Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
michero
Posty: 8
Rejestracja: 11 lut 2012, 16:03
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: michero »

Cześć:)
Trafiłem tu przy innej okazji, ale całkiem możliwe, że trochę tu zagoszczę;)
Planszówki lubiłem zawsze, choć powiedziałbym, że to była taka miłość platoniczna, bo jakoś ani specjalnie gier nie miałem, ani też nie grałem. Aż w ostatnim czasie dostałem 2 gry i apetyt trochę rośnie:)

Jaką grę byście polecili dla pary? Głównie dla 2 osób, ale od czasu do czasu spotykamy się w większym gronie, więc żeby nie była tylko dla 2 osób;)
Wymagania? Bez większych.
- żeby można w nią pograć parę razy, a nie 2 i do szafy
- odpadają raczej gry typu zbieranie surowców, budowanie wojska i atakowanie na siebie
- nie jesteśmy fanami fantastyki, więc smoki, paladyni itp nas nie kręcą;)
- chyba że jest to fantastyka w stylu Pratchetta, którego oboje lubimy. Ale gra Ankh Morpork ma chyba bardzo różne opinie?
I z wymagań to raczej tyle. Coś wam przychodzi do głowy?

I pytania poboczne:
- jakie gry uważacie za takie, które po prostu trzeba mieć? Taki top topów. Ja wiem, że są gusta i guściki, ale chyba są gry, które obiektywnie, albo według większości, są naprawdę świetne
- wspomniał mi jeden kolega niedawno, że grał w jakąś grę planszową o settlersach. A że bardzo lubiłem grać na komputerze w settlersów właśnie to mocno mnie to zaciekawiło. Niestety kolega za cholerę nie pamięta tytułu, jedyne informacje jakie mam, to że nie ma jej w Polsce, grał w nią w Niemczech. W internecie nic nie znalazłem. Komuś mignęła taka gra może?
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: bart8111 »

Settlers of Catan może? Jeśli tak to jest w Polsce do kupienia jako Osadnicy z Catanu. Ale z komputerowymi Settlersami ta gra nie ma nic wspólnego, tylko tytuł podobny.
michero
Posty: 8
Rejestracja: 11 lut 2012, 16:03
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: michero »

Właśnie nie ta gra, wyskakuje ona od razu w google jak się wpisuje The Settlers board game. Pokazywałem to koledze, ale nie. Istnieje możliwość, że coś mu się pokićkało, choć wygląda na takiego, co wie co mówi;)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: gafik »

michero pisze:Cześć:)
... jakie gry uważacie za takie, które po prostu trzeba mieć? Taki top topów. Ja wiem, że są gusta i guściki, ale chyba są gry, które obiektywnie, albo według większości, są naprawdę świetne...
Ranking BoardGameGeek...
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: wilku5 »

.... lub jeśli nie masz BGG, albo nie wiesz gdzie szukać:

1. Twilight Struggle (Zimna Wojna)
2. Agricola
3. Puerto Rico
4. Cywilizacja: poprzez wieki
5. Wysokie Napięcie
6. Le Havre
7. Eclipse
8. Brass
9. Dominion: Intryga
10. Dominion
11. Caylus
12. 7 cuduów świata
13. Race for the Galaxy
14. El Grande
15. Eufrat i Tygrys

do tego (też są polecane / wymieniane na forum, czyli się podobają):
Stone Age, Carcassonne, Shogun (chyba od 3 osób), Pandemic, Książeta Florencji (od 3), Mage Knight, Claustrophobia (tylko dla 2 osób), Descent, Zamki Burgundii, Ticket to Ride, Na Chwałę Rzymu, Osadnicy z Catanu (w sumie są od 3 osób, ale ja grałam w 2), Runewars. Akurat wszystkie te tytuły są w pierwszej setce na BGG, sprawdziłam.

