Następca / zamiennik Puerto Rico

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: wilku5 »

Cześć :)

Zakładam nowy wątek, bo już nawet nie wiem czym się kierować przy przeszukiwaniu forum.
Pokazałam mojej mamie Osadników z Catanu, Puerto Rico. Osadnicy po 2 grach odpadli, ot nuda, kulanie kostkami (!! - jej pierwsza gra po chińczyku po 14 latach), Puerto Rico - gramy do dziś ;)
No i tu się zaczęło - chciałam troszkę odmiany, idąc za Waszymi radami (wcześniejszymi i wogóle radami które znalazłam) - i pokazałam jej Carcassonne. I na tym się skończyło, nie tknęła, chciała PR. Bo to bez sensu, układa się mapkę, kładzie ludziki i liczy punkty (w sumie ją rozumiem, moja 1 reakcja była identyko :D ale teraz czasami pogrywam, bo proste, lekkie i lubię puzzle [kolejne porównanie mojej mamy] :P).

No i nie wiem co dalej. Chciałam kupić Ticketa, ale mam już spore obawy, że będzie to samo - albo że dla dzieci, albo po 2, 3 partiach się jej znudzi. TuT odrzuciłam, bo wiem że "odrzucanie niezamkniętej trasy pocztowej jak nie można dołożyć karty" uzna za bez sensu albo frustrujące.

Mam Le Havre i Ora et Labora, ale nie wiem czy załapie więcej zasad. Chyba że mnie się tylko wydaje, że to jest więcej zasad niż w PR. W sumie sama nie miałam okazji porządnie zagrać, więc wolałam na razie nie pokazywać ich mamie... a może powinnam?

Agricola wydawałaby się też sensowniejsza, bo tematyka jest jasna, wydaje się że intuicyjnie się postępuje.... ale ilość zasad, reguł etc. (oglądałam wideocast) mnie troszkę przeraża. Nie wiem, czy choćby pożyczenie jej miało sens, bo może się zdarzyć że nawet nei zagramy...

Podsumowując (a przynajmniej spróbuję):
* podobne do Puerto Rico (prostota zasad i rozgrywki),
* zasady intuicyjne, nawet podczas tłumaczenia, łatwe do zapamiętania, najlepiej z podpowiedziami na kartach,
* żadne układanie, składanie, dobieranie czegoś bez sensu - wszystko musi mieć jakić cel (*jęk*),
* choć jeśli składanie, zbieranie ma potem plusować w jakiś sposób, to tak (w Puerto ciułamy PZ, które są ważne na koniec)
* podejrzewam, że najlepsze będą ekonomiczne - choć może się mylę.... :roll:
* oczywiście dla 2 osób, najlepiej bez licytacji (nie, na 100% bez! :P)
* raczej nie Shogun

Sprawa jest trudna. Nawet nie wiem co ew. pożyczyć żeby jej pokazać, spróbować czy podpasuje :roll:
Nie znam więcej tytułów, któe mogłabym mamie pokazać. Nic nie przychodzi mi do głowy. Nie wiem, może np. gry Felda byłyby dobre?...
jak Zamki B.? Albo Merkator Uwe'go (nie wiem jak z prostotą zasad etc.)?
Ostatnio zmieniony 31 sty 2012, 12:15 przez wilku5, łącznie zmieniany 3 razy.
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: ja_n »

Nie uszczęśliwiaj jej na siłę. Chce grać w Puerto Rico? To grajcie! Ty chcesz w coś nowego? Musisz znaleźć graczy, którzy też chcą poznawać nowości. Tak to już jest z okazjonalnymi graczami - gra się fajnie, ale poznawanie nowych zasad to dla nich męka. Nie będą się cieszyć, że co tydzień wyciągasz nowe pudełko, dobrze im z tym co już znają. W efekcie obojętnie co wyciągniesz, zawsze powiedzą że wolą to stare, a Ty się będziesz frustrowała.
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: wilku5 »

