Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Agricola

Post autor: pabula »

sopelma pisze:W związku z tym chętnie nawiązałbym kontakt z osobami z okolic Krakowa będących w posiadaniu dodatkowych talii ...
Masz szczęście, że w Krakowie są maniacy Agricoli. Jeśli nie Mistrz Polski to i ja mogę pomóc w miarę możliwości.
Poza tym - wszystkie kartki są dostępne na play-agricola.com
Nie jestem prawnikiem ale myślę, że jeśli posiadamy oryginały to możemy z nimi robić co nam się podoba w celach prywatnych (czyli skanować, drukować itp...)
Oczywiście nie możemy tego później sprzedawać.
Daj znać jaki jest stopień twoich prac.
Awatar użytkownika
paweln
Posty: 639
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: paweln »

Z tego co wiem kolega zaczął tłumaczyć deck-NL (moim zdaniem efekt, który uzyskał jest fantastyczny).
Gdyby się dało to gdzieś wydrukować i wyciąć jak w oryginale to w zasadzie można wydawnictwo założyć i wydać wszystkie karty po polsku ;-)
Po poście jax'a zakupiłem NL-deck - bo nie wiedziałem że Lookout to wydał.

Ja zacząłem tłumaczyć WM-deck. Jak skończę to poproszę Cię o weryfikację tłumaczenia.
sopelma
Posty: 45
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06

Re: Agricola

Post autor: sopelma »

No więc rzeczywiście prace idą pełną parą - zacząłem (tak jak Paweln pisał) od Talii NL. Zgadzam się z pabulem, że pod względem prawa wydruk takich przetłumaczonych talii jest możliwe pod warunkiem posiadania oryginałów. Ja osobiście robię to nie w celu uzyskania z tego tytułu jakichkolwiek korzyści, więc jest chyba wszystko ok.
Na razie przetłumaczyłem jakieś 25 kart, ale najwięcej czasu zajęło mi stworzenie bazy wszystkich kart, więc teraz pójdzie szybciej. W międzyczasie stworzyłem też pudełeczka na talie.
Przy okazji dziękuję Paweln' owi za pomoc w tłumaczeniu i sprawdzaniu kart.
Przykłady w załączniku (jakość ze względu na limit wielkości pliku musiałem zmienić na 150dpi, bo w oryginale są w 600dpi).
Pudełka na karty jeszcze ewoluują.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: Czochrun »

Kibicuję z całych sił. Trzymam też kciuki aby udało się to gdzieś wydać, żeby nie trzeba było wykonywać samoróbek. Może Lacerta byłaby zainteresowana. Kontaktowałeś się z nimi?
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Agricola

Post autor: Wallenstein »

Jakby byli zainteresowanii to pewnie już by wydali.
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: FortArt »

Czochrun pisze:Kibicuję z całych sił. Trzymam też kciuki aby udało się to gdzieś wydać, żeby nie trzeba było wykonywać samoróbek.
Może zróbmy wspólne forumowe zamówienie w którejś z drukarni? Po kosztach, bez zysku, prywatna inicjatywa dla znajomych z forum, czyli legalnie, dozwolony użytek własny. Skoro Lacerta nie chce naszych pieniędzy ...
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: Czochrun »

FortArt pisze:
Czochrun pisze:Kibicuję z całych sił. Trzymam też kciuki aby udało się to gdzieś wydać, żeby nie trzeba było wykonywać samoróbek.
Może zróbmy wspólne forumowe zamówienie w którejś z drukarni? Po kosztach, bez zysku, prywatna inicjatywa dla znajomych z forum, czyli legalnie, dozwolony użytek własny. Skoro Lacerta nie chce naszych pieniędzy ...
Jestem za. Pewno kilkanaście osób się zbierze. Ważne jednak aby odpowiednio dobrać kolory rewersów aby karty można było mieszać, bo z rozmiarem nie powinno być problemu.
Awatar użytkownika
paweln
Posty: 639
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: paweln »

Pewnie tak można zrobić. W przypadku oryginalnych angielskich kart kolory rewersów są różne pomiędzy taliami G i WM i niestety różnią się też od polskich kart talii EIK. Jak się gra konkretnym deckiem to nie ma to znaczenia a nawet przy pomieszaniu kart to ten problem nie ma wpływu na rozgrywkę.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Agricola

Post autor: Ryu »

Inicjatywa genialna :)
Jak się uda mnie możecie już wpisać na listę chętnych :mrgreen:
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Agricola

Post autor: Vester »

Wchodzę w to również. Ochoczo.
sopelma
Posty: 45
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06

Re: Agricola

Post autor: sopelma »