Jest też pewnie więcej tytułów, niekoniecznie wysoko w rankingu, które są warte uwagi ;) ale myślę że i tak teraz sobie sporo będziesz musiał poczytać, żeby coś wybrać z tego powyżej, i móc pytać dalej :D aha, tylko ta pierwsza piętnastka - nie sprawdzałam od ilu osób można grać, ale kojarzę że w większość już od 2 osób ;)
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: kdsz »

michero pisze: Jaką grę byście polecili dla pary? Głównie dla 2 osób, ale od czasu do czasu spotykamy się w większym gronie, więc żeby nie była tylko dla 2 osób;)
Wymagania? Bez większych.
- żeby można w nią pograć parę razy, a nie 2 i do szafy
- odpadają raczej gry typu zbieranie surowców, budowanie wojska i atakowanie na siebie
- nie jesteśmy fanami fantastyki, więc smoki, paladyni itp nas nie kręcą;)
- chyba że jest to fantastyka w stylu Pratchetta, którego oboje lubimy. Ale gra Ankh Morpork ma chyba bardzo różne opinie?
I z wymagań to raczej tyle. Coś wam przychodzi do głowy?
Proponuję Wikingów. Prosta do opanowania gra, świetnie chodzi na dwie osoby (można grać również w 3 i 4). Zdecydowanie nadaje się dla planszówkowych debiutantów. Ładnie i porządnie wydana, mimo bardzo niskiej ceny (poniżej 50zł). Warunek regrywalności spełnia znakomicie - niedługo dobiję do trzycyfrowej liczby partii, a to o czymś świadczy ;)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: maciejo »

Oto kilka gier,które uważam za tzw "trzeba mieć" :D
1.Szogun
2.Goa
3.Osadnicy z Catanu

Kolejność przypdkowa 8)

4.Race for the Galaxy
5.Neuroshima HEX
6.El Grande
7.Tikal lub Mexica
8.Coć Co-op:Pandemic lub Ghost Stories
9.Coś figurkowego:Battlelore,Bitwy Westeros,Space Hulk,Memoir 44 lub Claustrophobia
10.Coś pociągowego lub samolotowego:Railroad Tycoon,Steam,Wings of War lub Duel in the Dark.

Pozdrawiam :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: charlie »

Jeśli gramy w dwie osoby, co zdarza się dość często, zazwyczaj sięgamy po:

1. Puerto Rico
2. Na Chwałę Rzymu
3. Agricola
4. K2
5. Letters from Whitechapel

Każda z nich doskonale sprawdza się w wariantach wieloosobowych.
A jakie masz gry planszowe i jakie lubisz grać - podaj tytuły, bo to też ważne.
A na początek polecam bardzo dobry poradnik wprowadzający: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =43&t=6212
michero
Posty: 8
Rejestracja: 11 lut 2012, 16:03
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: michero »

Dzięki wam wszystkim za lekturę, będzie co czytać;)

Jeszcze się w forum nie wgłębiłem, ale widziałem, że Puerto Rico raczej jest polecane, będę musiał przejrzeć. I ciągnie mnie trochę w stronę Ankh Morpork, mimo mieszanych opinii, jako że oboje z dziewczyną lubimy Pratchetta.

Co do gier jakie mam to niestety nie ma ich dużo, można powiedzieć raczej, że bardzo mało.
- Mali Powstańcy. Podoba nam się, mimo że ciągle gramy w wersję podstawową. Na duży plus też jakoś wykonania i grafik
- Załóż się. Fajna gra na imprezę, ale na dłuższą metę jednak średnio pasjonująca. I pytania się dość szybko zaczynają powtarzać.
Plus parę gier, w które graliśmy u znajomych: Cluedo, Mafia, Scotland Yard, Bumerang.
I Scrabble i karty, w karty jednak graliśmy częściej. Więc można powiedzieć, że dopiero zaczynamy:)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: Pierzasty »

Jak lubicie TP, to bierzcie Ankh. Znajomość nawiązań bardzo poprawia zabawę :)
Awatar użytkownika
Skorzeny
Posty: 125
Rejestracja: 29 sie 2011, 22:36
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: Skorzeny »

Ankh u mnie w dwie osoby się nie sprawdza. Minimum 3 muszą być. Ja ze swoją drugą połówką lubimy grać w K2 (+ rozszerzenie) lub Carcassone (też z dodatkami).
qrak
Posty: 11
Rejestracja: 29 sty 2012, 18:03
Lokalizacja: Czestochowa
Has thanked: 4 times

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: qrak »

