Arkham Horror - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Arkham Horror

Post autor: KOSHI »

Już czaję. :wink: Nie doczytałem, Elder Sign w formie przedmiotu unikatowego to po prostu łatwiejsza forma pieczętowania bram, nie zdaje się testu zamykania bramy no i zabieramy jeden doom token z toru zagłady. Kurczę, niby zasady nie są jakieś trudne, ale zawsze coś wyskoczy. Na razie się uczę grać bo trochę zasad jest i te pierwsze partie trochę kuleją.

A tak z innej beczki, jak wykorzysta się talię przedmiotów zwykłych, unikatowych i zaklęć to co? Tasujemy i od nowa się ciągnie? Bo z tali przyjaciół to rozumiem, że co poziom paniki usuwamy jedną postać, czy tam trzeba go usunąć z jakiejś przyczyny to jako człowiek nie może się chyba pojawić ponownie (chyba nie zmartwychwstał :shock:). I co z talią Innych Światów, tasujemy ją co spotkanie? Bo talię mitów to wiem, że tasuje się jak trafi się na specjalną kartę o gwiazdach, a karty spotkań w Arkham tasuje się co spotkanie.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Arkham Horror

Post autor: donmakaron »

Zdaje się, że jak się coś skończy to się przetasowuje. Ale z mojego doświadczenia wynika, ze nie musisz się martwić o takie rzeczy - jeszcze nie darzyło nam się wyczerpać jakiejkolwiek talii.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Arkham Horror

Post autor: KOSHI »

Też mi się tak zdaję. Jak tak dalej pójdzie chyba będę Ci wisiał browca za te wszystkie podpowiedzi. :D
broda81
Posty: 102
Rejestracja: 25 lis 2011, 08:48
Lokalizacja: Katowice

Re: Arkham Horror

Post autor: broda81 »

Naszło mnie jeszcze jedno pytanie: kiedy się podnosi wskazówke? My graliśmy że w fazie wydarzeń Arkham, ale tu wynika jescze jeden problem. Podnosi się przed czy po rozpatrzeniu wydarzenia/lokacji? W sumie to w wypadku niektórych kart może być ważne.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Arkham Horror

Post autor: donmakaron »

Picking Up Clues
Any time an investigator ends his movement in a location that contains Clue tokens, he may immediately take
any or all of those Clue tokens. The investigator may not
take any Clue tokens if he merely moves through the
location and then continues his movement: He must end
his movement in the location containing the Clue tokens.
Wystarczy, że zakończymy ruch na polu ze wskazówką. Przy okazji - gdy wskazówka pojawia się na polu, na którym aktualnie stoi badacz, może on ją natychmiast wziąć.
broda81
Posty: 102
Rejestracja: 25 lis 2011, 08:48
Lokalizacja: Katowice

Re: Arkham Horror

Post autor: broda81 »

Dzięki, to nam ułatwi gre :)
Awatar użytkownika
Sandking
Posty: 265
Rejestracja: 12 maja 2010, 11:14
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: Sandking »

Chciałem się upewnić jedną rzecz. W momencie kiedy w fazie spotkań w Arkham zdarzy się, że postać zostanie wciągnięta przez bramę, to jest opóźniona i podczas kolejnego ruchu wstaje. Jednak zanim to nastąpi po drodze mamy fazę spotkań w zaświatach i wychodzi na to, że w takiej sytuacji bohater ma łącznie 3 spotkania w zaświatach (zamiast standardowych dwóch) zanim wróci do Arkham. W praktyce:

a) faza spotkań Arkham -> badacza wciąga brama
b) faza spotkań w zaświatach (opóźniony badacz bierze w niej udział)
c) badacz wstaje podczas ruchu -> kolejne spotkanie w zaświatach
d) przejście na kolejny obszar zaświatów -> trzecie spotkanie

Zgadza się?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: mat_eyo »

Tak, będzie miał 3 spotkania.
Reden
Posty: 5
Rejestracja: 04 mar 2012, 22:23

Re: Arkham Horror

Post autor: Reden »

Hmm... Takie pytanie, a dokładnie kilka:

1. Gdy walczę z potworem na obszarze to czy mogę po jego pokonaniu wykonać w tym miejscu spotkanie?

2. Da się użyć przedmiotu unikatowego podczas walki z przedwiecznym jeśli wymaga on straty pkt ruchu?

3. Nie wiem czy to błąd ale w polskiej wersji instrukcji napisane jest że:
Jeśli na danym polu znajduje się więcej niż jeden potwór, Badacz musi uniknąć każdego co turę.
4. Żeton zagłady kładzie się na arkuszu Przedwiecznego tylko gdy otworzy się nowa brama? (Chodzi o fazę Mitów)

5. Potwór latający "spada" na Badaczy tylko na ulicy czy też na obszarach?

6. Pkt Zwycięstwa odejmuje się tylko za zagranie karty ze Znakiem Starszych Bogów czy też poprzez wskazówki?

7. Gdy się jest obłąkanym/Nieprzytomnym to napisane jest że "traci się wszystkie posiadane honoraria". Chodzi tu o pieniądze czy o kartę "honorarium" która przecież można mieć tylko jedną?


