Magnum Sal

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
gsb4
Posty: 1
Rejestracja: 04 sty 2012, 18:28

Re: Magnum Sal

Post autor: gsb4 »

kilka dni gra wpadła mi w ręce i wciągnęła mnie jak małe dziecko. Podczas gry ze znajomymi narodzilo sie jednak kilka pytań

1. czy zrealizowanie (bądź niezrealizowanie) zlecenia w zamku jest akcją?
2. czy wydobycie pierwszej kostki wody gratis dotyczy każdej komnaty z osobna?
3. czy można w I fazie gry wydobywać sól z 2 i 3 poziomu kopalni? a np. podczas fazy III dalej wydobywać sol z 1 poziomu kopalni?
4. czy prawdą jest, ze czerpaka mogą uzywac tylko wypoczeci gornicy? w instrukcji jest napisane, ze dzialanie czerpaka z wodą jest "poza akcją" wiec nie ma znaczenia czy gornicy są zmeczeni czy nie

bede wdzieczny za pomoc pozdrawiam
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: Sir-Rafał »

Dawno nie grałem w Magnum Sal ale wydaje mi się, że:
gsb4 pisze:1. czy zrealizowanie (bądź niezrealizowanie) zlecenia w zamku jest akcją?
Akcją jest wstawienie pionka na pole w drodze do zamku. Sama sprzedaż jest przed Twoją pulą akcji, wiec nie jest akcją.
gsb4 pisze:2. czy wydobycie pierwszej kostki wody gratis dotyczy każdej komnaty z osobna?
Możesz wydobyć zawsze 1 kostkę gratis z dowolnej komnaty w ramach 1 swojej akcji w danej turze gracza. Nie ma znaczenia czy wcześniej ktoś już wydobywał wodę z tej komnaty.
gsb4 pisze:3. czy można w I fazie gry wydobywać sól z 2 i 3 poziomu kopalni? a np. podczas fazy III dalej wydobywać sol z 1 poziomu kopalni?
Możesz wydobywać sól z której komnaty chcesz. Gra jednak przez odpowiednie zlecenia królewskie wspiera eksplorację od I w dół. Poza tym sam nie jest w stanie wydobyć nic z III poziomu, a do tego na początku ma się mniej robotników.
gsb4 pisze:4. czy prawdą jest, ze czerpaka mogą uzywac tylko wypoczeci gornicy? w instrukcji jest napisane, ze dzialanie czerpaka z wodą jest "poza akcją" wiec nie ma znaczenia czy gornicy są zmeczeni czy nie
Z tego co pamiętam nie ma znaczenia czy górnik jest wypoczęty, czy nie.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Magnum Sal

Post autor: artch »

ad.4
Autor gry już wcześniej wyjaśnił, że z czerpaka może korzystać tylko wypoczęty górnik.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

szczerze to nie przypominam sobie :) Możliwe że albo ja albo Filip coś kiedyś pisaliśmy, ale ponieważ nie kojarzę takiego ograniczenia, ani nie ma go w instrukcji to bym powiedział że górnik nie musi być wypoczęty (chociaż tematycznie pewnie bardziej się trzyma kupy). No i potwierdzam pozostałe odpowiedzi Sir-Rafała
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Magnum Sal

Post autor: artch »

Proponuję zatem spojrzeć na 4 i 5 post w tym wątku :wink:
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

dzięki :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
gusia_1985
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2012, 12:05

Re: Magnum Sal

Post autor: gusia_1985 »

Ja mam następujące pytanie:
1. Czy do komnaty można wstawic dwóch różnych górników? Np. Jesli w komnacie stoi już górnik gracza A to można dostawić górnika gracza B?
Jeśli tak, to czy wtedy ich siła wydobywcza sumuje się? np. jesli w komnacie w której stoi jeden górnik gracza A i jeden górnik gracza B mamy jedną koste wody i 2 kostki soli to jeden z tych górników ma siłę wydobywczą =1?
Czy może każdy gracz liczy siłę wydobywczą tylko na podstawie swoich górników?