Cześć,

u mnie sprawdziły się
Stone Age
Ticket to Ride: Europa
Finca

myślę, że to dobre gry na start bo mają stosunkowo mały poziom skomplikowania przy dużym współczynniku radości z gry. Można je traktować jako takie wprowadzenie do współczesnych gier planszowych. Są też świetnym narzędziem do przyciągania nowych osób. Po około roku nadal są u mnie najczęściej granymi grami praktycznie w każdym gronie.
Awatar użytkownika
Skorzeny
Posty: 125
Rejestracja: 29 sie 2011, 22:36
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: Skorzeny »

Nie żebym zrzędził, ale Ticket to Ride: Europa najlepiej sprawdza się w większym gronie (bez dwóch zdań, tak jak napisał qrak jest znakomitą pozycją na wciągnięcie innych). W 2 osoby wieje straszną nudą, praktycznie nic się nie dzieje. Są dodatki dla 2/3 osób (Szwajcaria, Kraje Nordyckie), ale w nie nie grałem.
qrak
Posty: 11
Rejestracja: 29 sty 2012, 18:03
Lokalizacja: Czestochowa
Has thanked: 4 times

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: qrak »

A ja powiem, że Ticket na dwie osoby daje radę. Pod warunkiem że nie oczekuje się mocnej rywalizacji. Moja żona świetnie się bawi czerpiąc radość z nieograniczonej możliwości budowania i realizowania swoich biletów. Szwajcaria właśnie zupełnie jej nie przekonuje. Ale to właśnie pokazuje, że nie ma gry idealnej, każdy będzie czerpał inne doświadczenia z rozgrywki, nawet ta sama gra może budzić różne emocje w zależności od tego z kim się gra. Dlatego radzę też zastanowić się czego oczekujesz od gry - jakiego poziomu rywalizacji. A może kooperacji - Pandemic, Zakazana wyspa?

Chociaż u mnie w rodzinie przez Pandemica prawie doszło do rękoczynów :D
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: gafik »

Hahaha... U mnie prawie przy każdej grze są rękoczyny i groźby rozwodu... Wszyscy sobie wszystko biorą strasznie do siebie i robi się taki "Dom Zły"... Hihihi...

I właśnie gry, które są luźniejsze (bez interakcji, albo z minimalną) wprowadzają spokój i relax przy stole. Taki Ticket na luźnej (dużej) planszy jest jak balsam po wściekłym wyścigu do dominacji w Puerto...
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: schizofretka »

Lżejsze: Ninjato (polecam gorąco),Dominion
Cięższe: Agricola
Może jeszcze Hawana, ale w więcej osób jest gorzej.

Bardzo mało jest gier dobrze działających zarówno na 2 jak i 4 osoby. Zalecam sprawdzić polecane tytuły pod tym kątem, bo czasem ktoś poleci na szybko ulubiony tytuł nie czytając dokładnie wymagań.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: FortArt »

michero pisze: - jakie gry uważacie za takie, które po prostu trzeba mieć? Taki top topów. Ja wiem, że są gusta i guściki, ale chyba są gry, które obiektywnie, albo według większości, są naprawdę świetne
Może raczej znać niż mieć.
  • Niemal każdy w Polsce prawdopodobnie grał w pięć gier: warcaby, szachy, chińczyka, Monopoly i Grzybobranie. Z karcianych w wojnę i pokera.
  • Z nowoczesnych gier planszowych obowiązkowe są dwie pozycje : Carcassonne i Osadnicy z Catanu.
  • Na tym forum nie-nowicjuszowi nie wypada nie grać w Agricolę, Puerto Rico i Ticket to Ride.
Cała reszta jest już bardzo dobrowolna.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: Trolliszcze »

Skorzeny pisze:Nie żebym zrzędził, ale Ticket to Ride: Europa najlepiej sprawdza się w większym gronie (bez dwóch zdań, tak jak napisał qrak jest znakomitą pozycją na wciągnięcie innych). W 2 osoby wieje straszną nudą, praktycznie nic się nie dzieje. Są dodatki dla 2/3 osób (Szwajcaria, Kraje Nordyckie), ale w nie nie grałem.
Specjalnie dla dwóch/trzech graczy została zaprojektowana wersja Nordic Countries, gdzie jest znacznie ciaśniej na planszy i można się spodziewać sporo rywalizacji.
Bardzo mało jest gier dobrze działających zarówno na 2 jak i 4 osoby. Zalecam sprawdzić polecane tytuły pod tym kątem, bo czasem ktoś poleci na szybko ulubiony tytuł nie czytając dokładnie wymagań.
Moim zdaniem takimi grami są wszystkie tytuły Felda, w które grałem. "Macao" jest u nas przy stole hitem ostatnich dwóch miesięcy.
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: cezaras »

