Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: konev »

Fruczak Gołąbek pisze: @konev
Jaki nożyk masz? Na razie pobawię się gilotynką. Jak już to jednak na krążkowy się zdecyduje bo i żonie się przyda.
Nóż: http://www.mojehobby.pl/products/Noz-RTY-2-DX.html
Mata: http://www.mojehobby.pl/products/Mata-d ... CM-A3.html
Do tego linijka aluminiowa długa.

Nóż polecił mi kiedyś Yosz. Sprawdza się świetnie. Wydatek na początek spory, ale jak robisz prototypy, samoróbki, albo... masz dzieci i robisz jakieś pierdułki dla nich do szkoły/pokoju to zwraca się szybko. Przeciąłem już nim sporo brystolu, kartonu 1/2mm, zafoliowanego kartonu, folii, materiału itp. Szybko, ładnie i dokładnie :).

Gilotyna to też świetna sprawa. A dokładniej trymer. Coś takiego: http://www.agito.pl/fellowes-trymer-ele ... 87157.html . Tylko jakiś mniejszy/tańszy. Bardzo szybko się nim wycina karty/brystol. Nożyczki to prehistoria ;). Niestety trymera to się jeszcze nie dorobiłem :(.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: gafik »

Chodziło mi o prace w grubszym kartonie - o takim jak TUTAJ robiłem. Do tego trymer i kołowy nożyk się nie nadają, a cienkie kartony spoko można nożyczkami obrabiać. Oczywiście nożyki, maty, linijki to podstawa, ale nożyczki to wcale nie przeżytek - to podstawa 8)
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Odp: Zrób to sam cz. 2

Post autor: vaski »

Posiadam już jakiś czas nóż krążkowy Olfy (nóż fi 45) wraz z matą tego samego producenta. Przy użyciu tego zestawu pociąłem już kilka arkuszy tektury 3 - 5 mm i nadal nóż jest ostry tak samo jak zaraz po zakupie.
Pozostaje mi tylko mały niedosyt, że nie wybrałem wówczas noża z ostrzem fi60 podobno jeszcze lepiej tnie się nim po prostej.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Lothrain »

Ja natomiast skuszony radami kupiłem Olfę RTY-3/G i... tnę nożyczkami. Ostrze Olfy trudno utrzymać w linii nawet przy aluminiowej linijce, część tarczy od nowości jakby tępa i nie tnie; ogólnie trzeba się najeździć, żeby cokolwiek przeciąć. Albo coś robię nie tak, albo taki egzemplarz mi się trafił...
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Próbowałeś wymieniać ostrze?
Widzę że każdy ma trochę inne metody :). Coś pokombinuję. Jak zrobię coś wartego uwagi to dam znać jaka metoda mi pasuje.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Vester »

konev pisze:
Gilotyna to też świetna sprawa. A dokładniej trymer. Coś takiego: http://www.agito.pl/fellowes-trymer-ele ... 87157.html . Tylko jakiś mniejszy/tańszy. Bardzo szybko się nim wycina karty/brystol. Nożyczki to prehistoria ;). Niestety trymera to się jeszcze nie dorobiłem :(.

Kupiłem kiedyś trymer, i to wcale nie najtańszy, i był to shit stulecia. Nadawał się co najwyżej do cięcia kartek "na oko". Idealne przecięcie wzdłuż linii było niewykonalne - przesuwający się trymer wcześniej czy później przesuwał również kartkę i cześć. Wróciłem do nożyków i linijki. I nożyczek. :)
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: konev »

Vester pisze:
konev pisze:
Gilotyna to też świetna sprawa. A dokładniej trymer. Coś takiego: http://www.agito.pl/fellowes-trymer-ele ... 87157.html . Tylko jakiś mniejszy/tańszy. Bardzo szybko się nim wycina karty/brystol. Nożyczki to prehistoria ;). Niestety trymera to się jeszcze nie dorobiłem :(.

Kupiłem kiedyś trymer, i to wcale nie najtańszy, i był to shit stulecia. Nadawał się co najwyżej do cięcia kartek "na oko". Idealne przecięcie wzdłuż linii było niewykonalne - przesuwający się trymer wcześniej czy później przesuwał również kartkę i cześć. Wróciłem do nożyków i linijki. I nożyczek. :)
Kurcze. Ja używałem takiego małego plastikowego badziewia, które było przyczepione normalnie do laminownicy. Przykładałem kartkę i ciach... prosto i szybko. Obracasz i ciach. Ciąłem brystol z naklejkami błyskawicznie. Nożyczkami to wyglądało ciach, ciach, ciach, ciach, ciach, ciach... uff. Udało się ;)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Adrahil
Posty: 76
Rejestracja: 06 sty 2005, 18:58
Lokalizacja: Lublin

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Adrahil »

Czy ktoś z Was korzystał z ArtsCowa do zrobienia sobie kart? Jeśli tak, czy jakość jest OK? Grubość kart jest porównywalna do tych, jakie można znaleźć w wydanych grach karcianych (chociażby LCG z Fantasy Flight Games)? Może ktoś ma jeszcze jakieś uwagi na temat tego serwisu?
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

