Rune Age

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 315 times
Been thanked: 344 times

Re: Rune Age

Post autor: tomb »

Jeśli nikt ci nie poranił lub nie zniszczył jednostki to trafia ona na stos kart odrzuconych.

Do Koszar lub na środek wracają karty zniszczone w trakcie walki (natychmiast) lub zranione (dopiero po rozstrzygnięciu walki). Zniszczyć lub zranić można tylko przez specjalną cechę jakiejś karty.

Pozostałe jednostki, niezależnie, czy przegrały, czy wygrały bitwę (lub oblężenie) trafiają na stos kart odrzuconych gracza.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rune Age

Post autor: Rune »

Tak właśnie myślałem :wink: Dlatego mialem ciągłe problemy, bo za każdym razem, gdy nie mialem dobrych kart na ręcę i przegrywałem z wydarzeniem to wszystkie jednostki traktowałem, jak zniszczone.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Shaweta
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2012, 15:11

Re: Rune Age

Post autor: Shaweta »

Witam.
Mam takie pytanie, Rune Age jest moją pierwszą grą karcianą i jaką kolwiek przeniesioną z PC na "stół", więc trochę sie gubię przy czytaniu instrukcji.

Nie mogę się przebić przez "talię" czy po każdej rundzie losuję trzy karty jednostki i pięć złota ? Czy może coś innego składa się na "talie"
Wiem, że prawdopodobnie jest to napisane w instrukcji, jednak za nic nie mogę tego pojąć ;/

z góry dzięki ;)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Rune Age

Post autor: Olgierdd »

Talia to Twój stos kart, który tylko na początku zawiera 3 jednostki i 5 złota. Talia będzie uzupełniana o nowe jednostki i złoto w trakcie gry, gdy będziesz je kupował (kupione jednostki odkłada się na własny stos kart odrzuconych).
Na koniec każdej tury odrzucasz wszystkie niezagrane karty na swój stos kart odrzuconych i dobierasz do ręki 5 nowych kart ze swojej talii. Jeżeli nie możesz dobrać kart, bo wyczerpała się talia, to przetasowujesz swój stos kart odrzuconych i tworzysz nową talię.
Shaweta
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2012, 15:11

Re: Rune Age

Post autor: Shaweta »

i tak nie bardzo rozumiem, poza tym, śmierdzi to definicją podręcznikową, którą niestety z niepowodzeniem już czytałem.
Możecie mi krok po kroku opisać ?

Wiem, że to głupie, ale naprawde nie moge tego załapać.

Załóżmy, że losuję na początek 3 karty monet i 2 jednostki. Za te trzy monety kupuję jedną jednostę za dwie monety i jedną jednostkę, za jedną monetę. Odkładam to wszystko, na stos kart odrzuonych. Po turze, skąd losuję kolejne karty ?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Rune Age

Post autor: Olgierdd »

Shaweta pisze: Załóżmy, że losuję na początek 3 karty monet i 2 jednostki. Za te trzy monety kupuję jedną jednostę za dwie monety i jedną jednostkę, za jedną monetę. Odkładam to wszystko, na stos kart odrzuonych. Po turze, skąd losuję kolejne karty ?
Z tego samego stosu, z którego dobrałeś te pierwsze pięć kart. Ponieważ są tam tylko 3 karty (pod koniec pierwszej tury), dobierasz te 3 po czym tasujesz stos kart odrzuconych i tworzysz nowy stos, z którego dobierasz brakujące dwie karty, żeby mieć w ręce 5 kart.
Pamiętaj, że każdy gracz ma własną talię i tylko on może z niej dobierać karty (dlatego Rune Age zalicza się do gier typu deck building - każdy w miarę postępów w grze buduje własną talię)
Shaweta
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2012, 15:11

Re: Rune Age

Post autor: Shaweta »

czyli moją "talią" która doprowadziła mnie dziś prawie o zawrót głowy, przy czym strasznie zraziła do tej gry. Jest na dobrą sprawę Talia Kart Odrzuconych, po uprzednim przetasowaniu, tak ? ; >
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Rune Age

Post autor: Olgierdd »

