Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
TajemniczyZyly
Posty: 28
Rejestracja: 01 lis 2011, 03:13

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: TajemniczyZyly »

Nowy dodatek:

http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... ?eidn=3216

Zapowiada się wspaniale :)
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: ozy »

Zagrałem ostatnio 2 i 3 scenariusz BoW i muszę przyznać, że ewolucja systemu Borga poszła tu w dobrą stronę. Walka dalej jest baaardzo losowa, ale dowodzenie już nie (minimalnie, ale to jest uzasadnione), co naprawia największą wadę tradycyjnego C&C. Gdyby nie siermiężny setup i trochę za długa rozgrywka to może i bym kupił. A tak to tylko gram u kolegi. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Don_Silvarro
Posty: 131
Rejestracja: 28 sty 2010, 20:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: Don_Silvarro »

ozy pisze:Zagrałem ostatnio 2 i 3 scenariusz BoW i muszę przyznać, że ewolucja systemu Borga poszła tu w dobrą stronę. [...] naprawia największą wadę tradycyjnego C&C.
Co kto lubi. Ja wolę Battlelore - Westeros uważam za niepotrzebnie pokomplikowany i zaprojektowany nieco 'po łebkach'. Dla wyjadaczy gier strategiczno-bitewnych, którzy są przyzwyczajeni do nieco mętnej prezentacji zasad jest lepszym wyborem, dla mniej hardkorowych graczy - nieszczególnie.

Zanim pierwszy raz zagrałem w jakąkolwiek grę C&C, byłem przekonany, że znienawidzę losowość kart rozkazów. Po pierwszej rozgrywce przestały mi przeszkadzać, ba, nawet mi się ta mechanika spodobała. W praktyce ekstremalnie rzadko zdarza się, że któryś z graczy przegra na skutek złego dociągu, zresztą jak ktoś się tego naprawdę boi, to wystarczy wprowadzić zasadę opcjonalnego discardu - na koniec kolejki gracz może odrzucić 1 kartę i dociągnąć na jej miejsce nową z talii.

Jedyną regułą, którą chciałbym ujrzeć przeniesioną z Westeros do Battlelore, to... ośmiościenne kostki. W Battlelore każdy kolor jest trafiany z taką samą częstotliwością, zawsze mnie to trochę drażniło.
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: skolo »

Don_Silvarro pisze:
ozy pisze:Zagrałem ostatnio 2 i 3 scenariusz BoW i muszę przyznać, że ewolucja systemu Borga poszła tu w dobrą stronę. [...] naprawia największą wadę tradycyjnego C&C.
Co kto lubi. Ja wolę Battlelore - Westeros uważam za niepotrzebnie pokomplikowany i zaprojektowany nieco 'po łebkach'. Dla wyjadaczy gier strategiczno-bitewnych, którzy są przyzwyczajeni do nieco mętnej prezentacji zasad jest lepszym wyborem, dla mniej hardkorowych graczy - nieszczególnie.

Zanim pierwszy raz zagrałem w jakąkolwiek grę C&C, byłem przekonany, że znienawidzę losowość kart rozkazów. Po pierwszej rozgrywce przestały mi przeszkadzać, ba, nawet mi się ta mechanika spodobała. W praktyce ekstremalnie rzadko zdarza się, że któryś z graczy przegra na skutek złego dociągu, zresztą jak ktoś się tego naprawdę boi, to wystarczy wprowadzić zasadę opcjonalnego discardu - na koniec kolejki gracz może odrzucić 1 kartę i dociągnąć na jej miejsce nową z talii.

Jedyną regułą, którą chciałbym ujrzeć przeniesioną z Westeros do Battlelore, to... ośmiościenne kostki. W Battlelore każdy kolor jest trafiany z taką samą częstotliwością, zawsze mnie to trochę drażniło.
+1. opisalbym swoje wrazenia w identyczny sposob. zakupilem Westeros ale juz go nie mam. Battlelore pozostanie na mojej polce do konca :)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: Geko »

Ja pozostaję przy BoW. Jednak ruszanie jednostek raz (w porywach dwa) w danej rundzie zdecydowanie bardziej mi się podoba niż rozwiązanie w BL, w którym dana jednostka mogła walczyć 5 razy z rzędu, o ile takie akurat karty nam podchodzą. W BL po prostu się coś planuje i robi to, na co pozwolą karty rozkazów. W BoW planuje się i wykonuje ruch wszystkich jednostek w rundzie.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: Atamán »

Mam pytanie dot. scenariusza nr 7. "Zbierając szczątki".