Powiem osobiście, że też się zastanawiałem nad kolorem i barwą kart i dlatego tłumaczenie talii NL zrobiłem na bazie polskich kart (skanów) z podstawki. Niestety po wydruku okazało się, że mimo tego różnią się jednak od polskich oryginałów. Pobawię się trochę kontrastem i jasnością, żeby chociaż rewersy (tył) był taki sam. Samym opisem bym się nie przejmował, ale skoro robimy polskie wersje to przydałoby się zrobić wersję nie odróżnialną przynajmniej od tyłu (dla innych graczy). Najbardziej obawiam się, że te ustawienia mogą zależeć od drukarki i nasycenia kolorów. Popróbuję trochę i dam w eter to kto może, to wydrukuje u siebie i dacie znać czy rewers kart jest taki sam jak polskich kart.
Kto jest zainteresowany pudełkami do talii to niech prześle mi maila na priva (w miarę możliwości będę przesyłać). W tek chwili mam pudełeczka na talię MIX (wszystkie kart z podstawki oprócz pomocników i małych usprawnień), talia Z, talia małych usprawnień (E,I,K), talia pomocników 1+ (E,I,K), talia pomocników 3+ (E,I,K), talia pomocników 4+ (E,I,K). Jutro na życzenie Paweln'a powstanie talia małych usprawnień (E,I,K,Z) oraz talia pomocników (E,I,K,Z). Ja osobiście wolę trzymać dodatki osobno, ale jutro zrobię też pudełeczko na talię pomocników (E,I,K), bo po sugestiach Pawła rzeczywiście rozbijanie pomocników nie ma sensu. Jeden arkusz zajmuje jakieś 1,5 MB, więc chętnym będę wysyłał wszystkie (sami wybierzecie potrzebne).
Pozdro
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Agricola

Post autor: Vester »

Zgodność kolorów zależy od drukarki i jej kalibracji. Nawet w drukarni, jedynie offset gwarantuje powtarzalność (w 95%). Druk cyfrowy to loteria, zawsze i wszędzie, a o idealnej czerni to zapomnij..
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: Czochrun »

Dokładnie. Z tym dobraniem kolorów to bym sobie odpuścił. Teraz Ci wyjdzie a w drukarni zrobią co innego. Jedyne rozwiązanie to próbka z konkretnego miejsca, w którym będziesz drukował. Inaczej to tak jak pisze Vester: błądzenie w ciemności. Nawet podanie koloru w CMYKU nie zagwarantuje powtarzalności.
aldarion
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2012, 13:12

Re: Agricola

Post autor: aldarion »

Czy przycinacz żywopłotów pozwoli mi wybudować pastwisko do którego potrzebuję np. tylko trzech (lub dwóch) ogrodzeń?
Mam dylemat, bo w opisie mowa o tym, że dostanę trzy ogrodzenia, a potrzebuje tak naprawdę dwa (lub jedno) dodatkowe.
Czy tą kartę można interpretować tak, że dostaję maksymalnie trzy ogrodzenia?
Czy muszę w tej sytuacji zbudować pastwisko większe lub w innym miejscu i takie żeby składało się z co najmniej czterech ogrodzeń?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
paweln
Posty: 639
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: paweln »

aldarion pisze:Czy przycinacz żywopłotów pozwoli mi wybudować pastwisko do którego potrzebuję np. tylko trzech (lub dwóch) ogrodzeń?
Mam dylemat, bo w opisie mowa o tym, że dostanę trzy ogrodzenia, a potrzebuje tak naprawdę dwa (lub jedno) dodatkowe.
Czy tą kartę można interpretować tak, że dostaję maksymalnie trzy ogrodzenia?
Czy muszę w tej sytuacji zbudować pastwisko większe lub w innym miejscu i takie żeby składało się z co najmniej czterech ogrodzeń?

pozdrawiam
Tak, przycinacz żywopłotów pozwala na zbudowanie do 3 darmowych ogrodzeń. Warunek jest taki że musisz zbudować przynajmniej 1 ogrodzenie i za nie zapłacisz drewnem. W szczególności za 1 drewno ogradzasz 1 pusty obszar gospodarstwa. Możesz skorzystać z mniejszej ilości darmowych ogrodzeń - np. bo się nie da zbudować więcej wg reguł budowania lub wykorzystałeś wszystkie 15 płotów. Niewykorzystane nie przechodzą na "później". Nie wiem co rozumiesz "w innymi miejscu", ale pamiętaj pastwiska muszą do siebie przylegać.