2. Czy np. w fazie 3 można w dalszym ciągu wydobywać sól w komnat fazy 1 i 2?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Ad1. Można wstawiać górników do komnat gdzie stoją górnicy innego gracza, ale przy wydobyciu liczą się tylko górnicy gracza.
Ad2. Jak najbardziej. Tak samo w fazie 1 możesz zejść na poziom 2 czy nawet 3 (chociaż to raczej nie będzie opłacalne). Nie ma ograniczeń do wydobycia w poszczególnych fazach
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
gusia_1985
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2012, 12:05

Re: Magnum Sal

Post autor: gusia_1985 »

bardzo dziękuję za szybka odpowiedź :)
Awatar użytkownika
iscariot
Posty: 52
Rejestracja: 06 sie 2008, 16:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Magnum Sal

Post autor: iscariot »

Witam, ja także mam kilka pytań:)
1. Czy gracz, który posiada żeton pierwszego gracza wykonuje swoje 2 akcje "pod rząd" czy też może najpierw jedną akcję, potem inny gracz jedną itp, aż wraca kolejka do pierwszego gracza i ten wykonuje drugą akcję? (mam nadzieję, że jasno to opisałem)
2. Kiedy znacznik pierwszego gracza przechodzi do gracza kolejnego?
3. Co z solą, której się nie sprzedało/zrealizowało na koniec rundy? Oddaje się czy przechodzi na rundę kolejną?
4. Czy mogę użyć przed akcją tylko jednego narzędzia, czy dowolną ich ilość?
5. Czy po odpoczynku (stracie 2 akcji) wstają wszyscy górnicy danego gracza, niezależnie od tego, w którym miejscu na planszy się znajdują, czy wybieram sobie tylko jeden "kafelek", na którym są zmęczeni górnicy?
6. Czy używając glejtu królewskiego OD RAZU wykonuję zamówienie, czy dopiero w następnej turze?
Na razie to tyle:) Z góry dziękuję za odpowiedzi.
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Magnum Sal

Post autor: artch »

ad.1
Gracz wykonuje od razu dwie swoje akcje pod rząd.
ad.2
Po zakończeniu pierwszej fazy gry tj. po tym jak zakończy się runda, w której zostanie zrealizowane 5 zamówienie, oraz nastąpi podliczenie tej fazy.
ad.3
Posiadana przez gracza sól przechodzi na kolejne rundy (to są twoje zasoby w twoim magazynie).
ad.4
Przed akcją możesz wykorzystać dowolną ilość narzędzi (oczywiście tylko tych, które nie zostały zużyte w tej fazie gry).
ad.5
Wstają w kopalni wszyscy zmęczeni górnicy danego gracza.
ad.6
Używając glejtu królewskiego wstawiasz swojego górnika do kółka z lewej strony przy zamku i tyle w tej rundzie. Dopiero w następnej rundzie, przed wykonaniem pierwszej akcji realizujesz zamówienie.
Awatar użytkownika
iscariot
Posty: 52
Rejestracja: 06 sie 2008, 16:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Magnum Sal

Post autor: iscariot »

artch pisze: ad.2
Po zakończeniu pierwszej fazy gry tj. po tym jak zakończy się runda, w której zostanie zrealizowane 5 zamówienie, oraz nastąpi podliczenie tej fazy.
Czy aby na pewno? Wtedy, grając w 4 osoby, ten czwarty nigdy nie będzie mieć szansy aby być pierwszym graczem. :(
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Ad2. Odpowiedź jest poprawna - startowy gracz zmienia się tylko po fazie.

Bycie pierwszym graczem na początku fazy nie jest tak ważne jak w niektórych grach.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
iscariot
Posty: 52
Rejestracja: 06 sie 2008, 16:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Magnum Sal

Post autor: iscariot »

yosz pisze:
Bycie pierwszym graczem na początku fazy nie jest tak ważne jak w niektórych grach.
To po co go w ogóle wprowadzać? Nie lepiej jakoś wylosować rozpoczynającego gracza i potem dać sobie z tym spokój?
kambor
Posty: 1
Rejestracja: 10 lut 2012, 19:59

Re: Magnum Sal

Post autor: kambor »

Witam :)

Parę tygodni temu kupiłem tę grę w jednym z warszawskich sklepów stacjonarnych. Jako że sprzedawca miał grę otwartą to przed zakupem zagraliśmy i bardzo przegrałem. Potem trochę pograłem z rodziną i wróciłem do sklepu by się zrewanżować i było lepiej ale znów różnica kasy między mną a sprzedawcą była duża. Obiecałem że "I'll be back!" :)

Czy macie może jakieś porady strategiczne które mogłyby mi pomóc? Osoba z którą chcę wygrać obie gry zagrała bardzo agresywnie schodząc od razu na drugi poziom kopalni. Próbowałem naśladować grając w domu ale jakoś mi ta strategia zupełnie nie wychodzi.