Wg planu bitwy jedna z jednostek Starka (konnica, czerwona) jest oddzielona rzeką od wszystkich pozostałych jednostek na planszy. Rzeka jest natomiast terenem nieprzekraczalnym. Wychodzi więc na to, że jej przydatność w tej bitwie jest zerowa, bo ani ona nie przekroczy rzeki, ani nikt do niej nie wpadnie. Może co najwyżej być celem Lannisterskich łuczników, gdyby podejść nimi do rzeki (ale z drugiej strony po co do nich strzelać, skoro są niegroźni?). Czy to nie jest absurdalne? A może czegoś nie rozumiem w zasadach?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: schizofretka »

W angielskiej instrukcji,w w opisie scenariusza jest:
Shallow water - all river hexes are treated as fords.

BTW: nie chcesz zagrać w poniedziałek?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: Atamán »

Aha, czyli jednak jestem ślepy. W polskiej wersji też jest ten tekst.

A zagram chętnie. Jutro w Chwili? Tylko że ja mogę być od 18.

edit: aha... widzę, że na jutro jednak masz inne plany, ale generalnie jestem chętny. Domyślam się, że masz pomalowane i pewnie z jakimiś dodatkami. :)

Swój egzemplarz mam od tygodnia, figurki niepomalowane, a nawet nie wszystkie jeszcze sklejone, ale jestem po pierwszej partii i wrażenia pozytywne. Instrukcja zgodna ze standardami FFG - czyli mizerna, ale FAQ trochę sprawę ratuje.

Tak BTW - jakie macie doświadczenia z zasad opcjonalnych? Które z nich stosujecie?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: schizofretka »

Ja korzystam zawsze z łączonego ataku dwóch jednostek, bez tego pokonanie takiego Karstarka jest prawie niemożliwe. Odwrót w stronę przeciwną do atakującego również ma więcej sensu. Odrzucanie jednej karty by wydać rozkaz dowolnej jednostce w zasięgu dowódcy nigdy mi nie było potrzebne, ale zawsze im więcej kontroli tym lepiej.

Próbowałem grać ze zredukowaną siłą uszczuplonych jednostek bo to klimatyczne, ale się źle sprawdza - ten, kto zaatakował pierwszy ma zbyt dużą przewagę, przy braku mechaniki 'cios za cios' lepiej działają oryginalne reguły.

Może umówimy się w Herbie we wtorek?

Mam tylko Wardens of the West i to w folii, a podstawka pomalowana mocno na odwal się, ale zawsze lepiej niż w ogóle :)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: Krwawisz »

Wygląda epicko! Must have.
Awatar użytkownika
Wajar
Posty: 111
Rejestracja: 17 wrz 2011, 09:37
Lokalizacja: Wymysłów

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: Wajar »

Hej,

orientuje się ktoś jak wyglądają różnice między wydaniem polskim, a angielskim?

Chodzi mi głównie o jakość komponentów.

I czy da się w naszym kraju dostać to jeszcze gdzieś w sensownej cenie. :)

pozdrawiam

Wajar
Sprzedałem na forum:
Spoiler:
http://www.boardgamegeek.com/collection/user/Wajar
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: Geko »

Ja mam polskie, a niedawno grałem w angielskie. Nie porównywałem ze sobą konkretnych elementów, ale oba wydania wydają mi się bardzo zbliżone jakościowo.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Wajar
Posty: 111
Rejestracja: 17 wrz 2011, 09:37
Lokalizacja: Wymysłów

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: Wajar »

A jak z dodatkami? Są sensownie wydawane w naszym kraju? Do tej pory brakuje chyba dwóch(trzech?). Wiadomo już coś o wydaniach?
Sprzedałem na forum:
Spoiler:
http://www.boardgamegeek.com/collection/user/Wajar
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: janekbossko »

Jednego. Bedzie pod koniec tyg.
Najnowszy ma wyjsc we wrzesniu czyli prawie z ang premiera
Awatar użytkownika
Wajar
Posty: 111
Rejestracja: 17 wrz 2011, 09:37
Lokalizacja: Wymysłów

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: Wajar »

Battles of Westeros: Brotherhood Without Banners
Battles of Westeros: Lords of the River -Władcy Rzeki
Battles of Westeros: Tribes of the Vale
Battles of Westeros: Wardens of the North -Strażnicy Północy
Battles of Westeros: Wardens of the West -Strażnicy Zachodu

Z tej kalkulacji to dwóch, ale mogłem coś pomylić.
Sprzedałem na forum:
Spoiler:
http://www.boardgamegeek.com/collection/user/Wajar
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: Hiu »

skolo pisze:
Don_Silvarro pisze:
ozy pisze:Zagrałem ostatnio 2 i 3 scenariusz BoW i muszę przyznać, że ewolucja systemu Borga poszła tu w dobrą stronę. [...] naprawia największą wadę tradycyjnego C&C.
Co kto lubi. Ja wolę Battlelore - Westeros uważam za niepotrzebnie pokomplikowany i zaprojektowany nieco 'po łebkach'. Dla wyjadaczy gier strategiczno-bitewnych, którzy są przyzwyczajeni do nieco mętnej prezentacji zasad jest lepszym wyborem, dla mniej hardkorowych graczy - nieszczególnie.