No właśnie ona chciałaby coś nowego :D nie szukałabym, gdyby nie pytała. Carcasonne pokazałam jej, jak zapytała czy mam coś innego. Pandemica też pokazałam jej, jak pytała czy mam cos jeszcze (jakoś nie podpasował jej). Podejrzewam, że te same budynki w PR troszkę ją nudzą (w sensie że ciągle jest podobnie), ale sama nie umie nic powiedzieć, co by chciała (nie zna współczesnych planszówek), więc poza tymi kilkoma rzeczami które wywnioskowałam z rozmów, komentarzy etc. nie mam innych wytycznych i nie umiem nic dopasować.
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: kdsz »

Agricola jest spokojnie do ogarnięcia. Grałem tylko kilka razy, natomiast nie wydaje mi się, żeby była trudniejsza do opanowania od Puerto Rico. Oczywiście nie ma gwarancji, że mama będzie chciała w nią grać, ale progu wejścia absolutnie bym się nie obawiał. Jest kilka punktów wspólnych z PR: podobne plansze graczy, zębatki (musisz zrobić a i b żeby zrobić c) itd. Agricola to powinien być dobry wybór.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: folko »

Village - sprawdź sobie, bardzo fajna gra, ciężarowo podobna. Ja bym spróbował jeszcze Colloseum/Książeta Florencji, Stone Age i Troyes (mimo że są kości ;-)).
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: wilku5 »

Spróbuję więc wypożyczyć Agricolę i zobaczymy ;)
Village - poczytam, bo nie znam ;)
Pozostałe 4 też przemyślę, może uda się pożyczyć i pokazać mamie, niech sama zadecyduje ;)

A np. Le Havre? Albo Zamki Burgundii? Powinnam spróbować z mamą zagrać, czy jednak są zbyt mało intuicyjne / udziwnione / *wpisz dowolne słowo* ? Albo o, Na Chwałę Rzymu? Myślicie że nie będzie zbyt skomplikowane / chaotyczne (z tymi funkcjami budynków etc.)?
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: folko »

Dla mnie Le Havre nie jest udziwniony, zasady są według mnie klarowne... jedynie długo się gra, wiec nie wiem czy czas będzie odpowiedni. Zamki są ok, ale mnie nie zachwyciły. Wolę Troyes z kostkami :)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: ja_n »

Le Havre jest proste do wyjaśnienia, ale nie zadziała raczej, chyba że ustalicie z góry, że gracie przynajmniej trzy razy zanim uznacie, że nie chcecie w to grać. Po pierwszej grze jest totalne zagubienie i dezorientacja, bo przed graczem rozciąga się na pozór nieogarnione morze różnych możliwości i nie wiadomo co wybrać. Po kilku rozgrywkach już jest to znane i gra wciąga.

Agricola na pewno będzie ok (w wariancie rodzinnym na początek). Nie znudzi się szybko dzięki kartom pomocników i usprawnień.

Zamki Burgundii są brzydkie i dziwne, podarowałbym sobie.

Village raczej nie pożyczysz zbyt łatwo, to mało popularna gra, chociaż fajna. W ciemno nie warto kupować, niech się trochę jeszcze ogra, to będzie więcej wiadomo o różnych strategiach. To nie jest gra, którą warto kupić jako jedną z pierwszych w kolekcji.

Ora et Labora bym spróbował pokazać, skoro i tak ją masz. Może się spodoba i problem zniknie na jakiś czas :).

Do pożyczenia i wypróbowania mogę polecić śmiało At the Gates of Loyang - najlepiej działa na dwie osoby, może sprawiać wrażenie podobnej do PR, powinna się spodobać.

Jest jeszcze Cuba - podobna do PR w pewnym sensie i dobra. Chociaż w 2 osoby nie grałem, więc nie wiem czy dobrze chodzi.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: folko »

Tak, At the Gates of Loyang jest też fajne, tylko nie ma wersji PL (nie wiem czy to istotne).
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: SeeM »

Po Puerto powinno nastąpić naturalne rozwinięcie do Race for the Galaxy. Możesz też użyć standardowego planu awaryjnego i kupić Dominion.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: Legun »

Nawigator pasuje jak ulał. Niby skomplikowany, lecz bardzo intuicyjny. Ładny. Zero konfrontacji, nieoczywiste powiązania graczy.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: wilku5 »

folko pisze:Tak, At the Gates of Loyang jest też fajne, tylko nie ma wersji PL (nie wiem czy to istotne).
Znaczące, bo jeśli nie po polsku, to ja wolę język eng, a mama niemiecki, więc jest problem :D
Ale coś wymyślę, najwyżej po prostu będzie częściej w użytku instrukcja ;)