A może jest gdzieś w sieci poradnik strategiczny do tej gry?

Pewnie nie muszę mówić że gra mi się bardzo spodobała :)
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Magnum Sal

Post autor: artch »

Wątpię, że ktoś Ci poda gotowe rozwiązanie na pewną wygraną. Do tego trzeba dojść samemu, rozgrywając wiele partii. Takich rzeczy na tym forum się nie zdradza, choćby dlatego, żeby inni sami mogli poszukać kilku najlepszych strategii. To żadna przyjemność wejść na dany wątek i dostać gotowca w postaci ścieżki do zwycięstwa, co należy zrobić. Szacunek wobec innego forumowicza jest najważniejszy, takich rzeczy po prostu się nie robi, żeby nie psuć planszówkowej zabawy innym graczom. Moja porada jest taka, testuj sam różne warianty rozgrywek, a wnet znajdziesz kilka najlepszych rozwiązań i szybko pokonasz tamtego rywala. Uważam, że nie ma nic lepszego niż samemu dojść do tego poszukiwanego "naj" rozwiązania :wink:
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Magnum Sal

Post autor: gafik »

Ojtam-ojtam, trochę to górnolotne... ;)

Ja zauważyłem, że inwestycja w narzędzia pomaga (szczególnie, że można ich używać w każdej fazie) i szybkie zdobycie dodatkowych robotników.

Ale uniwersalnej strategii nie ma, bo jest wiele czynników, które powodują, że trzeba się w każdej rundzie inaczej zachować i dostosować do panującej sytuacji. Ułożenie komnat kopalni, rodzaj dostępnej soli, zlecenia króla, podaż narzędzi i przede wszystkim ruchy przeciwników.

Gra jest wyśmienita, bo z tak prostych zasad powstał bardzo fajny optymalizacyjny mózgożer z wyjątkowo fajnie wprzegniętą interakcją między wszystkimi graczami, bo nie sposób samemu wydobyć sól nawet z bliskich komnat, zawsze trzeba skorzystać z pomocy cudzych robotników.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Jeżeli grałeś z Jankiem Bażyńskim to obawiam się że może być trudno go pokonać :D Jest naprawdę dobry :)

Gafik ma rację że wszystko zależy od sytuacji. Narzędzia są ważne, tak samo jak dodatkowi robotnicy, ale najważniejsze to nie przeinwestować (kupienie narzędzia tylko po to żeby zarobić kilka punktów to zmarnowana akcja, a te wydane kilka groszy może okazać się za chwilę by nam się przydało)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
bazyn
Posty: 288
Rejestracja: 16 lut 2008, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Magnum Sal

Post autor: bazyn »

artch pisze:Wątpię, że ktoś Ci poda gotowe rozwiązanie na pewną wygraną. Do tego trzeba dojść samemu, rozgrywając wiele partii. Takich rzeczy na tym forum się nie zdradza, choćby dlatego, żeby inni sami mogli poszukać kilku najlepszych strategii. To żadna przyjemność wejść na dany wątek i dostać gotowca w postaci ścieżki do zwycięstwa, co należy zrobić. Szacunek wobec innego forumowicza jest najważniejszy, takich rzeczy po prostu się nie robi, żeby nie psuć planszówkowej zabawy innym graczom.
Oj tam, oj tam. Dyskusja o możliwych strategiach, o popełnianych błędach i dobrych zagraniach jest jednym z moich ulubionych aspektów gier strategicznych. I nie oznacza to szukania "gotowego rozwiązania na pewną wygraną", ale pogłębianie wiedzy o grze, którą widocznie się lubi skoro nawet nie grając rozmyśla się o niej :)

I dobrze yosz zgadłeś ;)

Kambor, przyjdź, zagramy i pogadamy co się działo i dlaczego :) Zawsze najlepiej takie dyskusje wychodzą jak się ma partię właśnie rozegraną bo jest to gra w której ogólne założenia strategiczne są dość oczywiste (zresztą w drugiej naszej grze widziałem że masz je opanowane) ale cała zabawa tkwi w odpowiednim dostosowywaniu ich do aktualnej sytuacji.