Tak, grubość jest niezła, tylko karty będą się ścierać jeśli nie zostaną włożone w koszulki. Jeśli drukujesz samemu, a nie z czyjegoś zestawu, to podobno podgląd albumów mocno przekłamuje i nie należy się nim sugerować (szczegóły można znaleźć na BGG). Potrafią się przytrafić małe przesunięcia obrazu, ja drukowałem ze 300? kart i tylko na 1-2 miałem mały jasny pasek na brzegu który zamalowałem i po sprawie. Nawet nie chciało mi się zgłaszać reklamacji (choć obsługę klienta mają niezłą). Koniecznie zapisać się na ich newsletter i polować na promocje, często są darmowe wysyłki a czasem da się trafić coś naprawdę fajnego (typu karty za pół ceny itp.).

Natomiast nie polecam tam drukowania w postaci plakatów. O ile karty dochodzą w niecałe 2 tygodnie, to na plakat czeka się maksymalny termin, a potem dochodzi zgnieciony bo ktoś użył dwuczęściowej tuby -_-' w sumie u mnie minęły 3 miechy, zanim dostałem porządnie zrobioną mapę.
Adrahil
Posty: 76
Rejestracja: 06 sty 2005, 18:58
Lokalizacja: Lublin

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Adrahil »

Pierzasty, wielkie dzięki za informacje!
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

No problemo, a co drukujesz?
Adrahil
Posty: 76
Rejestracja: 06 sty 2005, 18:58
Lokalizacja: Lublin

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Adrahil »

Niektóre karty do Warhammera Questa, których nie mam fizycznie: z dodatków, White Dwarfów, itp.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: 77rpm »

Z czego najlepiej zrobić karty ?

Wydrukować na zwykłym papierze i poprzyklejać do innych (najlepiej zwykłych najtańszych) i powkładać w koszulki ?
Jak najlepiej (i dość tanio) je robić ?
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: veljarek »

Polecam zakupić zwykłe karty do pokera, przygotować etykiety samoprzylepne, które po wydrukowaniu naklejamy na karty do pokera, a później to już w koszulki.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: matoozik »

77rpm pisze:Z czego najlepiej zrobić karty ?

Wydrukować na zwykłym papierze i poprzyklejać do innych (najlepiej zwykłych najtańszych) i powkładać w koszulki ?
Jak najlepiej (i dość tanio) je robić ?
Ja dukuję na kredzie 300 lub 350 w punkcie usługowym, ok 1,5 za arkusz, wycinam i wkładam do koszulek.
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 132 times
Been thanked: 57 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: poooq »

Dla mnie wystarczającą jakość daje standardowy, brystolowy, szkolny blok techniczny i drukarka.
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
Amenhotep
Posty: 91
Rejestracja: 30 wrz 2012, 12:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Amenhotep »

Blok jest matowy , przez co druk jest z większą pikselozą , mniej dokładny , i mniej wyraźny. Co innego na "błyszczącym", ale ten z kolei trochę się "klei".

Wydaje mi się, że najlepiej by było na kredowym ( jak Matoozik pisał ) + jakieś pokerowe klejone na podkładkę , dla usztywnienia.
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Reid666 »

Papier +drukarka +karty MTG +koszulki +nożyczki. Szybko, tanio i wygodnie!
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Papier dowolny + laminowanie :).
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

Promocja w Artscow, wszystko 25% w dół + darmowa wysyłka. Do 26 listopada.

kod 25OFFTHINGS
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: watman »

Pierzasty pisze:Promocja w Artscow, wszystko 25% w dół + darmowa wysyłka. Do 26 listopada.
kod 25OFFTHINGS
a macie moze jakies gotowe albumy do polecenia? :)
na BGG jest na pewno lista: http://boardgamegeek.com/geeklist/40596 ... rect-links - znalazlem tam fajny retheme Hanabi, ale skoro jest free shipping, to moznaby zamowic cos jeszcze :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Palmer »

EDIT: Myslalem, ze to na PW poszlo :oops:
Ostatnio zmieniony 08 lis 2012, 15:42 przez Palmer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: watman »

Palmer pisze:Czesc,
byłaby możliwość żebyś złożył dla mnie zamówienie z Artscow ? Nie mam tam konto, co jest pewnie mniejszym problemem, ale też nie posiadam konta na paypalu, ani karty kredytowej do takich transakcji.
Podałbym Ci adres wysyłki i zrobił przelew w zł. Chodziłoby mi o te karty http://www.artscow.com/share/ul32pendiio5
Jesli bede robil jakies zamowienie dla siebie, to bez problemu :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Lothrain »

Pierzasty, wrzucałeś kiedyś coś sam na Artscow? Bo mam zrobione polskie karty do C&C:Ancients i może by mi druknęli, tylko album musiałbym założyć, a ciężko mi się zorientować co i jak...
ODPOWIEDZ