A'propos - a W Roku Smoka? Wydała mi się fajna, przez to ograniczenie do 12 tur i przeciwności losu. Jest dobra na 2 os.? Nie za trudna? ;)

RftG odpada. Nie ten klimat. Karciany Dominion też - nie ten klimat, i karcianki średnio pasują (także innym moim współgraczom - szczyt osiągnięcia to Na Chwałę Rzymu i 51. Stan [ale to mój kaprys, bo lubię Neurę]).

Czyli tak:
Pokażę: Le Havre i/lub OeL (w ten sam sposób co PR :twisted: - rozłożę planszę i będę sama grać [wiem, w PR sięnie da :P])
Pożyczę którąś z: Agricola, Stone Age, At the G. of Loyang
Poczytam: Village, Colloseum, Troyes.
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: cezaras »

Zamki Burgundii są brzydkie i dziwne, podarowałbym sobie.
Zamki Burgundii są świetne - zdziwiłbym się gdyby nie podpasowały.
i fantastycznie wciągają...

a brzydkie jest Troyes czy Hansa Teutonica (chociaż Hansa na dwie osoby i tak jest broken, więc to bez znaczenia).

na dwie osoby na pewno pójdą jeszcze:
- Notre Dame (masz i ciułanie punktów zwycięstwa i nie ma licytacji :))
- Egizia
- Wikingowie
- Stone Age
- Merkator

a oryginalnie spróbowałbym np. Hamburgum

ps. w Roku Smoka w 2 osoby to nie to samo co w 4 (niestety). Bardzo istotny czynnik w grze (czyli balansowanie między jakością postaci a inicjatywą odpada). Natomiast na pewno nie jest za trudne....
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: wilku5 »

cezaras pisze:
Zamki Burgundii są brzydkie i dziwne, podarowałbym sobie.
Zamki Burgundii są świetne - zdziwiłbym się gdyby nie podpasowały.
i fantastycznie wciągają...

(...)
na dwie osoby na pewno pójdą jeszcze:
- Notre Dame (masz i ciułanie punktów zwycięstwa i nie ma licytacji :))
(...)
- Merkator
No powiem Ci że połechtało to moje upodobania, bo akurat te 3 mnie osobiście ciągną i chciałabym je wypróbować, a jeśli miałyby się nadawać na rozgrywkę z mamą, to już wogóle byłoby super ;) i mój chłopak odpocząłby trochę od planszówkowej obsesji swojej dziewczyny :D
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: skanna »

cezaras pisze:
Zamki Burgundii są brzydkie i dziwne, podarowałbym sobie.
Zamki Burgundii są świetne - zdziwiłbym się gdyby nie podpasowały.
i fantastycznie wciągają...

a brzydkie jest Troyes czy Hansa Teutonica (chociaż Hansa na dwie osoby i tak jest broken, więc to bez znaczenia).

na dwie osoby na pewno pójdą jeszcze:
- Notre Dame (masz i ciułanie punktów zwycięstwa i nie ma licytacji :))
- Egizia
-(...)
- Stone Age
- (...)

a oryginalnie spróbowałbym np. Hamburgum
Się podpiszę :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: charlie »

A ja się podpisuję pod Agricolą. Instrukcja może przerażać, ale jak już raz się zapamięta podstawowe reguły, to zerka się już tylko w przypadku funkcji kart i ich łączenia z innymi. Wariant rodzinny dla Twojej mamy powinien być naprawdę ok, szczególnie, że w mechanice są wyraźne podobieństwa. Z drugiej strony jest na tyle inna, że powieje świeżością na jakiś czas. Upierdliwe jest tylko dokładanie tych wszystkich znaczników co rundę, no i zajmuje dość sporo miejsca na stole.

Żeby jeszcze trochę zamieszać to dodałbym do składu zamienników Santiago de Cuba lub Cuba. Według mnie to jest najbardziej podobne do Puerto (i nie chodzi wyłącznie o bliskość geograficzną), klimat właściwie ten sam i to się czuje, proste zasady Santiago, choć gra trochę lżejsza jest jednak od Puerto Rico.