Zanim pierwszy raz zagrałem w jakąkolwiek grę C&C, byłem przekonany, że znienawidzę losowość kart rozkazów. Po pierwszej rozgrywce przestały mi przeszkadzać, ba, nawet mi się ta mechanika spodobała. W praktyce ekstremalnie rzadko zdarza się, że któryś z graczy przegra na skutek złego dociągu, zresztą jak ktoś się tego naprawdę boi, to wystarczy wprowadzić zasadę opcjonalnego discardu - na koniec kolejki gracz może odrzucić 1 kartę i dociągnąć na jej miejsce nową z talii.

Jedyną regułą, którą chciałbym ujrzeć przeniesioną z Westeros do Battlelore, to... ośmiościenne kostki. W Battlelore każdy kolor jest trafiany z taką samą częstotliwością, zawsze mnie to trochę drażniło.
+1. opisalbym swoje wrazenia w identyczny sposob. zakupilem Westeros ale juz go nie mam. Battlelore pozostanie na mojej polce do konca :)
Mam wrazenie, ze jestem w stanie wskazac miejsce - gdzie teraz ta kopia sie znajduje ;) Lezy obok kompletnego Battlelore'a i M44
Baratheoni beda dolozeni do kompletu - i mamy wszystko w kupie.

Lubie obie, zeby nie powiedziec wszystkie trzy.
BW - za temat, zetony dowodzenia, morale i dodatki roznych rodow.
BL - za to ze wprowadzila mnie w swiat Borga (dosc rozbudowany). Za dodatki zasadniczo urozmaicajace rozgrywke oraz jakosc wykonania.
M44 - za prostote (w porownaniu do dwoch w/w), realny temat (milo czasem stanac na ziemi), mnogosc dodatkow.
bshytffa
Posty: 55
Rejestracja: 31 maja 2009, 11:56
Lokalizacja: Tarnów

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: bshytffa »

W wersji elektronicznej znalazłem instrukcje do dodatków Strażnicy Zachodu i Plemiona Doliny (oczywiście mowa o polskich instrukcjach) do pozostałych nie udało sie znaleźć. Czy ktoś ma w posiadaniu instrukcje po polsku do pozostałych dodatków i mógłby się ńimi podzielić ?
Dopiero się uczę, proszę o wyrozumiałość.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: schizofretka »

Które scenariusze są waszym zdaniem najlepiej zbalansowane?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: Hiu »

Dotarlo do mnie nowe pudelko: Battles of Westeros: House Baratheon Army Expansion . Jestem na etapie otwierania i wachania. Ktos juz mial przyjemnosc rozstawic i rozegrac?

Wydane w klasyczny dla FFG sposob - "posklejaj sobie figurki i podstawki". Calosc przyjezdza w takim samym pudle jak podstawka. Dobrze, bo Battlelore mi sie juz nie miesci do jednego pudelka :)
Plansza - to plansza od postawki z naklejona z jednej strony nowa lokacja (rzeka, okolice zamku).
mimozaur
Posty: 37
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 1 time

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: mimozaur »

Witam!
Mam podstawowe BW i rozważam kupno dodatków i tu pytanie. Czy każdy dodatek łączy się tylko z podstawką czy łączą się one z podstawką i ze sobą nawzajem, np. czy są scenariusze zarówno z dodatkowymi jednostkami Starków jak i Lannisterów ze Strażników Północy i Zachodu.
I z trochę innej beczki. Ktoś coś poradzi na powyginane fabrycznie figurki; zwłaszcza chodzi o broń, np. niektórzy gwardziści Lannisterów wyglądają bardziej jak wędkarze :D
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: gregvip »

Gotujesz wode wkladasz do niej na chwile wygiety element wyjmujesz prostujesz i jest cacy ja tak prostowalem przy Runebaund
Born to play
Moja kolekcja
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: schizofretka »

mimozaur pisze:Witam!
Mam podstawowe BW i rozważam kupno dodatków i tu pytanie. Czy każdy dodatek łączy się tylko z podstawką czy łączą się one z podstawką i ze sobą nawzajem, np. czy są scenariusze zarówno z dodatkowymi jednostkami Starków jak i Lannisterów ze Strażników Północy i Zachodu.
I z trochę innej beczki. Ktoś coś poradzi na powyginane fabrycznie figurki; zwłaszcza chodzi o broń, np. niektórzy gwardziści Lannisterów wyglądają bardziej jak wędkarze :D
Nie wiem jak z późniejszymi dodatkami, ale jest jeden(!) scenariusz na stronie FFG używający zarówno WotN i WotW. Generalnie w ogóle trochę mało tych scenariuszy jest, zwłaszcza zbalansowanych. Gra na skirmishe do wybicia iluś jednostek niczym w M44 mnie nie kręci.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Post autor: BartP »

Skirmishe też mają jakieś tam scenariusze, choć nie wiem, na ile wyszukane ;].
ODPOWIEDZ