Ticket to Ride... które kupić?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
blipinsk
Posty: 15
Rejestracja: 22 lut 2012, 19:45
Lokalizacja: Warszawa

Ticket to Ride... które kupić?

Post autor: blipinsk »

Nadszedł wreszcie moment, w którym stwierdziłem, że chyba przyszedł czas kupić sobie własny egzemplarz TtR. Do tej pory kilkukrotnie udało mi się zagrać w Ticket to Ride (bodajże wersja USA i Europa), w bliżej nie określonych okolicznościach :D i zastanawiam się nad którą częścią warto byłoby się zastanowić...
Co byście polecili?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Ticket to Ride... które kupić?

Post autor: Trolliszcze »

Podstawowe pytanie: w ile osób?
Jeżeli 2-3 - TtR: Nordic Countries
Jeżeli więcej - TtR: Europa
Nie grałem w Marklin Edition, więc nie mam pojęcia, w jakim gronie sprawdza się ta wersja.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 424 times
Been thanked: 126 times

Re: Ticket to Ride... które kupić?

Post autor: Coen »

Faktycznie w TtR: Europa dla 2 osób to jest na planszy za dużo miejsca. Czasami trafią się rozgrywki praktycznie bez żadnej interakcji.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Ticket to Ride... które kupić?

Post autor: SeeM »

Ale wiecie, że jak się gra na dwie osoby, to "podwójne" trasy są pojedyncze?
+ (BGG)
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Ticket to Ride... które kupić?

Post autor: MattCarnall »

Wiemy :lol: nie wiem jak inni. W TtR:Europa wygodnie gra się już od 3 graczy, w 4 idealnie, w 5 trochę mi się dłuży.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 424 times
Been thanked: 126 times

Re: Ticket to Ride... które kupić?

Post autor: Coen »

SeeM pisze:Ale wiecie, że jak się gra na dwie osoby, to "podwójne" trasy są pojedyncze?
Wiemy, wiemy :)
ale wystarczy że jedna osoba dostanie bilety na zachodzie, a druga wylosuje wschód i nuda na planszy ;)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1187
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Ticket to Ride... które kupić?

Post autor: veljarek »

Grałem we wszystkie wersje Ticketów i zdecydowanie najmilej mi się wraca do TtR:Europa.
Ostatnio przetestowałem nowe mapy Azia i też jest bardzo fajnie i bardzo "ciasno"
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Ticket to Ride... które kupić?

Post autor: AkitaInu »

Ja tez mam TtR: Europa i czesto gramy we dwoch, bardzo przyjemnie sie gra :) we 3,4,5 tez jest fajna zabawa wiec z mojej storny polecam gierke :)
niuniek73
Posty: 22
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ticket to Ride... które kupić?

Post autor: niuniek73 »

Kup Europę a jak częściej grasz w dwie osoby to dokupisz dodatek Indie/Szwajcaria ,Szwajcaria jest dedykowana na 2-3 osoby a w Indiach można dodatkowo zdobywać punkty za zapętlanie tras .
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ticket to Ride... które kupić?

Post autor: bartek_mi »

Europa we 2 osoby to najnudniejsza gra swiata. Nawet w 3 osoby nie jest idealnie.
Szwajcaria to juz inna bajka :)
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Ticket to Ride... które kupić?

Post autor: wilku5 »

niuniek73 pisze:Kup Europę a jak częściej grasz w dwie osoby to dokupisz dodatek Indie/Szwajcaria ,Szwajcaria jest dedykowana na 2-3 osoby a w Indiach można dodatkowo zdobywać punkty za zapętlanie tras .
Też tak kiedyś myślałam zrobić - bo jak kupisz np TTR: Nordic na 2-3, a będziesz miał 4, 5 graczy to nic nie zrobisz. A jak masz np. Europę + Indie/Szwajcaria to masz grę dobrze chodzącą na 2 i na 4 :D Choć koszta są większe, mapek masz 3, więc jest pewna różnorodność. Ale to już sam oceń, ilu graczy możesz "mieć" i co wyjdzie najkorzystniej ;)
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride... które kupić?

Post autor: FortArt »

Szwajcarska plansza została zdruzgotana w recenzji w ostatnim numerze ŚGP z powodu fatalnych misji powodujących wielokrotne punktowanie za tę samą trasę (ocena 5/10 i sam tytuł recenzji). Wy ją dla odmiany polecacie. To jednak nie jest tak źle?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
niuniek73
Posty: 22
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ticket to Ride... które kupić?

Post autor: niuniek73 »

W Szwajcarii bilety które się odrzuca nie wracają do puli więc mamy ograniczoną ilość biletów.Faktycznie często dociąga się trasę która jest już gotowa i nie uważam tego za wadę ,dodaje to dynamiki grze bo zamiast czekać mozolnie aż dobierzemy właściwe kolory wagonów możemy losować trasy.Kto pierwszy ten lepszy bo bilety się kończą .Gramy swoje ,blokujemy przeciwnika (jak ktoś lubi ) i losujemy trasy ,przeważnie trafi się coś ciekawego.Uważam że Szwajcaria jest godna polecenia.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride... które kupić?

Post autor: trance-atlantic »

W wersji Nordic jest tak samo. Jeśli do grania są maksymalnie trzy osoby, to nie ma się co zastanawiać, tylko brać tę wersję. Z aż tak dużą uwagą nie przyglądałem się wszystkim biletom, ale wydają się być one mocno "rozstrzelone" po całej Skandynawii, więc tu nie powinno być problemu z tym o czym pisze FortArt.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
other
Posty: 43
Rejestracja: 02 lip 2011, 10:17
Lokalizacja: Toruń/Poznań

Re: Ticket to Ride... które kupić?

Post autor: other »

A co powiecie o mapie Ameryki?
Temat z sprzedażą/wymianą moich gier: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=27234
Zapraszam też na bloga http://www.racjonalnie.pl
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Ticket to Ride... które kupić?

Post autor: Lothrain »

Mapa Ameryki to podobna historia jak z Europą - we dwoje możecie się nigdy na planszy nie spotkać, we troje jest lepiej, ale tak naprawdę we czwórkę jest dopiero jazda. Tym bardziej, że nie ma dworców, żeby sobie życie ułatwić. Nordic i Indie to naprawdę dobre mapy. Indie sprawdzają się nawet w dwie osoby, choć początek każdej rozgrywki jest przewidywalny. Mapa Szwajcarii jest jednak pomyłką - właśnie poprzez pokrywanie się dużej ilości tras, bilety nie są zbalansowane i wiadomo z których miejscowości jest ich więcej. Stąd od początku starasz się przez nie przejechać i oczywiście dotrzeć przynajmniej do trzech zagranicznych krajów. A potem już tylko branie tras aż do wyczerpania. W gruncie rzeczy są dwie dobre kombinacje i kto pierwszy ten lepszy. Każda następna rozgrywka staje się podobna do poprzedniej, tej mapy nie polecam.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Ticket to Ride... które kupić?

Post autor: KubaP »

Mam pożyczoną Europę i kupione Stany. Europa ciut fajniejsza (oceny 7.5 do 7.0 na korzyść Europy u mnie) - ma dodatkowe możliwości, zasady- ale polecam mieć przynajmniej dwie mapy, bo po 10 rozgrywkach zna się już za dobrze bilety,
ODPOWIEDZ