Poza tym myślę, że Stone Age, Egizia

Na moich rodzicach sprawdził się też Świat bez Końca, z tym, że w dwójkę to najgorzej chodzi.

Co do Na Chwałę Rzymu - przy całym uwielbieniu dla tej gry z mojej strony, kiepsko wypadła u moich starszych. I nie chodzi o samą grę (bo jest idealna :D ) Chyba najbardziej chodzi o to, że w karciankach ogólnie trudniej oddać temat, wprowadzić w klimat niż w planszówkach. Planszówki bardziej pobudzają wyobraźnię u starszych, mam takie wrażenie. Z tego powodu RftG też odpadło u moich rodziców.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2012, 00:03 przez charlie, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: WRS »

Do Steama jest kilka darmowych map dwuosobowych. Czas rozgrywki jest wówczas krótki.
Te mapy dają świeżość kolejnych rozgrywek, a jest o co walczyć!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: maciejo »

No to może Tikal,świetnie biega na 2 osoby i jest w miarę prostą grą :idea:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
niczka

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: niczka »

ja bym strzelała w Zamki Burgundii i Santiago de Cuba. Oba przemycą nową planszówkę pod pozorem podobnego klimatu:) Zasady proste do załapania a wymagają kombinowania:)
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: srokaplotkara »

Co do Stone Age to mam pewne obawy bo tam jest... kulanie kostkami :)
Ale bardzo polecam Świat bez końca, myślę, że to może być strzał w 10!
Ponadto, jeżeli lubi PR to myślę, że zasady w Agricoli czy w Ora et Labora nie będą przytłaczające.
Magda M.
Posty: 27
Rejestracja: 25 kwie 2011, 12:19
Lokalizacja: Białystok

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: Magda M. »

Mi też się wydaje, że Świat bez końca może się okazać dobrym strzałem. W grze widać od razu jaki jest jej cel, ma przejrzyste, łatwe do załapania zasady i jest bardzo ładnie wykonana.
Agricolę też mogę polecić. To była gra, w którą zagrałam jako pierwszą i która wciągnęła mnie w planszówki (a wiele osób twierdzi, że można w ten sposób się zniechęcić, bo jest za trudna). Co do instrukcji w Agricoli, to rzeczywiście jest na początku trudna do ogarnięcia, ale są przecież videocasty, w których wyjaśnione jest jak się gra :)
Do Puerto Rico 'porównuje się' też Caylusa. Dopiero zakupiłam tą grę i ją poznaję, ale wydaje mi się ciekawa i pasująca do Waszych oczekiwań. Ma intuicyjne, właściwie proste zasady. Kafelki z budynkami i plansza są przejrzyste i czytelne, nie zawierają napisów, tylko obrazki, więc nie ma problemu z nieznajomością języka. Jeśli lubicie ekonomiczne gry, które wymagają dużo myślenia i nie przeszkadza Wam dłuższy czas rozgrywki, to może warto też się zainteresować tą pozycją.
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Następca / zamiennik Puerto Rico

Post autor: wilku5 »

No właśnie Caylus mnie absolutnie do siebie nie "zachęcił", mimo obejrzenia wideocastu, poczytania o nim etc. Po prostu - coś nie podeszło. Jeśli nie podeszło, to nie będę kupować, choć może kiedyś gdzieś spróbuję. Ale moim priorytetem nie jest, w kolejce do sprawdzenia się (na razie) nie znajdzie ;)

ŚbK (podobnie jak F.Ziemi) mam na uwadze od dłuższego czasu, ale zastanawiałam się czy się nada ;) mam możliwość jej wypożyczenia, więc po prostu sprawdzę (na FZ) czy się spodoba, a potem ew. pomyślę, czy którąś z nich nabyć na stałe :)

Co do reszty propozycji - tak jak pisałam wcześniej (co chcę pożyczyć, nad czym pomyślę, o czym poczytam), ale to dopiero jak mi się sesja na uczelni skończy :D dzięki za tak duży odzew, mam w czym wybierać ;)
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
ODPOWIEDZ