A za najważniejszą wskazówkę, zwłaszcza w pierwszych grach, bym uznał pilnowanie by nie wydać kasy której za chwilę będziemy potrzebować na wydobycie soli, ponieważ powoduje to zadyszkę na dobre kilka kolejnych tur.
Mam
Chcę


Pragnę poznać: Above and Below, Arcadia Quest, Clank!, Pathfinder, Trickerion, Blood Rage, Mechs vs Minions
Stratosfear
Posty: 12
Rejestracja: 11 cze 2012, 23:42
Lokalizacja: Słupsk

Re: Magnum Sal

Post autor: Stratosfear »

Niedawno kupiłem tę grę, na początek przygody z planszówkami i mam pytanie:

Czy zmęczony górnik regeneruje się samodzielnie, czy trzeba w pewnym momencie dać im odpocząć i odpuscić na to jedną turę nie wykonując żadnych akcji?
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: Tycjan »

Stratosfear pisze:Czy zmęczony górnik regeneruje się samodzielnie, czy trzeba w pewnym momencie dać im odpocząć i odpuscić na to jedną turę nie wykonując żadnych akcji?
Sami nie odpoczywają i są dwa sposoby:
- Odpoczynek - w danej turze nie robimy żadnej akcji i wszyscy nasi górnicy wstają i są gotowi do pracy (str. 7)
- Suchy prowiant - można zregenerować 1 lub 2 górników (str. 11)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Odpoczywają też sami między fazami - wszyscy wychodzą wtedy z kopalni i budynków
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Stratosfear
Posty: 12
Rejestracja: 11 cze 2012, 23:42
Lokalizacja: Słupsk

Re: Magnum Sal

Post autor: Stratosfear »

Nie wiedziałem, że po zakończeniu fazy wychodzą górnicy z kopalni, graliśmy że wszystko się resetuje ale w szybach górnicy siedzą :)

A mam takie pytanie:

Czy w ramach jednej akcji, podczas korzystania z targu można np. kupić brązową sól i kupić zieloną sól albo sprzedać białą i sprzedać zieloną? Wydaje mi się że tak ale wolę się upewnić.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Tak można. Nie można tylko kupić i sprzedać tej samej kostki (co w przypadku posiadania pomocnika na targu i/lub glejtu dałoby graczowi zysk w zasadzie za nic)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Mongea
Posty: 361
Rejestracja: 14 kwie 2010, 15:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: Magnum Sal

Post autor: Mongea »

Magnum Sal odkryłam dopiero na festiwalu w grudniu i tak mi podeszła, że kupiłam...

za mną 2 rozgrywki i wątpliwości (zapoznałam się z niniejszym wątkiem w całości)
moje pytania:

1. co jest w sytuacji gdy przerzucimy czerpakami 2 wody i jest ich teraz w jednym miejscu 5 ? - jak to wypompować? (można jednokrotnie za cenę 4 kostek (9 groszy) czy algorytmem dalej w cenie 14 groszy, a może trzeba pompować na 2 razy w dwóch różnych turach?

2. czy stojący górnik wykorzystujący czerpak się męczy (to by znaczyło że potrzeba 2 górników by przerzucić 2 wody z jednej komnaty) ?

3. w sumie fundamentalne pytanie, ale jakoś nikt nie zadał więc zakładam, że to ja mam jakiś problem z interpretacją:
ilość wody w komnacie zmniejsza siłę wydobywczą górników, górnicy "męczą się" - także ten który niejako "zajmował się wodą", czy po tym woda zostaje w kopalni czy ją ściągamy ?

przykładowo:
jedna sól, jedna woda i 2 górników, jedną kostę wydobywamy, 2 górników zmęczonych po akcji, a woda zostaje czy ściągamy?
chyba prościej będzie spytać tak: czy jedynym sposobem (poza przerzuceniem czerpakiem) na całkowite usunięcie wody z komnaty jest jej wypompowanie (użycie budynku)?

4. czy można nie zrealizować zamówienia królewskiego (płacąc stosowną karę) mimo, że ma się sól potrzebną do jednego z zamówień (np. w celu przedłużenia gry tzn. by nie zrealizować 5-tego zamówienia, by np. drugim górnikiem stojącym już w kolejce dalej zyskać czas na zdobycie soli która da nam lepsze zamówienie)
Wnioskując z instrukcji (zapis w dwóch miejscach) zakładam że trzeba.

5. zakładam, że gracz może posiadać 2 takie same narzędzia (?)
czy posiadając 2 glejty handlowe można: sprzedać sól o 2 grosze drożej/kupić o 2 grosze taniej (w ramach jednej akcji)

z góry dzięki za odpowiedź
ODPOWIEDZ