Przycinacz żywopłotów kombuje się się fajnie dostawcą ogrodzeń, za 5 lub 6 jedzenia może zbudować 14 sztachet bez chodzenia po drewno i bez akcji "buduj ogrodzenie".
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Agricola

Post autor: Lothrain »

Jeśli kiedykolwiek będziecie drukować talie NL lub pokrewne to wchodzę w ciemno :)
aldarion
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2012, 13:12

Re: Agricola

Post autor: aldarion »

Zagrałem dopiero parę razy i mam jeszcze jedną wątpliwość.

Sytuacja:
1. Brak miejsca na nowe zwierzęta.
2. Brak usprawnienia do przetwarzania mięcha.
3. Wolne pole akcji z np. kilkoma owcami.

Pytanie:
Czy można w powyższej sytuacji wziąć owce i od razu puścić wszystkie wolno tylko po to by przeciwnicy ich nie dostali?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
paweln
Posty: 639
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: paweln »

aldarion pisze:Zagrałem dopiero parę razy i mam jeszcze jedną wątpliwość.

Sytuacja:
1. Brak miejsca na nowe zwierzęta.
2. Brak usprawnienia do przetwarzania mięcha.
3. Wolne pole akcji z np. kilkoma owcami.

Pytanie:
Czy można w powyższej sytuacji wziąć owce i od razu puścić wszystkie wolno tylko po to by przeciwnicy ich nie dostali?

pozdrawiam
Oczywiście, że tak.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

paweln pisze:
aldarion pisze:Zagrałem dopiero parę razy i mam jeszcze jedną wątpliwość.

Sytuacja:
1. Brak miejsca na nowe zwierzęta.
2. Brak usprawnienia do przetwarzania mięcha.
3. Wolne pole akcji z np. kilkoma owcami.

Pytanie:
Czy można w powyższej sytuacji wziąć owce i od razu puścić wszystkie wolno tylko po to by przeciwnicy ich nie dostali?

pozdrawiam
Oczywiście, że tak.
Przy czym jest to dosyć wyjątkowa sytuacja, bo normalnie "Gracz nie może umieścić członka rodziny
na polu akcji bez wykonania tej akcji." (str. 4 instrukcji). Więc np. nie można zablokować pola Przebudowa nie mając możliwości wykonania tej akcji.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Agricola

Post autor: pabula »

Nie ma tu nic wyjątkowego.
Wykonujesz akcję jak najbardziej legalnie.
Bierzesz zwierzęta.
Tylko że zwierzęta spanikowały i się rozbiegły, a ty że nie wiesz za którym gonić odpuszczasz sobie i pozwalasz im uciec :)
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: mbork »

Dodam jeszcze jedno: można, ale najczęściej nie warto.
Awatar użytkownika
paweln
Posty: 639
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: paweln »

mbork pisze:Dodam jeszcze jedno: można, ale najczęściej nie warto.
W grze dwuosobowej czasem warto, w grze w więcej osób szkodzisz na początku gry graczowi, który pierwszy kupił duże usprawnienie do przetwarzania zwierząt i sobie (oboje tracicie akcje),czyli korzystają pozostali gracze.
dragosani
Posty: 29
Rejestracja: 24 kwie 2012, 19:39

Karty

Post autor: dragosani »

Chciałem się zapytać jak idzie tłumaczenie kart. Sam chciałem zrobić dokładnie to samo. Czy są już jakieś efekty? Jeśli tak to czy można jakoś je dostać i sobie na użytek własny wydrukować bo mieszanie języków w grze nie bardzo mi się podoba. Czekam z niecierpliwością na odpowiedź.
aldarion
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2012, 13:12

Re: Agricola

Post autor: aldarion »

Powiedzcie, jak to jest z tą super skalowalnością Agricoli?

Zastanawia mnie tu choćby jeden aspekt:
O ile przy zwiększaniu liczby graczy rośnie liczba dostępnych zasobów (dodatkowe karty akcji), to co ze zwierzakami?
Czy zastanawialiście się dlaczego liczba dostępnych zwierząt nie rośnie ze wzrostem liczby graczy?

Przyznam, że mam za sobą kilkanaście partii Agricoli+Torfowisko w wariancie 3 (pomocnicy + małe usprawnienia), ale gram tylko w dwie lub trzy osoby, więc nie jestem w stanie przetestować tej "skalowalności".

Czy na pewno liczba dostępnych zwierząt przy np. 5. graczach jest wystarczająca, aby dało się grać sensownie?
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: Czochrun »

Przy dwóch - trzech graczach zwierzaków jest aż nadto. Przy pięciu rzadko się zdarza, żeby na jednym polu były na przykład 3 krowy. Od razu są rozchwytywane. Takie jest moje odczucie. Wszystko jednak zależy od taktyki i posiadanych kart.
ODPOWIEDZ