Shaweta pisze:Jest na dobrą sprawę Talia Kart Odrzuconych, po uprzednim przetasowaniu, tak ? ; >
Tak, ale tylko w chwili gdy skończą Ci się karty w talii, z której dobierasz. Nie tasujesz kart co turę. Zauważ, że kupując nowe karty, Twoja talia będzie coraz większa, więc coraz rzadziej będziesz musiał z kart odrzuconych robić nowy stos do dobierania.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Rune Age

Post autor: Olgierdd »

To teraz ja mam wątpliwość.
Karta Rycerz ma napisane: "W momencie zagrania: Odkryj kartę z wierzchu swojej talii. Jeżeli jest to jednostka o sile 3 lub większej, odrzuć ją. W przeciwnym wypadku dobierz ją na rękę" (w oryginale: When played: Reveal the top card of your deck. If it is a unit with strength 3 or higher, discard it. Otherwise draw it into your hand.)

Do tej pory grałem, że zatrzymywało się każdą kartę, która nie była jednostką o sile 3 lub więcej, ale pojawił się głos, że powinno się zachowywać jedynie karty jednostek o sile 1 i 2, bo zdanie "w przeciwnym wypadku" odnosi się do siły jednostki, a nie rodzaju karty.

Jak jest prawidłowo?
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Rune Age

Post autor: Kasper »

Ja gram w ten sposób, iż zatrzymuję tylko karty jednostek o sile 1 i 2. Sformułowanie "w przeciwnym wypadku" moim zdaniem odnosi się do jednostki.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 315 times
Been thanked: 344 times

Re: Rune Age

Post autor: tomb »

Też gram, że dotyczy to jednostek 1 i 2.
Takie rozwiązanie pasuje fabularnie, bo inaczej sławny rycerz, zamiast działać motywująco, zamieniałby się podczas walki w liczykrupę.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Rune Age

Post autor: Olgierdd »

No dobrze, ale co wtedy z kartami, które nie są jednostkami? Tekst na karcie mówi o odrzuceniu tylko jednostek o sile >3. Czy np. karty złota też odrzucamy czy wracają na wierzch talii?
Zdawało mi się, że gdyby faktycznie autorowi chodziło o dobranie jednostki o sile 1 lub 2, to po prostu by to tak napisał...
Rumcajs
Posty: 161
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Rune Age

Post autor: Rumcajs »

Miałem kiedyś tą samą wątpliwość. Znalazłem gdzieś na jakimś anglojęzycznym forum odpowiedź, iż: zatrzymuje się dowolną kartę która nie jest jednostką o sile 3 lub większej. (Także kartę jednostki o sile 1 i 2).
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Rune Age

Post autor: Atamán »

Dokładnie tak. Rycerz dobiera wszystko, co nie jest jednostką o sile 3+, czyli słabsze jednostki, ale również taktyki i kasę.

FFG może nie słynie z precyzyjnego i dopracowanego słownictwa na kartach / w instrukcji, ale ta karta ma (jak na standardy tej firmy) bardzo jasny i logiczny tekst:
ODKRYJ KARTĘ:
- jeśli karta jest jednostką o sile 3+ -> ODRZUĆ KARTĘ
- pozostałe przypadki -> DOBIERZ KARTĘ

Proste :wink:
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Rune Age

Post autor: Olgierdd »

Dla mnie też to było proste, dopóki nie usłyszałem argumentu dokładnie takiego jaki podał TomB - a trzeba przyznać, że fabularnie jest on bardzo sensowny :)

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Rumcajs
Posty: 161
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Rune Age

Post autor: Rumcajs »

Czytając instrukcję str. 8 - przykład wydawanie złota - widnieje zdanie:"Umieszcza wszystkie karty złota oraz jedną kartę Jeździec Burzy i jedną Czarodziejkę Burzy na swoim stosie kart odrzuconych, układając je w dowolnej kolejności". Na stronie 12 - Dostęp do Talii i stosu kart odrzuconych - napisano: "...każdy gracz może przeglądać stos kart odrzuconych pod warunkiem, że nie zmieni kolejności kart".
Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić jaki jest sens układania kart na stosie kart odrzuconych / nie zmieniania ich kolejności jeśli w momencie skończenia się talii stos kart odrzuconych zostaje przetasowany.
(Myślałem, że ma to jakiś związek z kartami ale jedyną pasująca kartą jest Ożywiony który w przykładzie Bitwy jest wyszukiwany ze stosu kart odrzuconych a nie brany pierwszy z góry).