I to chyba tyle. Z góry dziękuję za odpowiedź na mój "zbiór", naprawdę nie wiem kto pisał/tłumaczył tę instrukcję. ><
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Arkham Horror

Post autor: donmakaron »

1. Tak.

2. Zdaje się, że nie. Nie ma fazy ruchu - nie dostajesz punktów ruchu do wydania.

3. To nie błąd. Ukrywasz się przed potworem na jedną turę. Potwór Cię szuka, w następnej turze musisz kontynuować skradanie się i tak do skutku, aż uciekniesz z pola lub nie zabijesz potwora. Każdego potwora osobno i co turę.

4. W fazie mitów kładzie się żeton tylko jeśli otworzy się brama lub karta mówi wprost połóż żeton na torze zagłady.

5. Potwory latające atakują z przestworzy tylko na ulice.

6. Na punktach się nie znam, ale jeśli dobrze rozumiem chodzi Ci o pieczętowanie bram. Ujemne punkty są tylko za zapieczętowanie przy użyciu Znaku Starszych Bogów.

7. Chodzi o kartę honorarium.
Reden
Posty: 5
Rejestracja: 04 mar 2012, 22:23

Re: Arkham Horror

Post autor: Reden »

Aha. To dziękuję za odpowiedź. Czyli wychodzi na to Że walka z potworem (na planszy) jest tylko w fazie ruchu, oraz tak jak spotkania można walczyć tylko z jednym potworem na turę.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Arkham Horror

Post autor: donmakaron »

Nie do końca. Jeśli jesteś na polu z jakimiś potworami lub wchodzisz na takie pole - musisz walczyć lub unikać każdego z nich. Jeśli np. wchodzisz na pole z Mi-Go i Mrocznymi Młodymi - możesz chcieć zabić Mi-Go dla unikatowego przedmiotu, a ukryć się przed Młodymi, bo boisz się konfrontacji. Po chwili Mi-Go nie żyje, Młode uniknięte a ty pragniesz zostać na polu - w następnej turze musisz wziąć się za walkę z Młodymi, albo ich unikać. I tak dalej.
Reden
Posty: 5
Rejestracja: 04 mar 2012, 22:23

Re: Arkham Horror

Post autor: Reden »

Aaa.... Gdyby nie ty to bym nie ogarnął, po prostu źle zrozumiałem zdanie w instrukcji ;) -dzięki.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Arkham Horror

Post autor: donmakaron »

Spoko - zawsze na forum znajdzie się ktoś chętny do pomocy :)
Reden
Posty: 5
Rejestracja: 04 mar 2012, 22:23

Re: Arkham Horror

Post autor: Reden »

Właśnie teraz gram - i nadchodzi kolejna niejasność; gdy zamykam bramę a jest jeszcze jedna na planszy od tego samego wymiaru, to też ona się zamyka?
A jeśli nie, to czy mimo to, wszystkie potwory z tego wymiaru zostają usunięte z planszy, czy jednak one zostają?

Może to trochę wyglądać że upraszczam zasady, ale tak jest moim zdaniem bardziej fabularnie.
Ostatnio zmieniony 05 mar 2012, 15:42 przez Reden, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Arkham Horror

Post autor: donmakaron »

Zamykasz tylko jedną bramę, zabijasz wszystkie potwory z odpowiednim znaczkiem. Nie ma co nadinterpretować słów instrukcji ;)
Reden
Posty: 5
Rejestracja: 04 mar 2012, 22:23

Re: Arkham Horror

Post autor: Reden »

Witam, wracam z nowymi pytaniami ;)

1. Pogłoska Przeklęte Relikty (umieść na niej 5 żetonów zagłady): Pod koniec każdej fazy Mitów należy przenieść 1 żet zagłady z tej karty na tor paniki i podnieść poziom paniki o 1. Każdy Badacz może wyczerpać gotowy Przedmiot Muzealny albo odrzucić Przedmiot unikatowy aby zniwelować oba efekty.

a) Jak wyczerpię przedm muzealny (podczas końca fazy mitów) to czy przypadkiem przy fazie utrzymania (w kolejnej turze, zaraz po) znów odwraca się kartę? Jest tu jakiś ukryty sens?

b) Czy przez większą liczbę wyczerpań/odrzuceń można odjąć więcej żetonów zagłady/zmiejszyć panikę (w to drugie wątpię)?

b2) Jeśli tak się nie da, to w takim razie żeby zniwelować eff każdy Badacz musi poświęcić coś?

c) Sukces: Jeśli po usunięciu z tej karty ostatniego żet zagłady na torze paniki nie ma żadnego takiego żet, odrzuć tę kartę. >>> Czyli trzeba zawsze niwelować efekt?

I dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Arkham Horror

Post autor: donmakaron »

a) Tak. Ale zwróć uwagę, że jak użyjesz i wyczerpiesz wszystkie przedmioty w danej turze, to nie będziesz miał czego wyczerpać podczas fazy mitów.

b) To nie tak, że przez wyczerpanie przedmiotu odrzucasz żeton. Przez wyczerpanie przedmiotu zapobiegasz działaniu karty w tej turze, czyli dawaniu jednego żetonu na tor paniki i podniesieniu paniki o jeden. Czyli - nie.

b2) wystarczy, że jeden badacz coś poświęci w danej turze.

c)Sukces osiągasz tylko niwelując efekt za każdym razem.
NomedN
Posty: 5
Rejestracja: 05 maja 2012, 13:12
Has thanked: 2 times

Re: Arkham Horror

Post autor: NomedN »

Mam problem z kartą plotki. Nie pamiętam dokładnie jej nazwy ale polega ona na tym że kładzie się na niej 5 żetonów wskazówek, które ew rosną jeslio w fazie mitow wyrzuci się 1.

Chodzi o to że nie jest do końca pewien jak podniesc te żetony bo na karcie pisze że badacz musi znaleźć się na danym polu i dokonać wymiany na podstawie "1for1 basis".

Czyli co? 1 żeton za wszystkie które są na karcie? Czy wszystkie moje aktualne za wszytskie aktualnie tam leżące?

Proszę o pomoc!
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Arkham Horror

Post autor: donmakaron »

1 for 1 basis, czyli za każdy jeden odrzucony swój żeton odrzucasz jeden żeton z karty.
NomedN
Posty: 5
Rejestracja: 05 maja 2012, 13:12
Has thanked: 2 times

Re: Arkham Horror

Post autor: NomedN »

Łaaapie... mysłałem że celem tej karty są żetony wskazówek a to chodziło o unikatowy przedmiot dla teamu. Dzięki za pomoc!
__wilk__
Posty: 17
Rejestracja: 01 sie 2012, 01:22
Has thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: __wilk__ »

Witam,

nabyłem ostatnio egzemplarz AH. Czytając FAQ'a można dowiedzieć się wielu smaczków które kiepsko są wytłumaczone w instrukcji. Natomiast dalej nurtuje mnie pytanie jak wygląda spotkanie w Loży Srebrnego Świtu bo nie ma o niej nic w zasadach. Tzn. wiem że członkostwo można wylosować w kartach spotkań, tylko nie wiem co to ten krąg wewnętrzny. Na planszy czy na karcie członkostwa jest masło maślane ... Ten obszar z loża to jest taki wątek klimatyczny tej gry czy posiada jakiś wpływ na grę/badacza ??

Pozdrawiam.
spicum
Posty: 92
Rejestracja: 26 maja 2012, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Arkham Horror

Post autor: spicum »

Z tego co pamiętam: jeśli jesteś członkiem loży to zostajesz wpuszczony do wewnętrznego sanktuarium (czy tez kręgu) i odbywasz tam spotkania. Jeśli nie masz członkostwa to odbywasz spotkania w loży srebrnego świtu. W praktyce obywasz inny zestaw spotkań - zauważ, że na kartach spotkań tej dzielnicy są wyszczególnione osobno te lokalizacje. Poza tym (przynajmniej w podstawce) członkostwo w loży nie ma wpływu na nic innego.
__wilk__
Posty: 17
Rejestracja: 01 sie 2012, 01:22
Has thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: __wilk__ »

wszystko jest ok. Tylko o co chodzi dokładnie z tym wewnętrznym kręgiem ?

Kiedy nie mam członkostwa mam normalne spotkanie.
Posiadając członkostwo wykonuje spotkanie w sanktuarium. Na planszy pisze że mam czytać jakiś Ustęp dotyczący Wewnętrznego Kręgu i rozchodzi się o to gdzie mam w tym przypadku zajrzeć ?

Na razie grałem jakieś 5 razy więc może dlatego nie wiem gdzie znajduje się ten ustęp.

Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam ;)
spicum
Posty: 92
Rejestracja: 26 maja 2012, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Arkham Horror

Post autor: spicum »

Na karcie dotyczącej tej lokalizacji (French Hill) - chyba niebieskiej - masz 3 ustępy:
1. Dom wiedźmy
2. Loże srebrnego świtu
3. Wewnętrzne sanktuarium
Nie daje gwarancji ze nazwy się pokrywają - patrze na wersje EN.

Jeśli odbywasz spotkanie na polu Loża srebrnego świtu, to jeśli masz członkostwo czytasz Wewnętrzne sanktuarium, jeśli nie masz członkostwa to wybierasz ustęp z Lożą srebrnego świtu.
I mniej więcej tyle jest napisane na planszy.
ODPOWIEDZ