Więc można powiedzieć, że dopiero zaczynamy:)
więc nie słuchaj tych, którzy wyjeżdzają z Agricolą, Shogunami itp. - na 80 % zniechęcicie się już przy instrukcji.
No niestety tak to jest.
Choć jak już się przebrnie, albo ktoś Wam wytłumaczy - to będzie dobrze. Bo to naprawdę dobre gry są. Mają jednak "wysoki poziom wejścia"
na początek:
a) Zamki Burgundii
b) Stone Age
c) TTR
d) Ingenious
e) Cesarski Kurier
z nowszych: Santiago de Cuba

każda z nich chodzi i na 2 i na 3 i na 4 osoby (a TTR i na 5).
Będziecie zadowoleni

Osadnicy z Catanu tez są OK, ale na 2 osoby to porażka.
Awatar użytkownika
bartusm
Posty: 66
Rejestracja: 14 gru 2008, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: bartusm »

Osadnicy w dwie osoby to bardzo kiepski pomysł, podobnie jak Wsiąść do pociągu. Chociaż w większą liczbę graczy to bardzo dobre gry. Ja bym polecał natomiast Pandemica, Zaginione Miasta, Petersburg, Ingenious.
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: wilku5 »

bartusm pisze:... w dwie osoby to bardzo kiepski pomysł, podobnie jak Wsiąść do pociągu.
Nieprawda. Po to powstała wersja dla 2-3 graczy (Nordic) i dodatki (np. Indie) do wersji Europa / USA, żeby można było grać fajnie i w 2 osoby.
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
kapitanzbik
Posty: 105
Rejestracja: 30 sie 2010, 20:54
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: kapitanzbik »

A mi sie wydaje,ze kolege wysylacie w zla strone :) Jesli opanowal i bardzo mu sie podoba Agricola to po co mu sugerowac Ticket to ride ( ktore lubie ) , settlers of catana czy Stone Age? Mozna dodac jeszcze Carcassone ;) wedlug mnie bedzie rozczarowany, sa to proste gry w porownaniu do Agricoli.
Niech bardziej patrzy w strone top20 BBG bo jakby nie bylo z opiniami o tym rankingu,to dla mnie w 90% sa to gry wybitne i dla mnie najpewniejsze inwestycje. Ja bym na 2 polecil

Dominiona ok nie jest to tez tytul ciezki ale zupelnie rozny od Agricoli
Le Havre ktore jest dobre ale narazie po 4 partiach uwazam,ze nie tak dobre jak Agricola.
Mage knight jesli lubicie fantasy i HOMM jest idealny dla 2

Z moich top5, ktore trzeba miec to:

1. Mage Knight
2. Agricola
3. Brass ( jest dobry wariant na BBG na 2 osoby )
4 Twilight Struggle
5 Dominion
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: gafik »

Tak jak pisałem na samym początku, a wilku5 to później potwierdziła - szczyt listy BGG i nie będziecie rozczarowani.
Od siebe dodam, że najmiodniejsze planszóweczki dla bardziej ogranych to IMHO: Poprzez Wieki, Caylus, Puerto Rico...
Ale ja jestem drewniany, wśród plastików też są fajne rzeczy...
michero
Posty: 8
Rejestracja: 11 lut 2012, 16:03
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Gra dla pary + parę pytań pobocznych;)

Post autor: michero »

Przepraszam, że dopiero teraz, ale trochę nie miałem czasu.
Bardzo wam dziękuję za wszystkie (p)odpowiedzi, zabiorę się niedługo za przeglądanie wszystkich waszych propozycji i mam nadzieję, że coś fajnego wybierzemy:) My ograni jakoś specjalnie nie jesteśmy, ale mamy zapał i podoba nam się taka rozrywka, więc nie powinno być żadnego problemu. Kwestia dobrania tematyki gry, a potem kolejnych pytań;)
ODPOWIEDZ