesz się tam, przekraczając tym samym limit zaopatrzenia. Ponieważ masz teraz nieprawidłowo dużą armię, redukujesz ją do stanu prawidłowego, niszcząc nadmiarowe jednostki z tego pola.

Potwierdzam, że nie wolno dobrowolnie usuwać sobie jednostek, kiedy to dla nas wygodne - wycofanie jest tu specyficznym wyjątkiem i nie powinno się próbować naciągać zasady wycofania, by łamać zasadę ogólną.

Rekrutacje trzeba rozsądnie planować, żeby się nie upupić :wink:

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Gra o tron

Post autor: KubaP »

A co z umocnieniem władzy z gwiazdką? Rekrutujemy ile Bozia dała czy skoro jest jedna gwiazdka :) - jeden pkt rekrutacji?
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Gra o tron

Post autor: farmer »

Jeśli masz twierdzę i zagrasz tam gwiazdkę umocnieniową, to oczywiście możesz rekrutować za 2 punkty.
W żadnym wypadku nie zauważyliśmy, aby było to w jakikolwiek sposób przegięte - nie zawsze ma się gwiazdki, nie zawsze można sobie pozwolić na odpuszczenie innego rozkazu z gwiazdką, nie zawsze po drodze nam z rekrutacją w jakiejś twierdzy tyłowej :).
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żebyście grali inaczej :wink:

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Gra o tron

Post autor: Atamán »

Coen pisze:Czy mając armię wg limitu Zaopatrzenia (np. 3, 2, 2, 2) mogę dokonać Mobilizacji na jednym z obszarów, gdzie mam 2 jednostki, uprzednio usuwając jedną jednostkę z obszaru, gdzie jest ich 3?
Potwierdzam to co napisali inni. Nie można dobrowolnie usunąć jednostek z planszy.

Usuwanie jednostek, które nie są w stanie wycofać się po przegranej bitwie, niby można uznać za wyjątek, choć ja nie nazwałbym tego dobrowolnym :wink:
Coen pisze:Czy usuniętymi jednostkami mogą być jednostki niekoniecznie z obszaru na który przeprowadzany jest odwrót?
Usuniętymi jednostkami mogą być tylko te, które uciekają po przegranej bitwie.
Można zinterpretować to w taki sposób: po przegranej bitwie odwrót zrobią tylko te jednostki, które się pomieszczą, a reszta rozbitej armii ginie.
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Gra o tron

Post autor: sowacz »

3 pytania do II edycji:

1. Czy dzicy atakują, gdy mają siłę równą 0 a wyjdzie karta: atak dzikich?
2. Czy atakując teren, na którym są tylko leżące jednostki wciąż rozgrywana jest bitwa i każdy z graczy wystawia kartę rodów, czy automatycznie te figurki spadają?
3. W portach statki tworzą osobne armie, które się nie wliczają do liczebności armii w przyległym terenie lądowym prawda?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Gra o tron

Post autor: KubaP »

1. Tak, atakują.
2. Bitwa i karty.
3. Tak, nie wliczają się i tworzą osobną armię (max 3 statki mogą być w porcie).
ODPOWIEDZ