Dziękuje za odpowiedź
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Rune Age

Post autor: Atamán »

W tej chwili nie widzę żadnego powodu, by zachowywać porządek w stosie kart odrzuconych. W szczególności Ożywionych zawsze układam sobie na wierzchu stosu albo nawet oddzielnie ich wykładam, by mieć łatwy podgląd na to ilu ich mam.

Możliwe, że taki zapis dali tak na zaś, jakby w dodatku weszła karta, która działałaby na wierzchnią kartę ze stosu.
zexer
Posty: 3
Rejestracja: 08 sty 2014, 21:25

Re: Rune Age

Post autor: zexer »

Mam pytanie na poczatku dobieram 7kart to przetasowaniu dobieram 5na reke po rozegraniu odrzucam na stos odrzuconych i teraz zostaja mi 3 I co z nimi dobieram je w tej rundzie czy w nastepnej? I kedy zagrywam w pierwszej czy w nastepnej?
maclis
Posty: 70
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:43

Re: Rune Age

Post autor: maclis »

zexer pisze:Mam pytanie na poczatku dobieram 7kart to przetasowaniu dobieram 5na reke po rozegraniu odrzucam na stos odrzuconych i teraz zostaja mi 3 I co z nimi dobieram je w tej rundzie czy w nastepnej? I kedy zagrywam w pierwszej czy w nastepnej?
Dobierasz te 3, tasujesz resztę, i dobierasz jeszcze kolejne 2.ca gry?

Ja również mam pytanie: Czy gdy za pomocą kontroli umysłu, przechwycę jakąś kartę gracza, to czy pozostaje ona u mnie w talii do końca gry?
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Rune Age

Post autor: alagor »

maclis pisze:Ja również mam pytanie: Czy gdy za pomocą kontroli umysłu, przechwycę jakąś kartę gracza, to czy pozostaje ona u mnie w talii do końca gry?
Tak, zostaje do końca gry.
Rumcajs
Posty: 161
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Rune Age

Post autor: Rumcajs »

Dawno nie grałem i jakoś zakręciłem się przy premii obronnej miast.

Premię obronną widniejącą na miastach stosuje się:
a) przy zdobywaniu go jako karty neutralnej ma bonus do
wyjściowych punktów "widniejących na tarczy"
b) po zdobyciu miasta i umieszczeniu go w swojej strefie daje nam bonus
obronny gdy inny gracz chce je przejąć
c) po zdobyciu miasta i umieszczeniu go w swojej strefie daje nam bonus
obronny gdy inny gracz atakuje nasze królestwo.

Dzięki za pomoc
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Rune Age

Post autor: alagor »

Rumcajs pisze:Dawno nie grałem i jakoś zakręciłem się przy premii obronnej miast.

Premię obronną widniejącą na miastach stosuje się:
a) przy zdobywaniu go jako karty neutralnej ma bonus do
wyjściowych punktów "widniejących na tarczy"
b) po zdobyciu miasta i umieszczeniu go w swojej strefie daje nam bonus
obronny gdy inny gracz chce je przejąć
c) po zdobyciu miasta i umieszczeniu go w swojej strefie daje nam bonus
obronny gdy inny gracz atakuje nasze królestwo.

Dzięki za pomoc
Premię obronną stosuje się w sytuacji b), gdy celem ataku jest miasto.
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 325
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Rune Age

Post autor: AiS »

alagor pisze:
maclis pisze:Ja również mam pytanie: Czy gdy za pomocą kontroli umysłu, przechwycę jakąś kartę gracza, to czy pozostaje ona u mnie w talii do końca gry?
Tak, zostaje do końca gry.
lub do momentu, w którym przeciwnik również użyje "kontroli umysłu" i Ci ją odbierze :-)
ODPOWIEDZ